Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Respirație și energie - ghid pentru bunăstare

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Așa cum am promis, revin cu partea a doua a ghidului meu pentru o viață mai împlinită, de data aceasta am să vorbesc despre respirație.
În urmă cu cca 3 ani de zile am constatat în cadrul momentelor de meditație că de multe ori, tocmai când relaxarea ajungea să atingă punctul maxim, mi se oprea respirația și trebuia să o iau de la capăt.
Am fost la doctor, am fost trimis la laboratorul de somn, am primit aparatul de test și am fost diagnosticat cu apnee în somn. Și tatăl meu și unchiul meu au această problemă dar în formă mai gravă, necesitând aparat special care să bage presiune pentru a deschide căile respiratorii.
Având în vedere că sforăitul uzează în timp glota, e clar că asta m-ar fi așteptat și pe mine.
Am aflat tot pe vremea aia că instrumentul didgeridoo ar fi util însă nu m-a tras inima să încerc. Din fericire, mi-am propus în acest an să fac tot ce pot pentru a îmi îmbunătăți starea de sănătate. Viața mea a fost marcată de oboseala cronică ce îmi afecta bună dispoziție dar și relațiile. Efectiv mă frustra.
Din fericire, didgeridoo m-a salvat. Doar exercițiile inițiale m-au făcut să nu mai sforăi așa intens iar acum dorm mult mai bine. În sfârșit pot spune că mă odihnesc cu adevărat. Așa că am să încep prin a prezenta o serie de exerciții pregătitoare pentru a ajunge să folosim acest minunat instrument aborigen.
Primul pas constă în respirații profunde și lungi, diafragmale. Acestea pot fi făcute simplu dar pot fi practicate și combinate cu exerciții de gimnastică și mobilitate.
Încercați să faceți 'rotiri zomby'  cum le zic eu. Stând în picioare, drepți, aplecațivă spre spate. Mâinile trebuie să 'curgă' , adică să atârne liber. Apoi, începem rotirea, lăsând mâinile să atârne. Trebuie să simțim într-o parte compresiune, în partea opusă întindere. Când ajungem să ne lăsăm în față, începem prin a ne lăsa deja ușor din lateral, cum ne permite de repede organismul.
Acest exercițiu reprezintă de fapt încălzirea pentru următorul exercițiu, respirație cu flexarea corpului. Tot din picioare ne lăsăm pe spate și inspirăm. Apoi ușor ne lăsăm în față și expirăm ușor. Ne îndoim pe cât posibil între piept și abdomen pentru a forța aerul în afară. Apoi repetăm. De notat cât de greu este să inspirăm 100%. Tocmai de aceea, abia după ce ajungem să facem corect exercițiul, trecem la next level, opunem rezistență cu buzele. Astfel întărim musculatura respiratorie. Un alt exercițiu interesant: facem abdomene iar la ridicare lăsăm aerul să iese printre buze în timp ce acestea vibrează.
RESPIRAȚIA CIRCULARĂ este cea care ne ajută să întărim gâtul spre a nu se mai bloca respirația noaptea. Primul exercițiu 'direct' în acest sens e relativ simplu: tragem aer, apoi lăsăm aerul să iasă prin buze în timp ce gura e strânsă. Înainte de a se termina aerul, deschidem fălcile și obrajii, lăsând gura să se umple. Apoi, încercăm să inspirăm în timp ce aerul din gură încă iasă prin deschizătura dintre buze. Felicitări, aceasta este primul pas pentru a respira circular.
Pentru a deprinde mai ușor tehnica, se poate practica următorul exercițiu la duș: se umple gura cu apă și apoi i se drumul încet printre buze în timp ce se respiră, normal sau adânc. Concentrarea va fi pe o respirație fără pauze  menținând simultan un jet constant printre buze.
Și, la final, un exercițiu de eficiență interesant: se trage aer în piept și apoi se numără cu voce tare încet în timpul expirației. Aceasta va ține tot mai mult, lucru util pentru didgeridoo.
Pentru început, nu este necesar un didgeridoo din lemn. Cele din yuka sau eucalipt sunt scumpe iar cele din bambus crapă. În schimb, un tub pvc de 40 mm învelit în carton apretat ar fi suficient. La gaura de suflat de vă afla mufa, aceasta având rol de cameră re rezonanță și suport pentru ceară. Cartonul de deasupra ajută la estomparea 'rezonanței de butoi'.
Eu am început a cânta prin formarea unei guri din ceară de diametru mic, cca 25mm. Nu este indicat pentru că buzele nu pot avea deschidere pentru sunetul specific de dronă însă este o idee bună pentru începători. Pe măsură ce se avansează, deschiderea va tot crește, până la 40mm. Indiferent de deschidere, ceara trebuie să aibă forma unui ou deschis la capăt.
Vă aștept cu feedback. Enjoy!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 13.03.2017
Ce Doamne iarta-ma e ala didgeridoo ?

Un ghid in minunata limba romana nu ai ?

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 benis, on 20 februarie 2019 - 10:38, said:

Stând în picioare, drepți, aplecațivă spre spate. Mâinile trebuie să 'curgă'
iar cratima sa fie pusa intre i si v.

 Naijax, on 20 februarie 2019 - 10:45, said:

Ce Doamne iarta-ma e ala didgeridoo ?
Ceva ce face un cocos. Cocka-doodle-doo.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003

 Naijax, on 20 februarie 2019 - 10:45, said:

Ce Doamne iarta-ma e ala didgeridoo ?
E un instrument muzical nativ de la indieni ce scoate un sunet cam penibil si fara variatiuni semnificative in opinia mea. E popular in Australia. Exista si derivati europeni.

[ https://cdn-images-1.medium.com/max/2000/1*8pUbKXX4xuf3GPjcjSKWqg.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 20 February 2019 - 11:12.


#5
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Eu am rezolvat problema opririi respiratiei in timpul meditatiei prin alimentatie corecta.
Este esential ca in timpul meditatiei sa tragi vanturi cu regularitate, regula lui Bernoulli spune ca daca aerul iese dintr-un corp pe o parte trebuie sa intre prin alta parte. Pe submarine intotdeauna cand se lanseaza o torpila deschid si o cutie cu aer comprimat.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
In Romania se poate canta la frunza, traditional.
Daca faci un sport in mod regulat nu ti se regleaza respiratia ?

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Naijax, on 20 februarie 2019 - 10:45, said:

Ce Doamne iarta-ma e ala didgeridoo ?

Un ghid in minunata limba romana nu ai ?
Naijaxe ce faci bre ai scăpat gugălul matale pe jos ?
Păi se poate ?
Am așteptări de la matale.
Eu și colegii care mulțumesc anticipat.

Didgeridoo e un fel de tulnic australian.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9g592I-p-dc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Au copiat după ardelenii noștri

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0ssiZo5B1Kc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

On topic.

Cea mai bunăstare bună e să ai cumpăt în tot ce faci. Să nu faci excese. Ni' la mâncare, ni' la beutură, ni' la muncă.
Problem solved.

Edited by waterman, 20 February 2019 - 11:19.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 13.03.2017

 waterman, on 20 februarie 2019 - 11:16, said:

Cea mai bunăstare bună e să ai cumpăt în tot ce faci. Să nu faci excese. Ni' la mâncare, ni' la beutură, ni' la muncă.
Problem solved.

Ei ... si matale acuma
Un exces mic acolo nu strica - la pasarică Posted Image

O sa probez didgeridoo asta - cine stie ? Poate iese ceva Posted Image

#9
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 Naijax, on 20 februarie 2019 - 10:45, said:

Ce Doamne iarta-ma e ala didgeridoo ?

Eu am zis ca e vreun fel de dildo mai exotic.

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

 overseas, on 20 februarie 2019 - 11:14, said:

In Romania se poate canta la frunza, traditional.
Daca faci un sport in mod regulat nu ti se regleaza respiratia ?
Didgeridoo cam asta este.. Un sport pentru căile respiratorii.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Kaffir2018, on 20 februarie 2019 - 11:27, said:

Eu am zis ca e vreun fel de dildo mai exotic.
Orice e dildo if you are brave enough.   (one man one jar Posted Image )

 benis, on 20 februarie 2019 - 11:36, said:

Didgeridoo cam asta este.. Un sport pentru căile respiratorii.

Al dracu sport da tulnicu nu mai e bun ? Sau saxofon ?

Tre să cumperi ăsta de la australieni sau cum ?

Edited by waterman, 20 February 2019 - 11:42.


#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@benis

Pentru exercitiile acelea de respiratie combinate cu gimnastica ai studiat ceva pe Youtube?  Ar fi bune niste fimulete daca ai linkuri.

Si Romanii au traditii in instrumente de suflat.. gen bucium

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DN6f7XfoLc0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rosix, 20 February 2019 - 11:50.


#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Daca iei Saxofon, trebuie s-o iei si pe Candy Dulfer la pachet.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
A fost o vremea ...

Attached File  1118full-candy-dulfer.jpg   283.55K   12 downloads

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Dupa masa ii spun si eu la muiere ca trebuie sa cante la tulnic ca sa nu mai sforaie, ca nu pot oricum sa dorm eu bine din cauza ei.

Sa vad ce-o sa inteleaga ea din asta. Posted Image

Daca e obraznica si-mi rade-n fata, spunand "tu n-ai tulnic, ai doar un amarat de fluier", o sa inceapa circul. Posted Image

Si asta doar din cauza ta, benis !

Edited by Phobos, 20 February 2019 - 11:57.


#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Phobos, on 20 februarie 2019 - 11:54, said:

Daca e obraznica si-mi rade-n fata, spunand "tu n-ai tulnic, ai doar un amarat de fluier", o sa inceapa circul. Posted Image

Si asta doar din cauza ta, benis !

Îi zici și tu că-ntr-un garaj prea mare chiar și-o limuzină pare prea mică.

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Pe mine ma amuza primul post, dar ma gandesc ca colegul face ce poate sa-si rezolve problemele.
BTW, la explicarea exercitiilor ai greseli de ortografie, care fac greu de inteles cum sa executi acele exercitii. Pe viitor reciteste de cateva ori ce ai scris. Daca pentru tine e clar, pentru noi s-ar putea sa fie mai greu de inteles ce vrei sa descrii tu acolo.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003

 benis, on 20 februarie 2019 - 11:36, said:

Didgeridoo cam asta este.. Un sport pentru căile respiratorii.
Un fel de teava de esapament pusa in locul gresit... regleaza fluxul presiunea la evacuare ca un condensator in electronica Posted Image

Edited by andreic, 20 February 2019 - 12:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate