Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Atestat profesional de marfa si Card tahograf digital

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Buna ziua! Despre situatia mea am mai scris in alt topic insa acolo era vorba despre permisul de conducere.
Detin permis de conducere categoriile B.C.E din anul 1988. Am lucrat ca sofer vreo 15 ani (Transcontainere, basculate, comion frigorific), iar intr-o zi am gasit un loc de munca mai bine platit si am renuntat la soferie.
La vremea aceea nu trebuiau atatea documente si atestate ca acum. Cand te oprea Politia aratai permisul de conducere, talonul masinii, foia de parcurs si documentele marfii care o transportai. Totul era mult mai simplu.
De curand mi-am reinoit permisul de conducere, am cumparat si cateva ore de condus pentru a fi sigur ca mai am reflexele necesare. Totul este ok si as vrea sa ma reangajez ca sofer pe un camion insa citit noile legi, am nevoie de Atestat profesional de marfa si Card tahograf digital.
Am citit pe net ce trebuie sa fac pentru a intra in posesia lor insa as vrea sa-mi spuna cineva care a trecut prin aceste etape, daca pasii sunt grei. Ce trebuie facut mai exact?
Multumesc!

#2
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Iti trebuie CPC marfa. Ca sa il optii te inscrii la curs, si apoi dai examen cu cei de la ARR. Examenul o sa fie grila.
Pentru cardul tahograf doar completezi o cerere, platesti taxa si ai cardul.

Edited by cristyz, 19 February 2019 - 16:29.


#3
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pe lângă examenul grila s a introdus si studiu de caz care consta in un nr de intrebari la care o sa raspunzi in scris. ce ai de făcut este sa înveți pentru ca nu mai se fac smecherii sa se dea examenul cu cartea pe masa. si da, din ce am auzit este mai greu ca la permis.

#4
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Asta e la CPI, adica permis dupa 2009, el are permis de dinainte de 2009, deci da CPC.

Edited by cristyz, 19 February 2019 - 16:22.


#5
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Va multumesc tuturor pentru ajutor.

#6
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018

 cristyz, on 19 februarie 2019 - 16:21, said:

Asta e la CPI, adica permis dupa 2009, el are permis de dinainte de 2009, deci da CPC.
Nu  cpc.
CPC-ul ( preggatirea continua) se face abia dupa CPA ( avansat).
Faptul ca are permisul din 2009 inseamna doar ca este scutit de CPI (incepator).
sa pregateasca ~1.000 lei
500 scoala, 300 cardul tahograf, restul de 200 taxe, foto, etc.

Edited by tioopedi, 19 February 2019 - 20:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate