Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Dilema acumulator autofiletanta

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
andreibma

andreibma

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.02.2017
Salutare tuturor,

De curand am achizitionat o autofiletanta (masina de gaurit si insurubat) cu acumulator : 12V cu 1.5Ah. Pachetul vine cu un singur acumulator si ma bate gandul sa mai cumpar unul . Dilema mea acum vine , pentru ca am gasit un acumulator de 18V cu 2Ah. Intreabarea mea este , afecteaza motorul electric daca aceste valori sunt mai mari sau din contra, imi va oferii un randament mai bun?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,222
  • Înscris: 13.03.2017
Nu are nici o treaba cu motorul electric
Va incarca acumulatorul un pic mai repede
Asta-i tot

P.S.
Corect se numeste  - Masina de gaurit si insurubat (bormasina) cu acumulator

#3
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Naijax, cred ca nu ai citit bine. Omul vrea sa foloseasca un acumulator de 18 V la o scula care functioneaza la 12 V. Cum sa nu afecteze motorul? Ce ar insemna, sa bagi acasa, in becuri in loc de 220V sa bagi 380V?

Edited by bobocul, 18 February 2019 - 16:51.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,006
  • Înscris: 28.10.2006
@naijax
Vezi ca este vorba de ACUMULATOR nu alimentator/incarcator!

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,222
  • Înscris: 13.03.2017
Upsss

Aveti dreptate mai baieti
M-am uitat doar la amperaj

In cazul asta un mare - NU

#6
andreibma

andreibma

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.02.2017
Va multumesc pentru raspunsuri.

Nu sunt foarte familiar cu sculele electrice si de aceea am intrebat.

In concluzie am sa merg tot pe 12v precum acumulatorul original.

#7
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postandreibma, on 18 februarie 2019 - 16:56, said:

Va multumesc pentru raspunsuri.

Nu sunt foarte familiar cu sculele electrice si de aceea am intrebat.

In concluzie am sa merg tot pe 12v precum acumulatorul original.
Treaba asta nu ţine neapărat de sculele electrice .
Ţine de cunoştinţe generale .

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostNaijax, on 18 februarie 2019 - 16:45, said:

Nu are nici o treaba cu motorul electric
Va incarca acumulatorul un pic mai repede
Asta-i tot

P.S.
Corect se numeste  - Masina de gaurit si insurubat (bormasina) cu acumulator
valeu... bine ca il corectezi la denumire dar ii spui sa sa faca prostii cu baterii de 18V

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Daca cei zisi de 12V sunt cu litiu, au nominal 10,8V pt ca sunt 3 celule de 3,6V nominal; au 12 V sau chiar 12,5+ cand sunt proaspat scosi din incarcator, apoi scad imediat la 10,8V, apoi pe masura descarcarii scad chiar si sub 9V in f de model/chimie particulara celule si in f de setarea limitatorului electronic de cut-off.

Practic daca pui de 18 nominal, care full au 20-21 V, practic pui o tensiune dubla si risti sa arzi nu doar motorul ci si electronica de control, variatorul de turatie din tragaci, eventual si driverul electronic daca are, eventual si protectia electronica daca are.

Plus ca acumulatorii de 18V in general au nevoie de alt incarcator, si iar in general nu sunt compatibili la prindere/patina cu cei de 10,8V.

Scule si incarcatoare care au patina comuna pt acumulatori de 14,4 V nominal ( 16+ full) si 18V nominal (20-21+ full) exista mai multe si sunt destul de comune, de ex la Makita dar si la alti producatori. In principiu poti sa pui si in scule de 14,4 in loc de 18, dar invers nu e recomandat decat daca producatorul specifica clar la scula ca e multitensiune si e facuta special sa mearga bine cu ambele tipuri.

Curentul (amperajul) e altceva, acolo trage scula cat are nevoie.
Aici e alta problema, deoarece sculele de putere mare au nevoie de curent mai mare, acumulatori cu doua randuri de celule in paralel, altfel daca se pun la ele acumulatori compacti nu ajung nici la puterea maxima, si se fac si praf acumulatorii mult mai repede.
Cele de putere medie-mare ar putea sa mearga bine si folosind un rand de celule 20700 - desigur tot modele speciale de scule care suporta curent mult mai mare decat celulele uzuale, sa zicem 35 A in loc de 20 A la 18650 de scule ( fata de 1-2-3-5 A la celulele uzuale), insa chiar daca producatorii au inceput de cativa ani sa faca si modele de acumulatori cu astfel de scule, unii inca intarzie - poate de teama sa nu creeze confuzie, altii au inca multe modele cu celule 18650 si cele cu 20xxx sunt semnificativ mai scumpe si ceva mai rare, altii au trecut bine la ele dar sculele sunt ceva mai rare, altii au doar pt anumite modele, de ex pt 18 si 22 V, nu au si pt 14,4 si 10,8, etc.
Cele de putere mare-mare au nevoie de acumulatori cu 2 sau 3 randuri pt minim 40 A.
Probabil ca urmeaza sa apara si 20700 care debiteza lejer 40A pe celula dar inca nu sunt comune la celulele dedicate de putere mare si cu fiabilitate consacrata.

Edited by loock, 18 February 2019 - 19:55.


#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,006
  • Înscris: 28.10.2006
L-ai bagat in ceata pe initiator!

@initiator
12 V ai la scula, 12 V cumperi, identic si la fel. Ca sa se potrivesca si cu masinaria si cu incarcatorul.
Restul este poveste!

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postandreibma, on 18 februarie 2019 - 16:40, said:

Salutare tuturor,

De curand am achizitionat o autofiletanta (masina de gaurit si insurubat) cu acumulator : 12V cu 1.5Ah. Pachetul vine cu un singur acumulator si ma bate gandul sa mai cumpar unul . Dilema mea acum vine , pentru ca am gasit un acumulator de 18V cu 2Ah. Intreabarea mea este , afecteaza motorul electric daca aceste valori sunt mai mari sau din contra, imi va oferii un randament mai bun?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !

Il afecteaza definitiv.. Ia de 12V si cu doi acumulatori te descurci cu ce ai de facut.  Daca intrebai inainte de a cumpara... ti-as fi recomandat sa cumperi direct pe 18V / 1.5Ah cu LI-Ion ca-s mai versatile.

Eu am luat una din asta cu 280 le de Blec Fraindey...  Am montat cu ea niste carlige la streasina casei, la tzara, pentru agatzat instalatia de Craciun..

https://www.dedeman....-5-ah/p/1047005

Edited by rosix, 18 February 2019 - 20:20.


#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,222
  • Înscris: 13.03.2017

View Postunbrutus, on 18 februarie 2019 - 18:43, said:

valeu... bine ca il corectezi la denumire dar ii spui sa sa faca prostii cu baterii de 18V

Am recunoscut ca am gresit
Vrei sa aprind si o lumanare la biserica ?

#13
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,596
  • Înscris: 01.12.2007
Decat daca vrei sa ii dai si niste bani popii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate