Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mediu de stocare pentru fisiere foto video ... Blu ray vs SSD.

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Johnny_Beton

Johnny_Beton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.04.2006
Din experienta voastra , ce mediu de stocare ar fi recomandat pentru a pastra arhivele de foto - video personale  (2000 - 3000 GB) pe perioada mare de timp ? Am SSD pentru sistem (Samsung 850 EVO 250GB) , stiu cam cum se poate descurca dar nu am avut un writer BluRay... Este mai rentabil pe disc bluray ? daca da , cam ce configuratie ?...Am peste 2000 negative pe film alb negru vechi de peste 30 ani , care sunt in curs de digitizare si nu as vrea sa le pun pe vreun mediu de stocare care sa ma tina doar 10 ani. Multumesc.

Edited by Johnny_Beton, 19 February 2019 - 15:25.


#2
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
https://forum.softpe...ai-mult-datele/

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 Johnny_Beton, on 19 februarie 2019 - 15:24, said:

Din experienta voastra , ce mediu de stocare ar fi recomandat pentru a pastra arhivele de foto - video personale  (2000 - 3000 GB) pe perioada mare de timp ? Am SSD pentru sistem (Samsung 850 EVO 250GB) , stiu cam cum se poate descurca dar nu am avut un writer BluRay... Este mai rentabil pe disc bluray ? daca da , cam ce configuratie ?...Am peste 2000 negative pe film alb negru vechi de peste 30 ani , care sunt in curs de digitizare si nu as vrea sa le pun pe vreun mediu de stocare care sa ma tina doar 10 ani. Multumesc.
Discurile (ca ori fi CD, DVD sau BluRay) sunt cele mai riscante. O regula in backup e ca datele sa le ai cel putin pe un drive curent, pe discuri si pe un drive de backup pe care il actualizezi regulat, si care de preferinta sa nu fie in acelasi loc cu drive-ul curent si discurile (daca e un incendiu sau cutremur nu pierzi toate backup-urile).

Edited by Hider141, 19 February 2019 - 15:36.


#4
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Dacă-s date importante - NAS cu RAID 5 + External Backup (HDD) + Secure Cloud Storage (e.g. Sync.com)
Altfel, nu prea contează.

#5
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Eu am un NAS de 3+3 Tb in RAID1, legat la router, cu back-up automat din calculator, telefon si aparat foto(are wifi). Face self asessment la perioade de timp stabilite din setari si imi trimite mail cu cate un log. Am acces online de oriunde din lume cu verificare la accesare cod pe mail valabil timp setat de mine.

#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
NAS sau OpenMediaVault pe un sistem mai vechi.

#7
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008
Fiind vorba de arhiva personala (foto/video), e clar ca aspectul cel mai important vizeaza stocarea in conditii de siguranta pe o perioada de timp semnificativa.
In aceste conditii, termenul de "rentabilitate" utilizat de dvs. ar trebui plasat pe un palier secundar.
Dvs. precizati ca e vorba de 2-3 TB; pentru stocare, ar trebui sa va ganditi de pe acum la un spatiu mai extins - in timp, fisierele media au prostul obicei sa "creasca" semnificativ (ganditi-va putin la rezolutiile pe care le-ati utilizat acum 10 ani vs cele actuale).
Suporturile optice (presupunand ca veti opta pentru produse de calitate inalta, din ce in ce mai rare) reprezinta o varianta convenabila pentru volume de date de ordinul a cel mult sute de GB; cand vorbim de 3 TB, gestionarea a peste 100 de discuri optice e problematica. Idem pentru data tape.
Practic, solutia cea mai convenabila o reprezinta tot clasicul HDD; puteti achizitiona pentru inceput doua HDD de 4 TB pe care sa le pastrati in locatii diferite si care sa fie verificate semestrial dpdv al integritatii. Evident, aveti la dispozitie o sumedenie de solutii de back-up incremental. Oricum, un deceniu e peste durata de viata medie a unui HDD, nu va asteptati sa "tina" o vesnicie. Probabilitatea de a ceda simultan doua HDD situate in locatii diferite e foarte mica; in cazul in care unul are probleme, se va efectua imediat o noua achizitie si back-up suplimentar.
Mai exista si varianta stocarii in cloud, mai putin recomandata, poate cel mult ca un back-up suplimentar.
Mult succes !

Edited by sdrc, 19 February 2019 - 15:59.


#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
un disk de 6 TB costa cam 8oo lei ....
este cea mai ieftina solutie dar si cu risc mare daca cumperi doar unul.
Deci va trebui sa cumperi doua ca sa ai mereu unul de rezerva.

(ca chestie unul de 3TB costa minim 450 lei)

#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ai pus fix cele 2 medii de stocare care nu prea sunt recomandate Posted Image
bluray - ca orice alt CD/DVD se va strica in timp. chiar daca ti se pare ca il tii in puf
SSD - mult prea scump ca si pret per GB.

ramai la un HDD normal - chiar unul de 5400 sa fie mai silentios.

si ca sa fie "in siguranta" - neaparat backup EXTERN - pe un HDD de 3-4 TB extern.

nu exista nici un mediu sigur. toate pot pica.

Edited by shmu, 19 February 2019 - 16:08.


#10
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 incaunuinplus, on 19 februarie 2019 - 15:37, said:

eu un am piedut niciodata vreo poza.
le tin pe serverul de la yahoo mail.
de vreo 20 de ani.
cat de maniac trebe sa fii sa ai 3000 de GB de date si poze ? Posted Image
ah inca nu ti le-au pierdut yahoo! sau nu ti le-au furat heckerii...

nu e vorba de maniac, ci de timpul pe care l-ai avut ca sa le strangi. io am vreo 220 de GB (duplicate pe vreo x HDD-uri + 1 NAS, in nici un caz in claud)

#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
si claud e bun, atat timp ca e folosit ca backup.
repet: NICI O SOLUTIE DE STOCARE nu e fail proof.

chiar si could-ul - poti pierde accesul la cont / mail / whateva else.

sau poate iti pierd ei datele, cum s-a mai intamplat (rar, dar s-a intamplat).

#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
SSD nu cred ca este recomandat absolut deloc.
Chiar in conditii ideale (vezi tabelul de aici: https://www.anandtec...-data-retention ) in cam 8 ani sint mari sanse sa pierzi datele.
Nu stiu daca se refera la un SSD NOU, copiezi pe el plin, il depozitezi fara sa-l mai alimentezi niciodata la curent.
Sau daca este vorba de un SSD folosit, ajuns la capatul vietii, il depozitezi fara sa-l mai alimentezi niciodata la curent.
A fost o intreaga isterie, in tabel sint conditii in care pierzi datele dupa 1 spatamina.
Oricum, este de cercetat mai indeaproape.
Chiar si HDD clasic are durata d eviata estimata 9-20 de ani: https://blog.macsale...ed-exercise-too

Eu am salvate in cel putin 3 locuri: discuri DVD si 2-3 cloud online pozele, DVD si youtube filmele.
Plus poze selectii pe hirtie (se ocupa sotia de astea).
Pina acum (de 17 ani de cind este facut primul DVD) am pierdut 2 DVD (din 100-200, nu sint pline doar cu poze/filme personale, practic am pierdut doar 2 foldere) si 2 filme de pe youtube (mi-au sters un cont).
La chestiile pierdut nu aveam backup multiplu pe vremea aia.

#13
Johnny_Beton

Johnny_Beton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.04.2006

 Mihai_3, on 19 februarie 2019 - 16:02, said:

un disk de 6 TB costa cam 8oo lei ....
este cea mai ieftina solutie dar si cu risc mare daca cumperi doar unul.
Deci va trebui sa cumperi doua ca sa ai mereu unul de rezerva.

(ca chestie unul de 3TB costa minim 450 lei)
toate hdd-urile mele au crapat la un moment dat...3-5 ani , unul la 8 ani. Cu cat e mai mare cu atat mi-e mai frica de un dezastru in arhiva. Am avut o piedere cu arhiva pe 2010...Cred ca ar merge totusi cu doua HDD mari si bune (externe). Multumesc.

 EMotanuIO, on 19 februarie 2019 - 15:29, said:

Nu stiu cum de mi-a scapat ... multumesc mult. Foarte instructiv.

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
daca iti lasi datele intr-un singur loc o cauti cu lumanarea.

se numeste BACKUP.

ORICE device poa sa pice. am avut un hdd extern (WD My book cred) care a intrat in sleep a 2a zis dupa ce l-am luat si nu a vrut sa se mai trezeasca. asadar device nou nout.

asa ca ia un hdd mare intern si mai ia si unul extern (poti sa iei acelasi HDD si un enclosure bun usb 3.0).

#15
Johnny_Beton

Johnny_Beton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.04.2006

 shmu, on 19 februarie 2019 - 16:07, said:

ai pus fix cele 2 medii de stocare care nu prea sunt recomandate Posted Image
bluray - ca orice alt CD/DVD se va strica in timp. chiar daca ti se pare ca il tii in puf
SSD - mult prea scump ca si pret per GB.

ramai la un HDD normal - chiar unul de 5400 sa fie mai silentios.

si ca sa fie "in siguranta" - neaparat backup EXTERN - pe un HDD de 3-4 TB extern.

nu exista nici un mediu sigur. toate pot pica.
E posibil ca un M-Disc sa tina mai mult ? Poate si printabil ? nu aruncat prin fundul sertarului de la birou ? Ci intr-o carcasa individuala ? Dar e cam scump...

#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
poti folosi ORICE, atat timp cat ai datele in 2 locuri. cand pica unu, iei altu si copiezi din nou.

Edited by shmu, 20 February 2019 - 13:06.


#17
Johnny_Beton

Johnny_Beton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.04.2006
Aproape toate raspunsurile la problema duc catre doua HDD-uri  externe mari. Acum e acum...

#18
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu neaparat 2 hdd-uri externe.

poti pune unu intern si unu extern.

exeplu - poti lua HDD-u asta (2 bucati) si un enclosure

idea e ca daca iei enclosure, copierea initiala o poti face intern folosind conexiunea sata sa ai maxim viteza de transfer.

apoi il conectezi pe usb 3.0 doar din cand in cand sa mai adaugi chestii. in rest recomand sa-l tii deconectat (pe cel extern).

Edited by shmu, 20 February 2019 - 13:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate