Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Spalatorii auto automate fara perii in Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu stiu daca din titlu reiese ce vreau sa spun. Sint in cautarea unei spalatorii auto de tip drive-in in Timisoara, unde intri cu masina si ti-o spala si usuca automat, fara perii, doar cu apa si sampon sub presiune si la final uscat cu aer cald. Pe vremuri exista asa ceva in parcarea subterana din Iulius Mall dar, ca orice lucru bun, am trecut zilele trecute si spalatoria e tot acolo, dar instalatiile automate au disparut. Stie cineva daca mai exista in Timisoara o asemenea spalatorie auto ? La OMV am inteles ca exista, dar sint cu perii si nu-mi surade ideea, in plus ca si iesea cu apa mustind. La "jde" spalatorii unde rromusi ti-o freaca cu buretele iar nu vreau sa ma duc. In general, incerc sa evit elementul uman. Singur sa o spal in spalatorii self-wash iar nu e o optiune, nu ma pricep, tot ce as reusi ar fi sa ma ud din cap pana-n picioare.

Si, ca intrebare aditionala, spre locuri unde se gaseste aspirator cu fise (pentru aspirat interior pe jos) poate sa ma indrume careva ? Vreau doar sa aspir pe jos si nu am incredere in aspiratoarele de 12V care se conecteaza la bricheta, nu cred ca au putere suficienta.

Merci.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
OFF

Mare pacat sa elimini interactiunea umana :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fJEcXsTtOBA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 Ion_de_la_Raion, on 19 februarie 2019 - 01:45, said:

aspirator cu fise
La Mol la tribuna ;)

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Ion_de_la_Raion, on 19 februarie 2019 - 01:45, said:



Si, ca intrebare aditionala, spre locuri unde se gaseste aspirator cu fise (pentru aspirat interior pe jos) poate sa ma indrume careva ? Vreau doar sa aspir pe jos si nu am incredere in aspiratoarele de 12V care se conecteaza la bricheta, nu cred ca au putere suficienta.

Merci.
Acasa la tine , aspirator 220V ... in regie proprie !

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Dupa cativa ani in care spalam masina la diverse firme m-am hotarat sa o spal singur la omv cu fise , 5 lei 3 minute , necesar minim 2 fise sa iasa ceva ok .
Primele 3 tentative au fost de reglaj, nu m-am pruiceput nici eu dar dupa am invatat si sa ma misc contra timp si sa spal tot .
Rezultate : la imbinarea dintre aripa fata si prag , pe unde se scurge apa de la parbriz, am scos o roaba de pamant si mizerie - clar niciodata nu s-a insistat acolo , la aripa dreapta spate unde e alimentarea rezervor iar vreo 3 kg de noroi , nimeni nu a introdus lancea pana sus sa zboare mizeria , l;a aripi partea spre exterior dezastru  ce a iesit, e pozitie nasoala acolo si clar nimeni nu o spala.
Avantaje : o speli cu simt de raspundere chiar daca presiunea este ceva mai mica fata de unele firme unde iti indoaie tabla si exfoliaza vopseaua , la interval de 3-4 spalari o dai cu ceara inclusa in pret altfel platesti 5 lei la nea omul sa o sufle , efectul este acelasi , nu o sterge nimeni , daca o stergi trebuie atentie sa clatesti des carpa akltfel apar zgarieturi fine tip paianjen , mai bine o speli mai des si nu o stergi , "albeata" va disparea si ceara va face sa luceasca

Edited by ldpe, 19 February 2019 - 09:49.


#6
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 Baxon, on 19 februarie 2019 - 09:27, said:

Acasa la tine , aspirator 220V ... in regie proprie !
si cu fisele cum procedeaza ?

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Usor cu jetul sub presiune pe langa anvelope si senzorii de parcare.

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Merci pentru pontul cu aspiratorul. Despre spalatorii, din pacate, inca mai caut. Romanul tot roman, de ce investeasca el in ceva care se amortizeaza greu, mai bine cumpara un petecut intre blocuri, angajeaza niste t iganusi care dau cu furtunul, fac o baltaraie de nedescris si gata spalatoria. Din astea sint cu duiumul. Nici astea automate nu sint perfecte, dar macar platesc, intru, urmaresc indicatiile, ies afara si plec. Nu mai trebuie ghita sau dorel sa vina cu o carpa murdara sa o frece, sa stea ca cainele langa cal sa-i mai dai ceva samd.

Idpe, am spus, la astea manuale, m-as stropi tot. Sa las masina mustind de apa iar nu e o solutie grozava, Timisoara e foarte prafuita.

Edited by Ion_de_la_Raion, 19 February 2019 - 10:44.


#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"m-as stropi tot. Sa las masina mustind de apa iar nu e o solutie grozava, Timisoara e foarte prafuita."
Nu te stropesti deloc , doar daca vrei si insisti...
Eu o las "mustind de apa " si nici Clujul nu e etalon de curatenie Posted Image
Ceara data exact acest efect il are , ca praful ce se depune sa fie zburat in 5-10 km sub actiunea vantului, nu mai adera la vopsea sa arate ca o masina venita de la moara.
Cea mai tare faza e ca la benzinarie nu se foloseste spuma activa ci detergent , da, nu spala asa agresiv ca spuma dar daca speli des nu vei avea nevoie . Un amic vopsitor auto spunea mai in gluma mai in serios ca le pupa mana la astia ce au inventat spuma activa , de cand e pe piata au de lucru de nu-si vad casa .

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,829
  • Înscris: 13.07.2011
Cauti o spalatorie manuala, dai prima oara cu jet de apa sa dai jegul jos, dupa care iti cumperi sticla sub presiune si foam shampon activ (ca in poza de mai jos) si la sfarsit cu apa fara calcar si o stergi manual cu carpa de piele intoarsa.


Attached File  123.jpg   262.22K   17 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate