Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Suspendare permis 90 de zile

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Du-te la avocat poate gaseste viciu de intocmire PV ...

#38
Bogdan_ROmania

Bogdan_ROmania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2013

View PostMembruAnonim, on 19 februarie 2019 - 11:13, said:

Du-te la avocat poate gaseste viciu de intocmire PV ...

Ce anume ?

View Postarg, on 19 februarie 2019 - 11:09, said:


o sa te si educe... dar inca nu a trecut suficient din cele 3 luni ca sa simti...

la 300 iti mai adauga si ceva complementare...

p.s. dupa 3 luni cand o sa pui mana pe volan, o sa-l pupi... iar cand o sa vezi radarul o sa scoti piciorul prin podea cu tot cu pedala de frana.

Pe ce baza iti adauga complementare?

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
niste taiat de liniii continue, mers pe contrasens... gasesc ei... mai mult de 90zile nu-ti pot da dar te pot incarca la factura...

#40
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 05.09.2006
@initiator, ai o mentalitate complet gresita. Ai luat permisul cu spaga? Nu ai invatat ca trebuie sa respecti regulile si legile? Ce importanta are ca sunt altii care nu le respecta, sau ca legea penalizeaza aproximativ la fel excese diferite de viteza??

#41
Bogdan_ROmania

Bogdan_ROmania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2013

View Posttehnics, on 19 februarie 2019 - 09:55, said:

Ce BMW ziceai ca ai ??? Ca eu mai urmaresc PROTV_ul la ora 5 si sa te pot recunoaste.
Eu in 5 luni nu eram stapan pe masina si altii o dau cu 109km. Pai la teribilisti de genul asta eu as da lege ca pana in 2 ani de zile orice contraventie sa fie triplata fata de normele in vigoare.
Si pana in 1 an de zile sa nu poti circula cu o masina care are un motor mai mare de 100kW....Matiz va trebuie voua.


la un picior, o mana...La minte e deja redus.

Culmea e ca eu noaptea sunt mai atent decat ziua. Vizibilitatea e redusa si nu poti sa stii ce betiv iti apare in fata si te trezesti cu el pe capota. La viteza aia nu ai timp nici sa clipesti, darami-te sa apesi frana..


Cu tractiune spate si 6 n linie,ala i tipul :)
Iar 100 kw sunt 135 de cp care sunt destui sa poti merge cu 200,iar cu 110 poti merge si cu matizul asa ca mai bine teribilist intr o masina cu comportament neutru si gandita pentru asa ceva decat intr un matiz care s ar putea la 110 sa ramai fara directie

View Postl_dan, on 19 februarie 2019 - 11:29, said:

@initiator, ai o mentalitate complet gresita. Ai luat permisul cu spaga? Nu ai invatat ca trebuie sa respecti regulile si legile? Ce importanta are ca sunt altii care nu le respecta, sau ca legea penalizeaza aproximativ la fel excese diferite de viteza??

Si sala tot cu spaga?am luat 25 de puncte la sala din prima si la oras nu prea se mai aranjeaza la fel ca pe timpul dumeavostra si oricum nu las fi aranajt pentru ca erau niste bani dati degeaba asa ca mai bine platesc 2 amenzi de banii aka

Edited by Bogdan_ROmania, 19 February 2019 - 11:35.


#42
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Bogdanele, asculta aici la un vitezoman declarat: masina trebuie sa poata fi oprita in siguranta pana in limita de vizibilitate. La 110 km/h, distanta de franare e cam de 120 metri, dar tu esti greenhorn cu cas la gura, deci pune 150-160 metri. Asta cu conditia sa ai pneuri premium, drum uscat, masina in stare perfecta de functionare. Noaptea, toate pisicile sunt negre, asa ca le vezi foarte tarziu. Stii cum arata o caruta, noaptea, pe sensul tau? Se confunda cu intunericul. Cand o vezi, la 20-30 metri in fata, n-ai timp sa reciti nici titlul din Tatal Nostru la viteza aia. Nu te baza pe faruri, ca obstacolul trebuie sa reflecte lumina ca sa-l vezi de departe. Carutele si multe haine absorb lumina in loc sa o reflecte.

#43
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
I se pare nedrept că e taxat la fel unul care umbla cu 200 față de el care n-avea "decît" 109. Și i se mai pare că știe să controleze mașina la 109. În locul lui în alea trei luni de pauză m-aș duce la o școală de condus mai sportiv unde să poată vedea pe viu cum face o mașină la 100 cînd se întîmplă chestii neprevăzute. Poate învață ceva...

#44
Bogdan_ROmania

Bogdan_ROmania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2013

View Postdanvlas, on 19 februarie 2019 - 11:32, said:

Bogdanele, asculta aici la un vitezoman declarat: masina trebuie sa poata fi oprita in siguranta pana in limita de vizibilitate. La 110 km/h, distanta de franare e cam de 120 metri, dar tu esti greenhorn cu cas la gura, deci pune 150-160 metri. Asta cu conditia sa ai pneuri premium, drum uscat, masina in stare perfecta de functionare. Noaptea, toate pisicile sunt negre, asa ca le vezi foarte tarziu. Stii cum arata o caruta, noaptea, pe sensul tau? Se confunda cu intunericul. Cand o vezi, la 20-30 metri in fata, n-ai timp sa reciti nici titlul din Tatal Nostru la viteza aia. Nu te baza pe faruri, ca obstacolul trebuie sa reflecte lumina ca sa-l vezi de departe. Carutele si multe haine absorb lumina in loc sa o reflecte.

Mi se pare mult mai util comentsriul dumeavoastra decat cei interesari de stirile de la ora 5

#45
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,487
  • Înscris: 30.08.2017
Bogdan, pe noi nu ne-ar interesa cum mergi tu daca n-am mai iesi si noi pe sosea, din cand in cand. Daca ai avea drumul tau, pe care ai circula doar tu, chiar nu ne-ar pasa.

Si pentru ca ne explica unul mai sus ca ne dam printese neprihanite...am avut de trei ori permisul suspendat (e drept, nu pentru viteza) insa:
-n-am dat lectii altora cand aveam cateva luni de permis
-am invatat ceva din toate intamplarile si am devenit un sofer mai bun cu fiecare tampenie pe care am facut-o
-pot sa ma uit in urma si sa spun ca au fost momente in care am fost dobitoc sau bizon
-fac din incalcarea legii o exceptie, nu o regula; si la nevoie, nu pentru "ca pot"

Edited by george_alexandru, 19 February 2019 - 11:46.


#46
Bogdan_ROmania

Bogdan_ROmania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2013

View PostBogdan_ROmania, on 19 februarie 2019 - 10:29, said:

Va multumesc frumos celor ce m-au lamurit

Edited by Bogdan_ROmania, 19 February 2019 - 11:43.


#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
uite aici cum ma tin dupa unul cu faruri bune...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/apB3pdh_FtA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Rumegus, la post 18 deja o dai in fineturi. Pod/polei aleaalea.  Scoala nu ii invata treburi fine. Posted Image

#49
Bogdan_ROmania

Bogdan_ROmania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2013

View Postgeorge_alexandru, on 19 februarie 2019 - 11:41, said:

Bogdan, pe noi nu ne-ar interesa cum mergi tu daca n-am mai iesi si noi pe sosea, din cand in cand. Daca ai avea drumul tau, pe care ai circula doar tu, chiar nu ne-ar pasa.

Da,mare teribilist eu ca am prins o portiune libera si am accelerat,cred ca nu va uitati pe geam daca stati in orasele,cel putin in bucuresti pe la arcul de triumf iarna vara se fac plecari 0-200,va las link de la youtube?https://youtu.be/JrYD1r2zynk
Daca nu este in regula puteti sterge eu vreau sa subliniez ca lucurile acestea sunt la ordinea zilei si nu trebuie sa ma blamati pe mine ca am mers cu 110 in localitate la ora 2 noaptea

#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
ai accelerat pe intuneric fara vizibilitate.... ceea ce nu este ok.

#51
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Arg-ule,se zice:  imi iau masca!  Adica stau in curutul unuia care face mereu zona si-l imit fara dureri de cap.  Pachetarii/carausii de furgoane de exterior ca exemplu.

#52
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,487
  • Înscris: 30.08.2017

View PostBogdan_ROmania, on 19 februarie 2019 - 11:48, said:

Da,mare teribilist eu ca am prins o portiune libera si am accelerat,cred ca nu va uitati pe geam daca stati in orasele,cel putin in bucuresti pe la arcul de triumf iarna vara se fac plecari 0-200,va las link de la youtube?https://youtu.be/JrYD1r2zynk
Daca nu este in regula puteti sterge eu vreau sa subliniez ca lucurile acestea sunt la ordinea zilei si nu trebuie sa ma blamati pe mine ca am mers cu 110 in localitate la ora 2 noaptea

Daca n-ai fi bagat-o p-aia cu "mai bine mergeam cu 200" sau "mai bine educati in loc sa amendati"...chiar nu te blamam. Am fost si eu teribilist, am mers cu 180 prin oras si sunt de parere ca am fost un mare dobitoc atunci. Eu nu te blamez pentru ca ai mers cu 100 in loc de 50, ci pentru atitudinea de dupa.

#53
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Vezi ca de reducerea perioadei de suspendare beneficiezi numai daca in ultimii doi ani nu ai avut permisul suspendat. Deci trebuie sa stai potolit inca doi ani dupa ce-ti expira cele trei luni. Daca nu o comiteai acum, ci peste 7 luni, scapai cu doar 30 de zile. Ai, totusi, noroc, ca la contraventia asta nu esti obligat sa dai testul ala 13/15, ca mai riscai o luna de stat pe tusa.

#54
Bogdan_ROmania

Bogdan_ROmania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2013

View Postgeorge_alexandru, on 19 februarie 2019 - 11:52, said:



Daca n-ai fi bagat-o p-aia cu "mai bine mergeam cu 200" sau "mai bine educati in loc sa amendati"...chiar nu te blamam. Am fost si eu teribilist, am mers cu 180 prin oras si sunt de parere ca am fost un mare dobitoc atunci. Eu nu te blamez pentru ca ai mers cu 100 in loc de 50, ci pentru atitudinea de dupa.

Da,aici am exagerat insa cat timp mi am asumat ceea ce am facut si au venit diverse persoane sa mi spuna ca o sa se uite la stiri doar pentru ca am mers cu 110 si m au incadrat in categoria de teribilist,daca era masina de politie cu 100 de metri mai departe aveam doar 20 de km peste limita legala,in cazul meh 30,atunci mai eram teribilist?

Si nu sunt doar incepatori care merg tare,insa cei ch experiente anticipeaza mai bine unde poti fi amplasate radarele si nu sunt prinsi,iar noi daca mergem de cateva ori mai tare suntem prinsi si etichetati ca si teribilisti...

Edited by Bogdan_ROmania, 19 February 2019 - 12:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate