Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Aplicatie monitorizare (copil)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Caut pentru cineva o aplicatie monitorizare copil.
Gratis sau un pret decent, gen $2-4/luna maxim.

Pina acum am gasit asta: https://www.digitalt...l-control-apps/
NU am testat FamilyTime - mi-era lene sa bag datele cardului, aveam trial si/sau refund, nu mai retin.
NU am testat Web Watcher - e foarte scump la $130/an.
Am testat: Qustodio, ESET Parental Control si Norton Family Premier.
Toate 3 mi s-au parut jalnice, nu blocau pron in browser Chromium, nu aveau screenshot.

Si asta: https://mytrackphone.net/ - inca nu am testat, nu am avut timp.
Singura chestie buna mi se pare monitorizarea oricarui browser.

Cerinte program:
- lista apeluri/SMS (daca se poate si continut SMS)
- monitorizare mesaje diverse aplicatii social media (FB, instagram, tiktok, messenger.....) - daca nu se poate direct, macar screenshot
- screenshot, la o anumita perioada de timp
- ascundere iconita/notificari
- functionare fara root

NU ma intereseaza diverse functii cu care se lauda aplicatiile testate mai sus:
- screen time
- blocare aplicatii, blocare instalare aplicatii
- alerte in timp real la diverse evenimente (de exemplu, daca a vizitat un site interzis), ci doar salvare in raportul de activitate
- localizare telefon

Stiu ca au mai cerut si altii asemenea aplicatii si s-ar trezit cu sfaturi gen "mai bine vorbesti cu copilul".
Da, e OK, inteleg.
Copilul nu face probleme, nu exista practic semnale de alarma.
Se doreste doar monitorizarea discutiilor, pentru orice eventualitate (posibil sa primeasca de la colegii/prieteni diverse porcarii).
Da, o sa ziceti, poate: "pai asa monitorizezi si mesajele date de alti copii".
Lasa, asta sa fie problema mea.

#2
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Vad ca ai scris ce voiam eu sa zic

Edited by adicontakt, 18 February 2019 - 20:26.


#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Si de ce ai simtit nevoia sa comentezi inutil ?!

#4
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Ce ai nevoie tu e un fel "keylogger". Momentan nu lucrez pe Android, ce ai tu nevoie este de un log complet (al aplicatiilor), si sa primesti un raport (la sfarsitul zilei, de ex.). Functia este in proportie de 95% implementata in sistemul de operare ... doar trimiterea raportului (catre un mail, de ex.) nu e inclusa (+ partea de efectiva de "key" logging).

Log-ul general de tipul: S-a intrat in aplicatia WhatsApp este deja implementata in sistemul de operare.

Tehnic vorbind, te intreb cati ani are copilul. De ce? Daca are peste 12-13 ani, si e pasionat de tehnologie, se poate juca la sistem (ori sa "fenteze") orice "raport". Daca e mai atehnic, poate fi "verificat"....

Edited by Rhesus, 18 February 2019 - 22:56.


#5
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Da, stiu de logging / keylogger.
Dar este relativ greoi.
Am facut alpha / beta testing pe Android, pentru citeva secunde de log erau zeci/sute de inregistrari.
Niciodata nu mi-am batut capul sa invat sa descifrez (suficient de bine) aceste loguri.
Stiu ca se pot descarca si de pe google aceste "inregistrari" (S-a intrat in aplicatia WhatsApp data cutare - ora cutare) - dar ofera prea putine informatii, cum ziceam.

Parinti sint mai atehnici decit copilul.
Si nu cred ca acel log contine si textul mesajelor (cum ar reusi sa prinda un screenshot - poate nu prinzi toata discutia, dar poate ai noroc si prinzi un fragment).
NU e pericol sa descopere copilul aplicatia, tocmai de aia am pus la cerinte sa poata fi ascunsa.
Probabil asta se poate face cu alta aplicatie (ascunderea iconitei).

#6
hoffen

hoffen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 11.02.2007
vezi cerberus
in afara de montorizare app le ai pe toate
bafta

#7
claus_S

claus_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 26.10.2006
Meerkiddo recomand. Simplu și ușor de folosit.

#8
Rookie_2

Rookie_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 12.02.2017

View Postbuyonevideo, on 18 februarie 2019 - 19:42, said:

"pai asa monitorizezi si mesajele date de alti copii".

Si care ar fi problema? In majoritatea cazurilor, parintii responsabili se confrunta cu influenta idiotilor lasati de izbeliste asupra copiilor lor. La coada la supermarket doi puradei de maxim 10 ani (cumparand energizante, evident) tocmai primeau un mesaj pe whatsup - un nud al, probabil, vreunei colege (background-ul arata a apartament de Romania, si jur ca mai mult ma uitam la background ca-mi venea sa-i pocnesc pe aia..

Marii aparatori ai dreptului la intimitate al copiilor sa-si vada de copiii lor, si noi de ai nostri. FB si whats-up sunt toxice pentru astia mici.

#9
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Nu Facebook-ul sau alta aplicatie de socializare e problema, astea sunt doar niste unelte, problema e cine si cum le foloseste. Copii, ca orocare alta persoana vor gasi metode de a ocoli monitorizarea activitatii, iar fara root, mare lucru nu se poate obtine de pe telefonul "urmarit", cum bunaoara-i Snapchat-ul, care-i renumit tocmai prin faptul ca mesajele se "pot pierde".
Legat de monitorizare, strict ca determinare a locatiei as recomanda de asemenea Cerberus, dar pentru functionarea sa la intreaga capacitate trebuie ca telefonul sau tableta sa fie root-ate.
Tot cei de la Cerberus au si o aplicatie dedicata monitorizarii copiilor: https://play.google....d.cerberus.kids
Datorita ultimilor restrictii legate de Android, o aplicatie nu poate avea acces la informatiile alte aplicatii fara a fi root-at telefonul/tableta.

Edited by Ciubex, 23 February 2019 - 05:36.


#10
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
La nivelul ăsta de privacy invasion,fără root nu poti face ceva util...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate