Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Divortul in crestinism

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
257 replies to this topic

#19
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postpenticostalul, on 19 februarie 2019 - 17:08, said:

Ai pus acolo un "nu", din greseala, sper.
Desigur ca, indiferent ce-ti zice preotul, Dumnezeu iti cere sa ramai casatorit cu cel necredincios.
Te desparti DOAR daca el solicita divortul.
Cel necredincios poate intenta divortul. Cel credincios nu.
Daca cineva care se pretinde credincios intenteaza divort, demonstreaza, prin chiar acest fapt, dincolo de orice indoiala, ca el este necredincios.

1 Corinteni 7:13
Și dacă o femeie are un bărbat necredincios și el voiește să trăiască Ăźnainte cu ea, să nu se despartă de bărbatul ei.


Și dacă o fată penticostală se căsătorește cu un necredincios (din naivitate să zicem, s-a îndrăgostit de el), și el își bate joc de ea, o maltratează, o supune la tot felul de perversiuni, o tratează ca pe o cârpă... EA NU ARE VOIE SĂ SE SEPARE DE EL??!! WOW!! CE PROSTIE!! OARE ASTA E ÎNVĂȚĂTURA LUI DUMNEZEU?! PHUAH!! :)

#20
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdan1980_25, on 19 februarie 2019 - 12:41, said:

Pai cam in toate bisericile crestine se permite separarea.
Poate doar la sectele ale mai traditionaliste e interzis, de pilda Amish.

Se permite, atunci cand se permite, doar ca o ingaduinta, nicidecum ca ceva recomandat.

#21
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostOxigen1234, on 19 februarie 2019 - 15:55, said:


P.P.S biblia nu interzice divortul,dar interzice recasatoria,cat timp partenerul e in viata - asta poate la catolici, dar o rezolva tanti borgia cu niste otrava


PPPPS  - acum am realizat ca @Dorel666 ne baga voit in ceata, unde sunt citatele cu "cartea de despartire"  ???
Nu interzice casatoria, cat timp partenerul e in viata, ci doar casatoria cu o ”femeie lasata de barbat”.

7 „Pentru* ce dar”, I-au zis ei, „a poruncit Moise ca bărbatul să dea nevestei o carte de despărţire şi s-o lase?”
8 Isus le-a răspuns: „Din pricina împietririi inimilor voastre a îngăduit Moise să vă lăsaţi nevestele, dar de la început n-a fost aşa.
9 Eu* însă vă spun că oricine îşi lasă nevasta, afară de pricină de curvie, şi ia pe alta de nevastă preacurveşte şi cine ia de nevastă pe cea lăsată de bărbat preacurveşte.” (Matei, 19)

Uite ca am dat si citatele cu ”cartea de despartire”. Ce vedem aici? Ca despartirea de neveste este o ingaduinta. Dar tine cont de faptul ca ”nevasta” inseamna de fapt ”mireasa”. Mireasa care trebuie sa fie alba, adica neprihanita. Asa ca. femeia satula de sula pe care o iei, poti sa o imbraci in alb oricat de stralucitor, ca ”mireasa” si ”nevasta” nu se poate numi. Deasemenea,  despre aceasta ”mireasa” zice Adam ”carne din carnea mea si os din oasele mele”. Adica nu numai ca trebuie sa fie neprihanita, dar sa existe si o potrivire perfecta intre ea si tine.

Pe de alta parte, tot n-am reusit sa-mi dau seama la ce impietrire a inimii se refera versetul si la ce fel de ingaduinta, fata de cine.

#22
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 19 februarie 2019 - 17:08, said:

Ai pus acolo un "nu", din greseala, sper.
Desigur ca, indiferent ce-ti zice preotul, Dumnezeu iti cere sa ramai casatorit cu cel necredincios.
Te desparti DOAR daca el solicita divortul.
Cel necredincios poate intenta divortul. Cel credincios nu.
Daca cineva care se pretinde credincios intenteaza divort, demonstreaza, prin chiar acest fapt, dincolo de orice indoiala, ca el este necredincios.

1 Corinteni 7:13
Şi dacă o femeie are un bărbat necredincios şi el voieşte să trăiască înainte cu ea, să nu se despartă de bărbatul ei.


Nu, nu l-am pus din greseala!
In primul rand, sa stabilim clar ca scopul principal al casatoriei este satisfacerea nevoii sexuale, pentru ca omul sa nu cada in curvie. Este evident ca, atunci cand unul dintre soti refuza sa-si faca datoria de sot, pentru ca nu mai vrea sau nu mai poate, celalalt sot este liber sa-si caute alt partener sexual.

1 Cu privire la lucrurile despre care mi-aţi scris, eu cred că este bine* ca omul să nu se atingă de femeie.
2 Totuşi, din pricina curviei, fiecare bărbat să-şi aibă nevasta lui şi fiecare femeie să-şi aibă bărbatul ei.
3 Bărbatul* să-şi împlinească faţă de nevastă datoria de soţ şi tot aşa să facă şi nevasta faţă de bărbat.
4 Nevasta nu este stăpână pe trupul ei, ci bărbatul. Tot astfel, nici bărbatul nu este stăpân peste trupul lui, ci nevasta.
5 Să* nu vă lipsiţi unul pe altul de datoria de soţi, decât doar prin bună învoială, pentru un timp, ca să vă îndeletniciţi cu postul şi cu rugăciunea, apoi să vă împreunaţi iarăşi, ca să** nu vă ispitească Satana din pricina nestăpânirii voastre. (1 Corinteni, 7)


Apoi trebuie facuta diferenta intre casatoria dintre doi soti credinciosi, pentru care exista porunca de la Dumnezeu diferita pentru barbat si femeie. Astfel, femeii ii este poruncit sa nu se desparta de barbat, iar barbatului ii este poruncit sa nu-si lase nevasta (dar poate sa-si ia inca o nevasta!). Cu adaugirea ca, in caz de curvie, poate sa o lase. Cat priveste casatoria dintre un credincios si o necredincioasa (sau invers), aceasta casatorie poate fi tinuta doar daca necredinciosul (necredincioasa) doreste sa traiasca mai departe cu cel credincios. Iar aceasta dorinta de a trai mai departe trebuie demonstrata atat cu vorba, cat mai ales cu fapta! Ca, daca necredinciosul isi bate nevasta, sau nu are grija de casa si de ai lui, atunci cel credincios nu este tinut sa-i suporte toate mizeriile si sa nu se desparta!

Edited by Dorel666, 19 February 2019 - 23:21.


#23
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postheart_of_ice, on 19 februarie 2019 - 21:40, said:

Și dacă o fată penticostală se căsătorește cu un necredincios (din naivitate să zicem, s-a îndrăgostit de el), și el își bate joc de ea, o maltratează, o supune la tot felul de perversiuni, o tratează ca pe o cârpă... EA NU ARE VOIE SĂ SE SEPARE DE EL??!! WOW!! CE PROSTIE!! OARE ASTA E ÎNVĂȚĂTURA LUI DUMNEZEU?! PHUAH!! Posted Image
Tu scrii prostiile si tot tu faci PHUAH.
No offence! :)

Eu scriam despre o familie în care soția se converteste la penticostali.
Sotul ei ramane necredincios. Dar o trateaza ca pe o printesa. Sa fie clar! Pentru ca e indragostit de ea si nu vrea sa se desparta.
Sotia credincioasa nu are dreptul sa se desparta de sotul necredincios pe motivul ca este necredincios. Asta e ideea versetului.

View PostDorel666, on 19 februarie 2019 - 23:20, said:

Cat priveste casatoria dintre un credincios si o necredincioasa (sau invers), aceasta casatorie poate fi tinuta doar daca necredinciosul (necredincioasa) doreste sa traiasca mai departe cu cel credincios.
Corect.

#24
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Totuşi, din pricina curviei, fiecare bărbat să-şi aibă nevasta lui şi fiecare femeie să-şi aibă bărbatul ei.
pe asta e catolicii n-o aplica, sau poate la ei popii nu sunt nici barbati nici femei Posted Image  se au unii pe altii, cica 80% din aia de la Vatican sunt homosexuali

Dorele, sincer acum, du-te si discuta cu un popa batran sa te lamuresti, daca esti ortodox mai lasa deoparte biblia sa nu te smintesti  si pune mana si pe alte carti de indrumare din traditie, poti sa incepi cu patericul vechi egiptean

sa nu cazi in pacatul cel mare al sectantior adica mandria, mandria de a crede ca el ca individ unic e singurul care intelege sensul adevarat pentru orice scrie in biblie, fara sa conteze ca un ultimii 2000 de ani au fost multe mii de ganditori care au citit si dezbatut aceste probleme, mandria de a crede ca tu esti ala destept si toti cei de dinainte niste prosti

Edited by Oxigen1234, 20 February 2019 - 11:51.


#25
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostOxigen1234, on 20 februarie 2019 - 11:47, said:

mai lasa deoparte biblia sa nu te smintesti  si pune mana si pe alte carti
pacatul cel mare al sectantior
Pacatul cel mai sectantilor este sa creada ca Biblia prosteste pe om si alte carti il desteapta.
Mai ales sectantii necrestini care se pretind ortodocsi, cred nazdravanii dintr-astea.

Edited by penticostalul, 20 February 2019 - 13:01.


#26
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
nu inteleg ce ai scris

nu zic ca biblia prosteste, dar nu e singura carte din biblioteca !

#27
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostOxigen1234, on 20 februarie 2019 - 11:47, said:

Totuşi, din pricina curviei, fiecare bărbat să-şi aibă nevasta lui şi fiecare femeie să-şi aibă bărbatul ei.
pe asta e catolicii n-o aplica, sau poate la ei popii nu sunt nici barbati nici femei Posted Image  se au unii pe altii, cica 80% din aia de la Vatican sunt homosexuali

Dorele, sincer acum, du-te si discuta cu un popa batran sa te lamuresti, daca esti ortodox mai lasa deoparte biblia sa nu te smintesti  si pune mana si pe alte carti de indrumare din traditie, poti sa incepi cu patericul vechi egiptean

sa nu cazi in pacatul cel mare al sectantior adica mandria, mandria de a crede ca el ca individ unic e singurul care intelege sensul adevarat pentru orice scrie in biblie, fara sa conteze ca un ultimii 2000 de ani au fost multe mii de ganditori care au citit si dezbatut aceste probleme, mandria de a crede ca tu esti ala destept si toti cei de dinainte niste prosti

Nu stii ce inseamna sa ai pe Duhul in tine! De cate ori am cazut in mandrie, m-a batut zdravan, slavit sa fie Domnul!

#28
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,257
  • Înscris: 06.07.2007

View PostOxigen1234, on 20 februarie 2019 - 11:47, said:

Totuși, din pricina curviei, fiecare bărbat să-și aibă nevasta lui și fiecare femeie să-și aibă bărbatul ei.
pe asta e catolicii n-o aplica, sau poate la ei popii nu sunt nici barbati nici femei Posted Image  se au unii pe altii, cica 80% din aia de la Vatican sunt homosexuali

Sa inteleg ca la ortodocsi toti popii sunt casatoriti si heterosexuali?
Ca la catolici nu sunt toti celibatari. Mai exista si biserici catolice orientale care permit casatoria preotilor.

View PostDorel666, on 19 februarie 2019 - 23:20, said:



Nu, nu l-am pus din greseala!
In primul rand, sa stabilim clar ca scopul principal al casatoriei este satisfacerea nevoii sexuale,
Conform carei Biserici? Ca la catolici si ortodocsi nu ai nimerit-o.

View PostDorel666, on 19 februarie 2019 - 23:20, said:

atunci cand unul dintre soti refuza sa-si faca datoria de sot, pentru ca nu mai vrea sau nu mai poate, celalalt sot este liber sa-si caute alt partener sexual.

Putul gandirii. Bataie de joc la adresa ereziei.

View PostDorel666, on 20 februarie 2019 - 14:59, said:



Nu stii ce inseamna sa ai pe Duhul in tine!
Cred ca ai gresit duhul.
In tine e un duh care nu vine de la Domnul.

Edited by dan1980_25, 20 February 2019 - 15:17.


#29
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdan1980_25, on 20 februarie 2019 - 15:32, said:

Conform carei Biserici? Ca la catolici si ortodocsi nu ai nimerit-o.


Putul gandirii. Bataie de joc la adresa ereziei.


Cred ca ai gresit duhul.
In tine e un duh care nu vine de la Domnul.

1 Cu privire la lucrurile despre care mi-aţi scris, eu cred că este bine* ca omul să nu se atingă de femeie.
2 Totuşi, din pricina curviei, fiecare bărbat să-şi aibă nevasta lui şi fiecare femeie să-şi aibă bărbatul ei.
3 Bărbatul* să-şi împlinească faţă de nevastă datoria de soţ şi tot aşa să facă şi nevasta faţă de bărbat.
4 Nevasta nu este stăpână pe trupul ei, ci bărbatul. Tot astfel, nici bărbatul nu este stăpân peste trupul lui, ci nevasta.
5 Să* nu vă lipsiţi unul pe altul de datoria de soţi, decât doar prin bună învoială, pentru un timp, ca să vă îndeletniciţi cu postul şi cu rugăciunea, apoi să vă împreunaţi iarăşi, ca să** nu vă ispitească Satana din pricina nestăpânirii voastre. (1 Corinteni, 7)

Edited by Dorel666, 20 February 2019 - 15:37.


#30
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,257
  • Înscris: 06.07.2007
Aha. Si unde spune ca in caz de lipsa de sex, sotul este liber sa caute in alta parte?
Eu nu am reusit sa-mi dau seama.

Ca in rest nu ai raspuns la nici o intrebare de-a mea.
Eviti raspunsul ca un politician de carton.

Edited by dan1980_25, 20 February 2019 - 15:52.


#31
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdan1980_25, on 20 februarie 2019 - 15:49, said:

Aha. Si unde spune ca in caz de lipsa de sex, sotul este liber sa caute in alta parte?
Eu nu am reusit sa-mi dau seama.

Ca in rest nu ai raspuns la nici o intrebare de-a mea.
Eviti raspunsul ca un politician de carton.

3 Bărbatul* să-şi împlinească faţă de nevastă datoria de soţ şi tot aşa să facă şi nevasta faţă de bărbat.

#32
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,257
  • Înscris: 06.07.2007
Si unde scrie ca daca nu se impineste datoria, sotul e liber sa caute pe altcineva?
Esti bine?
Nu mai intelegi limba romana?

Edited by dan1980_25, 20 February 2019 - 16:09.


#33
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdan1980_25, on 20 februarie 2019 - 16:02, said:

Si unde scrie ca daca nu se impineste datoria, sotul e liber sa caute pe altcineva?

Dar tu crezi ca Dumnezeu a scris Scriptura doar de complezenta, ca manual de maniere elegante?! Este un contract intre noi si Dumnezeu si cine nu-si implineste partea, pierde contractul!

#34
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,257
  • Înscris: 06.07.2007
Pierde contractul deci matale spui ca celalalt face alt contract cu altcineva? Cu cine anume? Cu extraterestrii? Daca tu crezi ca, casatoria este doar imaginea aliantei dintre Dumnezeu si om e problema ta.
Nu are cum sa fie asa pentru ca omul e nestatornic. Astfel s-ar crea usor premisele justificarii divortului la nesfarsit.
Sa nu mai spun ca prin Hristos, alianta dintre Dumnezeu si om nu mai poate fi rupta niciodata pentru ca garantul este insusi Hristos prin moartea si invierea sa.
Casatoria e vazuta ca imagine a Sf Treimi: unitate si indisolubilitate.
Nu exista motiv in afara de moarte pentru care unul dintre soti sa poate sa plece si sa se recasatoreasca.

Edited by dan1980_25, 20 February 2019 - 16:37.


#35
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostOxigen1234, on 20 februarie 2019 - 13:37, said:

nu zic ca biblia prosteste
Nu mai zici dar asta ai declarat: " - lasa deoparte biblia sa nu te smintesti!"
Iar asta este o abordare standard a unor sectanti ortodocsi.

#36
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postpenticostalul, on 20 februarie 2019 - 10:34, said:

Tu scrii prostiile si tot tu faci PHUAH.
No offence! :)

Eu scriam despre o familie Ăźn care soția se converteste la penticostali.
Sotul ei ramane necredincios. Dar o trateaza ca pe o printesa. Sa fie clar! Pentru ca e indragostit de ea si nu vrea sa se desparta.
Sotia credincioasa nu are dreptul sa se desparta de sotul necredincios pe motivul ca este necredincios. Asta e ideea versetului.

Eu nu m-am referit la ce ai scris tu, ci am continuat cu o altă idee... poți să răspunzi la ea, sau nu?! :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate