Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Deschidere Fast Food

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
As vrea sa deschid un fast food intr-o comuna si inainte sa merg mai departe as avea cateva intrebari.
Am gasit spatiul ( e foarte greu de gasit ceva liber) insa are cateva probleme, nu are WC-uri, are doar o intrare, are beton pe jos, inainte a fost alimentara, deci nu e pregatit pentru fast food...are apa curenta insa.
Avand in vedere ca nu are wc-uri si nici nu pot sa ii fac, am renuntat la ideea de a avea mese si scaune, din ce am inteles e nevoie de wc-uri daca ai mese si scaune, intrebare e, daca pun mese si scaune pe terasa e nevoie de wc? e o problema daca are doar o intrare?
Spatiul are aproximativ 60mp, nu este compartimentat, practic e o camera mare si pentru ca nu o sa fie cu locuri, as vrea sa il compartimentez putin, am voie sa fac lucrul asta cu pereti falsi?
Legat de ce vreau sa fac, vreau sa servesc doar hot dog, hamburgeri cu sunca, suc, cafea, inghetata la aparat, in principala mancare rece, adica nu o sa frig nimic, as putea face asa ceva luand in considerare ce am scris mai sus?
Multumesc!

#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ar trebui sa iesi in fata cu ceva ce nu ofera celelalte firme din domeniu. Si precis nu te ve integra.

Produse de calitate, fara spaga... Crede-ma, nu te integrezi.

#3
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Mergi la DSP si vorbeste inainte de a face orice investitie.

Fara avizul DSP, care iti vor cere o multime de chestii mai mult sau mai putin aberante/utile, arunci banii pe geam.

#4
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013

View PostPuferiu_, on 19 februarie 2019 - 22:30, said:

Ar trebui sa iesi in fata cu ceva ce nu ofera celelalte firme din domeniu. Si precis nu te ve integra.

Produse de calitate, fara spaga... Crede-ma, nu te integrezi.
Pai mai e doar unul si e urat de tot...deci concurenta nu prea e...cerea e mare si de cand a deschis Profi se cam inchid alimentarele, de aia ma cam grabesc sa nu ii vina idee la careva.

View PostAhasverus, on 19 februarie 2019 - 22:30, said:

Mergi la DSP si vorbeste inainte de a face orice investitie.

Fara avizul DSP, care iti vor cere o multime de chestii mai mult sau mai putin aberante/utile, arunci banii pe geam.
Ma pot duce, dar ce le zic? vin ei sa vada?

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ce vrei sa servesti la client tot alimentatie publica e. Cu regulile de rigoare. Daca vindeai conserve era altceva. Si pt.scaune/mese afara efectiv nu conteaza unde le ai. Si in pod daca le ai/folosesti  iti trebuie grup sanitar.Si cam ai nevoie de a 2 intrare pt flux de lucru/incendiu.  Da e bine pe partea cu compartimentarea. Se poate face.

#6
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013

View PostMikeSpike, on 19 februarie 2019 - 22:45, said:

Ce vrei sa servesti la client tot alimentatie publica e. Cu regulile de rigoare. Daca vindeai conserve era altceva. Si pt.scaune/mese afara efectiv nu conteaza unde le ai. Si in pod daca le ai/folosesti  iti trebuie grup sanitar.Si cam ai nevoie de a 2 intrare pt flux de lucru/incendiu.  Da e bine pe partea cu compartimentarea. Se poate face.
Stiu ca se aplica in mare cam la fel la orice e cu mancare, singurele mele ingrijorari erau legate de mese, wc-uri, intarari separate si pereti pentru compartimentare...chiar daca o sa compartimentez, tot o intrare principala o sa fie....
Attached File  20190218_172509.jpg   193.84K   89 downloads
Attached File  20190218_172522.jpg   197.85K   93 downloads
Attached File  20190218_172753_HDR.jpg   304.08K   88 downloads

Edited by DarthVader20, 19 February 2019 - 22:53.


#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Păi angajații tăi ce fac? Poartă pampers, își fac nevoile afară, în curte? Nu e greu să amenajezi două toalete.

Tu poți face ce vrei, cât timp obții avizele necesare și respecți ce scrie în ele. Limita e cerul. Orice vrei să faci, te duci la primărie, iei certificat de urbanism, iar cu ce ți se cere în ăla, mergi mai departe. Ăsta e traseul oricărei investiții, amenajări, schimbări de destinație.

Detaliile le va ști proiectantul, dacă ai nevoie de proiect tehnic, dacă n-ai, te vor îndruma cei de la instituțiile de la care îți obții avize și autorizații.

#8
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Am inteles, dar de exemplu, cei care au containere pe post de fast food, food truck-uri, etc, unde se duc la wc?

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
La DSP mergi cu planul spatiului si le spui ce doresti sa faci.
Ei iti vor spune ce se poate face, si cu ce modificari, daca e posibil.


Dai si tu o bere, o cafea!

#10
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

View PostDarthVader20, on 19 februarie 2019 - 23:11, said:

Am inteles, dar de exemplu, cei care au containere pe post de fast food, food truck-uri, etc, unde se duc la wc?
sunt plasati pe langa toalete publice ecologice.
''nu o sa frigi'', facea legatura cu a 2-a usa? ce treaba are daca nu bagi pe nimeni inauntru?si focul nu se declanseaza doar de la aragaz, la o adica (daca asta era ideea cu friptul)...o instalatie electrica poate face la fel,

#11
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013

View Postdaniel2525, on 20 februarie 2019 - 02:28, said:

sunt plasati pe langa toalete publice ecologice.
''nu o sa frigi'', facea legatura cu a 2-a usa? ce treaba are daca nu bagi pe nimeni inauntru?si focul nu se declanseaza doar de la aragaz, la o adica (daca asta era ideea cu friptul)...o instalatie electrica poate face la fel,
Pai si eu sunt langa toalete publice ecologice si se pare ca nu ma ajuta...

#12
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View PostDarthVader20, on 19 februarie 2019 - 22:21, said:

As vrea sa deschid un fast food intr-o comuna si inainte sa merg mai departe as avea cateva intrebari.
Am gasit spatiul ( e foarte greu de gasit ceva liber) insa are cateva probleme, nu are WC-uri, are doar o intrare, are beton pe jos, inainte a fost alimentara, deci nu e pregatit pentru fast food...are apa curenta insa.
Avand in vedere ca nu are wc-uri si nici nu pot sa ii fac, am renuntat la ideea de a avea mese si scaune, din ce am inteles e nevoie de wc-uri daca ai mese si scaune, intrebare e, daca pun mese si scaune pe terasa e nevoie de wc? e o problema daca are doar o intrare?
Spatiul are aproximativ 60mp, nu este compartimentat, practic e o camera mare si pentru ca nu o sa fie cu locuri, as vrea sa il compartimentez putin, am voie sa fac lucrul asta cu pereti falsi?
Legat de ce vreau sa fac, vreau sa servesc doar hot dog, hamburgeri cu sunca, suc, cafea, inghetata la aparat, in principala mancare rece, adica nu o sa frig nimic, as putea face asa ceva luand in considerare ce am scris mai sus?
Multumesc!
Poti face compartimentarea cu pereti falsi linistit.La fel, poti amenaja wc cu cheltuieli minime.A doua usa, pentru siguranta la incendiu, o poti face pe aceasi perete cu prima.
De ce sa nu frigi nimic.Ceva mititei, carnati, poate si placinta merg de minune daca ai 2 mese.Eu asta ti-asi recomanda sa faci.
In rest, daca reusesti sa obtii toate avizele necesare, poti servi hotdog la groapa de gunoi.Mergi si vezi cam ce ti se cere.Din cate vad spatiu e suficient si ar iesi un fastfood veritabil, cu cateva investitii minime.

#13
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Omul are dreptate pe de o parte, in Bucuresti sunt o droaie de vanuri care livreaza fast food si se plimba de colo colo, cred ca trebuie sa cauti un consultant, cineva care sa stie bine de tot legislatia, sa te indrume, eu la probleme de genul asta, sau in relatia cu registrul comertului, etc, mereu apelez la o firma de profil, teoretic as putea si eu sa fac ce fac ei, dar ei o fac de ani de zile si o fac bine, stiu traseul hartiilor, stiu cam tot ce trebuie

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Punctele de lucru mobile pot avea alte cerinte fata de o locatie fixa. Si din cate stiu de grup sanitar pentru personal+vestiar 100% nu scapa, indiferent daca vrea sau nu sa le faca.
Daca va fi doar cu vanzare, fara servire atunci nu ii trebuie grup sanitar pentru clienti. Dar daca va si servi, indiferent ca e in interior sau pe terasa, are nevoie de grup sanitar pentru clienti (posibil separat pe sexe).

Cei de la DSP nu se joaca cu "las-o ba ca merge-asa". Daca nu respecti normativele in vigoare iti vor respinge documentatia si primesti aviz nefavorabil.

Edited by Hider141, 20 February 2019 - 09:30.


#15
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Deci in concluzie imi trebuie inca o iesire si indiferent ca am locuri sau nu, imi trebuie si wc, da?
Modificarile astea nu le pot face, nu sunt de acord proprietarii....

#16
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

View PostDarthVader20, on 20 februarie 2019 - 12:32, said:

Deci in concluzie imi trebuie inca o iesire si indiferent ca am locuri sau nu, imi trebuie si wc, da?
Modificarile astea nu le pot face, nu sunt de acord proprietarii....
stipuleaza in contract ca la incetarea activitatii, si inapoierea spatiului, te angajezi sa il predai asa cum l-ai luat. si lasi o suma de bani garantie. nu e greu, daca iti permiti cheltuielile astea. daca nu, cauta alt spatiu.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostDarthVader20, on 19 februarie 2019 - 22:21, said:

As vrea sa deschid un fast food intr-o comuna si inainte sa merg mai departe as avea cateva intrebari.
Am gasit spatiul ( e foarte greu de gasit ceva liber) insa are cateva probleme, nu are WC-uri, are doar o intrare, are beton pe jos, inainte a fost alimentara, deci nu e pregatit pentru fast food...are apa curenta insa.
Avand in vedere ca nu are wc-uri si nici nu pot sa ii fac, am renuntat la ideea de a avea mese si scaune, din ce am inteles e nevoie de wc-uri daca ai mese si scaune, intrebare e, daca pun mese si scaune pe terasa e nevoie de wc? e o problema daca are doar o intrare?
Spatiul are aproximativ 60mp, nu este compartimentat, practic e o camera mare si pentru ca nu o sa fie cu locuri, as vrea sa il compartimentez putin, am voie sa fac lucrul asta cu pereti falsi?
Legat de ce vreau sa fac, vreau sa servesc doar hot dog, hamburgeri cu sunca, suc, cafea, inghetata la aparat, in principala mancare rece, adica nu o sa frig nimic, as putea face asa ceva luand in considerare ce am scris mai sus?
Multumesc!

In acest caz,mai bine cumperi un furgon/autoutilitara/autospeciala si faci vanzare stradala.Te opresti unde si cand vrei ()conform legii) si vinzi fara probleme fast-food-ul facut ad-hoc.
Satul respectiv iti poate asigura clientela necesara supravietuirii?

#18
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Sa va spun cum e in comuna unde lucrez (vreo 5ok locuitori, destul de amarati, in "creierii muntilor", cel putin dupa standardele bucurestene - defapt e drum asfaltat pana acolo). Chiar in centru e un magazin/fast food destul de reusit. Vand si produse clasice (paine, mezeluri, sucuri, bere etc), dar si sandviciuri preambalate pe care le pot incalzi la microunde, si pizza pe care o fac undeva in spate. Au o terasa semi-deschisa cu cateva mese si grup sanitar fara apa curenta, ca primarul a luat vreo 3 mandate tot promitand ca aduce apa curenta, si inca se mai lucreaza :P Acum, nu stiu sigur care e statutul spatiului, probabil patronul e si proprietar, ceea ce mai scade din costuri. Oricum e un adevarat succes pentru comuna, si mai mereu e plina terasa in timpul verii. Chiar si iarna se mai aventureaza cate unul mai curajos, avand in vedere ca nu e incalzita.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate