Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Soarele si luna

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#325
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
m am plictisit de postarile cu usa de intrare cu panel decorativ si balamale mari. 4 bucati daca se poate. hai naibii sa o dam aici parte in parte  cu argumente pro si contra ca si asa nu ne vede nimeni....

wtf? m ati incoltit pe unde m ati prins cu balamalele mari pe o usa usoara desi omul vrea deasupra o usa oscilobatanta grea cu sticla de aceeasi dimensiune. pe bune, chiar sunt curios ce ati oferta voi ln pozele urmatoare:



usile de la etaj si de la parter sunt identice ca dimensiuni numai ca la etaj se doreste deschidere suplimentara, oscilobatant/microcroventilatie.


pur si simplu colegii nostri care nu se pricep musca si undita si pescarul cand dau peste o oferta de genul asteia.


de ce sa pun balamale mari sau nu. asta este intrebarea. dorel cu mare grija te rog, te ai intors dupa cateva zile de supendare, fara patos te rog, chiar incerc sa te ocolec cat pot. multumesc.


sa fim pana la capat barbati, coane grestesti din urmatoarele motive: 1, 2 si 3. idiotule...

sa mor daca nu ma duc in hala ca sa cantaresc o cercevea de usa cu panel decorativ si una oscilobatanta care se tine intr o balama cu sticla de sus pana jos.


in caz ca nu gasesc motivul de ce sa montam aia si nu aia nu vreau sa mai vad nici macar un comentariu: pune mai balamale mari, alea de fereastra sunt pentru "saraki"

veti avea suspend de fiecare data cand colegii nostri vor fi facuti saraci. pur si simplu, ne consideram niste oameni isteti care nu vor sa plateasca mai mult cat face, total aiurea.


m am simtit total aiurea cand am fost considerat sarac, sunt sarac dar nu trebuie sa imi scoata nimeni ochii pentru asta.

accept doar idei bune si la obiect, cei care o dau dupa corcodus si adopta un limbaj de lemn vor fi suspendati. m am saturat de raspunsuri puse in scarba. concret!!!!

Attached Files


Edited by conu71, 28 June 2020 - 15:34.


#326
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
mi s a explicat acum prin telefon ca la suceava vin rachetii din moldova si iti sparg panelul de la usa de intrare. buna asta tamplarulalin, dar care este problema cu 3 balamale de fereastra vs 3 balamale de usa?


aia sparg panelul si nu desfac cerceveaua de tocul usiii de intrare. balamalele raman intacte ca sunt de fereastra sau sunt balamale mari. aline, am obosit iar cand ma mai suni te rog sa ai argumente.


usile de intrare de pvc nu sunt bune impotriva hotilor din suceava, oricare hot putin mai istet sparge o usa sau o fereastra din spate, unde nu il vede nimeni.

doar hotii idioti si organele statului sparg usa de intrare cu "berbecele". nu este cazul nostru, suntem oameni normali iar daca ne ferim de hoti punem camere de luat vederi si ne cumparam un caine. interlopii isi pun usa metalica chiar daca ingheata iarna.

pur si simlu gandesti gresit alin, demonstreaza mi ca gresesc fara sa ma suni.


ps: cand suni pe cineva asculta i ideile pana la capat, poate are dreptate idiotul ala... ti am inchis telefonul pentru ca ai idei putine si fixe. nu mi ai dat nici cel mai mic argument, oferteaza tu cu balamale de usa inclusiv la etaj, ca poate urca hotii pe scara.

Edited by conu71, 28 June 2020 - 16:03.


#327
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
tot tu ai ofertat ușa color  fata la timplarie alba��

Edited by Dany_Darke, 28 June 2020 - 23:18.
nu mai cita ziduri de text


#328
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
si? are 900x2100 si nu bate soarele pe ea. alte argumente?

pur si simplu spune mi concret de ce sa pun balamale de usa si nu de fereastra. 3 sau 4 bucati. ca e mai moale aia pe color? intotdeauna ofertez cucerceavea de 115mm si coltare termosudabile. pe usa aia poti face tractiuni la bara..

are inchidere perimetrala.

Edited by conu71, 28 June 2020 - 16:08.


#329
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
pur și simplu pvcul se dilata la soare ,colirul mai mult decât alb,de aia se pune armatura mai groasă, implicit o sa devina mai grea,balamalele de fereastră vin prinse cu șuruburi DOAR in plastic pe cînd balamalele de ușa se fixează cu șuruburi in metal,rezistenta in timp e mai mare.toti cei care vor uși de calitate ar trebui să știe asta,dacă clientul vrea calitate atunci pune balamale potrivite,armatura potrivită ,dacă vrea preț și șmecherii (pă rotund,92, doișpe camere+sufragerie ��) atunci sunt soluții,dar eu personal nu o sa ofertez și nici nu o sa fac uși cu balamale de fereastră ,nici paneluri ornamentale cu polistiren, mi-ar fi rușine de client și nu vreau să-mi bat joc de meseria de timplar.credeam că pe forumul asta se încearcă să se îndrepte clientul către calitate nu către un anumit profil cu combinații  pur și simplu nerealiste, ginditiva că o timplarie se face pe mai multi ani nu pe 5��

Edited by Dany_Darke, 28 June 2020 - 23:19.


#330
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Bravos coane.Hai sa ne amenintam cu suspendari si banari.daca tot avem apucaturi procuror kovesiste te rog sa imi demonstrezi tu pe tehnic ca usa de exterior e ok sa fie executata cu balamale de fereastra.Ca asa fac acuzatorii,demonstreaza cinovatia.Daca argumentul principal e ca fereastra de terasa are balama doar jos atunci de ce nu faci si usile rezidentiale care sunt cu sticla tot cu balamale mici?argumentul greutatii e acelasi.
Argumentul pretului mai mic nu tine.L-am expus pe celalalt topic.
Ps.am zis de multe ori ca nu mai spun nimic pe forum.si din ce in ce mai mult sa “imi urmez visul”

Ps bine ca punem coltare dudabile si perimetrala(desi ma indoiesc ca poti pune perimetrala la altceva in afara de Nx) si punem balamale de fereastra pentru doar 33 de lei in plus


#331
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 conu71, on 28 iunie 2020 - 15:59, said:


fiecare face ce dorește dar nici tu nici eu nu am inventat apa calda sau roata,faptul că tu te crezi  mai meseriaș decit toți e doar părerea ta , dacă mă lăsai să-ți explic POATE înțelegeai,iar argumentul că hoțul intra pe ușa din spate e că acolo e făcută cum o ofertezi tu,la client dacă îi explici corect și-i și arăți PRACTIC înțelege ,la o adică Sint banii lor și fac cum vor

Edited by Dany_Darke, 28 June 2020 - 23:17.
nu mai cita ziduri de text


#332
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
90% dintre termopanisti pana acum cativa ani faceau usile cu cercevea de fereastra, fara coltare termosudabile si cu armatura incerta.

in momentul in care se lucreaza cu cercevea de usa, coltare termosudabile, armatura de 2 nu vad rostul de a pune 4 balamele mari in loc de 4 balamale mici. contractiile si dilatarea plasticului se fac si daca ai balamale mari si daca ai balamale mici.

ofertati cum doriti voi, v am atasat 2 poze mai sus. inca nu mi ati spus cum ati oferta voi usile de pe etaj.

#333
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

conu71 said:

1593350431[/url]' post='26572495']
de ce sa pun balamale mari sau nu. asta este intrebarea. dorel cu mare grija te rog, te ai intors dupa cateva zile de supendare, fara patos te rog, chiar incerc sa te ocolec cat pot. multumesc.


Nu ma ocoli ca nu-i stres cu suspendarea, oricum problema in discutie este aceeasi ca acum 15 zile. Cand am scris aseara pe termopane nu am vazut ca ai mutat subiectul sa nu ne vada nimeni. Repet ce am spus acolo, daca nu vrei discutii pe tema balamalelor de fereastra la usa de intrare nu mai expune aceasta tema in scris pe public. Te suna lumea la telefon, poti sa le propui, in privat la fel, dar nici-un termopanist care se respecta nu va accepta sa vada scris pe un forum dedicat aceasta recomandare ca fiind una buna, pe care oamenii sa o puna in practica si sa considere ca au cumparat un produs bun.

Acuma, tu consideri ca daca la usa de balcon se pot folosi balamale de fereastra atunci si la usa de intrare se pot folosi aceleasi balamale, mai ales cand usa de intrare este mai usoara. Noi asa cum ai remarcat suntem patru care au reactionat (Gpal data trecuta, Alin, Bogumil’ si cu mine) ceilalti colegi din domeniu care nu au scris nu vor sustine teoria ta, trebuie sa fii constient de asta.
In reactiile noastre mai cu patos mai fara patos ai primit de la unii si argumente, trecand peste faptul ca tu esti singurul sustinator al acestei teorii ne ceri in continoare argumente desi esti constient ca esti singurul sustinator. In locul tau as sterge acest sfat din toate postarile in care exista scris, ca sa nu fac rau unor oameni pe care nu-i cunosc si nu mi-au gresit cu nimic.

Argumente impotriva

1. Balamaua de fereastra si balamaua de usa sunt gandite complet diferit (doar acest argument “balama de usa” si “balama de fereastra” ar trebui sa fie suficient si sa renunti la aceasta recomandare), tema ta are cumva logica, desi sunt gandite altfel cele doua tipuri de balamale sustin aceeasi greutate 120 de kg. De ce sunt ele diferite desi sustin aceeasi greutate,  pentru ca usa de intrare are un alt tip de utilizare decat fereastra si pentru ca profilele mai mari se dilata si se contracta mai mult. Ai observat ca nimeni nu are o problema cu tine cand recomanzi la usi de terasa maner doar pe interior si balamale de fereastra, doar nu-ti inchipui ca vreunul dintre noi facem usi de terasa cu balamale de fereastra, insa la usa de intrare este totusi prea mult.
2. Argument primit deja, balamaua de usa are reglaje mai mari, are si nevoie, nu datorita greutatii ci a modului de utilizare, a tipului de expunere si a modului de dilatare si contractare.
3. Argument primit deja, balamaua de usa are prindere completa si robusta in armatura atat partea de pe toc cat si partea de pe cercevea, din aceleasi motive, a modului de utilizare si a modului de contractare si dilatare in functie de expunere, nu din cauza greutatii.
4. Argument primit deja, diferenta de bani intre sistemul de fereastra si cel de usa nu este una foarte mare raportat la pretul usii, fie 70 de euro cum zici tu sau 30 de lei cum zice Bogu. Ce zice Bogu este infim dar nici 70 euro nu mi se pare mult cand cumperi o usa pe salamander clasa A, cu coltare termosudabile, cu panel ornamental etc. .

Nu te mai plange de noi si nu ne mai ameninta aiurea, eu daca scriu aici nu scriu ca sa-mi promovez propriul produs sau sa arat ce termopanist grozav sunt eu, deci ori ca pot scrie ori ca nu pot nu conteaza foarte mult.  Renunta la recomandare in scris pe public, recunoaste ca ai dat-o rau de gard, ai dezamagit pe toata lumea de aici care activeaza in domeniu, nu cred ca cineva se astepta la asa ceva de la tine.

Si trecand peste animozitatile dintre noi, alea sunt pistol cu apa, asta chiar m-a dezamagit, cu siguranta si pe Alin si pe Bogu, Gpal si ceilalti.

Cand ceri sa fii ascultat asculta-i si tu pe altii, cand ceri sa fii respectat respecta-i si tu pe altii. Prin ce faci tu nu asculti si nici nu respecti pe nimeni de aici, desi unii poate ar merita.

Edited by Dorel-Mesterel, 29 June 2020 - 08:16.


#334
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
de sters nu sterg nimic, este foarte bine sa fim diferiti si sa gandim diferit. cum am spus mai sus, fiecare este liber sa oferteze cum doreste. am sute de usi montate asa, nu am avut probleme cu ele niciodata, nu vad de ce ar apare acum aceste probleme.

poate ca voi aveti probleme cu usile de intrare si va feriti de balamalele mici, am ferestre de 1000x2200 oscilobatante ca asa doreste arhitectul si beneficiarul, facute cu cercevea de fereastra si nu este atata tragedie ca la o usa de intrare care este cu cateva zeci de kg mai usoara.

in fine, dupa cum am mai spus faceti voi cum doriti si cum puteti. de curiozitate: cati dintre voi folositi armatura rectangulara de 2mm in toc si coltare termosudabile by default pe toate usile?

sau merge si cu armatura mai mica, bagam coltare unde vrem si daca vrem dar macar sa avem balamale mari pe usa de intrare?

#335
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016
peste 90% din usile rezidentiale din PVC ofertate in Romania sunt o mizerie.personal, la casuta mea din povesti, nu voi pune usa de intrare din PVC, cu toate ca vand asta de foarte multi ani.
exact lucrul asta il spun si clientilor mei.singura usa de intrare din PVC cu care m-as multumi ar fi cu placaj exterior.despre balamale si set feronerie nu mai povestesc pt ca as da +200 euro fata de seturile standard ofertate in piata.

#336
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006

 conu71, on 29 iunie 2020 - 08:27, said:

poate ca voi aveti probleme cu usile de intrare si va feriti de balamalele mici, am ferestre de 1000x2200 oscilobatante ca asa doreste arhitectul si beneficiarul, facute cu cercevea de fereastra si nu este atata tragedie ca la o usa de intrare care este cu cateva zeci de kg mai usoara.

Eu pe lemn am de 1000/2500 (cu balamalele inf. de 150kg).
Dar cand e fereastra e fereastra si cand e usa e usa.

E ca si cum as face o arcada cu sculpturi de 20 000E si as pune balamale otlav

#337
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Fiecare are argumentele sale. Eu spun doar o propoziție: nu am montat și ofertat niciodată uși rezidențiale cu balamale de fereastră.

#338
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 09.01.2008
Na ca a iesit conversia. trebuie sa pun pavelele in jurul capacului.
Sa vedem unde gasesc cremonul minune.

Attached Files



#339
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
incerc zilele astea sa ajung la magazinul unde are cremonul minune si iti trimit o poza

#340
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 09.01.2008
Pai poze am gasit, am si cod produs. Doar ca nu pot comanda pe net o bucata. Ma rog, pot dar pe ebay si nu merita.
https://www.hoppe.co...de:category:FG#

Edited by camsonat, 30 June 2020 - 20:24.


#341
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
stai sa vad daca gasesc in vre-un magazin

#342
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 09.01.2008
S-a dat dracu capacul meu. S-a cocsat panelul atat de tare incat a impins in baghete, baghetele s-au storcit efectiv si au deformat la randul lor profilul "ferestrei". Zici ca sunt facute din plastilina. Halal profile. Daca faceam o usa care statea ziua deschisa si cu baghetele expuse la soare, nu era tot aia? Adica pot sa apelez la garantie fara sa fiu nesimtit?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate