Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

despre absolventii de facultate; sfaturi si atitutine

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
continuare de aici

Quote

dar ma indoiesc ca ajung in anu' 4 studenti care nu si-au dat clar seama ce reprezinta de fapt derivata sau integrala
Din pacate am vazut niste lucruri inspaimantatoare care ma fac sa cred ca exista Posted Image

Edited by MarianG, 18 February 2019 - 16:32.
split topic


#2
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013

View PostMosotti, on 08 decembrie 2017 - 22:43, said:

Ce scrie cineva pe un forum oarecare este absolut irelevant, e doar opinia lui proprie si personala, nu un fel de lege.

Dpmdv anii n-au nici o treaba cu nivelul de experienta, in sensul ca nu poti sa spui sigur "asta are x ani de experienta atunci e nivelul z". Mi se pare foarte important istoricul locurilor de munca, daca si-a schimbat jobul din 1 in 2 ani sau mai des dpmdv e complet de evitat, ori e un neinteles, ori e un special snowflake, ori e un psihopat Posted Image


Nu inteleg rationamentul. De ce ai fi psihopat daca sari la job din an in an? La inceputul carierei asa promovezi cel mai repede.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 10.08.2005
in primii ani important e sa inveti (teorie, meserie, management - sa conduci si sa te lasi condus), nu sa promovezi

daca are o placere sa asculte o alta "teorie a chibritului" in fiecare an, e masochist.

Edited by MarianG, 03 February 2019 - 22:46.


#4
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Exista firme in IT unde exista un turnover foarte ridicat si nu este neaparat vina angajatului, ca tanar la un interviu nu stii ce sa intrebi  Posted Image
Acum imi vine sa rad dupa un bombardament de intrebari al recrutorului pun o intrebare daca postul este o inlocuire sau o crestere de activitate ?
Priveste pe geam, apoi in pamant ...si rapunde, ghiciti raspunsul  Posted Image


Impresia mea este ca fiecare incercati sa modelizati lucrurile sa construti o matrita si nu exista lucrul acesta, firma dicteaza si intotdeauna orice selectie va fi subiectiva, cate firme, atatea obiceiuri.

Cateva lucruri de bun simt din partea unui candidat sa demonstreze ca este motivat etc, de partea cealalta depinde de angajator, de obicei firmele negociaza de pe pozitii de forta chiar pot umili candidatii sau dimpotriva te poti simti foarte ok depinde in general de directia impusa de manager/patron.

Edited by iulian_1976, 03 February 2019 - 23:49.


#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Exista clar si firme de cacat de unde vrei sa pleci rapid, dar cind cineva are 5 ani de experienta si a schimbat vreo 8 joburi (am vazut personal asa ceva) e clar ca ori e cel mai ghinionist om din univers (putin probabil, pentru ca murea demult lovit de traznet), ori ceva nu e in regula cu el insusi. Mai ales in contextul din Romania, ultimul lucru pe care-l vrei este sa angajezi pe cineva care sa te foloseasca doar pe post de trambulina. Io personal am avut grija sa nu fie angajat nici unul dintre acesti greierashi, toing-toing-toing. Cind primeam un CV de la HR ii intrebam simplu "dupa cum vedeti a schimbat 4 joburi in 5 ani, voi vreti sa angajati pe cineva care pleaca in maxim un an?" si se rezolva problema. Sigur ca erau toti chemati la interviu si erau intrebati cum de a schimbat asa de des jobul si ghici care era motivul? Evident ca angajatorul. Ah, eternul nemultumit, cine il vrea in echipa? Probabil cei carora nu le pasa si vor doar sa arate ca au numerele, ca sa obtina contracte. La noi nu e cazul, slava domnului Posted Image

#6
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013

View PostMosotti, on 04 februarie 2019 - 08:04, said:

Exista clar si firme de cacat de unde vrei sa pleci rapid, dar cind cineva are 5 ani de experienta si a schimbat vreo 8 joburi (am vazut personal asa ceva) e clar ca ori e cel mai ghinionist om din univers (putin probabil, pentru ca murea demult lovit de traznet), ori ceva nu e in regula cu el insusi. Mai ales in contextul din Romania, ultimul lucru pe care-l vrei este sa angajezi pe cineva care sa te foloseasca doar pe post de trambulina. Io personal am avut grija sa nu fie angajat nici unul dintre acesti greierashi, toing-toing-toing. Cind primeam un CV de la HR ii intrebam simplu "dupa cum vedeti a schimbat 4 joburi in 5 ani, voi vreti sa angajati pe cineva care pleaca in maxim un an?" si se rezolva problema. Sigur ca erau toti chemati la interviu si erau intrebati cum de a schimbat asa de des jobul si ghici care era motivul? Evident ca angajatorul. Ah, eternul nemultumit, cine il vrea in echipa? Probabil cei carora nu le pasa si vor doar sa arate ca au numerele, ca sa obtina contracte. La noi nu e cazul, slava domnului Posted Image
Adevarat, dar la majoritatea firmelor cu cat stai mai mult cu atat te plafonezi la salariu. Am un coleg care s-a angajat la o firma pe 3000 ron, i-a marit la 3500 dupa 6 luni si dupa 2 ani de la angajare cam tot in jurul sumei astea a mai ramas. Cand a plecat a gasit cu ~6000 in alta parte.

Edited by IonutYo, 04 February 2019 - 10:16.


#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostIonutYo, on 04 februarie 2019 - 10:13, said:


Adevarat, dar la majoritatea firmelor cu cat stai mai mult cu atat te plafonezi la salariu. Am un coleg care s-a angajat la o firma pe 3000 ron, i-a marit la 3500 dupa 6 luni si dupa 2 ani de la angajare cam tot in jurul sumei astea a mai ramas. Cand a plecat a gasit cu ~6000 in alta parte.

Pentru o firmă e normal să nu te plătească mai mult de cât te evaluează.

Iar pentru un angajat e normal să plece într-un loc unde e apreciat mai mult.

În sistemul capitalist, aprecierea capitalului uman se face cu bani.

Cerere și ofertă.

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 10.08.2005

View PostIonutYo, on 04 februarie 2019 - 10:13, said:

Adevarat, dar la majoritatea firmelor cu cat stai mai mult cu atat te plafonezi la salariu. Am un coleg care s-a angajat la o firma pe 3000 ron, i-a marit la 3500 dupa 6 luni si dupa 2 ani de la angajare cam tot in jurul sumei astea a mai ramas. Cand a plecat a gasit cu ~6000 in alta parte.
si in ultimul an, inainte de pleare, a cerut o marire?
a justificat cumva ca timpul lui merita mai mult?

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMarianG, on 04 februarie 2019 - 12:17, said:

si in ultimul an, inainte de pleare, a cerut o marire?
a justificat cumva ca timpul lui merita mai mult?
Singura justificare valabila e cand zice: "piata muncii imi ofera 6000".

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 10.08.2005
faptul ca gasit in alta parte cu 6000 nu-mi garanteaza ca este pe acelasi post

#11
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Lucruri constatate de mine, o parte destul de insemnata ca angajator des reactionezi ca un cleptoman, candidatul trebuie sa aiba calitati un pic mai multe raportat la salariul acordat, nu te simti bine ca angajator, trebuie sa te freci bucuros pe maini ca ai dat lovitura.

Axioma:(OriginalCopy@)"Pentru o firmă e normal să nu te plătească mai mult de cât te evaluează."
Eu as rectifica asa "Pentru o firmă e normal să te plateasca un pic mai putin raportat la ce faci tu"  asta este o regula aproape generala.

Ca junior accepti hapul acesta, rar sa fii promovat din aceasi firma de la junior in sus ramai un junior in ochii celorlalti, ai nevoie de o rampa de lansare altfel IonutYo@ a scris o treaba valabila "Adevarat, dar la majoritatea firmelor cu cat stai mai mult cu atat te plafonezi la salariu".

Care este urmarea ? => turnover.

Edited by iulian_1976, 04 February 2019 - 14:25.


#12
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013

View PostMarianG, on 04 februarie 2019 - 12:53, said:

faptul ca gasit in alta parte cu 6000 nu-mi garanteaza ca este pe acelasi post
Ba da, tot laba developer e. Si tot mid level e.

Edited by MarianG, 18 February 2019 - 16:34.
atentie la limbaj


#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 10.08.2005
cine iti garanteza?

p.s. vorbesti frumos sau te abtin.

#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Dupa cum am zis, e de inteles ca a plecat omu o data nemultumit de salariu, hai de doua ori, e un om foarte ghinionist si toti vor sa-i traga teapa, desi e foarte valoros (n-am vazut asa ceva personal). Dar cind a stat maxim 1 an intr-un loc si a schimbat deja 5 joburi, io zic ca tre sa fii complet imbecil retardat oligofren sa-l angajezi, pentru ca arunci banii degeaba. Nu vorbim de consultanti din-aia platiti cu 400 de dolari pe ora care vin sa rezolve probleme si pleaca mai departe, vorbim de programatori obisnuiti. Intr-un an nu face mare brinza si nici nu-i pasa, pentru ca se gindeste doar la urmatoarea miscare, care sa fim seriosi, nu e pentru dublu salariului, ci de obicei pentru 5-10% :first:

Cit despre "salariul pietei", asa ceva nu exista si nu poate fi invocat ca motiv de marire. Poti eventual sa spui ca pleci si daca nu ai fost cel mai penibil din curtea scolii cu siguranta o sa-ti faca o oferta sa ramii (care n-o sa fie dublul salariului si nici mai mult decit e firma dispusa sa plateasca pentru nivelul tau). Plaja de salarii pentru programatori cu aceeasi vechime este enorma si factorul principal nici macar nu este experienta reala. Poti fi geniul carpatin al universului, daca socializezi putin sa fii remarcat o sa ramii ala destept care tace si face.

SI oricum mai este o chestie cind mergi la "salariu mai mare". S-ar putea foarte bine sa ajungi sa bagi ca berila 10-12 ore pe zi si atunci practic cistigi la fel, doar ca-ti fubipti si sanatatea. Stiu io din-aia care cistiga "foarte bine" si sint acasa 2 luni pe an, isi vad copilu crescind pe feisbuci, asta daca e al lor :lol:

#15
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013

View PostMosotti, on 04 februarie 2019 - 18:54, said:

SI oricum mai este o chestie cind mergi la "salariu mai mare". S-ar putea foarte bine sa ajungi sa bagi ca berila 10-12 ore pe zi si atunci practic cistigi la fel, doar ca-ti fubipti si sanatatea. Stiu io din-aia care cistiga "foarte bine" si sint acasa 2 luni pe an, isi vad copilu crescind pe feisbuci, asta daca e al lor Posted Image

Pai exista contract de munca de 10/12 ore? Daca echipa e una de prajiti (abia aia is adevaratii psihopati), in cel mai rau caz te marginalizeaza cu mici mistouri ca nu faci si tu overtime. Dar mai mult de atat n-au ce sa-ti faca.

Edited by IonutYo, 04 February 2019 - 19:22.


#16
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
O alegere?

Un candidat cu un caracter super ok, care este lent, nu are experienta mare experienta 2 luni, mai lent in algoritmica, un tip de drum lung care este doar o speranta nu reprezinta o garantie, care iti poate face doar 20% din ce se cere la debut in timp poat ajunge la 75% poate in 4-6 luni, o garantie ca il poti avea 4-5 ani.


Un candidat cu un caracrer infect  care are 5 ani experienta, care a schimbat 5 firme, un profil care este rapid in algoritmica un adevarat iepuras, care nu este de drum lung, un cv oarecum beton, un tip care stie sa se vanda.

Edited by iulian_1976, 04 February 2019 - 19:52.


#17
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostIonutYo, on 04 februarie 2019 - 19:21, said:

Pai exista contract de munca de 10/12 ore?  Dar mai mult de atat n-au ce sa-ti faca.
Ba da, iti da taskuri de 10-12 ore si a doua zi la prima ora te baga in sedinta scrum sa vada rezultatele celor 10-12 ore.

Edited by BraviaAmpero, 04 February 2019 - 19:40.


#18
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Deja observ cate firme, atatea obiceiuri Posted Image

Edited by iulian_1976, 04 February 2019 - 20:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate