Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

De ce atatia nostalgici dupa anii 1990-2000?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
172 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 JohnnyBravos, on 18 februarie 2019 - 21:31, said:

Nu stiu cum poti sa fii nostalgic dupa asa ceva , dar mie perioada aniilor  1990-2000 mi s-a parut mizerabila, saracie in toata regula, primitivism.
Nostalgicii au minte copilaroasa si traiesc in trecut... se tem de viitor.

#20
JohnnyBravos

JohnnyBravos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.02.2019

 jimi91, on 18 februarie 2019 - 22:17, said:

anii 90 au avut cele mai bune filme Posted Image....dar cele mai bune....si seriale misto...friends Posted Image...
Aici iti dau dreptate.
Filmele americane au devenit superficiale.
Dar cine te pune sa te uiti numai la alea americane? Sunt o multime de filme europene si asiatice foarte bune. Mai ales ca acum exista jocuri video RPG  bune  unde iti poti crea povestea ta.
Cauta si gaseste!

Acum exista Netflix unde gasesti puzderie de filme si seriale indie.

Edited by JohnnyBravos, 18 February 2019 - 22:23.


#21
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

 JohnnyBravos, on 18 februarie 2019 - 21:31, said:

Nu stiu cum poti sa fii nostalgic dupa asa ceva , dar mie perioada aniilor  1990-2000 mi s-a parut mizerabila, saracie in toata regula, primitivism. E drept ca mai comunicam , dar rar gaseai romani de treaba  (ca si azi). Ca in rest, discutiile erau la nivelul de "rontait seminte in fata blocului". Ce avem azi, de exemplu smartphone-urile, MP3, calculatoare performante,  internet de mare viteza,  console  si  plasme, era considerat SF atunci, LUX pentru majoritatea romanilor.   Tin minte cum ne holbam eu si gasca mea  la un CD sau CRT aruncat la gunoi, de zici ca era ceva nava extraterestra.   Atunci nici nu era OLX, trebuia sa vinzi prin ceva tarabe sau  prin vecini, sa parcurgi distante lungi sa prezinti marfa. Parca si transportul a devenit mai confortabil, chit ca-i cam aglomeratie.  Masinile sunt mai bune. Iti permiti mobilier de calitate, nu mai stai cu urateniile putrede mostenite de la bunici.  Inclusiv o gramada de alimente pe care ni le permitem azi , precum shaorma, fructe de mare,  diferite varietati de carne , fructe si legume , nu se gaseau, nefiind supermarkete si fast-fooduri  prea multe. Ce gaseai la buticul de la colt aia luai, inclusiv paine franzela pusa de-a valma in lazi murdare, la pret de 50 bani bucata. In rest mici si bere la gratar  pana dadeai in ciroza. Pe vremea aia erai smecher daca te duceai la McDonald's sau la Pizza Hut. De haine nu mai zic, se imbracau toti  cu zdrente  de la Dragonul Rosu si ceva piata in aer liber  vandute de rromi si se laudau  ca-s haine de firma. Ca un copil cu parinti din clasa de mijloc crescut in perioada aia  era ok, mai ieseai pe afara sa te joci cu copii vecinilor si iti foloseai imaginatia jucandu-te,  stateai la desene animate, citeai,  desenai, aveai jucarii,   dar ca tanar era groaznic sa traiesti- nu exista ejobs, stateai si cautai din poarta in poarta loc de munca sau mergeai la ANOFM, cautai prin ziare, distractii nu prea erau decat statul in fata blocului, ceva fotbal pe maidan si stat la TV.  Salariile erau jenante rau, ziceai mersi daca gaseai job cu 500 lei salariu la negru. Sau furai ca toti altii sau faceai bisnita. Ce-i drept, se invata mai mult, te straduiai sa inveti pe indelete  programarea de pe softuri piratate pe windows piratat.Se facea sex mai des, dar in niste conditii neigienice  si nu foarte demne de amintit, iar ieseala era doar in fata blocului sau la ceva fast-food, ca restaurantele, mall-urile si cinematografele nu prea erau sau erau scumpe.  Nici sali de sport nu erau. Iar cluburile de atunci erau niste coclauri infecte cu manele.
Mie imi pare bine ca au disparut gastile de cartier, nu puteai sa iesi seara la magazin sau sa duci un gunoi fara sa se ia tembelii de tine, mai sa arunce si o petarda in spate si sa rada in cor. Pe vremea aia era mult mai riscant sa-ti iei si bataie, azi doar ne injuram si ne boscorodim pe net. Mai erau atunci cainii maidanezi si rromii cu carute trase de cai care vindeau fiareeeeee vechi, fiareeeeeooooo.
Acum cu internetul, nu mai esti nevoit sa razi la glumele de la Bloc si  Vacanta Mare  , nici nu mai trebuie sa te uiti la Dan Diaconescu , Cronica Carcotasilor,  Surprize-Surprize sau la Teo.
Pe internet poti sa vizionezi  acum milioane de canale de pe You Tube, ai Wikipedia la dispozitie, Facebook cu care poti comunica cu milioane de oameni la mare distanta si sa comanzi produse din strainatate prin Amazon, doar cu un simplu click pe iPhone-ul  cu ecran tactil.

Eu sper sa continue progresul in ritmul asta.   Cine stie ce o sa avem peste 10 ani?Poate exact la ce visam azi. Acum 10 ani imi doream sa dispara gastile de golani, sa avem plasme si smartphoneuri ca-n filme, sa mancam mai bine, sa traim in conditii mai confortabile, sa ne imbracam mai frumos, sa am mai multel locuri unde sa ma distrez, sa am internet mai bun,  sa gasim mai multe oportunitati de angajare mai facile. Mie, ca si multora, mi s-au indeplinit dorintele.

Ce va doriti sa aveti peste 10-20  ani?
Mie si acum mi se pare primitivism in multe orase din tara. Chestia e ca in unele magazine din orasele sarace gasesti marfa chinezeasca de slaba calitate. Inainte de 2005 mai existau magazine cu haine foarte frumoase. Dupa 2005 chinezii au trimis masiv, marfa ieftina pe vapoare. Lumea se bucura ca marfa e ieftina si nu-i mai intereseaza calitatea. Bine ca avem multe: sute case de pariuri, sute de cazinouri, sute banci-filiale-sucursale, sute de firme de pompe funebre, sute de medicamente scumpe si de slaba calitate. Si unii spun ca era mai bine pe vremea comunismului. Ete ca a rezistat comunismul doar ca s-au schimbat liderii. Comunism ati vrut, comunism avem pe paine. Dragnistan Penalistan...

Edited by IcecreamAlex, 18 February 2019 - 22:24.


#22
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
ce treaba are Dragnea cu marfa chinezilor, doar boala ta o poate stii.

#23
JohnnyBravos

JohnnyBravos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.02.2019

 IcecreamAlex, on 18 februarie 2019 - 22:23, said:

Mie acum mi se pare primitivism in multe orase din tara. Chestia e ca in unele magazine din orasele sarace gasesti marfa chinezeasca de slaba calitate. Dupa 2005 chinezii au trimis masiv, marfa ieftina pe vapoare. Lumea se bucura ca marfa e ieftina si nu-i mai intereseaza calitatea. Bine ca avem multe: sute case de pariuri, sute cazinouri, sute banci-filiale-sucursale, sute de firme de pompe funebre, sute de medicamente scumpe si de slaba calitate. Si unii spun ca era mai bine pe vremea comunismului. Ete ca a rezistat comunismul doar ca s-au schimbat liderii. Comunism ati vrut, comunism avem pe paine. Dragnistan Penalistan...
Asta se poate schimba daca am vota mai responsabil la alegeri.   Eu cred ca in maxim 5-10 ani scapam definitiv de PSD. Vor mai muri pensionari pana atunci, romanii se vor satura de promisiuni si demagogi si vor incepe sa traiasca independent de politicieni si de stat.  
Foarte bine ca multi joaca la cazinouri si isi fac imprumuturi, asta inseamna ca alea ies pe profit, automat creste si economia si nivelul de trai.  
Decat sa-i vedem stand degeaba in fata blocului la tigara, aruncat pocnitori  si spart seminte, mai bine sa-si iroseasca banii la sali de pariuri,cotizand la cresterea economica.  

Legat de chinezarii,  nu te obliga nimeni sa cumperi de pe Aliexpress si Alibaba.
E alegerea  ta, poti sa cumperi si de la magazine europene produse mai de calitate.
Daca ai salariul minim sub 2000 lei , asta e, ramai la chinezarii.
Dar daca ai salariu de 3000-4000 lei, cam ar fi cazul sa sprijini productia europeana.

Edited by JohnnyBravos, 18 February 2019 - 22:29.


#24
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006

Quote

De ce atatia nostalgici dupa anii 1990-2000?
Nu sunt multi, doar unul, dar posteaza cat 10 :P

On: cei mai multi sun nostalgici9 pentru ca aia era tineretea lor. Si au fost si multe chestii misto, dar si multe porcarii. Poate nu era asa mult materialism ca azi, si emisiunile la radio erau mai bune si mai inteligente. Dar in rest nu e mare diferenta fata de perioada de acum.

Insa si unul care e adolescent acum ar putea zice la fel despre perioada actuala prin 2030, si ar zice "ce fain era atunci si ce naspa e acum"... Aceeasi chestie: timpul estompeaza lucrurile negative si le aduce in prim-plan pe cele pozitive. Asa a fost si va fi si de aici incolo.

#25
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 JohnnyBravos, on 18 februarie 2019 - 22:21, said:

Aici iti dau dreptate.
Filmele americane au devenit superficiale.
Dar cine te pune sa te uiti numai la alea americane? Sunt o multime de filme europene si asiatice foarte bune. Mai ales ca acum exista jocuri video RPG  bune  unde iti poti crea povestea ta.
Cauta si gaseste!

Acum exista Netflix unde gasesti puzderie de filme si seriale indie.

am avut si desene misto....tom si jerry, am copilarit cu disney....ne-am jucat jocuri pe TV, sali de joc (CS, FIFA,Stracraft)....multe din jocurile astea sunt considerate si acum bune...GTA SA, prince of persia etc.

Am experimentat lucruri diferite :)....fetele de exemplu....cum era, prima palma te place, a doua te iubeste, a treia vrea sa se marite :))...

#26
JohnnyBravos

JohnnyBravos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.02.2019
Eu o sa fiu nostalgic dupa anii 2010  doar daca o sa fie un razboi nuclear  si ne intoarcem in evul mediu in deceniul urmator.
Daca continuam sa progresam in ritmul asta, fii sigur ca o  sa spun ca anii 2020 sunt mai tari si mai frumosi ca anii 2010.

Si eu am copilarit in anii 1990-2000 si nu mi-as dori sa ma intorc in timp sa retraiesc vremurile de atunci.

#27
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
tu ai mai vazut copii care sa se joace? acum stau toti prin mall-uri...daca esti parinte trebuie sa-i dai bani, iesi mai in castig daca ii bagi un PC si gata :))

#28
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

 BraviaAmpero, on 18 februarie 2019 - 22:25, said:

ce treaba are Dragnea cu marfa chinezilor, doar boala ta o poate stii.
Are treaba. Initiatorul e nostalgic al vremurilor comuniste. Si eu i-am dat exemple bune si mai putin bune din aceasta perioada pe care el o considera ca o perioada nefolositoare, nu? Unora chiar le place perioada asta...aia care au furat de au rupt toata viata lor datorita Partidului Supozitoarelor Dezmembratilor...

Edited by IcecreamAlex, 18 February 2019 - 22:52.


#29
JohnnyBravos

JohnnyBravos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.02.2019

 jimi91, on 18 februarie 2019 - 22:29, said:

multe din jocurile astea sunt considerate si acum bune...GTA SA, prince of persia etc.


Cu un PC potent ai parte de jocuri video  si mai bune.
Si nu vorbesc de Fortnite, Call of Duty  si alte mizerii pentru mase  de pustani.

Ci de multe jocuri open-world superbe.
Eu acum ma joc  GTA 5 luat  la reducere.
Si pot sa spun ca n-as renunta la el  pentru  GTA San Andreas de exemplu. Posted Image
Cum n-as renunta la Witcher 3 GOTY edition pentru Elder Scrolls Morrowind/Oblivion.
Si nici la Assassin's Creed Odyssey n-as renunta pentru Prince of Persia Sands of Time.

 IcecreamAlex, on 18 februarie 2019 - 22:34, said:

Are treaba. Initiatorul e nostalgic al vremurilor comuniste.  

Doamne fereste, ma vezi pe mine traind pe vremea lui Ceausescu? Dar cu ce am gresit sa fiu pedepsit asa ? Posted Image
Anii 1960-1980 au fost cu siguranta mai mizerabili decat anii 1990-2000, care nu se pot compara cu anii 2010 la capitolul nivel de trai.  






Dupa parerea mea:

toata istoria  <  anii 2010
La fel cum si  anii 2010 < anii 2020 (sa speram)

Edited by JohnnyBravos, 18 February 2019 - 22:41.


#30
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 JohnnyBravos, on 18 februarie 2019 - 22:39, said:

Cu un PC potent ai parte de jocuri video  si mai bune.
Si nu vorbesc de Fortnite, Call of Duty  si alte mizerii pentru mase  de pustani.

Ci de multe jocuri open-world superbe.
Eu acum ma joc  GTA 5 luat  la reducere.
Si pot sa spun ca n-as renunta la el  pentru  GTA San Andreas de exemplu. Posted Image
Cum n-as renunta la Witcher 3 GOTY edition pentru Elder Scrolls Morrowind/Oblivion.
Si nici la Assassin's Creed Odyssey n-as renunta pentru Prince of Persia Sands of Time.



Poate m-am exprimat gresit in scris si poate intelegi ce zic, dar nu sunt nostalgic cam dupa nicio epoca anterioara aniilor 2010.  Doamne fereste, ma vezi pe mine traind pe vremea comunismului? Dar cu ce am gresit? Posted Image


Dupa parerea mea:

toata istoria  <  anii 2010
La fel cum si  anii 2010 < anii 2020 (sa speram)


Vorbim de Assassin's Creed...cel mai bun exemplu Posted Image....eu am jucat cateva jocuri...pana la unity..iti spun sincer...primul AC a avut cea mai buna poveste pe care am intalnit-o intr-un joc....la fel si starcraft...poveste originala mult mai buna...

In plus....AC odissey si alte titluri noi, necesita sisteme foarte scumpe pentru a te putea juca la maxim Posted Image

Sa nu mai zic ca au stricat si jocurile... GTA 5 da, e un joc misto...am jucat si eu 20% din el...dar, tu ai observat ca toate jocurile noi au optional objectives Posted Image...eu ma enervez Posted Image....si devine frustrant Posted Image asa ca, eu ma joc stardew valley Posted Image...cel mai misto joc Posted Image

PS. sa nu mai vorbesc de mania de a termina orice joc pe hard...eu le joc pe medium Posted Image...

Sa nu mai spun ca in jocurile vechi, prince of persia..aveai libertate, sau AC (primul joc) puteai sa termini jocul cum vrei tu...acum, daca vrei sa-l faci 100% trebuie sa-l asasinezi pe X intr-un anumit mod, pana mea...au scos partea cea mai misto din jocuri...banuiesc ca ai observat la GTA, pentru a avea GOLD rating, trebuie sa rejoci misiunile Posted Image...nici macar nu-ti spun ce trebuie sa faci din prima...nup, trebuie sa joci misiunea respectiva si pe urma vezi cerintele pentru GOLD Posted Image


Cel mai important aspect. Un joc pe vremuri il terminai in maxim 20 de ore...MAXIM 20 de ore....de regula jucai 10....acum....stai un an la el :))...si stai la el pentru ca nu poti face misiunea respectiva cu obiective de balci :) adica poti sa-l bati pe X, dar trebuie sa-l bati pe X intr-un anume mod :))

Edited by jimi91, 18 February 2019 - 22:55.


#31
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

 JohnnyBravos, on 18 februarie 2019 - 22:39, said:

Cu un PC potent ai parte de jocuri video  si mai bune.
Si nu vorbesc de Fortnite, Call of Duty  si alte mizerii pentru mase  de pustani.

Ci de multe jocuri open-world superbe.
Eu acum ma joc  GTA 5 luat  la reducere.
Si pot sa spun ca n-as renunta la el  pentru  GTA San Andreas de exemplu. Posted Image
Cum n-as renunta la Witcher 3 GOTY edition pentru Elder Scrolls Morrowind/Oblivion.
Si nici la Assassin's Creed Odyssey n-as renunta pentru Prince of Persia Sands of Time.



Doamne fereste, ma vezi pe mine traind pe vremea lui Ceausescu? Dar cu ce am gresit sa fiu pedepsit asa ? Posted Image
Anii 1960-1980 au fost cu siguranta mai mizerabili decat anii 1990-2000, care nu se pot compara cu anii 2010 la capitolul nivel de trai.  






Dupa parerea mea:

toata istoria  <  anii 2010
La fel cum si  anii 2010 < anii 2020 (sa speram)
Ok. Cer scuze atunci daca te-am inteles gresit. In perioada aia lumea se modernizase mult prea tare datorita muzicii lui Michael Jackson. Acum multe staruri ca el sunt pe cale de disparitie din cauza ca exista un bolnav ca sa-i distruga imaginea maestrului iar dezmembratii sunt ridicati in slavi. Posted Image

In anii '95 eram un copil la 10 ani care iesea cu geaca de piele si cu lantzuri pe mine ca Michael Jackson si tot timpul incercam sa-i copii miscarile sale... De foarte multe ori eram rugat de prieteni sa fac miscarile robotice pe care le facea el... Toate fetele erau moarte dupa mine... Mereu imi spuneau "metalist"... nu stiu de ce...

Edited by IcecreamAlex, 18 February 2019 - 22:59.


#32
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 JohnnyBravos, on 18 februarie 2019 - 22:20, said:

Inclusiv femeile s-au schimbat. Acum  daca ai  minim 100 euro,   poti sa faci sex cu femei care arata ca-n revistele Playboy....pai acum 10 ani nici nu visai la asa femei.  

Tu ai probleme grave la mansarda. Sau troll, sau clona.

Playboy exista de cateva decenii, deci erau si atunci femei ca-n reviste. Si oameni bogati.

#33
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

 balauru69, on 18 februarie 2019 - 23:06, said:

Tu ai probleme grave la mansarda. Sau troll, sau clona.
Playboy exista de cateva decenii
De cam sapte decenii iar omul vorbeste prostii despre doar zece ani in urma.

#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ca nivel de trai e un pic mai bine acum.. dar nu e vorba numai de nivel de trai ci si de nivel de stres, de coruptie, de poluare, de toate alea...

Smartphone-ul e ceva minor... in toate astea.

#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Uite că a venit cel care vorbeşte despre anii '90 cât zece.
Femei frumoase existau şi pe vremuri. Însă azi s-a cam uitat de ce dă cu adevărat farmec unei femei: naturaleţea.

Da, au fost vremuri grele. Noroc că am fost copil, respectiv adolescent, că altfel treceam mai greu peste anumite lucruri. În 2000 şi ceva lucrurile începuseră deja să se schimbe. Cel mai nasol e că o dată cu creşterea nivelului de trai (lucru pe care nu-l regret) şi a tehnologizării, în loc să evoluăm, am dat-o în diverse. Mă bucură că s-a redus rata infracţiunilor, că am devenit mai toleranţi în unele privinţe (în alte am rămas la fel de intoleranţi - tot nu am scăpat de mania cu majoritatea...), dar în rest nu mi se pare că mergem în direcţia bună.
Ce e de regretat: că viaţa era mai simplă, că puteai să impresionezi cu venituri mai mici sau cu lucruri mai simple, că îţi puteai face o anume cultură cinematografică şi muzicală urmărind posturile de televiziune, respectiv de radio. Şi că exista mult mai multă diversitate - acum parcă suntem la normă. Probabil ar fi mai multe de zis, dar la ora asta şi la starea de spirit pe care o am acuma nu-mi trec prea multe prin minte. Recitind ce s-a postat mai sus, adaug că uneori degeaba avem bani, că dacă avem pretenţii mari, riscăm să ne distrugem pentru a ne satisface dorinţele - însă asta depinde şi de cum se comportă oamenii, că poate unii nu au atâtea pretenţii şi sunt mai liniştiţi.
Şi tot recitind mai adaug că exista un anume sentiment de libertate + plus că era mai uşor să faci afaceri. Probabil legal era mai greu de făcut afaceri, dar existând atâta "teren neexplorat" + piaţă mai diversficiată + nu se băgaseră prea multe corporaţii, cred că mergea să fii şi curat. Cât despre libertatea non-economică, cu mass-media şi alte prostii, riscăm să o dăm în paranoia specifică celor din S.U.A. Atât d.p.d.v. economic, câtr şi neeconomic, începm să avem cam multe restricţii...
Dacă aş zice că aş vrea să fiu din nou la facultate ca pe vremuri, dar cu ceva mai mulţi bani, telefoanele să fie chestii simple, să facem schimb de muzică pe format fizic şi poze cu aparatul foto, să ne împrietenim cu vânzătorii de la magazinele din zonă... cred că ar suna ciudat.
Aşa ceva am mai avea azi? https://forum.softpe...iceenilor-1997/

 andreic, on 18 februarie 2019 - 22:20, said:

Nostalgicii au minte copilaroasa si traiesc in trecut... se tem de viitor.

Sau îşi pot da seama că vremurile nu se schimbă în bine şi că acel viitor luminos la care visau nu va veni.

P.S. Mie îmi place interentul, nu-mi plac unele dintre efectele secundare ale acestuia, dar mai ales nu-mi place ce a ajuns.
P.S.2 Anii 2000 = anul 2000 sau perioda 2000-2009?

Edited by djl, 18 February 2019 - 23:58.


#36
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Nimic nu se compară cu amintirile si de aceea ne plac unele perioade poate considerate bune. De exemplu noi un grup
de băieți de la școală ne-am gândit și pus în practică într-o zi să ducem la școală PC-ul ala al meu cu celeron de 1,8 ghz luat cu vreo 2-3 ani in urma cu program euro 200 + ceva cash. Eu am
cărat unitatea, altul ecranul LCD de 15 inci destul de
mic (era rar pe atunci lcd), altul tastatura și mausul, altul boxele. Ne-am
montat pc-ul în clasă. Eu aveam pc-ul destul de
performant pe atunci, restul se delectau cu socket 370
si ceva amd xp. La scoala in laboratorul de info erau niste pentuim 4 pe care le consideram de top si erau cam ca celeronul meu de performante.  Nu se punea încă problema de laptopuri. O colegă adusese în altă zi ceva laptop vechi
primit din strainatate și de aici și ideea noastră de a duce la școală și
pune în funcțiune in public cel mai bengos pc ce-l dețineam noi
câțiva grupul nostru de fapt.

Viata e mai simpla si mai ieftina azi. Atunci investeai milioane in pc, apoi in camera de poze, in tv, in smart pc fara telefon cu stilus si restul in telefon cu clapeta sau sina. Aveai 3-4 dispozitive care faceau fiecare ceva diferit si separat si te chinuiai uneori sa le interconectezi ca sa transferi ceva poza sau fisier. Azi cu 600 lei iei un smartfone si nu-ti mai trebuie nici pc, nici tv, nici radio, nici camera foto nici mp3 player, nici dvd. Orice sarac are astea incorporate, in trecut era o fala sa ai una alta. Noroc cu china care face totul ieftin.



Ma gandesc ca azi sa ducem PC-ul la scoala ar fi o nebunie si o inutilitate. Atunci prin 2009 a fost o experienta incredibila. Chiar recent ne-am revorbit pe facebook cu mare placere cu inca vreo 2 despre nebuneala de atunci.

Pe atunci era ca ceva aproape normal sa iei unitatea s-o cari la altul care n-are si sa puna muzica de la ea la un chef. Ca n-o sa asculti din mp3-player sau dvd-player pe care iarasi unii nu le aveau. Azi sunt boxe portabile, sunt boxe de 50W care la conectezi la telefon si pui din you tube direct orice muzica manea sau ce o fi.

Edited by pisoiu_22, 19 February 2019 - 01:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate