Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Receptie Eutelsat 5 West. Este po...

Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet
 Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 

despre absolventii de facultate; sfaturi si atitutine

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

 OriginalCopy, on 05 februarie 2019 - 11:15, said:

Eu nu inteleg, vorbim tot despre primul interviu in IT?
aprent sunt unii care ne explica despre altii care vin la primul interviu,
sau cel putin asa aleg sa privesc situatia

 OriginalCopy, on 05 februarie 2019 - 11:47, said:

Laptopul companiei, telefonul companiei, ... vorba aia, nu e prost cine ofera, e prost cine accepta.

Astea sunt capcane Posted Image
si astea nu se negociaza ?

#38
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

 MarianG, on 05 februarie 2019 - 12:11, said:

aprent sunt unii care ne explica despre altii care vin la primul interviu,
sau cel putin asa aleg sa privesc situatia
si astea nu se negociaza ?
Nu inteleg, ce sa negociezi ? In functie de cerintele postului, ti sa da laptop, telefon, masina. Ti se pun brate si la treaba.Astel corporatia se asigura ca ti-a creat toate conditiile ca sa-ti faci treaba.

#39
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 BraviaAmpero, on 05 februarie 2019 - 12:32, said:

Nu inteleg, ce sa negociezi ? In functie de cerintele postului, ti sa da laptop, telefon, masina. Ti se pun brate si la treaba.Astel corporatia se asigura ca ti-a creat toate conditiile ca sa-ti faci treaba.
Cu masina ce faci, mai concret? Calatoresti de la client la client, in timpul zilei, in mijlocul zilei de lucru?

Altfel nu este decat o tactica de manipulare a mintilor fragede.

#40
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

 BraviaAmpero, on 05 februarie 2019 - 12:32, said:

Nu inteleg, ce sa negociezi ? In functie de cerintele postului, ti sa da laptop, telefon, masina. Ti se pun brate si la treaba.Astel corporatia se asigura ca ti-a creat toate conditiile ca sa-ti faci treaba.
Orele in care iti dau voie ma suni cand sunt "nu la munca".
Faptul ca-mi dai telefon nu inseamna ca ai dreptul sa ma suni si sa ma tii la telefon 24/7

#41
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008
Sa o leg de "primul interviu" cum sa negocieze un junior, imposibil? Posted Image
Inteleg este abuziv insa nu cred ca exista unul sa refuze oferte de genul, dupa ce ai trecut minim doua interviuri sa refuzi un job Posted Image

La voi cum a fost primul interviu?

Edited by iulian_1976, 05 February 2019 - 13:53.


#42
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 iulian_1976, on 05 februarie 2019 - 13:52, said:

La voi cum a fost primul interviu?
Am aflat problema in drum dinspre o sala cu tabla catre calculator, ca. 30m de plimbat lent, si am oferit o solutie preliminara. Nici intervievatorul nu stia exact ce zic, l-am lamurit apoi la calculator fiind.

Daca o firma nu te suna in aceeasi zi, nu te mai suna.

#43
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

 iulian_1976, on 05 februarie 2019 - 13:52, said:

La voi cum a fost primul interviu?
eu am venit la interviu avand deja experienta in spate in toate tehnologiile in care lucrau si peste.
am adus si documentatia unui proiect de-al meu enterprise , la care lucrasem cap-coada numai eu pe Java Enterprise
S-a uitat pe el cateva ore bune, si apoi mi-a dat un test de OOP, sa modelez in paradigma OOP,nteractiunile diferitelor entitati dintr-o padure.
A mai durat cateva ore bune, dupa ce l-am facut, s-a uitat pel si mi-a facut oferta.

 OriginalCopy, on 05 februarie 2019 - 14:08, said:

Daca o firma nu te suna in aceeasi zi, nu te mai suna.
Ba da, sunt unele firme care te suna peste o luna sa-ti vina direct cu o oferta.
In Romania, un  interviu dureaza cam 4-6 saptamani pana cand ti se da un raspuns final.

 MarianG, on 05 februarie 2019 - 12:44, said:

Orele in care iti dau voie ma suni cand sunt "nu la munca".
Faptul ca-mi dai telefon nu inseamna ca ai dreptul sa ma suni si sa ma tii la telefon 24/7
Dar nu pentru asta iti da telefonul Posted Image)
Pt ce vrei tu ai taskul respectiv si sedintele zilnice de scrum. Nu-i nevoie de telefon.
Lucrezi tu singur de acasa , pe laptopul companiei,  automat pt deadline.Stai linistit.
Te scoate la tabla in fiecare zi,daca vrei Posted Image)

Edited by BraviaAmpero, 05 February 2019 - 14:32.


#44
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 BraviaAmpero, on 05 februarie 2019 - 14:29, said:

Ba da, sunt unele firme care te suna peste o luna sa-ti vina direct cu o oferta.
In Romania, un  interviu dureaza cam 4-6 saptamani pana cand ti se da un raspuns final.
Mda, nu stiu ce si cum e Romania. Dar pe afara, daca nu se grabesc, nu te mai prind liber. Si asa e si cu abia-incepatori, daca ii vezi ca sunt buni.

Dar daca asa se misca industria IT in Romania in intregimea sa, atunci nu conteaza, ca totul e intarziat cu 4-6 saptamani din partea tuturor.

#45
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Pai asa este si aici, insa in Romania mai este o practica.Sunt unele departamente de HR care trebuie sa-si faca norma la interviuri, ca sa se vada ca au activitate in domeniul recrutarii.Si atunci
te cheama la interviu doar ca sa te cunoasca, sa te treaca in baza lor de date, sa-ti vanda profilul la alte firme de recrutare si sa ponteze activitatea si atata tot.

Aveam corporatii care mi-au venit cu oferta la cateva zile dupa ce ma angajasem , sa le fie de bine. Cine se misca primul castiga.

Edited by BraviaAmpero, 05 February 2019 - 16:36.


#46
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 BraviaAmpero, on 05 februarie 2019 - 16:30, said:

Pai asa este si aici, insa in Romania mai este o practica.Sunt unele departamente de HR care trebuie sa-si faca norma la interviuri, ca sa se vada ca au activitate in domeniul recrutarii.Si atunci
te cheama la interviu doar ca sa te cunoasca, sa te treaca in baza lor de date, sa-ti vanda profilul la alte firme de recrutare si sa ponteze activitatea si atata tot.

Aveam corporatii care mi-au venit cu oferta la cateva zile dupa ce ma angajasem , sa le fie de bine. Cine se misca primul castiga.

Ar fi interesant de știut ce s-a schimbat de când cu GDPR în HR.

#47
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
pai iti umpla casuta de mail , diferite firme de care nu ai auzit, de unde a intarcat mutu iapa, care iti permisiunea sa te aiba in continuare in bazelor de date :))

#48
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
N-au voie sa-ti tina datele fara acord. Si nici nu este nevoie, pentru ca io sint probabil singurul programator din univers care nu are un profil de linkedin plin de detalii :lol:

In plus, daca ai chestii publice, de genul bestjobs, brainbench, din nou e o invitatie la emailuri...

#49
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 OriginalCopy, on 05 februarie 2019 - 15:28, said:

Mda, nu stiu ce si cum e Romania. Dar pe afara, daca nu se grabesc, nu te mai prind liber. Si asa e si cu abia-incepatori, daca ii vezi ca sunt buni.

Dar daca asa se misca industria IT in Romania in intregimea sa, atunci nu conteaza, ca totul e intarziat cu 4-6 saptamani din partea tuturor.
Nu e "in Romania" in general, ci tocmai la unele dintre companiile de "pe afara"(in special americuta) unde uneori o taraie 1-2 luni cu interviurile, cu negocierile, cu aprobari de peste ocean, cu draci, cu laci(am auzit si de taraieli de 6luni-1an)... asta de obicei cand le trebuie neaparat ceva om, dar nu se inteleg la ceva, mai negociaza cu nu stiu care sefi, mai uita, isi mai aduc aminte ca de fapt chiar le trebuia omul... "eficienta" birocratica corporatist-americana...

#50
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Ideea este ca intr-o corporatie tot personalul din departamentele implictate in recrutare, trebuie sa-si justifice munca si sa ponteze.De aceea trebuie sa treaca multemailuri si hartii stampilate, pentru a avea proba care sa justitifce pontajul.

Edited by BraviaAmpero, 06 February 2019 - 13:33.


#51
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Exista citeva motive destul de sanatoase si clare pentru care tine mult recrutarea:

1) Dupa cum s-a spus mai sus, cineva cauta oameni inainte de a avea aprobat bugetul pentru oamenii respectivi. Asta se poate face fie intentionat, in speranta ca poate o sa primeasca bani si ca oricum dureaza sa gasesti sau pur si simplu pentru cacomunicarea din firma e de tot cacatu

2) Exista foarte multi candidati pentru posturile scoase pe piata. In aceste conditii numai un retardat oligofren debil mintal total ar angaja pe principiul "primu venit, primu servit". Daca scoti 3 posturi si ai 100 de candidati promitatori, apai cam vrei sa-i vezi pe toti. Cam asa e la gugal, toti, ca mustele la cacat Posted Image

3) Pur si simplu nu au neaparata nevoie, doar pescuiesc, poate poate. Daca de exemplu exista oportunitatea preluarii unor proiecte si n-ai oameni, poti sa te apuci sa cauti timp de citeva luni si daca reusesti sa gasesti ce vrei, bingo, daca nu, ura si la gara. Sigur ca ei nu pot sa-i ia pe aia pe care ii considera buni, pentru simplul fapt ca n-au ce face cu ei, mai ales daca sint seniori si te costa 4k+ de euro pe luna unu. Dupa cum stim, euroii nu cresc in copac si pina si firmele exuberante o dau in economii...

HR-ul n-are nici o treaba in toata chestia asta, totul tine de bani si de pretentiile celor care platesc pentru oameni, pentru ca nu HR-ul ii plateste, ci proiectele. Daca ar fi dupa HR, ei ar angaja pe oricine, pentru ca mai mult ca sigur au bonusuri si obiective. Scopul lor nu e sa intirzie angajarile, dimpotriva.

Singurul motiv pentru care cineva este sunat in aceeasi zi sau a doua zi este DISPERAREA. Acuma intrebarea este daca e bine sa te arunci catre disperare, pentru ca e molipsitoare Posted Image

Problema nu e atunci cind stai mult dupa raspuns, ci cind te tot freaca cu tot felul de interviuri. Dpmdv un interviu, plus eventual un test sint arhimegasuficiente. Asta a fost maximul la care am fost supus sau dispus sa iau parte. Daca nu-ti dai seama dintr-un interviu si un test ce poate cineva, atunci esti prost ca o caramida si ar trebui sa lasi pe altu sa faca evaluarile. Posted Image

#52
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
multe companii au si 4 interviuri mai mult din cauza birocratice cum ar fi ierarhia implicata in procesul de recrutare sau tipurile de testare implicata.
Poti sa ai foarte simplu asa:
interviu 1 -> HR
interviu 2 -> tehnic, de catre TeamLeader (1/2) din algoritmica si bazele programarii, implica scrierea solutiilor sub forma de cod, pe hartie care sa rezolve probleme date la interviu.
interviu 3 -> tehnic si testarea  abilitatilor softskills de catre Project manager
interviu 4-> tehnic, de catre TeamLeader (2/2) din tehnologiile folosite (frameworkuri, citire la prima vedere a unui cod redactat intr-un limbaj folosit de candiat,
citirea la prima vedere a unui cod scris intr-un limbaj pe care candidatul nu-l cunoaste(adica cum se orienteaza intr-o situtatie necunoscuta, ce ar face) )

Edited by BraviaAmpero, 06 February 2019 - 14:08.


#53
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013

 Mosotti, on 06 februarie 2019 - 13:45, said:


Problema nu e atunci cind stai mult dupa raspuns, ci cind te tot freaca cu tot felul de interviuri. Dpmdv un interviu, plus eventual un test sint arhimegasuficiente. Asta a fost maximul la care am fost supus sau dispus sa iau parte. Daca nu-ti dai seama dintr-un interviu si un test ce poate cineva, atunci esti prost ca o caramida si ar trebui sa lasi pe altu sa faca evaluarile. Posted Image
Intr-un interviu de maxim 1-2 ore iti faci o idee superficiala despre ce poate omul. In mai multe interviuri nu testezi candidatul pe mai multe arii?

#54
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,289
  • Înscris: 31.07.2017

 IonutYo, on 06 februarie 2019 - 14:10, said:

Intr-un interviu de maxim 1-2 ore iti faci o idee superficiala despre ce poate omul. In mai multe interviuri nu testezi candidatul pe mai multe arii?
ce rost are sa-l tot testezi? daca omul are urme de inteligenta si stie niste principii de bun simt este angajabil. nimeni nu stie toate tehnologiile pe care le foloseste o firma daca n-a lucrat acolo. eu as angaja inteligenta si potentialul, nu tehnica, are destul timp s-o invete.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate