Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Soarele si luna

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#343
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 camsonat, on 15 iulie 2020 - 10:30, said:

S-a dat dracu capacul meu. S-a cocsat panelul atat de tare incat a impins in baghete, baghetele s-au storcit efectiv si au deformat la randul lor profilul "ferestrei". Zici ca sunt facute din plastilina. Halal profile. Daca faceam o usa care statea ziua deschisa si cu baghetele expuse la soare, nu era tot aia? Adica pot sa apelez la garantie fara sa fiu nesimtit?
așa îți trebuie ,dacă nu ai folosit bluevolution 92 🤣🤣🤣

#344
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Aici e un topic de misteaux-uri.Baga o poza sa analizam problema

#345
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 camsonat, on 15 iulie 2020 - 10:30, said:

Adica pot sa apelez la garantie fara sa fiu nesimtit?

Ti-a dat cineva garantie pe asa ceva? Eu nu-ti dadeam nimic la mana care sa ateste ca ceea ce este acolo este cumparat de la mine, bine, trebuia sa-mi fii prieten foarte apropiat, ruda apropiata si sa te rogi de mine mult timp sa-ti fac asa ceva.
Daca ai garantie nu cred ca poti apela la ea fara sa fii nesimtit, eventual, ca sa fie bine pentru toata lumea, tu expui problema celui care a realizat minunatia si impreuna gasiti solutii pe banii tai . Ca tu esti cel care ai vrut montajul impropriu al unui produs care nu este destinat pentru asa ceva, l-ai mai vrut si color si culoare inchisa. Am vazut ca ai precizat mai sus si conditiile “vitrege” la care va fi expusa “piesa”, daca ai facut acelasi lucru si la cel care a facut lucrarea, atunci ar trebui sa faca si el concesii, banesti.

Nu este acelasi lucru cu o usa, in primul rand daca era o usa montata firesc, vertical, ai fi putut apela la garantie fara sa fii nesimtit.

#346
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Hai ca deja ma simt acuzat. Care e diferenta intre orizontal si vertical cand nr de ore si unghiul de expunere spre soare sunt identice? Daca faceam o usa pe sud si statea 3/4 din zi la soare era mai bine decat orizontal, a doua jumatate de zi la umbra unui gard?
Asta e ca aia cu "ati inlocuit stecherul la aspirator si ati pierdut garantia", eu avand in casa prize pe alt standard. La mine nu merge cu firesc, astept argumente tehnice ca nu sunt avocat sau doctor. Montajul e facut de mine si cel care a produs fereastra a stiut la ce o folosesc. Nu am negociat nimic, cat a cerut atat am platit. Ba chiar a zis "ti-am pus d'ala de exterior boss".
Imi pare rau de banii platiti pe panel, daca tot la tabla am ajuns, bagam polistiren extrudat si osb si era la sfert cost.
In caz ca intereseaza pe cineva tehnic, aseara, dupa ce cu o zi un urma am intors panelul cu cocoasa in sus, era aproape drept. Diseara sigur il gasesc drept si il voi acoperi cu ceva sa nu-l mai bata soarele. Haleste-o p'asta.
Am comandat tabla striata de Al de 4, o voi croi fix pe dimensiunea ramei si o voi fixa etans peste rama. E clar ca panelul si profilele sunt de rahat.

PS in poze intorsesem deja panelul cu cocoasa in sus. Inainte era concav si impingea puternic colturile in sus.

Attached Files


Edited by camsonat, 16 July 2020 - 11:12.


#347
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
Panelul ere hpl sau PVC?diferența între vertical și orizontal e de 90 grade🤣pe orizontal panelul la culoare închisă se comportă că o plita,se încinge iar aerul împinge în sus,rezultând cocoașă,la vertical aerul cald iese prin decompresie,totusi privește partea bună nu stă apa 🤭

#348
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 camsonat, on 16 iulie 2020 - 10:58, said:

Hai ca deja ma simt acuzat. La mine nu merge cu firesc, astept argumente tehnice

Este bine ca te simti, doar nu crezi ca o sa ma chinui sa scriu diferentele intre a cumpara o usa de intrare si ceea ce ai tu acolo. Ar trebui sa te multumesti cu “firesc”.

#349
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Banuiam eu ca nu esti in stare sa argumentezi. Am tocit tastatura degeaba. Nu ma multumesc cu nimic de la oameni care doar baga batul prin gard si in rest baga viteza.

 Timplarualin, on 16 iulie 2020 - 12:25, said:

Panelul ere hpl sau PVC?diferența între vertical și orizontal e de 90 grade��pe orizontal panelul la culoare închisă se comportă că o plita,se încinge iar aerul împinge în sus,rezultând cocoașă,la vertical aerul cald iese prin decompresie,totusi privește partea bună nu stă apa ��

Panel HPL Mooreiche 44mm (1,5). Am invatat geometrie acum 35 de ani si chiar mi-a placut. Aasta cu decompresia si cu aerul care impinge e gresita. In primul rand am dat gauri suplimentare de drenare. Apoi panelul se duce in jos si nu in sus cum presupui. Nu are treaba convectia cand nu ai gauri/canale prin care sa circule aerul. Conteaza doar unghiul de incidenta al radiatiei solare. Ma opresc aici ca deja e prea mult.

Edited by camsonat, 16 July 2020 - 13:56.


#350
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 camsonat, on 16 iulie 2020 - 13:53, said:

Banuiam eu ca nu esti in stare sa argumentezi. Am tocit tastatura degeaba. Nu ma multumesc cu nimic de la oameni care doar baga batul prin gard si in rest baga viteza.



Panel HPL Mooreiche 44mm (1,5). Am invatat geometrie acum 35 de ani si chiar mi-a placut. Aasta cu decompresia si cu aerul care impinge e gresita. In primul rand am dat gauri suplimentare de drenare. Apoi panelul se duce in jos si nu in sus cum presupui. Nu are treaba convectia cand nu ai gauri/canale prin care sa circule aerul. Conteaza doar unghiul de incidenta al radiatiei solare. Ma opresc aici ca deja e prea mult.
măi,te aprinzi repede,plasticul e plastic, reacționează la soare,dacă pui mina pe el cînd e soare vezi cît e de fierbinte și se face valuri ,pune-i o umbrelă 😜 și  ai scăpat 🤕

N-oi fi eu cu mare școală să înțeleg incidența unghiului a razelor solare🤕🤕🤕🥺😭dar ce știu e că PVC color reacționează la ☀️,și încă mult,și la mine s-au făcut valuri😜dar mai puțin,uita de garanție 🤫sau fă pe alb și cu cerceveaua de ușa(are armatura mai mare)iar in loc de panel pune orice altceva.bafta

#351
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Tămplăria din PVC se montează numai vertical, conform cataloagelor. ce s-a executat acolo, nu apare nicăieri în catalogul producătorului ca o soluție tehnică corectă pentru acea destinație. Era de așteptat că nu se va comporta corespunzător, dar probabil că nici tu și nici (mai grav) producătorul ramei, nu știați acest lucru. Una e orizontal, alta e vertical, dpdv al razelor soarelui dar mai ales dpdv al destinației produsului. Există profile din aluminiu pentru așa ceva, dar prețul va fi probabil de 5- 10 ori mai mare. Ieftin dai, ieftin ai!

#352
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Meanwhile in Constanta.Not Vaslui :))

https://www.replicao...-patron-438115/

#353
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008

 Digix, on 16 iulie 2020 - 18:41, said:

Tămplăria din PVC se montează numai vertical, conform cataloagelor. ce s-a executat acolo, nu apare nicăieri Ăźn catalogul producătorului ca o soluție tehnică corectă pentru acea destinație. Era de așteptat că nu se va comporta corespunzător, dar probabil că nici tu și nici (mai grav) producătorul ramei, nu știați acest lucru. Una e orizontal, alta e vertical, dpdv al razelor soarelui dar mai ales dpdv al destinației produsului. Există profile din aluminiu pentru așa ceva, dar prețul va fi probabil de 5- 10 ori mai mare. Ieftin dai, ieftin ai!
Sau poate trebuia sa pun Velux. Aaaa, asta e de 100 de ori mai scump si ramanea copilul fara paine. Gigi, chiar te-am recomandat la o lucrare frumusica. Nici nu conteaza daca ai facut-o sau nu, eu am avut incredere. Ce naiba vorbim de un plastic ordinar, nu de fizica spatiala. Subiect inchis pe motiv de lipsa argumente.

#354
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 camsonat, on 16 iulie 2020 - 13:53, said:

Banuiam eu ca nu esti in stare sa argumentezi.

Ce bine te-am “citit”, sunt o caruta de argumente deja expuse si ar mai fi, dar tu nu le vezi. Noi suntem obisnuiti, avem chiar si un coleg care nu vede argumente desi ele exista.  Norocul meu ca nu m-am chinuit sa scriu “pomelnicul” de pe telefon, daca o faceam si imi ziceai ca nu sunt argumente trebuia sa-mi cumpar alt telefon si nu era prevazut in buget. Bine, m-am prins ca tu vrei sa ma “asculti” si mie nu-mi place sa fiu “scos la tabla”, mai ales cand este pe gratis.

#355
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

 camsonat, on 16 iulie 2020 - 19:49, said:

Sau poate trebuia sa pun Velux. Aaaa, asta e de 100 de ori mai scump si ramanea copilul fara paine. Gigi, chiar te-am recomandat la o lucrare frumusica. Nici nu conteaza daca ai facut-o sau nu, eu am avut incredere. Ce naiba vorbim de un plastic ordinar, nu de fizica spatiala. Subiect inchis pe motiv de lipsa argumente.

Ce să zic, mulțumesc mult de recomandare, dar sincer, nu pot să spun ceva neadevărat doar din obligație. Îmi pare rău de paguba ta, dar nu e pentru așa ceva PVC-ul. Poate că depinde și ce profil/armătură s-a pus, dar nu se putea da garanție pentru lucrarea asta. Baftă!

#356
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
sa mor daca nu au uitat usile sau nu au mai fost bani pentru ele:)))

blocul este undeva pe sos fundeni....

Attached Files



#357
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 conu71, on 22 iulie 2020 - 18:14, said:

sa mor daca nu au uitat usile sau nu au mai fost bani pentru ele:)))

blocul este undeva pe sos fundeni....
e loc pt adăpostit amantul😜,sa stea și el că oamenii 🤫

#358
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Am avut un coleg de liceu care statea pe Barbu Vacarescu, in spate la Dinamo. Etajul 7 din 8, apartament cu 4 camere. El era singurul fara balcon! Pe cuvant, daca aveti drum prin zona puteti verifica. Radeam de el ca tasu a avut bani de 4 camere dar nu i-a mai ajuns si de balcon... El zicea ca aia de construisera blocul(undeva prin anii 80) erau atat de beti incat uitasera sa-l monteze, s-a facut receptia si asta e... Posted Image
PS: https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Edited by misu78, 22 July 2020 - 19:55.


#359
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

 conu71, on 22 iulie 2020 - 18:14, said:

sa mor daca nu au uitat usile sau nu au mai fost bani pentru ele:)))

blocul este undeva pe sos fundeni....

Posibil să fie loc pentru AC.

#360
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
cum pazeste ea usile... este mai buna decat un doberman.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate