Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Soarele si luna

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#55
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Scuze, dar e și o politică perversă din partea Salamander să pună clienții să fie detectivi. Ei pun doar eticheta, nu îi preocupă și controlul calității?
E făcut la fabrică, sau vapor, avion, sau pe submarin? În Germania, sau Turcia, China, Burundi, Burkina Faso, etc?

#56
Mihai090909

Mihai090909

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.02.2019
Pe exterior pot identifica unui profil deja lucrat si echipat  daca este clasa a sau b? In hartii nu prea am incredere. Am mai citit si in alte  locuri si mi a zis un fost agent de vanzari de faptul ca in Romania distribuitorul de profil salamander vinde numai profil clasa b si ca daca vrei clasa a trebuie sa mergi sa ti aduci singur  din germania.

Eu am 2 oferte de salamander sl76, una de 4500 euro iar cel ce mi l vinde a fost sincer cu mn si mi a zis ca e clasa b.si o alta oferta de 4750 iar cel ce mi l vinde sustine ca e clasa a ca este colaborator cu madrugada. Eu vreau pe gri antracid si voiam sa aiba "crudul" pe culoare maro. Cel ce mi vinde cu 4750 a zis ca l aduce pe maro iar cel cu 4500 il aduce pe alb. Este vo diferenta sau de aici se indentifica calitatea in fct de ce culoare are crudul?

Cel cu clasa b mai motiva ca nu are cum sa obtii o asa oferta de mica (4750) pe clasa a mai ales ca cel ce mi l vinde nu produce ci isi pune adaos plus montajul. Acum care i adevarul.

Cat de polita perversa sunt de acord cu tn digix.

Pana la urma clasa b este atat de jalnica?cineva si a pus sl76 si cred ca e clasa b dupa cum am vazit si pozele de mai sus si intradevar vara avea probleme cu o usa ca se dilata iar pe pt de iarna nu.

#57
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
@ mihai agentul mananca bors cu gura plina.mediapress aduce ambele variante.cat sa te duci singur sa iti iei mai greut,comenzi minime mari,plata inainte...nu multi pot face asta.de verificat se poate verifica doar pe cercevea cu sticla scoasa.are acolo niste coduri
@ conu si eu am vazut be92 coextrudat doar acum 2 luni.si de el auzisem ca este dar nu vazusem
La poza cu sl 76 cam o dai de gard.compari 7 camere color cu 5 camere alb.si tu esti dinala cu trombonul la clienti?pune 5 camere clasa a alb cu 5 camere clasa b alb sa vedem diferenta
Fara rautate dar ma intreb cateodata daca reusesti sa inchei o vanzare fara sa compari ce faci tu cu ce fac altii sau fara sa zici ceva de clasa b

#58
Mihai090909

Mihai090909

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.02.2019
Clasa b este parca impusa de normele europene daca nu ma insel.sau mai exact si folosirea de produselor reciclate.

Adevarat. Acum am vazut ca intradevar sunt 2 profile diferite(5-7).

#59
Mihai090909

Mihai090909

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.02.2019
Ia zi bogu. Sa merg pe varianta de clasa b?

Sau care a lucrat pe ambele variante este diferenta mare(se comporta una mai nu stiu cum fata de cealalta) ?

#60
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008

 Mihai090909, on 20 februarie 2019 - 14:32, said:

vara avea probleme cu o usa ca se dilata iar pe pt de iarna nu.
Expus la soare se dilata si aurul. Poate doar marketingul sa fie indiferent la caldura.
Toate se dilata si se contracta la diferente de temperatura. Prietenul are probleme din cauza fabricantului/montatorului usii.

#61
Mihai090909

Mihai090909

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.02.2019
Comsonat sa iau clasa b?

#62
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Sincer eu fabric pe sl76 doar clasa b.de ce? Pretul este un pic mai mic dar nu asta e baiul.bara de clasa b are 6.5 metri fata de 6 metri la clasa a.mai putine pierderi pentru mine care se traduc in pret mai mic pentru client.ia spune cum fac o usa de 2250x950 dintr-o bara de 6 metri?
Eu lucrez de cativa cu clasa b,armat cum trebuie,gaurit cum trebuie si nu am avut probleme

LE care e diferenta de pret?

#63
Mihai090909

Mihai090909

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.02.2019
Acu am doar aceste 2 oferte 4000 euro cl b (ce am scris sus ca e de 4500 am incurcat niste preturi in capul meu)   fata 4750 cl a. Pe cl a profilul este cu 7 camere si crudul maro(executat de madrugada dupa spusele celui ce vinde).iar cel de clasa b  e pe 5 cam

Banuiesc ca si pe 7 camere are a si b.

#64
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Nu stiu daca 7 camere are b.eu unul nu il pot comanda.daca cel care face clasa b nu face rabat de calitate nu e bai.pune si configuratiile de sticla si de feronerie ca sa ne facem o parere.
Intrebare ai ce sa faci in casa cu cei 750 diferenta?

#65
Mihai090909

Mihai090909

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.02.2019
Sa zicem ca da. Am ce face cu diferenta. Deci 7 camere nu se poate comanda. Cel ce mi vinde zice ca aduce de la madrugada profilul gata echipat ei se ocupa doar de momtaj.

#66
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
@Mihai090909, eu sunt doar un detinator de tamplarie PVC. Nu iti pot recomanda nimic in legatura cu asta, pot doar sa combat niste intentii ce personal imi sfideaza neuronii.
Si mai sunt si carcotas pe deasupra. Si nici nu ma pot abtine.

#67
Mihai090909

Mihai090909

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.02.2019
Ma refer la cel de 7 camere

#68
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
pt mihai090909: streamline 76 plus este clasa a cu 7 camere facut de madrugada oradea. ei nu au profile coextrudate decat pe varianta de alb.

pt bogumilandia: prietene, aia am in showroom si aia am vrut sa arat. cel clasa b este luat de la mediapress iar cel pe 7 camere este madrugada. am postat poza aia ca sa se vada clar diferenta intre clasa a si b. nu mai vand, ma apuc sa vand cartofi...

pt digix: ai perfecta dreptate dar si veka este perversa când considera un profil de 2.76mm ca si clasa a. este clasa a dar nu are 3 mm. oricând gasim un micrometru putem verifica. am verificat in birou la veka Romania cu sublerul domnului nicolaescu. era si dl gigi dragne la discutie.

Edited by conu71, 20 February 2019 - 17:27.


#69
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Deci eu ca producator mic sau marunt nu pot lucra sl76 cu 7 camere.7 camere au firmele mari care isi fac importul propriu.
De fapt e doar o strategie de vanzari.mediapress (importatorul salamander in Ro) are exclusivitate pe sl76 5 camere.salamander germania a facut si 7 camere pentru cei care din varii motive nu pot sau nu vor sa cumpere de la mediapress.astfel contractul e respectat.

#70
Mihai090909

Mihai090909

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.02.2019
Conu71 zi mi te rog daca este diferenta mare intre clasa a si b. merita diferenta de pret de cca 750 (cu mici negoccieri cu cei ce mi au facut oferta de  clasa b sper sa obtin o diferenta de pana la 950euro)?

Conu71 zi mi te rog daca este diferenta mare intre clasa a si b. merita diferenta de pret de cca 750 (cu mici negoccieri cu cei ce mi au facut oferta de  clasa b sper sa obtin o diferenta de pana la 950euro)?

#71
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Imi permit eu sa dau raspunsul in cazul lui conu.Pune clasa A.(scuze conu dara zi sunt pus pe harta Posted Image )

#72
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Synego 80/(6+7) Standard MD
Alb
42mm, Low E4+F6+Low E4+Ag
Maco Multi-Matic Alb
Rama 72 MD SYNEGO
Set Fero.: CC OO Std
Cercevea: Canat Z59 rotund SYNEGO
Solbanc


Io am pus de astea la o casa veche , e bine sau nu aia e Posted Image is montate in ramele de lemn de la tamplaria veche ( ca de le dadeam jos complet cadea si casa ... )

Attached Files


Edited by Baxon, 20 February 2019 - 18:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate