Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Din 2020, toate mașinile noi vor avea sistem de frânare automată în caz de urgență

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#163
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016
In configurator sunt mai multe opțiuni fata de acum 5-10 ani :) Pentru o comparație ok, trebuie sa compari cât costa x mașina în 2010 și ce opțiuni avea cu cât costa aceasi mașina acum cu aceleași dotări :)

#164
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Vorbim de dotari asemanatoare/echivalente, evident.


#165
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View Posttehnics, on 20 februarie 2019 - 12:54, said:

Este fix pix. Majoritatea accidentelor mortale au loc la viteze mari din varii motive.
Plus ca ce faci daca stai la semafor pe doua benzi bara la bara. Sistemul ala o sa te frece la cap ca esti la 20 de cm de ala din fata ta si ca ala din spatele tau e la 20 de cm de tine si ca e unul in lateral la jumate de metru de tine care (desi e paralel cu tine) parca vrea sa intre in tine.
Nu stiu cat de mult va tine treaba asta.
Din ce stiu primi care au implementat treaba asta au fost cel de la Volvo
eu prefer sa stau la 1 metru, nu vrea sa inspir noxele celui din fata.

#166
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
La viteze f. mici sau stationare sistemele astea reactioneaza diferit sau nu sunt in functiune (mai intalnit).
Trebuie niste conditii minime ca sa fie active, la atata lucru s-au gandit proiectantii, care de altfel sunt destepti dar realitatea e grea si nici nu prea le iese programul... Rabdare, ca nu dau turcii, se vor face sisteme mai bune, dar si mediul, infrastructura trebuie sa contribuie.

E greu de comparat cu ceea ce era in 2010, sunt lucruri noi sau imbunatatiri care nu pot fi comparate. in multe cazuri sistemele se gaseau doar pe masinile de lux iar acolo pretul depindea de multi factori, pret umflat doar pentru ca masina avea o anume marca.

La stop se sta cat sa vezi rotile celui din fata, complet. Mai ai o sansa in caz ca mosu din fata baga in marsarier in loc de I-a :lol:

Edited by Rosebud09, 23 April 2019 - 02:18.


#167
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
nu neaparat mos, poate fi un incepator. Posted Image am bagat eu la semafor o data, bine ca nu eram primul atunci, ca altfel plecam in tromba cu spatele. Posted Image)
de obicei era usor s-o bag din greseala in a a 3-a...i-am dat la primul drum 6k+ rpm si asa am plecat tot la un semafor, a mirosit ambreiajul toata ziua pe urma. Posted Image

Edited by 41ex, 23 April 2019 - 18:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate