Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...
 A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi
 Fundație casa

Cadastru pentru vanzare apartament

Cantarete care v-au placut si ca ...

Pompa fantana manuala 18-20m adan...

Samsung seria A (10... 70 si A90)

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
1076 replies to this topic

doru3160

doru3160

Junior Member

• Grup: Members
Asta e chestiune de gust...eu il port in buzunar, si am incercat si cu 6,2' dar nu e comod.Nu ma uit la filme si nici nu ma joc, deci un display mare nu ma avantajeaza. Sunt intre P20 Lite si A40.Parca P20 L da impresia de robustete.A40 pare mai de jucarie din cate le-am pipait prin magazine, insa A40 e generatie mai noua, si daca nu are hibe in functionare, parca as inclina sa schimb tabara.Am avut un P9 lite 2017 si in afara de memoria mica si lipsa slot card separat de slot sim, nu am ce sa-i reprosez. Poti sa-l tii la ureche toata ziua, sau pe waze, nu se incalzeste neam.Poate vizibilitatea in lumina soarelui sa fie inca o problema nerezolvabila si din cate am inteles oarecum sta mai bine samsung la capitolul asta.

Edited by doru3160, 17 May 2019 - 14:20.

liberlamare

liberlamare

Senior Member

• Grup: Senior Members
frumos telefon e A50, are led de notificari si AOD ?

c6t9

c6t9

Senior Member

Da și da.

soasyyy

soasyyy

Member

nu are led de notificari si da are AOD

c6t9

c6t9

Senior Member

Ai dreptate, m-am gândit la opțiunea cu flash-ul, nu știu de ce.

mihaitza_gym

mihaitza_gym

Member

senzorul de amprenta de la a50 este o mizerie,eu nu inteleg dc samsung e in urma tot timpul la chestia asta,cand au aparut senzorii fizici pe ecran huawei,xiomi,apple toti aveau senzori rapizi,samsung ce avea pe s6,s7,s8 mizerii,nu stiu s9 ca n am avut,acum cu senzorul in display tot asa

vidiandrei

vidiandrei

Active Member

Senzorul ala de amprenta nu se compara cu cel de pe s10, p30, s.a.m.d.

Una e un telefon de 350$ si alta e un telefon de 900$.

Probabil ca in anii urmatori si telefoanele ieftine si mid-range vor avea senzori mai buni... E totusi prima generatie de mid-range cu senzor in-display. Da-le putin timp.

mihaitza_gym

mihaitza_gym

Member

View Postvidiandrei, on 19 mai 2019 - 09:59, said:

Senzorul ala de amprenta nu se compara cu cel de pe s10, p30, s.a.m.d.

Una e un telefon de 350$ si alta e un telefon de 900$.

Probabil ca in anii urmatori si telefoanele ieftine si mid-range vor avea senzori mai buni... E totusi prima generatie de mid-range cu senzor in-display. Da-le putin timp.
de acord cu tine,dar de ce sa pui o mizerie de senzor in display si sa l folosesti ca unealta de marketing sa cumpere lumea si nu pui frate un senzor fizic decent cum au telefoanele xiomi sau huawei low cost sau midrange?sunt sigur ca majoritatea celor care si au luat a 50 au folosit amprenta in primele zile si dupa au renuntat la ea,folosesc deblocare faciala sau nimic.

vidiandrei

vidiandrei

Active Member

Un motiv ar fi acel "wow factor". Omu la banii astia era obisnuit cu senzor "clasic" si vine samsung si zice "ia d-aici trai-ti-ar". SI uite asa A50 are mare succes din cate se pare.

Alt motiv ar fi costurile. Ala bun evident ca e mai scump iar cel actual e mai ieftin. Intre noi fie vorba oricum costurile de materiale si productie ale telefonului nu trec de 150-200 de dolari (in masura in care un S10 era vreo 400 de coco...). Pe ei ii intereseaza sa faca profit la urma urmei... Ca or fi face profit mare si ca sunt zgarciti, aici nu stiu ce sa zic, asta e situatia peste tot.

SI inca un motiv care mie mi se pare necinstit este ierarhizarea gamelor de produse. A50 nu are procesorul lui S8 de acum 2 ani desi ar fi putut sa-l aiba si, poate, nu ar fi fost diferenta de pret insa e nevoie ca fiecare model din gama sa aiba anumite limitari pentru ca urmatorul model (ca performante) sa aiba pret mai mare (care sa se si justifice).

mihaitza_gym

mihaitza_gym

Member

View Postvidiandrei, on 19 mai 2019 - 16:57, said:

Un motiv ar fi acel "wow factor". Omu la banii astia era obisnuit cu senzor "clasic" si vine samsung si zice "ia d-aici trai-ti-ar". SI uite asa A50 are mare succes din cate se pare.

Alt motiv ar fi costurile. Ala bun evident ca e mai scump iar cel actual e mai ieftin. Intre noi fie vorba oricum costurile de materiale si productie ale telefonului nu trec de 150-200 de dolari (in masura in care un S10 era vreo 400 de coco...). Pe ei ii intereseaza sa faca profit la urma urmei... Ca or fi face profit mare si ca sunt zgarciti, aici nu stiu ce sa zic, asta e situatia peste tot.

SI inca un motiv care mie mi se pare necinstit este ierarhizarea gamelor de produse. A50 nu are procesorul lui S8 de acum 2 ani desi ar fi putut sa-l aiba si, poate, nu ar fi fost diferenta de pret insa e nevoie ca fiecare model din gama sa aiba anumite limitari pentru ca urmatorul model (ca performante) sa aiba pret mai mare (care sa se si justifice).

View Postmihaitza_gym, on 19 mai 2019 - 17:09, said:

am si s8,nu se compara,s8 e mai rapid in toate,pana si in calitatea convorbirii este peste a50,cand vb la tel cu cineva la a50 tot apas pe volum up pt ca se aude mai incet ca la s8 si cred ca nu e la maxim,difuzorul in media se aude mai tare ca s8 recunosc dar in rest e sub s8 la toate capitolele.am ramas surprins sa vad ca si in speed test cu s8 scot 80 mb download frecvent iar cu a50 40mb( pe wireless)

Edited by mihaitza_gym, 19 May 2019 - 17:11.

vidiandrei

vidiandrei

Active Member

Ar fi fost o chestie buna ca in toata industria asta componentele de pe flagshipuri sa ajunga pe mid-rangeurile nu de anul viitor, dar macar pe telefoanele de peste 2 ani sa spunem.

Clientii ar fi fost mai multumiti si producatorii nu ar fi trebuit sa mai investeasca in bani de cercetare pentru niste kkt-uri de componente low/mid-range care ajung sa fie folosite pe 1-2 modele de telefoane.

Dar, se pare ca reteta succesului este alta... A50 e sub S8/S9 la majoritatea chestiilor dar are si ceva beneficii si depinde de fiecare ce vrea de la un telefon. Pret mai mic, baterie mai mare, ecran mai mare....

Da, poate ca era mai bine ca anul asta doar flagshipurile sa aiba senzor in-display si abia la anul cand tehnologia ar fi ceva mai buna si accesibila sa apara si pe mid-range dar e si chestie de marketing.

Am inteles ca au aparut vreo 2 update-uri pana acum care sa fi imbunatatit senzorul. L-au imbunatatit sau ba ?

mihaitza_gym

mihaitza_gym

Member

View Postvidiandrei, on 19 mai 2019 - 17:32, said:

Ar fi fost o chestie buna ca in toata industria asta componentele de pe flagshipuri sa ajunga pe mid-rangeurile nu de anul viitor, dar macar pe telefoanele de peste 2 ani sa spunem.

Clientii ar fi fost mai multumiti si producatorii nu ar fi trebuit sa mai investeasca in bani de cercetare pentru niste kkt-uri de componente low/mid-range care ajung sa fie folosite pe 1-2 modele de telefoane.

Dar, se pare ca reteta succesului este alta... A50 e sub S8/S9 la majoritatea chestiilor dar are si ceva beneficii si depinde de fiecare ce vrea de la un telefon. Pret mai mic, baterie mai mare, ecran mai mare....

Da, poate ca era mai bine ca anul asta doar flagshipurile sa aiba senzor in-display si abia la anul cand tehnologia ar fi ceva mai buna si accesibila sa apara si pe mid-range dar e si chestie de marketing.

Am inteles ca au aparut vreo 2 update-uri pana acum care sa fi imbunatatit senzorul. L-au imbunatatit sau ba ?
l am cumparat de la emag joi 16 mai,am avut un singur update,mi a cerut sa l fac cand ii faceam configurarea de la 0,versiune A505FNXXU1ASD6,lansata in aprilie,nivel corectie 1 aprilie,cred ca e ultima,deci ma gandesc in ce hal functiona senzorul de amprenta inainte de update..

vidiandrei

vidiandrei

Active Member

Acum, depinde si cat dai pe un telefon. Pe oleics e 1000 de lei si mi se pare pretul maxim acceptabil. (cu factura, garantie si sigilat nu vrajeli d-alea dubioase)

La 1500 sau cat e acum mi-as lua un S9 (tot de acolo). Are bateria si ecranul mai mici dar are multe alte avantaje.

Macar de era varianta cu 6GB ram la banii astia. Am ca in unele tari exista doar varianta cu 6gb, la noi nici nu stiu daca exista la vanzare...

Posibil ca si alte update-uri in viitor sa imbunatateasca senzorul...

doru3160

doru3160

Junior Member

Am luat un A40 pana la urma.
Ce imi place- aspectul in primul rand, display-ul vizibil chiar in lumina puternica,slot card memorie separat de cele de sim, chiar daca 64 GB sunt destui fata de alte modele, se misca bine in aplicatii, nu are lag.Camerele merg bine, pozele au definitie, sunt ok.Nu am testat mai mult si in toate conditiile, nu e functia de care o sa abuzez, dar imi place sa fie ok si asta, in caz de nevoie.
Ce nu imi place- lipsa LED notificari.Degeaba poti seta sa clipeasca display-ul sau led-ul de blitz.O face doar in momentul apelului sau sosirii mesajului, dupa care nimic.Lipsa vibratie la atingere.M-am obisnuit sa simt fiecare tastare si acum imi vine greu sa ma obisnuiesc fara.
Alte aspecte-Bateria tine destul de bine, adica cu brio o zi, dar peste noapte trebuie sa-l pui la incarcat ca sa nu ramai la mijlocul zilei urmatoare fara curent.Nu tine doua zile,cel putin nu acum, dupa 3...4 cicluri de incarcare.Se cam incalzeste in timpul convorbirilor, sau vizionarii video, si mai putin la incarcare, dar nu ramane rece.I-am pus folie si husa spate, altfel, magnet de amprente e putin spus. Negrul la samsung, in mod ciudat este un albastru inchis.Adica sunt ceva irizatii, dar din orice unghi l-ai privi, apar mai multe nuante de albastru inchis, numai negru nu. Am fost inapoi la magazin si am mai vazut inca doua pe care scria black pe cutie, crezand ca la mine a fost o greseala. Toate sunt la fel de albastre. Asta am rezolvat cu husa,  nu se mai vede.
Altfel ce sa zic, vin de pe un P9 lite 2017, si incerc sa ma obisnuiesc cu cel nou, dar e greu sa nu faci comparatie, cand celui vechi nu prea aveam ce sa-i reprosez, chiar daca nici ala nu era perfect. Asta mic e doar cu cativa mm mai mic decat celalalt, dar se simte mai comod la purtat in buzunar, si chiar in mana, si are aspect mai placut. La receptie, auditia e buna, desi unele apeluri le auzeam cam galgaite, de parca cel de pe partea ailalta avea prune in gura. Compar acelasi apelant cu acelasi aparat pe care il ascultam si cu telefonul vechi si se auzea ok. O sa mai studiez aspectul.
Una peste alta, nu pot spune ca sunt multumit 100%, dar pana acum e ok. Amanuntele fac diferenta.

Edited by doru3160, 20 May 2019 - 20:09.

mihaitza_gym

mihaitza_gym

Member

View Postdoru3160, on 20 mai 2019 - 20:06, said:

Am luat un A40 pana la urma.
Ce imi place- aspectul in primul rand, display-ul vizibil chiar in lumina puternica,slot card memorie separat de cele de sim, chiar daca 64 GB sunt destui fata de alte modele, se misca bine in aplicatii, nu are lag.Camerele merg bine, pozele au definitie, sunt ok.Nu am testat mai mult si in toate conditiile, nu e functia de care o sa abuzez, dar imi place sa fie ok si asta, in caz de nevoie.
Ce nu imi place- lipsa LED notificari.Degeaba poti seta sa clipeasca display-ul sau led-ul de blitz.O face doar in momentul apelului sau sosirii mesajului, dupa care nimic.Lipsa vibratie la atingere.M-am obisnuit sa simt fiecare tastare si acum imi vine greu sa ma obisnuiesc fara.
Alte aspecte-Bateria tine destul de bine, adica cu brio o zi, dar peste noapte trebuie sa-l pui la incarcat ca sa nu ramai la mijlocul zilei urmatoare fara curent.Nu tine doua zile,cel putin nu acum, dupa 3...4 cicluri de incarcare.Se cam incalzeste in timpul convorbirilor, sau vizionarii video, si mai putin la incarcare, dar nu ramane rece.I-am pus folie si husa spate, altfel, magnet de amprente e putin spus. Negrul la samsung, in mod ciudat este un albastru inchis.Adica sunt ceva irizatii, dar din orice unghi l-ai privi, apar mai multe nuante de albastru inchis, numai negru nu. Am fost inapoi la magazin si am mai vazut inca doua pe care scria black pe cutie, crezand ca la mine a fost o greseala. Toate sunt la fel de albastre. Asta am rezolvat cu husa,  nu se mai vede.
Altfel ce sa zic, vin de pe un P9 lite 2017, si incerc sa ma obisnuiesc cu cel nou, dar e greu sa nu faci comparatie, cand celui vechi nu prea aveam ce sa-i reprosez, chiar daca nici ala nu era perfect. Asta mic e doar cu cativa mm mai mic decat celalalt, dar se simte mai comod la purtat in buzunar, si chiar in mana, si are aspect mai placut. La receptie, auditia e buna, desi unele apeluri le auzeam cam galgaite, de parca cel de pe partea ailalta avea prune in gura. Compar acelasi apelant cu acelasi aparat pe care il ascultam si cu telefonul vechi si se auzea ok. O sa mai studiez aspectul.
Una peste alta, nu pot spune ca sunt multumit 100%, dar pana acum e ok. Amanuntele fac diferenta.
mie mi se pare ca se aude mult mai incet in convorbiri fata de vechiul s8,tie cum ti se pare fata de vechiul telefon?

doru3160

doru3160

Junior Member

La fel, sonorul nu e la fel ca la celalalt, dar pana acum e ok, cel putin in convorbiri. La filme sau videoclipuri se simte nevoia de mai mult...Am avut o situatie, cand in buzunar fiind, si misunam prin ''carefura'' deci ceva zgomot de fundal, nu am auzit ca sunt apelat si nici n-am simtit vibratiile. La celalalt chestiunile astea erau mai viguroase, si sunet si vibratii. Cred ca o sa ma pot acomoda, dar mi se par cam multe compromisuri la un telefon generatie 2019. Inca imi place cum arata. O sa-l incerc pe waze sa vad cum se misca si daca ma inteleg cu Gabriela. Aici daca nu e ok, cred ca o sa fie un motiv de divort de brandul asta.Deocamdata am instalat waze, am deschis aplicatia din casa, gaseste repede pozitia, insa n-am apucat sa-i dau un traseu cu masina.O s-o fac cat de curand. Cel mai mult ma deranjeaza led-ul de notificari si lipsa vibratiilor la atingere.Ma gandesc ca cea din urma o vor aranja la o viitoare actualizare.Cu led-ul nu mai e nimic de facut. ala e lipsa si asta e.Poate doar o aplicatie sa fie pt asa ceva...inca nu m-am intrebuintat pt asta.

Edited by doru3160, 20 May 2019 - 22:05.

soasyyy

soasyyy

Member

in loc de led pentru notificari, daca nu ma insel are AOD, unde I-ti apare pe ecran toate notificarile primite. cel putin la mine la A50 are AOD si nu se simte lipsa de led.

doru3160

doru3160

Junior Member

Poate imi traduci, nu sunt familiarizat cu termenii...ce inseamna AOD?
La mine cand totul e stins, daca nu aprinzi ecranul, habar n-ai ca ai pierdut un apel sau ai un mesaj necitit. Daca il aprinzi, normal ca vezi si notificarile la iconite. Nu vreau sa fac o discutie samsung vs huawei, dar vreau nu vreau, il compar cu celalalt, ca asta am avut. La ala aveam un led verde si cand ala clipocea, stiam ca trebuie sa deschid sa vad ce noutati sunt.
Un alt aspect cu care trebuie sa ma obisnuiesc, nu vad prea des indicatorii de semnal cu toate liniile aprinse. N-am ramas fara semnal, adica sa nu pot fi apelat sau sa apelez, dar in majoritatea timpului, am doua liniute din 4 aprinse, in locatii unde inainte aveam 4 liniute. Am situatii cand am si full semnal. Nu-mi dau seama daca e doar chestiune de calibrare, sau e sensibilitate mai proasta la receptie. Cu datele deschise, si nici o liniuta pe indicatorul de semnal, am internet 4G. Am probat pe alt exemplar in magazin (cand am fost sa ma lamuresc de noua nuanta de negru la carcasa) si tot asa indica, deci nu e ceva legat de al meu...e precum spun mecanicii la service...''asa face toate''.  
Deocamdata il las in pace, cata vreme ma pot folosi de el fara probleme. Daca o fi ceva, am garantie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate