Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sensul giratoriu - prioritate

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 spooky51, on 20 februarie 2019 - 09:25, said:


Mai sunt si sensuri giratorii in care ai cedeaza trecerea in sensul giratoriu si mai creaza confuzie pentru cei ce intra in sens si au prioritate.
Ha?
Unde? In Romania?
Uimeste-ma si arata-mi un sens giratoriu in care ai prioritate la intrare si cedeaza in mijlocul sensului.

#38
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 dorin_2k, on 20 februarie 2019 - 09:54, said:

Eu am permis doar de 20 de ani. Fac doar 3 minute pana la serviciu. Insa tot conduc 12.000 km/an
Tu cat faci anual?
Undeva in jur de 8-9000 km/an, majoritatea in afara orasului. Se aduna, pentru ca imi plac foarte mult concediile si excursiile si imi si place sa conduc, dar nu imi place sa stau in trafic, unul din motivele pentru care masina mea este "foarte putin rulata in tara" :) .

#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Indiferent de prioritate in giratoriu, marea lor majoritate sunt niste constructii infecte unde abia incape o masina, desi teoretic sunt cu 2 benzi.

#40
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 14.05.2010

 spooky51, on 20 februarie 2019 - 08:39, said:

Personal ma enerveaza sensurile giratorii de acum, nu aveam nici o problema cu ele acum 20 de ani.

Cand am luat permisul de conducere regula in sensul giratoriu era cea a prioritatii de dreapta, cine intra in sens are prioritate. SImplu si comod, intrai in sens si opreai daca venea oricine din dreapta ta, daca era liber mergeai inainte, nu iti trebuia mare atentie.

Regulile de acum presupun ca cel intrat in sens sa aibe prioritate, deci trebuie sa te asiguri la intrare. In parte trebuie sa te bazezi pe semnalizarea celui din sens, insa nu poti avea incredere ca cel ce semnalizeaza dreapta va merge la dreapta si tu poti sa intri in sens. In plus se fragmenteaza traficul, ai o sosea cu trafic si un sens giratoriu, daca cineva vrea sa intoarca opreste tot traficul sa-i dea prioritate. Mai sunt sensurile giratorii in care ai la intrare cedeaza trecerea, iar daca semnul este si ascuns prin pom deja e bucuria asiguratorilor.

Ca o opinie personala, consider ca sensurile giratorii sunt perfecte in intersectiile fara trafic intens, dupa regulile prioritatii la intrarea in sensul giratoriu si prioritate de dreapta. Ar functiona astfel regula generala a prioritatii de dreapta si ar elimina confuzia cand trebuie sa te bazezi pe semnalizarea celor din trafic sau semnele de circulatie prost plasate.
In concluzie in giratoriu se cam aplica regula tupeului adica cine are tupeu intra in giratoriu.In plus sunt foarte multi care intra pe o banda si ies pe alta de semnalizat care a devenit optionala

#41
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

 spooky51, on 20 februarie 2019 - 08:39, said:

...Personal ma enerveaza sensurile giratorii de acum, nu aveam nici o problema cu ele acum 20 de ani.



Eu te inteleg...tatal meu a avut aceeasi remarca la inceput...dar s-a adaptat...conduce din '85...dar atunci erau infinit mai putine masini pe strazi si pe de-asupra se circula alternativ...numere pare si impare...noi aveam xxx3914,nasul nostru ceva impar si masinile se imprumutau. :) :) :).
La 9000km pe an ai toate motivele sa fi bucuros ca nu stai prea mult in trafic...
Numai bine,

Edited by Dodo03, 20 February 2019 - 10:35.


#42
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 Dodo03, on 20 februarie 2019 - 10:34, said:

erau infinit mai putine masini pe strazi si pe de-asupra se circula alternativ...numere pare si impare
Numai duminica era regula asta.

#43
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 lau83, on 20 februarie 2019 - 10:19, said:

In concluzie in giratoriu se cam aplica regula tupeului adica cine are tupeu intra in giratoriu.In plus sunt foarte multi care intra pe o banda si ies pe alta de semnalizat care a devenit optionala
Tocmai asta nu imi place la sensurile giratorii, regula tupeului, faptul ca trebuie sa ghicesti daca semnal dreapta inseamna ca chiar are de gand sa faca dreapta, in timp ce in spatele tau coloana asteapta, faptul ca in giratoriu din doua benzi se transforma intr-o singura banda, ca benzile nu sunt delimitate (desenate).
Faptul ca am scris ca nu imi plac sensurile giratorii si ca am sugerat ca regulile vechi poate erau mai bune (poate ca nu erau) i-a facut pe unii sa traga concluzia ca nu stiu sa conduc, ca sunt un pericol in trafic, etc. Nu au demonstrat decat faptul ca sunt stresati, frustrati, lipsiti de inteligenta si nepoliticosi, adica se inscriu in acea zona de 95-99% :) .
Daca nu-mi plac sensurile giratorii nu inseamna ca nu respect regulile de trafic sau ca nu stiu sa conduc, pur si simplu nu-mi plac, asa ca le evit pe cat pot si sunt norocos sa pot face asta.

Edited by spooky51, 20 February 2019 - 10:40.


#44
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 spooky51, on 20 februarie 2019 - 09:19, said:

... sunt doar sofer ocazional de week-end. Asta nu inseamna ca trebuie sa-mi placa cand ajung in Constanta si GPS-ul imi repeta intr-una: "At the roundabout...".
Ai GPS-ul dereglat...Ar trebui sa spuna "Intrati in sensul giratoriu si parasiti-l la a ...-a iesire" :)
Acum,foarte serios: Am permis din ...1973 (de la 18 ani),eara prioritate de stanga...apoi,a venit schimbarea cu prioritate de dreapta in sensul giratoriu.A fost O MARE TAMPENIE!...Bine ca si-au dat seama si au revenit la situatia dinainte,care e logica,rationala.

#45
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 danpet, on 20 februarie 2019 - 10:38, said:

Acum,foarte serios: Am permis din ...1973 (de la 18 ani),eara prioritate de stanga...apoi,a venit schimbarea cu prioritate de dreapta in sensul giratoriu.A fost O MARE TAMPENIE!...Bine ca si-au dat seama si au revenit la situatia dinainte,care e logica,rationala.
Nu aveam idee ca la inceput se acorda prioritatea de stanga la sensuri giratorii. Cand am luat permisul era valabila prioritatea la intrare in sens si mi se parea ok, in conditiile de atunci, cand traficul era cu mult mai redus. Acum nu mi se pare ok, probabil ca mai mult din cauza traficului intens, a sensurilor giratorii prost proiectate si amplasate si a faptului ca trebuie sa te bazezi pe semnalizarea celorlalti din trafic.

#46
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

 danvlas, on 20 februarie 2019 - 10:36, said:

Numai duminica era regula asta.

Era fain sa fie si in timpul saptamanii..."puteai merge la serviciu din 2 in 2 zile" :)

#47
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
"Giratoriile" alea cu cedeaza trecerea in intersectie poate ca sunt intersectii inelare, nu sensuri giratorii. Arata la fel, dar daca nu ai indicator de sens giratoriu atunci e intersectie inelara. Si acolo poti sa ai si stop in intersectie.

Ceva de genul:
https://www.google.r...m/data=!3m1!1e3
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Edited by Dihorul Razboinic, 20 February 2019 - 11:20.


#48
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 Dihorul Razboinic, on 20 februarie 2019 - 11:18, said:

"Giratoriile" alea cu cedeaza trecerea in intersectie poate ca sunt intersectii inelare, nu sensuri giratorii. Arata la fel, dar daca nu ai indicator de sens giratoriu atunci e intersectie inelara. Si acolo poti sa ai si stop in intersectie.

Ceva de genul:
https://www.google.r...m/data=!3m1!1e3
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Perfect posibil, cam asa e si la Piata Alba Iulia, insa regula obisnuintei este "daca arata ca un sens giratoriu atunci este sens giratoriu". In trafic indicatoarele si regulile de circulate ar trebui sa fie cat mai simple, nu un joc de sah.

#49
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nu e joc de sah, sensurile giratorii au semn de circulatie dedicat:
[ https://ziarulclujean.ro/wp-content/uploads/2015/08/sens-giratoriu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 spooky51, on 20 februarie 2019 - 11:28, said:

Perfect posibil, cam asa e si la Piata Alba Iulia, insa regula obisnuintei este "daca arata ca un sens giratoriu atunci este sens giratoriu". In trafic indicatoarele si regulile de circulate ar trebui sa fie cat mai simple, nu un joc de sah.
Pai trebuie grija, ca unele sunt intersectii inelare si functioneaza exact ca o intersectie obisnuita.

#51
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 spooky51, on 20 februarie 2019 - 09:44, said:

Hei, mai exista si unii care inteleg, ce surpriza! Si cate camioane nu au "ciupit" din sensurile acelea, bordurile sunt consumabile. Si multe alte intersectii inguste, unde au plantat un tomberon in mijloc si l-au desemnat ca fiind "sens giratoriu", desi de-abia are loc un midibus in sens.

Este foarte ok un sens giratoriu pe arterele care nu sunt intens circulate, in zonele cu trafic semaforul ramane solutia. Dupa zeci de ani de folosire a semafoarelor nu cred ca au avut o revelatie cu sensurile giratorii, mai degraba cu faptul ca poti gasi mai usor un nepot care are o firma de constructii si poate face un sens giratoriu si e mai complicat ca nepotul sa poata aduce si monta semafoare Posted Image .
E putin gresit. Tocmai, cele intens circulate ar trebui fluidizate cu sensuri giratorii, nu cele necirculate. Daca pui semafor in intersectiile foarte circulate, creezi niste cozi si ambuteiaje de stai 15-20 min la un semafor. Daca prinzi 2-3 in ziua aia, te-ai scos.

#52
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 Magicwisewolf, on 20 februarie 2019 - 11:47, said:

E putin gresit. Tocmai, cele intens circulate ar trebui fluidizate cu sensuri giratorii, nu cele necirculate. Daca pui semafor in intersectiile foarte circulate, creezi niste cozi si ambuteiaje de stai 15-20 min la un semafor. Daca prinzi 2-3 in ziua aia, te-ai scos.
Daca ai posibilitatea sa-l construiesti corect duce la fluidizarea traficului, insa nu ai mereu aceasta posibilitate. Luam ca exemplu pe Magheru, unde sensul de la Universitate este foarte bun (este suplimentat si de semafoare), insa la celelalte intersectii pana in Romana ar fi imposibil sa pui un "parc" in mijlocul intersectiei, semafoarele fiind unica solutie.

Edited by spooky51, 20 February 2019 - 12:09.


#53
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Nu știam de regula asta în sensul giratoriu de acum mulți ani și nu cred că poate fi adaptată în conțiile traficului de acum.
Singura problemă a sensurilor giratorii de acum este construcția lor. Cele cu două benzi, fiind de fapt o singură bandă împărțită în două benzi.

Edited by lool21135, 20 February 2019 - 12:59.


#54
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

 spooky51, on 20 februarie 2019 - 10:45, said:

Nu aveam idee ca la inceput se acorda prioritatea de stanga la sensuri giratorii. Cand am luat permisul era valabila prioritatea la intrare in sens si mi se parea ok, in conditiile de atunci, cand traficul era cu mult mai redus. Acum nu mi se pare ok, probabil ca mai mult din cauza traficului intens, a sensurilor giratorii prost proiectate si amplasate si a faptului ca trebuie sa te bazezi pe semnalizarea celorlalti din trafic.

La volumul de acum, varianta cu prioritate pentru care intra pica. Si ma gandesc asa:
Sens giratoriu cu 4 intrari/iesiri numerotate A,B,C,D.

Tu intri in sensul giratoriu (ai prioritate) prin intrarea A. Din acel moment acorzi prioritate oricarui autoturism care va intra pe B,C,D. Presupunand ca vei iesi prin C, tu automat trebuie sa dai proritate celor care intra pe B... si daca intra 10 masini ce faci ? Le astepti pe toate ?
Simultan, pe C pot intra inca 2-3-4 masini. Automat cei de pe intrarea B acorda prioritate, la randul tau vei acorda prioritate B-ului si C-ului. Deci ajung sa fie in fata ta 10-15 masini.

Daca in acelasi timp, apare si in D 2-3-4 masini, A,B,C vor acorda prioritate... pana cand ? Pana cand iese D-ul afara ca intersectia este deja blocata in A...


Gresesc cu ceva?
Cel putin asa am inteles din explicatia ta. Eu am prins legea de acum si sincer mi-ar fi peste mana sa fac asa cum ai explicat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate