Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

importanța luminii pentru sănătate și calitatea vieții.

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pai nu trebuie sa astepti toamna sa iesi la soare, ca poti sa te imbolnavesti asa.. Expunerea la soare incepe chiar din februarie (cum e acum) in limita timpului.. adica obligatoriu macar 1-2 ore in weekend.
Pai normal ca nu. O plimbare pe-afara daca e soare e buna.
Dar nu te vei plimba in costum de baie iarna.. Suprafata expusa la soare e destul de mica. Asa ca vara poti acumula.

#20
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Eu vara nu mai acumulez, nu mai am unde, untura la mine s-a topit de 7-8 ani.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
In oase :)
E asa de bine sa te bata soarele pe spate...

#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Aici un articol referitor la efectele UV altele decât producția de vitamina D: https://www.ncbi.nlm...les/PMC3427189/

#23
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Deci locuiesti cumva in tarile nordice ? Gen Finlanda, sau altele ? am inteles ca pe acolo oamenii au problema si carentele astea, bine, sper ca nu ma insel, nu stiu unde am citit ca pe acolo au lampi din asta, eu pentru incarcarea cu vitamina D cum vine primavara ma duc la pescuit, uneori stau cam mult in soare, dar pasiunea este mare

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Lampi pe-acolo n-am vazut, dar au rafturi de Vitamina D la alimentare.
Plus ca la prima raza de soare apar la balcon sau in parc la plaja.

#25
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postrosix, on 19 februarie 2019 - 21:45, said:

Nu... Sunt considerate lampi cu utilizare specializata si potential periculoase la utilizare neadecvata si nu se comercializeaza pentru publicul larg.
Pai ia stai putin.
Tu sustii ca nu exista becuri pe E27 cu UV.

View Postbenis, on 20 februarie 2019 - 09:54, said:

Iar aici e un link cu becuri din astea, dar sunt pentru soparle.

E sanatos sa te expui la asa ceva?

#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPopaXXX, on 20 februarie 2019 - 12:04, said:

Pai ia stai putin.
Tu sustii ca nu exista becuri pe E27 cu UV.
Iar aici e un link cu becuri din astea, dar sunt pentru soparle.
E sanatos sa te expui la asa ceva?

Mai.. teoretic te poti bronza si fabrica niste vitamina D si la becuri pentru soparle dar.. lampile special prevazut pentru asa ceva sunt alea cu spectru ingust pe soclu G23 si niste neoane ceva mai scumpe. De asta am zis ca becuri clasice pentru banda ingusta nu stiu sa existe.. tocmai pentru ca Philips nu doreste sa le vanda pentru publicul lar ci dor pentru aplicatii medicale.

#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Nu este necesar neapărat acel spectru îngust, spectrul larg e chiar mai bun pentru că și UVA în doze mici e necesar și lumina vizibilă din nou are beneficiile ei iar ca un bonus, închide pupilele.
Cât despre reptile, substanțele generate la UV sunt până la urmă tot alea și rescurile idem. Becurile noi taie corect spectrul înainte de 290 nm, altfel existând riscul ca și reptilele să sufere de conjunctivită.

Ce vreau eu să subliniez este faptul că vitamina D este doar unul din beneficiile expunerii la UV. De menționat că nu sunt adeptul bronzului, prefer doza minimă cu scop medicinal. Iar expunerea se face ideal odată la 2 zile, ciclul de producție al melaninei fiind de 48 de ore.

#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbenis, on 20 februarie 2019 - 13:26, said:

Ce vreau eu să subliniez este faptul că vitamina D este doar unul din beneficiile expunerii la UV. De menționat că nu sunt adeptul bronzului, prefer doza minimă cu scop medicinal. Iar expunerea se face ideal odată la 2 zile, ciclul de producție al melaninei fiind de 48 de ore.

Da...vezi ca productia de vitamina D tine si un pic de alimentatie, nu stiu daca ai studiat: adica cand vrei sa acumulezi vitamina D trebuie sa consumi urmatoarele: oua, lactate, peste gras, slanina de porc naturala, ciuperci expuse la soare, etc.  Unele dintre aceste alimente chiar daca sunt contraindicate de medic, pentru ca cresc colesterolul, in combinatie cu expunerea la UVB, produc tocmai vitamina D, deci nu se mai acumuleaza in surplus sa infunde arterele.. Exista studii care sustin ca infundarea arterelor se datoreaza tocmai unei proaste procesari a colesterolului din sange ca urmare a lispei de soare si de vitaimina D.... Mi se par plauzibile astfel de studii pentru ca s-a observat si o scadere a unor boli autoimune in cazul expunerii la soare.

#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Lipsa luminii in anotimpul rece duce la depresie si nu neaparat lipsa vitaminei D. Uite un articol din Adevarul scris de un medic fizioterapeut

“Vremea mohorâtă îţi strică dispoziţia şi te face să te simţi secătuit de energie, suferi de insomnie ori ai probleme dermatologice? Pentru oricare dintre aceste neplăceri, poţi recurge la o metodă eficientă şi lipsită de efecte adverse: luminoterapia.
Soluţii eficiente pentru întărirea imunităţii
Lumina solară insuficientă este adesea asociată cu o scădere a nivelului de serotonină şi de dopamină din creier, doi receptori ce ne influenţează dispoziţia. Iată de ce, în sezonul rece, atunci când vremea este mohorâtă şi când se întunecă devreme, unele persoane se confruntă cu stări de indispoziţie, cu depresie, cu insomnie sau, din contră, cu somnolenţă excesivă. În plus, lipsa luminii naturale reduce nivelul de energie, scade capacitatea de concentrare şi de memorare şi poate afecta inclusiv viaţa sexuală. Pentru a atenua aceste neplăceri, specialiştii recomandă adesea terapia cu lumină sau fototerapia. Parte esenţială în terapia antidepresivă Terapia cu lumină este folosită mult în ţările nordice, acolo unde, din cauza perioadelor lungi cu zile scurte, numărul celor care suferă de tulburări afective sezoniere este mare. Specialiştii spun că luminoterapia poate fi folosită şi ca alternativă atunci când tratamentul medicamentos antidepresiv nu dă rezultate. Astfel, expunerea la lumină puternică, pe durate stabilite, dă rezultate remarcabile în ceea ce priveşte îmbunătăţirea calităţii somnului şi a stării afective. Un avantaj este faptul că procedura nu are efecte secundare şi are costuri mai reduse decât medicaţia antidepresivă.

Citeste mai mult: /adevarul.ro/sanatate/medicina/ce-indicatii-terapia-lumina-1_50ad2b747c42d5a66390070f/index.html”

#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Exista in comert lămpi pentru fototerapie cu lumina de zi pentru cei care nu au timp sau nu stiu sa meșterească.
https://www.medisana...erapy-Unit.html

#31
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Becurile mele au toate specificațiile spectrale, dispozitivele acelea sunt pe 'ghici' . Nu că nu ar fi bune dar nu au tot cea ce este necesar.
Iată Boxul meu uv. Becurile nu sunt aprinse 100%, durează câteva minute până ce fluxul luminos este maxim.

Fluxul UVB la 30 cm e cam echivalent cu un soare de index uv 10 din punct de vedere al UVB, cu reflector estimez cam un flux triplu. Deci un minut la 30 cm echivalează cu 3 minute la soare, vara, pe cer senin cu suspensii minime în atmosferă.

Eu stau 1 minut pe fiecare parte și 45 de secunde pe laterale. 3:30 în total. Asta la două zile. Între, uneori mai stau jumătate de minut în total pentru un 'boost'

La reflectorul cu halogen, neavând încă filtrul de apă, stau doar când ies ud de la duș. Altfel cam arde. Odată pus filtrul de apă, vă deveni inofensiv.

Attached Files


Edited by benis, 20 February 2019 - 15:42.


#32
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postpasilla, on 19 februarie 2019 - 19:34, said:

Nu inteleg unde traiesti.

Pai, in fata calculatorului traieste.Daca ma iau dupa nr de postari pe forum, comparabile de altfel cu ale tale, asta este singura posibilitate.

View Postbenis, on 20 februarie 2019 - 15:47, said:


Fluxul UVB la 30 cm e cam echivalent cu un soare de index uv 10 din punct de vedere al UVB, cu reflector estimez cam un flux triplu.

Ar trebui sa discuti cu un dermatolog cu experienta, sa-l intrebi care este legatura dintre expunerea la soare intens si cancerul de piele.

#33
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Da, foarte bună observația, după cum ziceam, estimez un flux de UVB triplu față de soare dată fiind suprafața de reflexie. Așadar, o expunere de 1 minut echivalează cu o expunere de 3 minute la soare vara, în mijlocul zilei. Doza de UVA este neglijabilă.
Calculul este la 30 cm, unde iradiația solară în UVB este 250 mW/m2, aceași cu a becului, conform producătorului. Date mai exacte voi avea după ce îmi voi achiziționa și un aparat de măsură a intensității UVB.

Din fericire am găsit soluția tehnică și pentru filtrul cu apă pentru lampa WIRA, din policarbonat, material chiar mai bun ca sticla pentru spectrui NIR. 10 mm este grosimea. Urmează odată să fac și supravoltarea halogenelor.
Din nefericire sunt bolnav grav și staul la pat. Din fericire la o oră de stat în decursul zilei m-au lăsat toate "stresurile" musculare date de gripă.
Lumina în spectrul roșu și infraroșu apropriat are o multitudine de beneficii.

Iată prototipul în funcțiune..
Scuzați balansul de alb,nu am mai editat..

Attached Files


Edited by benis, 13 March 2019 - 01:44.


#34
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Hai să revenim un pic la UV. Cercetătorii au demonstrat posibilitaea de a genera vitamina D mai eficient ca la soare. Spectrul optim pentru conversia delta 7 dehidrocolesterolului în previtamina D (vitamina D propriuzisă se va genera ulterior prin polimerizare la căldura corpului, urmând apoi  încă 2 stadii de transformare până la forma activă) are un vârf la 297.5 nm.
https://vitamindwiki...
Recomand în general pagina Vitamindwiki pentru că prezintă informații interesante.
Acuma, ce înseamnă asta? La 297.5nm în mediul natural spectrul UV dispare complet, vârful spectrului de acțiune ce produce erithrema fiind peste 300 nm, ca în poza de mai jos (wikipedia). Deși sub 300mn spectrul uv este mult mai periculos, expunerea pentru a genera vitamina D este mai mult decât proporțional scăzută datorită eficienței crescute de conversie.
Cu toate acestea, eu unul aș recomanda prudență, deoarece studiile sunt încă noi și sunt convins că nu ia toate variabilele în considerare, spectrul optim pentru a genera diferiți compuși fiind cu siguranță diferit, având în vedere energiile diferite necesare pentru a facilita anumite reacții fotochimice în piele.

Attached Files



#35
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Acuma, ca să fie tacâmul complet în ceea ce privește ulravioletele, hai să discutăm care este problema cu ultravioletele și de ce se face cancer Posted Image .
Pentru că oamenii sunt de multe ori neinformați, vezi oameni care își iau becuri pentru reptile, apoi se fac roșii ca racul pentru că așa știu ei să se bronzeze.
1. UVA. Se credea inițial prin anii '70 că UVA este o radiație necancerigenă iar atunci, când au apărut saloanele de bronzare, erau considerate foarte sigure. UVA nu este în sine un spectru cancerigen dar generează compuși care la rândul lor sunt cancerigeni. În aparatele comerciale de bronzat se folosesc doze chiar și de 15 ori mai mari de UVA față de cele primite natural de la soare. O bună parte din cremele solare nu oferă protecție decât la UVB, permițând o doză semnificativă de radiație UVA să penetreze.
2. Compușii diferiți care sensibilizează pielea. Diferiți compuși sensibilizează pielea, unii sunt cunoscuți, alții mai puțin. În America încă există creme de "protecție" solară cu vitamina A. Ori vitamina a este un agent de sensibilizare cunoscut. Dacă includem aici și agenții poluanți a căror reacție la UV este necunoscută în întregime, avem un tablou complet al unui cocktail periculos.
3. Lipsa spectrului complet în saloanele de bronzat și în cazul tratamentului UV. Spectrul solar este bogat, emisii importante în spectrul vizibil și infraroșu ne protejează pielea și organismul. Lipsa acestui spectru care ajută la regenerarea pielii face ca aceasta să rămână deshidratată și vulnerabilă la expunerea la UV. Am simțit pe pielea mea cum tratamentul cu WIRA a început deja să îmi facă pielea mai fină și chiar încep să îmi dispară o serie de microleziuni de pe față ce îmi provocau mâncărimi. O prezență neplăcută, în special iarna.
4. Lipsa unui mecanism de feedback în ceea ce privește acțiunea solară. Acest lucru s-ar putea să se schimbe prin apariția camerelor dedicate în spectrul UVA la prețuri mici, ce permit vizualizarea modificărilor ce apar pe piele la expunerea la UV. Deasemenea, se poate verifica ecranul de protecție în spectrul UVA, rezolvând problema menționată la punctul 1.

#36
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Eu sunt mai de moda veche: cati dintre taranii (cei adevarati, nu cei de "mall") cu pielea arsa de soare faceau cancer de piele, desi nu se protejau cu nici o lotiune, ci doar cu propria transpiratie?!
cati dintre vizitatorii saloanelor de bronzat sau ai plajelor de top fac totusi cancer de piele, indiferent cat se protejeaza?

Morala:decat mult si artificial, mai bine stai zilnic cateva minute macar in bataia Soarelui, macar si numai cu membrele dezvelite.
Ca o mai conta si respiratia, ca sa nu mai vorbesc de calitatea aerului in producerea de vitamina D.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate