Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Sensul giratoriu - prioritate

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postpisty16, on 20 februarie 2019 - 09:12, said:

Nu stiu de ce am impresia ca tu conduci doar duminica la pranz...La ce iti mai trebuie indicator pt. "cedeaza trecerea" cand asta e regula generala in giratorii?
Mai sunt si sensuri giratorii in care ai cedeaza trecerea in sensul giratoriu si mai creaza confuzie pentru cei ce intra in sens si au prioritate. Mai e cazul in care intorci in sensul giratoriu si nu esti sigur cum e mai bine, sa profiti de prioritatea legala sau sa dai prioritate de greutate camionului care vine energic si nu pare ca ar avea de gand sa opreasca.

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Explicația topicului

View Postspooky51, on 20 februarie 2019 - 09:19, said:

Ma enerveaza sensurile giratorii si traficul urban, din fericire sunt printre acei norocosi care fac pe jos 10 minute pana la serviciu si sunt doar sofer ocazional de week-end.

Edited by waterman, 20 February 2019 - 09:26.


#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View Postspooky51, on 20 februarie 2019 - 09:19, said:

GPS-ul imi repeta intr-una: "At the roundabout...".
Daca te-ai saturat, schimba limba: "Beim nächsten Kreisverkehr ..."

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postspooky51, on 20 februarie 2019 - 09:19, said:

Asta nu inseamna ca trebuie sa-mi placa cand ajung in Constanta si GPS-ul imi repeta intr-una: "At the roundabout...".
Îți spune la a câta să ieși din giratoriu. Dacă e deranjant oprește-l.

Ce probleme aveți unii.

Edited by waterman, 20 February 2019 - 09:27.


#23
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View PostBursul, on 20 februarie 2019 - 09:23, said:

De ce crezi ca vreau pilot automat?

Si eu il astept, dar nu cred ca il voi avea in viata asta

#24
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008

View Postspooky51, on 20 februarie 2019 - 09:25, said:

Mai sunt si sensuri giratorii in care ai cedeaza trecerea in sensul giratoriu si mai creaza confuzie pentru cei ce intra in sens si au prioritate.

Bai omule, cei care intra, NICIODATA NU au prioritate!  wtf? Bine ca nu conduci in UK,DE...ca sareai peste ele

Edited by pisty16, 20 February 2019 - 09:31.


#25
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tramvaiul, autobuzul, trenul, taximetrul.

Toate sunt un fel de pilot automat.

Edited by waterman, 20 February 2019 - 09:31.


#26
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postpisty16, on 20 februarie 2019 - 09:24, said:

I was right again!  Din pacate, mie de astia ca voi mi-e cel mai teama in trafic;
Nu putem cu totii sa fim robotei incolonati care pleaca la job cu doua ore inainte ca sa ajunga la timp, trebuie sa existam si noi, cei care merg pana la serviciu fericiti cu mainile in buzunare ascultand muzica si care opresc toata coloana de masini cand pun piciorul pe trecerea de pietoni :D .
Faptul ca sunt sofer de week-end inseamna ca sunt mai atent, condusul nu e pentru mine un chin zilnic ci o schimbare de rutina. In 25 de ani tot am acumulat ceva kilometrii fara amenzi si accidente, de multe ori evitand tocmai acei idioti "profesionisti" care fac zeci de kilometrii zilnic dar care sunt mereu nervosi si habar n-au sa conduca.

#27
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015

View PostBursul, on 20 februarie 2019 - 09:06, said:

Acum 20 de ani nu aveai traficul de acum, sa vezi ce inseamna sa te opresti in mijlocul sensului giratoriu.
Daca ai o hoarda de 200 de masini (se intorc oamenii de la munte) care intra dintr-o parte, celelalte masini stau in sens si dau prioritate. Sa zicem ca intru in sens pe intrarea cu 200 de masini si vreau sa ies la a 3-a iesire. Ghinion, ca sensul e ocupat de masinile care dau prioritate la cele 200 de masini.
Aici ar trebui sa se faca precum in alte parti, zone hasurate unde nu nu ai voie sa stationezi cu masina. Treci cu masina doar cand ai loc de stationare peste zona hasurata... Astfel ar ramane libere zonele de intrare si nu ar fi blocat tot sensul giratoriu...De aia se blocheaza intersectiile la noi, un singur sens aglomerat cu un carnat de masini bara in bara (soferi care nu stiu sau nu vor sa lase un spatiu pentru celelalte masini sa poata traversa sensul giratoriu. Daca pe sensul lui de directie e bara in bara hai sa sa-i incurcam si pe ceilalti, ce mama naibi...

#28
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
cred ca inteleg ce il deranjeaza pe initiator, sensurile giratorii facute de-ampulea pe locul fostelor intersectii cruce, in special pe DN-uri

spre exemplu daca mergi spre Giurgiu intalnesti astfel de sensuri giratorii in comune precum Calugareni sau Jilava, in locul fostelor intersectii cu tot felul de drumulete comunale sau satesti.
un TIR sau un autoturism care merge pe DN lansat cu cruise control trebuie sa incetineasca si eventual sa cedeze trecerea vreunei carute sau localnic cu Dacia papuc care iese de pe camp sau se duce pana la birt si inapoi

asta este lenea autoritatilor de a construi autostrazi sau macar solutii de pasaje la astfel de intersectii problema..
unde era critic, pe DN1, au gasit solutia ieftina, pus parapeti

#29
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postwaterman, on 20 februarie 2019 - 09:31, said:

Tramvaiul, autobuzul, trenul, taximetrul.

Toate sunt un fel de pilot automat.


Da ce crezi ca mi-e rusine sa merg cu autobuzul ? O fac zilnic daca am nevoie, nu ma urc in masina sa ma duc la paine, sau la prima statie..

#30
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostFlat, on 20 februarie 2019 - 09:39, said:

cred ca inteleg ce il deranjeaza pe initiator, sensurile giratorii facute de-ampulea pe locul fostelor intersectii cruce, in special pe DN-uri

spre exemplu daca mergi spre Giurgiu intalnesti astfel de sensuri giratorii in comune precum Calugareni sau Jilava, in locul fostelor intersectii cu tot felul de drumulete comunale sau satesti.
un TIR sau un autoturism care merge pe DN lansat cu cruise control trebuie sa incetineasca si eventual sa cedeze trecerea vreunei carute sau localnic cu Dacia papuc care iese de pe camp sau se duce pana la birt si inapoi
Hei, mai exista si unii care inteleg, ce surpriza! Si cate camioane nu au "ciupit" din sensurile acelea, bordurile sunt consumabile. Si multe alte intersectii inguste, unde au plantat un tomberon in mijloc si l-au desemnat ca fiind "sens giratoriu", desi de-abia are loc un midibus in sens.

Este foarte ok un sens giratoriu pe arterele care nu sunt intens circulate, in zonele cu trafic semaforul ramane solutia. Dupa zeci de ani de folosire a semafoarelor nu cred ca au avut o revelatie cu sensurile giratorii, mai degraba cu faptul ca poti gasi mai usor un nepot care are o firma de constructii si poate face un sens giratoriu si e mai complicat ca nepotul sa poata aduce si monta semafoare Posted Image .

Edited by spooky51, 20 February 2019 - 09:51.


#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postspooky51, on 20 februarie 2019 - 08:39, said:

Personal ma enerveaza sensurile giratorii de acum, nu aveam nici o problema cu ele acum 20 de ani.
....
atunci erau goale.... acum sunt pline, sunt multe masini si nu mai esti singur pe strada.

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

View Postspooky51, on 20 februarie 2019 - 09:19, said:

Poate ca ar fi o idee sa nu exprimi rezultatul procesului tau de gandire,
Da tu de ce ti-ai scris aici gandurile tale?

View Postspooky51, on 20 februarie 2019 - 08:39, said:

Personal ma enerveaza sensurile giratorii de acum,
Intereseaza pe careva gandirea ta veche si perimata? Respecta legea si stai jos.
Pe fiecare il enerveaza cate ceva, dar nu expune public pe SP.

#33
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Si asa  multi nu dadeau  prioritate de  dreapta.
Ajungi in intersectie  cu sens  giratoriu, brusc  totul se  intoarce la  180 de grade : prioritate de  stanga....

In fine, multe  intersectii  de genul asta  au  aparut  in intersectii  periculoase.

Unde  vezi  pe  dreapta  si pe  stanga  cruci.....
Asa te  obliga  sa incetinesti , sa  casti  ochii.
Altfel  intri  in rondul din mijloc.....

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

View Postspooky51, on 20 februarie 2019 - 09:19, said:

Momentan am permis de conducere de vreo 25 de ani si nici un accident. Ma enerveaza sensurile giratorii si traficul urban, din fericire sunt printre acei norocosi care fac pe jos 10 minute pana la serviciu si sunt doar sofer ocazional de week-end.
Eu am permis doar de 20 de ani. Fac doar 3 minute pana la serviciu. Insa tot conduc 12.000 km/an
Tu cat faci anual?

#35
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,299
  • Înscris: 02.02.2006
La asta duce lipsa amenzilor: la comentarii puerile pe orice subiect. Dacă s-ar da amenzi pe bandă rulantă pentru neacordare de prioritate, semnalizare și nepăstrarea benzii de mers (adică problemele din sensul giratoriu), să vezi ce simple ar fi părut tuturor. Pentru că da, sunt foarte simple. Se transformă intersecții aglomerate cu cel puțin 2 drumuri cu dublu sens, în mai multe intersecții mici între exact 2 drumuri cu sens unic. Ce poate fi mai simplu de atât? Cum zicea cineva, și un copil de 2 ani ar pricepe.

Dar în lipsa penalizărilor, fiecare începe să coace reguli proprii și să se plângă de cele mai banale lucruri. Condusul e mult mai relaxant atunci când tu stai la fiecare 10 metri să te gândești cum ar putea fi îmbunătățit regulamentul rutier.

#36
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postspooky51, on 20 februarie 2019 - 09:32, said:

Faptul ca sunt sofer de week-end inseamna ca sunt mai atent, condusul nu e pentru mine un chin zilnic ci o schimbare de rutina. In 25 de ani tot am acumulat ceva kilometrii fara amenzi si accidente, de multe ori evitand tocmai acei idioti "profesionisti" care fac zeci de kilometrii zilnic dar care sunt mereu nervosi si habar n-au sa conduca.
Nu esti mai atent, ci mai crispat. Ajungi la destinatie obosit fiindca strangi foarte tare de volan si tii muschii gatului incordati. Incordarea te face sa uiti lucrurile pe care nu le exersezi. In consecinta, ai senzatia ca ai prioritate la intrarea in giratoriu, cum am invatat amandoi in Pleistocen. Si, poate, si alte minuni ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate