Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce mai e prin Costinesti ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
eu am impresia ca Mazare asta si-a dorit. A lasat toate statiunile in paragina ba din contra a profitat si a facut bani pe urma taranismului si pe langa asta a promovat doar Mamaia.

Daca treci cu masina din nord in sud ul litoralului ai impresia ca te intorci cu 20 de ani in urma. In loc sa avansam, sa investim si sa producem bani de pe urma turismului, la noi totul merge invers. Litoralul romanesc pe langa faptul ca este de 3 ori mai scump decat concurenta, mai este si jalnic. Pe booking 1-2 saptamani ma costa 1000€, 2 persoane, de banii aia ajungi cu avion cu tot in Turcia si/sau Bulgaria, si gasesti cazare ok in Grecia. Si din pacate cam toate tarile mentionate sunt pe partea litoralului peste noi.

#38
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007

View Postd-ardeleanu, on 19 februarie 2019 - 13:46, said:

...deci mai ramane Vama...daca nu, Vadu, Corbu, Sf.Gheorghe, Delta chiar...cormorani, pelicani, etc
Langa costinesti ai 23 august. E curat si lipsesc boxele.

#39
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postslai, on 19 februarie 2019 - 14:04, said:

Langa costinesti ai 23 august. E curat si lipsesc boxele.
Da, mai este si Tuzla.

#40
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
si mai ai si nisipurile de aur

Edited by business11, 19 February 2019 - 15:05.


#41
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

View Postalbnegru55, on 19 februarie 2019 - 12:44, said:

Bah voi nu aveti niciunul amintiri frumoase de acolo? Chiar nu-mi vine sa cred... Posted Image

Noi mereu eram in gasca de de baieti si fete ... ni se rupea de ce este in jur, din contra, cateodata ne distra la maxim cand vedeam cocalarisme.
Da, eu am amintiri superbe. Am lucrat in vacantele de vara din liceu la teatrul de vara din Costinesti, in perioada 1993-1997. M-am distrat maxim, in Ring , Tineretului chiar si in Vox Maris. Erau concertele Hollywood Music and Film cu Iris Compact, Holograf si altii. I-am cumparat Loredanei Groza absorbante, ca intra in scena si ramasese fara. Am stat la la un pahar de vin in vestiare cu Mihai Godoroja. Am fumat Carpati cu Florian Pitis. Unguroaicele erau cele mai bune la pat si mai apoi moldovencele noastre. Fetele din Bucuresti erau o gluma proasta. Am vazut live toate spectacolele Vacanta Mare de pe litoral.  Aveam facilitati prin restaurante, discoteci, hoteluri, sali de biliard si jocuri pentru ca ii bagam gratis la spectacole pe baiatii sau fetele care lucrau acolo. Fetele plateau altfel. Costinesti-ul de atunci nu se va mai intoarce niciodata si nici tinerii de atunci cu mentalitatea aia free spirit. Intre timp au invadat manelele si prostul gust, chinezariile si hotia. Asa cum s-a intamplat si cu Vama Veche.

Edited by costin001, 19 February 2019 - 15:21.


#42
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Mamaia a inceput sa arate binisor, iar din Olimp pana in Saturn se construieste, incepe sa arate bine si sudul. Chiar si Eforie Nord s-a schimbat in bine.
In ceea ce priveste populatia, depinde si in ce perioada te duci. Daca esti nostalgic cu Costinestiul, probabil ca o tura in iunie sau septembrie iti va lasa amintiri placute.

#43
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View Postcostin001, on 19 februarie 2019 - 15:20, said:

Da, eu am amintiri superbe. Am lucrat in vacantele de vara din liceu la teatrul de vara din Costinesti, in perioada 1993-1997. M-am distrat maxim, in Ring , Tineretului chiar si in Vox Maris. Erau concertele Hollywood Music and Film cu Iris Compact, Holograf si altii. I-am cumparat Loredanei Groza absorbante, ca intra in scena si ramasese fara. Am stat la la un pahar de vin in vestiare cu Mihai Godoroja. Am fumat Carpati cu Florian Pitis. Unguroaicele erau cele mai bune la pat si mai apoi moldovencele noastre. Fetele din Bucuresti erau o gluma proasta. Am vazut live toate spectacolele Vacanta Mare de pe litoral.  Aveam facilitati prin restaurante, discoteci, hoteluri, sali de biliard si jocuri pentru ca ii bagam gratis la spectacole pe baiatii sau fetele care lucrau acolo. Fetele plateau altfel. Costinesti-ul de atunci nu se va mai intoarce niciodata si nici tinerii de atunci cu mentalitatea aia free spirit. Intre timp au invadat manelele si prostul gust, chinezariile si hotia. Asa cum s-a intamplat si cu Vama Veche.
Am fost la toate concertele Marlboro sau Hollywood Music and Film. Am urlat cat am putut la Iris si Compact, ne-am amuzat copios la fiecare replica ''Stai asa, Stai asa-fetele...In p.oala mea-baietii. Au fost ani in care nu mai tin minte noptile dormite pe plaja, betiile si zecile de kilometri pe care ii faceam pe jos dupa 3 luni de vara ca sa ajung acasa dupa nopti pierdute la terasele de la malul marii sau concerte gratuite tinute in Portul Tomis, Costinesti, Vama, Mamaia, Navodari. Ma multumeam cu minimul, dar stiam ca merita fiecare secunda pe care o traiam. La 2 Mai am urlat cu Chirila ''M..e la manele'', mii de oameni, in Costinesti dansam Mica ti.ganiada. Nu imi pare rau ca imbatranesc ! Daca mergi la un concert in Costinesti, orice tantalau scoate aifonul si filmeaza, ca atata pot ! Nu le poti povesti ca au fost vremuri cand la White Horse din Costinesti, dansam pe mese, nu aveam telefon mobil, beat, fericit, agatat de gazele, pffff, ce vremuri !

Edited by Fjell, 19 February 2019 - 16:54.


#44
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

View PostFjell, on 19 februarie 2019 - 16:53, said:

Am fost la toate concertele Marlboro sau Hollywood Music and Film. Am urlat cat am putut la Iris si Compact, ne-am amuzat copios la fiecare replica ''Stai asa, Stai asa-fetele...In p.oala mea-baietii. Au fost ani in care nu mai tin minte noptile dormite pe plaja, betiile si zecile de kilometri pe care ii faceam pe jos dupa 3 luni de vara ca sa ajung acasa dupa nopti pierdute la terasele de la malul marii sau concerte gratuite tinute in Portul Tomis, Costinesti, Vama, Mamaia, Navodari. Ma multumeam cu minimul, dar stiam ca merita fiecare secunda pe care o traiam. La 2 Mai am urlat cu Chirila ''M..e la manele'', mii de oameni, in Costinesti dansam Mica ti.ganiada. Nu imi pare rau ca imbatranesc ! Daca mergi la un concert in Costinesti, orice tantalau scoate aifonul si filmeaza, ca atata pot ! Nu le poti povesti ca au fost vremuri cand la White Horse din Costinesti, dansam pe mese, nu aveam telefon mobil, beat, fericit, agatat de gazele, pffff, ce vremuri !
Da uitasem de concertele Phoenix si Vama Veche, ulterior.  Imi amintesc si de Divertis si de Doru Octavian Dumitru. Erau vremuri in care chiar se radea. Betiile pe plaja si sex-ul, da sexul pe plaja sub clar de luna, chiar daca aveam camere la hotel sau in teatru. Ne intra nisip peste tot, dar pe cine interesa, dadeam tot si iubeam ca nebunii. Venea "garda" ca beam pe unde apucam si noi le raspundeam cu citat din Vacanta Mare, "ce lula mea vrei ma"!

#45
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postcostin001, on 20 februarie 2019 - 10:13, said:

Betiile pe plaja si sex-ul, da sexul pe plaja sub clar de luna, chiar daca aveam camere la hotel sau in teatru. Ne intra nisip peste tot, dar pe cine interesa, dadeam tot si iubeam ca nebunii.
Cu cine faceati sex, intre voi?

#46
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

View PostPopaXXX, on 20 februarie 2019 - 11:27, said:

Cu cine faceati sex, intre voi?
Ha, ha, buna asta!
Stai jos, 4 !!! Bineinteles ca intre noi, munceam acolo prin hoteluri, restaurante, discoteci, sali de jocuri, magazine, chiar si farmacii, fete si baieti din toata tara si nu numai.Posted Image
Acum, deja la a doua nevasta, ma declar heterosexual sadea, ceea ce nu pot spune, intradevar, de multi si chiar multe de acolo. Cu toate astea nu vad nici o problema aici, tu???
Cu acesta ocazie, fac apel daca o stie cineva pe Loredana din Bacau, roscata de la farmacia de la intrare in statiune, langa teatru, cu care mi-am pierdut virginitatea prin '93. Multumesc pentru lectiile pretioase si atat de folositoare in viata, scumpo!!!Posted Image

#47
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postcostin001, on 20 februarie 2019 - 11:42, said:

Cu acesta ocazie, fac apel daca o stie cineva pe Loredana din Bacau, roscata de la farmacia de la intrare in statiune, langa teatru, cu care mi-am pierdut virginitatea prin '93. Multumesc pentru lectiile pretioase si atat de folositoare in viata, scumpo!!!Posted Image
Ah, celebra Loredana, o stia tot Costinestiul.

#48
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008

View Postdan1980_25, on 19 februarie 2019 - 13:57, said:

E dracu'...
Nu gasesti in Canare, camera la 200 de lei/noapte. Poate doar gazda.

Eu merg în septembrie-octombrie de vreo cinci ani. E extrasezon dar temperaturile sunt în jur de 25-30 de grade, fie că vorbim de sudul Portugaliei sau cu atât mai mult de Canare, deci sezon extrasezon e fix pix. Cred că știu mai bine decât tine cât am plătit pe o noapte de cazare. De curățenie, servicii sau litoral nu vorbim, nu suportă vreo comparație. Mereu am luat fie studio, fie hotel. Uite, câteva screenshot din rezervările mele.

La noi este bătaie de joc, din toate punctele de vedere. Mă mir că se înghesuie lumea la așa ceva.

Attached Files



#49
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Salutare,

Am fost si eu anul trecut un weekend in Costinesti pentru ca am fost invitat de niste prieteni cu care nu ma vad decat o data pe an si ei erau acolo.
Nu mai vizitasem statiunea din 2007, cand am fost 3 zile cu un grup destul de mare si eram ceva mai tanar.

Long story short, prin statiune ma simteam exact ca in anii 90, cand mergeam cu familia la mare (nu in Costinesti, dar pe vremea aia cam semanau toate).
Chinezisme peste tot, dat cu pumnul in sacul ala de box, alba neagra, multi tineri (liceu) pusi pe prostii, mancare in general proasta.
Aglomeratia m-a frapat, avand in vedere ca eu credeam ca nu se mai duce nimeni in locul asta si de fapt era puzderie de oameni.
Ca sa pun o eticheta mai generala pe lumea din statiune, sunt fix oamenii din patura de jos a societatii, cu bani putini, dar care au si ei dreptul sa mearga la mare cu un buget redus.

As pune si cateva chestii pe lista de plusuri: preturile sunt mici (o bere la pahar din ala de plastic la 0.4l este 4-5 lei, in functie de tip), sunt multe magazine pe plaja unde gasesti preturi foarte decente, statiunea are o faleza mare, preturile la cazare sunt destul de mici.
Bonus, am gasit un restaurant nou pe faleza, cred ca proaspat deschis, unde am mancat foarte bine la preturi cat de cat decente. Cred ca se numea ""Marea Neagra"". Midiile in sos de vin alb au fost excelente. Am vazut ca bucatar era un tip care a fost la Chefi la Cutite (Antena 1), unul mega antipatic, parca Filip il cheama. De asemenea, am incercat si ciorba, si peste, iar toate au fost peste asteptari.

Sincer sa fiu, probabil nu voi mai trece prin Costinesti in urmatorii 10 ani deoarece nu ma regasesc in standardul locului. Totusi, poate ma opresc o data sa mai mananc niste midii la restaurantul ala.
Daca iti e dor de statiune si vrei sa o revezi, fa-o, dar nu te arunca la vreun sejur de o saptamana. Cred ca 2-3 zile sunt mai mult decat suficiente.

#50
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
Eu as vrea sa stiu cum de supravietuieste Vox Marisul in Costinesti ca este mai mereu plin cand ma duc pe acolo.

#51
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Wow. Mai exista Vox Maris? Era cel mai de fitze club de pe intreg litoralul candva...

#52
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006

View Postspe_ripper, on 19 februarie 2019 - 12:09, said:

Jeg, aglomeratie, manele, kokalari
In afara de maxx unde ai mai auzit manele la Costinesti?

View Postspooky51, on 19 februarie 2019 - 12:22, said:

Costinestiul e o ingramadeala ingrozitoare de lume, pe langa el Vama Veche este ca un sat de pensionari linistiti :)
Si de ce ai merge intr-un sat de pensionari linistiti daca nu esti si tu unul dintre ei?

View Postalbnegru55, on 19 februarie 2019 - 12:44, said:

Bah voi nu aveti niciunul amintiri frumoase de acolo? Chiar nu-mi vine sa cred... Posted Image
Eu am amintiri frumoase, noapte de noapte artisti la megadiscoteca, veselie pe strazi, parc de distractii.

#53
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postcostin001, on 20 februarie 2019 - 10:13, said:

Betiile pe plaja si sex-ul, da sexul pe plaja sub clar de luna, chiar daca aveam camere la hotel sau in teatru. Ne intra nisip peste tot, dar pe cine interesa, dadeam tot si iubeam ca nebunii.
Sex on the beach, cu femeia de servici! Se iubeau ca nebunii!

#54
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
E bine in Costinesti! Costineşti, "staţiunea tineretului", cu un picior în groapă. Primarul se laudă că-i evită pe turişti

Edited by leusteanul, 23 July 2019 - 07:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate