Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Talon instrainat catre, acum 4 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
SirThoRaK

SirThoRaK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.10.2008
Salutare,

Am cumparat o motocicleta de la un prieten, am cartea, am talon, am fiscal, voiam sa plec sa o bag la impozit si acum am vazut ca scrie pe talon Instrainat catre ....Laura S, data 2015, scris de primul proprietar, doar el figureaza in cartea motocicletei.

Fata asta a cumparat motocicleta nu a mai inmatriculat-o, a mers cu ea doi ani, apoi i-a vandut-o prietenului de la care am cumparat-o eu, nici el nu a mai inmatriculat-o, doar a bagat-o la impozit.

Eu acum voiam sa merg sa o bag la impozit si sa o inmatriculez.

Trebuie sa platesc vreo amenda? O mai pot inmatricula?

#2
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
SCAPA DE EA, da-o inapoi, ca iti iei mare belea pe cap, este singurul sfat care ti-l pot da, scapa de acest vehicul cu probleme

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Explică-ne și nouă unde e beleaua karapok

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Amenda nu ar fi o problema
Beleaua e sa nu fie scoasa din circulatie
Anul trecut s-a adoptat legea aia cum ca daca o masina vanduta dar care nu a fost trecuta pe numele noului proprietar in termen de 90 de zile, e radiata din circulatie.
Practic, daca ai un autoturism care nu e trecut pe numele tau, acesta va fi automat scos din circulatie.

Edited by Naijax, 20 February 2019 - 09:21.


#5
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Daca ai legatura intre toate actele de vanzare-cumparare o inmatriculezi fara problema.
-Contract vanzare-cumparare,fisa inmatriculare si certificat fiscal intre proprietarul din carte si Laura S
-Contract vanzare-cumparare,fisa inmatriculare si certificat fiscal intre Laura S si prietenul tau
-Contract vanzare-cumparare cu viza de luare in evidenta pe contract si viza scoatere din evidenta(catre tine) intre prietenul tau si tine
-Tu cu copii dupa cele enumerate mai sus si originalele mergi sa o declari la taxe si impozite locale unde ai domiciliul, apoi la DRPCIV(aici mai platesti taxa talon 37 lei,numere la rand 40 lei sau preferentiale 85 lei si copie RCA pe numele tau,CIV original,Talon original si placuta inmatriculare) pentru transcriere proprietar.

#6
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postwaterman, on 20 februarie 2019 - 09:19, said:

Explică-ne și nouă unde e beleaua karapok


Daca il gaseste pe primul proprietar nu este nici o belea, in alte circumstante eu nu m-as inhama la asa ceva, pe langa faptul ca este greu de scos de la impozite daca nu ai tu actul de proprietate pe numele tau, in fine......ca nu te gandesti cand bagi vehiculul la impozit ca ai crede ca e ca si cum ti-ai scoate sosetele, nu am chef sa scriu eu patania mea cu fiscul, cat m-am chinuit sa scot o masina de la impozit si cat m-am certat cu scarbele alea de la administratia financiara, sincer, nu merita

#7
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View PostNaijax, on 20 februarie 2019 - 09:21, said:

Amenda nu ar fi o problema
Beleaua e sa nu fie scoasa din circulatie
Anul trecut s-a adoptat legea aia cum ca daca o masina vanduta dar care nu a fost trecuta pe numele noului proprietar in termen de 90 de zile, e radiata din circulatie.
Practic, daca ai un autoturism care nu e trecut pe numele tau, acesta va fi automat scos din circulatie.
Nu e retroactiva legea aia.
Adica daca ai vandut o masina in 2017 iar cumparatorul nu a transcris-o pe numele lui, nu se intampla nimic in legatura cu suspendarea inmatricularii. Daca il opreste politia iar pe talon apare instrainat catre.... Atunci e o problema. Daca pe talon nu e mentionat nimic, poate sa circule cu ea pana crapa, ca nu se suspenda nimic.

Edited by dan1980_25, 20 February 2019 - 09:29.


#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postkarapok, on 20 februarie 2019 - 09:25, said:

este greu de scos de la impozite daca nu ai tu actul de proprietate pe numele tau, in fine......

Are deja fiscal deci e scos de la impozit.
Citește și tu mai atent.

Edited by waterman, 20 February 2019 - 09:29.


#9
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postdan1980_25, on 20 februarie 2019 - 09:28, said:

Nu e retroactiva legea aia.
Adica daca ai vandut o masina in 2017 iar cumparatorul nu a transcris-o pe numele lui, nu se intampla nimic in legatura cu suspendarea inmatricularii. Daca il opreste politia iar pe talon apare instrainat catre.... Atunci e o problema. Daca pe talon nu e mentionat nimic, poate sa circule cu ea pana crapa.


Si ce daca il opreste si vede talonul cu instrainat catre....ce belea poate fi asta ? nu de alta dar sa explicam colegului de mai sus

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Inițiator te duci la un birou de acte auto le arăți ce ai și explică ăia ce și cum.

#11
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Amenda pentru ca nu a transcris-o la timp.
In locul lui, eu m-as grabi.

View Postkarapok, on 20 februarie 2019 - 09:29, said:




Si ce daca il opreste si vede talonul cu instrainat catre....ce belea poate fi asta ? nu de alta dar sa explicam colegului de mai sus

Edited by dan1980_25, 20 February 2019 - 09:31.


#12
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postwaterman, on 20 februarie 2019 - 09:28, said:

Are deja fiscal deci e scos de la impozit.
Citește și tu mai atent.


Citeste tu atent, eu am vrut sa spun ca de bagat se baga masina, motocicleta, bicicleta etc la impozit, este mai greu de scos daca nu ai actele in regula pe ea

#13
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

View Postdan1980_25, on 20 februarie 2019 - 09:28, said:

Nu e retroactiva legea aia.
Adica daca ai vandut o masina in 2017 iar cumparatorul nu a transcris-o pe numele lui, nu se intampla nimic in legatura cu suspendarea inmatricularii. Daca il opreste politia iar pe talon apare instrainat catre.... Atunci e o problema. Daca pe talon nu e mentionat nimic, poate sa circule cu ea pana crapa.
Daca il opreste politia si pe talon scrie "instrainat catre..." doar ii opreste talonul.Altceva nu are ce sa ii faca politia.Si il mai poate recupera daca merge proprietarul de drept sa il ridice.

Edited by C63AMG, 20 February 2019 - 09:31.


#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postkarapok, on 20 februarie 2019 - 09:30, said:



Citeste tu atent, eu am vrut sa spun ca de bagat se baga masina, motocicleta, bicicleta etc la impozit, este mai greu de scos daca nu ai actele in regula pe ea
El a cumpărat-o. Deci e interesat s-o bage la el la impozit.

Tu de ce vorbești de scos ?

#15
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

View Postdan1980_25, on 20 februarie 2019 - 09:30, said:

Amenda pentru ca nu a transcris-o la timp.
In locul lui, eu m-as grabi.
Amenda ii da doar cei de la taxe si impozite locale pentru nedeclarare in termen de 30 zile.Politia NU ii da amenda ca nu a trancris/schimbat proprietarul.
Nu mai vorbiti frate daca nu stiti.

Edited by C63AMG, 20 February 2019 - 09:33.


#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Inițiator dacă te-a speriat rău karapok și dai motocicleta pe nimic, o iau eu.

E ceva bobber, cafe racer ?

#17
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postwaterman, on 20 februarie 2019 - 09:32, said:

El a cumpărat-o. Deci e interesat s-o bage la el la impozit.

Tu de ce vorbești de scos ?


Bine lasa....

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Exact karapok. Omu vrea sfaturi concrete nu Petre Inspirescu Basmele Românilor.

Edited by waterman, 20 February 2019 - 09:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate