Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mai merita golf 4 in 2019?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
enachescus

enachescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.09.2013
Mai este golf 4 o varianta viabila in 2019? Tinand cont de anul de fabricatie si uzura acumulata in timp. Varianta viabila = masina care tine cu casa, la care sa nu fie nevoie sa bagi constant bani in reparatii.

La un buget de 2500 euro ce alte optiuni mai bune ar fi? Exista sanse sa dau de o masina in mintile iei in bugetul asta?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Merita
Doar daca o primesti GRATIS si mai tragi de ea pana crapa de tot Posted Image

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Gandeste-te ca o masina nu mai e fabricata sa reziste mult cu bani putini. Are prea multa electronica (e o anecdota: nu moare masina de batranete, ci cand e programata).

Si o masina statuta se strica, nu doar cele rulate.

Depinde de tine: cu cat o cumperi si ce piese schimbi la ea. Daca ai buget (sau o primesti aproape gratis), s-ar putea sa mai merite.

Daca te tin bracinarii (portofelul) , poti face urmatoarea aroganta:
  • schimbi motorul cu unul nou
  • schimbi tot ce e din cauciuc la ea (eventual mai schimbi si electrica)
  • faci tinichigeria (eventual cauti la dezmembrari tabla fara rugina)
  • o vopsesti
Cu cat elimini din lista, cu atat va merita mai mult.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Merita, daca e intretinuta si nu are rugina multa.

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Depinde cum o nimeresti. Unele merita, altele nu.
Treaba asta o intalnesti si in casnicie....intial crezi ca iei o super nevasta....dupa, iti dai seama ca are si km dati inapoi (afli ca a avut 7 relatii, desi tu stiai doar de 3) si va incepe sa ceara bani pentru reparatii (bani de coafor, manichiura, parfumuri...deh, vrei sa arata misto ca atunci cand ai luat-o).

Edited by tehnics, 18 February 2019 - 16:49.


#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
Golf 4 are mari probleme cu rugina, greu sa cred ca mai gasesti un model intr-o stare buna.

Daca gasesti ceva sub 200.000km reali si fara rugina atunci ar merita, piesele sunt foarte ieftine.

#7
enachescus

enachescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.09.2013
Inteleg ca nu prea e afacere golf-ul 4. Multumesc.

Totusi, in bugetul de 2500 euro ce altceva as putea gasi? Cu intretinere ~ieftina, pe benzina, pentru oras si in weekend extraurban.

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Golf 4 sub 200.000 ? Pariez mai degrabă că ia numerele la loto decât să găsească una cu așa kilometraj mic.

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

 enachescus, on 18 februarie 2019 - 16:52, said:

Inteleg ca nu prea e afacere golf-ul 4. Multumesc.

Totusi, in bugetul de 2500 euro ce altceva as putea gasi? Cu intretinere ~ieftina, pe benzina, pentru oras si in weekend extraurban.
Poate unii o sa imi sara in cap, dar in banii aia cauta un Audi A2. Daca faci abstractie de cum arata, e o masina foarte buna. Avantajul e ca e din aluminiu si nu rugineste in veci...
Au mai fost niste modele de Audi A4 din aluminiu tot din perioada 2000-2004

Edited by tehnics, 18 February 2019 - 16:55.


#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011

 enachescus, on 18 februarie 2019 - 16:52, said:

Inteleg ca nu prea e afacere golf-ul 4. Multumesc.

Totusi, in bugetul de 2500 euro ce altceva as putea gasi? Cu intretinere ~ieftina, pe benzina, pentru oras si in weekend extraurban.

la bugetul ala nu prea exista mari recomandari. Cauti masina cea mai noua ca si an de productie cu cei mai putini km si daca totul este ok pe aia o cumperi.

#11
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Opel Astra G sau H de prin 2004-2005, poate si 2006. Sunt ok ca fiabilitate si destul de ieftin de intretinut. Mai ales daca gasesti una bine intretinuta de fostul proprietar.
Gasesti si o Skoda Octavia 1 sau Fabia (mai noua) in acei bani. Orice ar fi, musai sa fie euro 4, nu te incurca cu 3.

Edited by Magicwisewolf, 18 February 2019 - 17:13.


#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cauta o octavia 1 din tara.  Este golf 4. La bugetul ala nu iei cine stie ce an bun dar găsești. Cu 3000-3500 iei o octavia buna din 2007-2008.

Edited by JurasikMan, 18 February 2019 - 17:16.


#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,507
  • Înscris: 30.10.2003
Eu zic ca nu.
Daca o cumperi sa faci km putini, poate merge. Daca o iei pentru frecat toata ziua, drumuri lungi, ai neaparat nevoie de o masina, nu mai poat fi considerata un autoturism de incredere.

Daca ai un mecanic de care sa te poti baza pe el oricand, da ar mai merge.

Edited by Bursul, 18 February 2019 - 17:18.


#14
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
O alta varianta ar fi Mazda 3 din 2003-2004. Putin mai scumpe la piese, dar si mai fiabile, aparent.

#15
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Pentru un site pe care personal il consider complet din pct de vedere info modele Golf scoase de-a lungul timpului, am folosit asta (translate face treaba bunicica):
https://www.michaeln...olf4modjahr.htm
Experienta personala:
Golf IV 2002 cu 242k km, 1,6 105CP. Fara rugina, nivel echipare Special. Trapa, inchidere centralizata plus alarma din fabrica, climatronic, jante AVUS II, bine intretinuta (se putea mult mai bine), 2 proprietari anteriori. Negociata de la 1900 la 1500 euro. De la privat (avea nevoie de masina mai mare relativ urgent, ii nastea sotia - a luat in final Ford B-Max...ma rog)
I-am cumparat cauciucuri noi de iarna, facut distributia si schimbul de filtre si ulei (pt linistea mea).
Se poate sa mai gasesti un exemplar in care sa nu faci reparatii "capitale", insa trebuie cautat.

#16
enachescus

enachescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.09.2013
Legat de Skoda, am vazut anunțul asta https://www.autovit....html#f02e941b2b

Totuși nu e cam ieftin judecând dupa anul de fabricație?

Iarăși, poza cu fix 200000km mi se pare cam suspecta, deși nu stiu ce sa zic... daca e intenționat sau nu... sau e samsarita.

#17
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019
Parerea mea este ca nu mai merita.
Am un var cu Golf 4 si cumnatul lui are tot Golf 4, si sunt oameni care au garaje si intretin masinile, insa au ajuns la un nivel in care se strica tot mai des, a aparut rugina pe anumite elemente, iar masinile sau inmuiat ca niste barci, si insonorizarea pare ca s-a cam dus.

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 business11, on 18 februarie 2019 - 16:48, said:

Golf 4 are mari probleme cu rugina, greu sa cred ca mai gasesti un model intr-o stare buna.

Daca gasesti ceva sub 200.000km reali si fara rugina atunci ar merita, piesele sunt foarte ieftine.

Cu rugina are probleme pe la aripi si praguri, in rest structura chiar e foarte ok. Totusi ar fi si cazul pentru o masina ce face imediat 20 ani :)) Daca ia unul de prin 03-04 sunt sanse sa fie foarte ok.

 winall, on 18 februarie 2019 - 17:36, said:

Parerea mea este ca nu mai merita.
Am un var cu Golf 4 si cumnatul lui are tot Golf 4, si sunt oameni care au garaje si intretin masinile, insa au ajuns la un nivel in care se strica tot mai des, a aparut rugina pe anumite elemente, iar masinile sau inmuiat ca niste barci, si insonorizarea pare ca s-a cam dus.

Normal ca sunt ca niste barci, daca sunt duse telescoapele si probabil arcurile sunt rupte. Spune-le sa bage vreo 300euro in arcuri si amortizoare si pe la suspensie ce mai e nevoie si o sa zica, ca au o masina noua. Posted Image  Si eu am condus un golf 4 anul trecut, si la 80km/h nu eram sigur ca o pot tine pe drum.
Inseamna ca n-ai vazut ce probleme au astea mai noi...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate