Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Talon instrainat catre, acum 4 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 SirThoRaK, on 20 februarie 2019 - 09:11, said:

Salutare,

Am cumparat o motocicleta de la un prieten, am cartea, am talon, am fiscal, voiam sa plec sa o bag la impozit si acum am vazut ca scrie pe talon Instrainat catre ....Laura S, data 2015, scris de primul proprietar, doar el figureaza in cartea motocicletei.

Fata asta a cumparat motocicleta nu a mai inmatriculat-o, a mers cu ea doi ani, apoi i-a vandut-o prietenului de la care am cumparat-o eu, nici el nu a mai inmatriculat-o, doar a bagat-o la impozit.

Eu acum voiam sa merg sa o bag la impozit si sa o inmatriculez.

Trebuie sa platesc vreo amenda? O mai pot inmatricula?
Tu cand ai cumparat mobra si de cate zile ai fiscalul de la ultimul proprietar ? De bagat la impozit o poti baga linistit daca ai fiscalul ultimului proprietar insa ca s-o inmatriculezi pe tine la politie ai nevoie de toate dovezile ( contracte v-c ) intre toti intermediarii .
@karapok : du-te si te culca ca esti obosit rau !

#20
SirThoRaK

SirThoRaK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.10.2008

 C63AMG, on 20 februarie 2019 - 09:21, said:

Daca ai legatura intre toate actele de vanzare-cumparare o inmatriculezi fara problema.
-Contract vanzare-cumparare,fisa inmatriculare si certificat fiscal intre proprietarul din carte si Laura S
-Contract vanzare-cumparare,fisa inmatriculare si certificat fiscal intre Laura S si prietenul tau
-Contract vanzare-cumparare cu viza de luare in evidenta pe contract si viza scoatere din evidenta(catre tine) intre prietenul tau si tine
-Tu cu copii dupa cele enumerate mai sus si originalele mergi sa o declari la taxe si impozite locale unde ai domiciliul, apoi la DRPCIV(aici mai platesti taxa talon 37 lei,numere la rand 40 lei sau preferentiale 85 lei si copie RCA pe numele tau,CIV original,Talon original si placuta inmatriculare) pentru transcriere proprietar.

Multumesc frumos @C63AMG

Am doar niste copii de contract vanzare-cumparere dintre primul proprietar - laura, laura - prietenul meu

@Naijax
Am intrat acum pe DRPCIV - Verificare stare înmatriculare

Zice:

Vehiculul cu seria de şasiu 4BR........ şi numărul de înmatriculare B600..... are înmatricularea suspendată.
Valabilitate ITP: 11/07/2017

Probabil din cauza ITP-ului?

#21
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 waterman, on 20 februarie 2019 - 09:34, said:

Exact karapok. Omu vrea sfaturi concrete nu Petre Inspirescu Basmele Românilor.

I-am dat un sfat concret si pertinent, daca vrea motocicleta si vrea sa fie in regula sa caute pe primul proprietar, pentru ca el este trecut in carte, si sa faca toate actele cu el, atata timp cat cartea vehiculului nu este modificata cu numele altui proprietar inseamna ca el este teoretic si practic cel cu care poate rezolva problema, in alte circumstante o spun si repet, nu merita sa se incurce, este multa baataie de cap, se va intalni cu functionari cretini si obtuzi

Multumit domnu` Balauru ?

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 karapok, on 20 februarie 2019 - 09:37, said:


I-am dat un sfat concret si pertinent, daca vrea motocicleta si vrea sa fie in regula sa caute pe primul proprietar,
Termina ma cu prostiile ! Daca nu cunosti legea abtine-te !

#23
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 Baxon, on 20 februarie 2019 - 09:39, said:

Termina ma cu prostiile ! Daca nu cunosti legea abtine-te !


Bine tati, am plecat la culcare, noroc cu tine ca esti baiat destept si cunosti legile, va las

#24
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 C63AMG, on 20 februarie 2019 - 09:31, said:

Daca il opreste politia si pe talon scrie "instrainat catre..." doar ii opreste talonul.Altceva nu are ce sa ii faca politia.Si il mai poate recupera daca merge proprietarul de drept sa il ridice.

Yup
Se lasa si cu o amenda mica
Ei pleaca cu talonul si placutele - tu pleci cu masina pe platforma si amenda in buzunar
Nu-i mult - vreo 2000 lei  Posted Image

Edited by Naijax, 20 February 2019 - 09:44.


#25
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

 SirThoRaK, on 20 februarie 2019 - 09:37, said:

Multumesc frumos @C63AMG

Am doar niste copii de contract vanzare-cumparere dintre primul proprietar - laura, laura - prietenul meu

@Naijax
Am intrat acum pe DRPCIV - Verificare stare înmatriculare

Zice:

Vehiculul cu seria de şasiu 4BR........ şi numărul de înmatriculare B600..... are înmatricularea suspendată.
Valabilitate ITP: 11/07/2017

Probabil din cauza ITP-ului?
Mergi cu motocicleta si fa-i ITP-ul,declar-o la taxe si impozite locale si apoi programare transcriere/schimbare proprietar la DRPCIV.Refitor lac opiile contractelor vechi nu este nici-o problema,important este sa ai legatura intre ele.Doar intre tine si amicul tau a fie originale.

Edited by C63AMG, 20 February 2019 - 09:47.


#26
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Îi dă tipei de la ghișeu o ciocolată și nu primește niciun o amendă. In definitiv el e cel de buna credință care vrea sa fie in legalitate, proprietarii de fapt dinaintea lui au fost cei neserioși.
Apoi ori are tot lanțul de contracte ori face contract direct cu proprietarul.
E puțin de umblat, dar nu vreo tragedie. In general motocicletele se plimbă cam in aceeași zonă, mai rar vezi una de la Cluj sa fie vândută în Constanța.
A explicat @C63AMG procedura suficient de detaliat.

L,E.

Are lanțul de contracte, e ok.
Are înmatriculare suspendată pt ITP. Îl face și o înmatriculează, nici o filosofie.

Edited by Amaryl, 20 February 2019 - 09:47.


#27
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 C63AMG, on 20 februarie 2019 - 09:33, said:


Amenda ii da doar cei de la taxe si impozite locale pentru nedeclarare in termen de 30 zile.Politia NU ii da amenda ca nu a trancris/schimbat proprietarul.
Nu mai vorbiti frate daca nu stiti.
Cum le stiu unii pe toate...si-o mai ard si pe smardoiala...
Articolul 101
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

4. neindeplinirea obligatiilor de preschimbare a certificatului de inmatriculare sau de inregistrare a autovehiculului si tractorului agricol sau forestier ori remorcii in cazurile prevazute de lege;

In traducere libera: iei amenda, 6-8 puncte.

Edited by dan1980_25, 20 February 2019 - 09:49.


#28
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 SirThoRaK, on 20 februarie 2019 - 09:37, said:

@Naijax
Am intrat acum pe DRPCIV - Verificare stare înmatriculare
Zice:
Vehiculul cu seria de şasiu 4BR........ şi numărul de înmatriculare B600..... are înmatricularea suspendată.
Valabilitate ITP: 11/07/2017
Probabil din cauza ITP-ului?

Upssss
Inseamna ca prapadita aia de lege referitoare la suspendarea inmatricularii si-a facut efectul.
DA - se suspenda daca nu ai ITP si daca nu e pe numele tau

#29
SirThoRaK

SirThoRaK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.10.2008

 waterman, on 20 februarie 2019 - 09:33, said:

Inițiator dacă te-a speriat rău karapok și dai motocicleta pe nimic, o iau eu.

E ceva bobber, cafe racer ?
Nu m-a speriat :))
Nu, este un diversion obosit, il luasem pentru un proiect, si eu tot la bani de nimic, deci nu este un capat de lume :))
Dar m-am gandit sa fiu in legalitate daca tot ma apuc sa bag bani in ea.

 Baxon, on 20 februarie 2019 - 09:37, said:

Tu cand ai cumparat mobra si de cate zile ai fiscalul de la ultimul proprietar ? De bagat la impozit o poti baga linistit daca ai fiscalul ultimului proprietar insa ca s-o inmatriculezi pe tine la politie ai nevoie de toate dovezile ( contracte v-c ) intre toti intermediarii .
@karapok : du-te si te culca ca esti obosit rau !
Acum 2 saptamani am cumparat mototcicleta, fiscalul il am de cateva zile.

#30
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 SirThoRaK, on 20 februarie 2019 - 09:46, said:

Nu m-a speriat Posted Image)
Nu, este un diversion obosit, il luasem pentru un proiect, si eu tot la bani de nimic, deci nu este un capat de lume Posted Image)
Dar m-am gandit sa fiu in legalitate daca tot ma apuc sa bag bani in ea.


Acum 2 saptamani am cumparat mototcicleta, fiscalul il am de cateva zile.


Ti-am dat like pentru ca m-ai facut diversion obosit, si uite cum am invatat ca romanii au doua proverbe excelente,  "buna ziua ti-am dat belea mi-am capatat", si facerea de bine......iti doresc multa bafta cu proiectul si sa ne tii la curent cu inmatricularea, dar mai intai sa ne tii la curent cu ITP pe talon pe care scrie instrainat la data de.....BAFTA

Edited by karapok, 20 February 2019 - 09:50.


#31
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Hahaha, se referea la motocicleta mă berbecule, nu te caracterizase pe tine.
Doamne, ce om :D

#32
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 Amaryl, on 20 februarie 2019 - 09:54, said:

Hahaha, se referea la motocicleta mă berbecule, nu te caracterizase pe tine.
Doamne, ce om Posted Image


Nici nu conteaza, sa fie el sanatos si sa aiba bafta cu proiectul, am citit eu gresit si in viteza si sincer ma gandeam la primul care m-a trimis la culcare, mintea mea obosita a facut o asociere ciudata.

#33
SirThoRaK

SirThoRaK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.10.2008

 karapok, on 20 februarie 2019 - 09:50, said:

Ti-am dat like pentru ca m-ai facut diversion obosit, si uite cum am invatat ca romanii au doua proverbe excelente,  "buna ziua ti-am dat belea mi-am capatat", si facerea de bine......iti doresc multa bafta cu proiectul si sa ne tii la curent cu inmatricularea, dar mai intai sa ne tii la curent cu ITP pe talon pe care scrie instrainat la data de.....BAFTA
@karapok Ai inteles gresit, motocicleta pe care am cumparat-o se numeste diversion, si are foarte multi km, este foarte veche. La asta m-am referit cu diversion obosit.

#34
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 SirThoRaK, on 20 februarie 2019 - 09:58, said:

@karapok Ai inteles gresit, motocicleta pe care am cumparat-o se numeste diversion, si are foarte multi km, este foarte veche. La asta m-am referit cu diversion obosit.


Stai linistit, am citit eu prost si nici nu vreau sa modific ca imi asum raspunderea pentru ce scriu, si de asta te-am si sfatuit sa nu te incurci cu acest vehicul, acum tu iti evaluezi riscurile, intreaba pe la DPRCIV, intreaba la cei care se ocupa de acte, intreaba la fisc, si trage o concluzie, vezi daca vrei sa fii legal si daca merita sa stai pe langa lege

#35
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

 dan1980_25, on 20 februarie 2019 - 09:45, said:

Cum le stiu unii pe toate...si-o mai ard si pe smardoiala...
Articolul 101
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

4. neindeplinirea obligatiilor de preschimbare a certificatului de inmatriculare sau de inregistrare a autovehiculului si tractorului agricol sau forestier ori remorcii in cazurile prevazute de lege;

In traducere libera: iei amenda, 6-8 puncte.
Mai omule.El a cumparat motoru' de cateva zile.Legal el are acte doveditoare ca a cumparat legal obiectu cu tot istoricul actelor.2000 lei amenda,ridicare numere inmatriculare si talon este daca ai RCA-ul expirat la controlul politiei.Politia doar ii i-a talonul pentru neperfectarea actelor in termenul legal de 90 de zile de la data dobandirii.Initiatorul daca ii face ITP-ul,o declara la taxe si impozite locale,face programare la DRPCIV nu ii ia si nu ii da nimeni nimic.Pentru ca el justifica ca asteapta la DRPCIV pentru transcriere vehicul.Nu este vina lui ca nu ii inmatriculeaza politia motoru' pe loc,ci doar cu programare.

Edited by C63AMG, 20 February 2019 - 10:26.


#36
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Lasă domne omul in pace, ce ai de ești așa prăpăstios ?
Cea mai mare problema a lui este ITP ul, nu actele, pe alea le are deja pe toate care i sunt necesare.
Am radiat și înmatriculat destule mașini și nu e chiar vreo aventură, așa cum prezinți tu lucrurile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate