Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Laptop fara componente in miscare ? (adica racire pasiva si SSD)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 Paz, on 19 februarie 2019 - 15:06, said:

Dar tabletele alea muciosoft cu I7 tot petarde sunt ?
Aspiratoarele de praf se pot face in asa fel incat sa fie usor de curatat. Am suspectul ca le fac asa intentionat. Cum fac cu cartusele de la printere.
tabletele mucisoft au I7 nu N544932452356353

si da, le fac intentionat sa se curate mai greu de praf - defapt le fac sa nu umbli tu gigel in ele, sunt consumer, deci lumea "normala" le duce la service, nu sunt ca cele business unde departamentul IT e calificat sa umble in ele.

dar, cum spuneam, daca il cureti odata la 2-3 luni cu spray cu aer comprimat, nici nu trebuie sa il desfaci.

eventual poate sa-si ia un HP elitebook SH in banii aia. se deschide cu 1 buton si ai acces la tot. in poza sus unde e incercuit ai un slider (gen ala de la baterie in general). dai de el si s-a dus toata partea de jos - acces in 5 secunde la tot. fara suruburi.

Attached File  WhatsApp Image 2019-02-19 at 16.02.01.jpg   439.58K   36 downloads

Edited by shmu, 19 February 2019 - 16:04.


#20
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 Paz, on 19 februarie 2019 - 14:57, said:

Ca sa dureze mai mult. Rahatul ala de ventilator e doar un aspirator de praf. Daca m-ar intreba pe mine le-as explica cum sa le faca la inginerii lu peste.
Am vazut un sistem Lenovo AIO care se incingea ca dracii din cauza ca heatpipe-ul nu mai transmitea caldura la radiator (avea si ventilator). Heatpipe-ul se incingea zdravan in zona CPU si GPU, iar in zona unde facea un cot la 90 de grade incepea sa se raceasca, iar la final ventilatorul sufla nervos aerul peste un radiator rece. Probabi, heatpipe-ul crapase, desi era un Lenovo arata ca o teava confectionata artizanal de betivul satului

#21
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pai fusese ala reparat de Waterman la betie. :)

Functiona ?

#22
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 Paz, on 19 februarie 2019 - 16:11, said:

Functiona ?
pai daca se incingea, normal ca functiona - doar ca facea probabil throttling si /sau oprit complet.

acu asa ontopic: recomand asta
vorbesti cu ei sa-ti puna SSD in loc de HDD - adaugi cu 89 lei licenta de W10 home + inca 2 ani garantie (pomana) si uite asa ai un laptop mai peformant decat petaredele alea cu procesoare de tableta si plastic handicapat + ca poti ajunge in 5 secunde la ventilator sa-l cureti de praf (vezi poza din postarea mea de mai sus - ala e laptopul meu propriu si personal - acelasi model)

#23
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 Paz, on 19 februarie 2019 - 16:11, said:

Pai fusese ala reparat de Waterman la betie. Posted Image

Functiona ?
Da, se supraincalzea, nu extrem, era enervant ca oracaia ventilatorul acela, nu l-am deconectat pentru ca nu era calculatorul meu.

#24
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
@shmu
La elitebook-uri, doar Gen 1 si Gen 2 au clapa de deschis backplate, de la Gen 3 au suruburi de te plictisesti! Si mai au si unul ascuns sub blank-ul de la cititorul SD, pe care daca nu-l stii, risti sa rupi carcasa.

#25
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eu i-am recomandat fix modelul pe care il am (are procesor I5 4300M al meu si 8 Gb ram) - merge foarte bine, l-a luat si un prieten si e si el foarte multumit - a inlocuit fix un laptop "ieftin si bun" cu procesor amd handicapat (fix ca N-urile intel).

Edited by shmu, 19 February 2019 - 16:20.


#26
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 shmu, on 19 februarie 2019 - 16:16, said:

acu asa ontopic: recomand asta
Ai citit titlul?
Laptop fara componente in miscare ? (adica racire pasiva si SSD)

Deci el vrea răcire pasivă și SSD și tu îi recomanzi răcire activă și HDD. Curat ontopic.

#27
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Ai grija sa nu cumperi resigilate! Extinde garantia!

Edited by IcecreamAlex, 19 February 2019 - 16:58.


#28
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 Mr_nobody_, on 19 februarie 2019 - 16:51, said:

Deci el vrea răcire pasivă și SSD și tu îi recomanzi răcire activă și HDD. Curat ontopic.
te las pe tine sa-i recomanzi un kkt de procesor cu racire pasiva.

si SSD i-am recomandat sa ia separat. nu a zis un buget, dar sunt sigur ca are 200 lei pentru un 250Gb

#29
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 shmu, on 19 februarie 2019 - 17:00, said:

te las pe tine sa-i recomanzi un kkt de procesor cu racire pasiva.
Asta a cerut!
Pe mine mă miră că nu i-ai recomandat un desktop, fiindcă laptopurile sunt de kkt, sau nu ai vrut să go full retard.

#30
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 shmu, on 19 februarie 2019 - 14:59, said:

poti "deprafui" odata la 2-3 luni cu un spray cu aer comprimat, nici nu trebuie desfacut.
Eu am un Dell si un Fujitsu din 2012 respectiv 2013 si nu le-am curatat niciodata ventilatorul; daca lucrezi pe un santier in schimb se schimba situatia, dar pt treburi "casnice" nu cred ca-i mare problema

#31
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 Mr_nobody_, on 19 februarie 2019 - 17:35, said:

Asta a cerut!
Pe mine mă miră că nu i-ai recomandat un desktop, fiindcă laptopurile sunt de kkt, sau nu ai vrut să go full retard.
era sa zic eu acu cine e retard.

i-am recomandat un laptop care sa ii mearga bine si i-am explicat ca se poate curata foarte usor (motivul lui pentru care a vrut fara ventilator).

nu pot sa-i recomand un cacat pentru ca asa viseaza el frumos si ca sa nu zica un nimeni nimic. am vazut pe la prieteni care la fel visau ca "nu imi trebuie mie cine stie ce" si apoi cand vedeau ca se misca in reluare ii apucau nervii.

 Octavian_SK, on 19 februarie 2019 - 18:49, said:

Eu am un Dell si un Fujitsu din 2012 respectiv 2013 si nu le-am curatat niciodata ventilatorul; daca lucrezi pe un santier in schimb se schimba situatia, dar pt treburi "casnice" nu cred ca-i mare problema
crezi prost. depinde de situatie si de unde locuiesti.
spre exemplu in bucuresti si mai ales cu animale de companie (care lasa par) se infunda mult mai repede "calea" aerului prin radiator decat undeva cu mai putin praf si fara animale.

deasemenea daca folosesti relativ putin laptopul, iarasi nu se aduna mult praf.

am curatat sute de laptopuri in ultimii 10+ ani si unele adunasera foarte mult praf in 2 ani, altele aproape deloc in 4-5.

Edited by shmu, 19 February 2019 - 21:29.


#32
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 shmu, on 19 februarie 2019 - 21:28, said:

i-am recomandat un laptop care sa ii mearga bine si i-am explicat ca se poate curata foarte usor (motivul lui pentru care a vrut fara ventilator).
Faci niște confuzii, inițiatorul nu a zis nimic de praf.
Totuși, să vedem diferența dintre cele două procesoare:
i5-4300M: scor 6154, TDP 37W
Pentium-N5000: scor 5237, TDP 6W
*scorul e de pe geekbench

Merită performanțe +17% cu consum de baterie de 6 ori mai mare? Nu mai discutăm de zgomot/căldură.

#33
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
lasa-ma cu scoru ala si cu benchmarkurile sulii. ce performanta masoara alea? stii cumva?

ti-am explicat ca am vazut "PRACTIC" cateva laptopuri cu procesoare N si se misca jalnic, chiar si cu ssd.

eu dau sfaturi bazate pe experienta nu bazate pe niste cifre de pe net.

PS: stii pe cineva care are laptop cu procesor N, sau poate ai chiar tu?

Edited by shmu, 19 February 2019 - 22:07.


#34
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 shmu, on 19 februarie 2019 - 21:28, said:

crezi prost. depinde de situatie si de unde locuiesti.
aha si io ce am zis? nu acelasi lucru? de fapt depinde de unde il folosesti nu unde locuiesti

#35
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
tu ai zis "santier"
un apartament in bucuresti cu o pisica in el nici pe departe nu intra in categoria santier...
dar na.. poate stii mai bine...

#36
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 shmu, on 19 februarie 2019 - 22:06, said:

PS: stii pe cineva care are laptop cu procesor N, sau poate ai chiar tu?
Laptopul meu are un amărât de i5-2537M, pe care îl subturez la 800 MHz, că mă irită zgomotul. Mâine merg să văd un Dell Latitude 7370, mă gândesc să-l cumpăr, procesor core m7 Posted Image .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate