Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Articulații care trosnesc

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Summernights13

Summernights13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2019
Salutare! Vin cu o întrebare pentru cei care presteaza activitate fizică regulată, fitness în acest caz. Țin să menționez că am 18 ani, gen feminin,conformatie robustă, 1.72 și 60 kg.
Am început în urmă cu 2 ani să-mi organizez un program de exerciții. În prezent am 3-4 pe săptămână, atât la aparate cât și "libere" că să zic așa (precum abdomene, crunch-uri, genuflexiuni etc.) O fac din plăcere, mă  ajută să mă detensionez și îmi place ideea unui corp mai mult decat tonifiat.
Problema este că-mi trosnesc articulatiile in mod permanent și generalizat. Mai exact: brațele, umerii, omoplatii, coatele,spatele câteodată, bazinul, genunchii ocazional, oasele sternului. Mă macină problemă asta de vreun an încoace, de când s-a mai îmbogățit, că să zic așa... primele simptome au apărut acum 3 ani, când practicam un sport de contact și atunci au început brațele...apoi a continuat procesul. Nu apare durere/edem/alte simptome, doar pocnesc in toate felurile și ocazional se mai încalecă. Medicul le-a pus pe seama creșterii, ceea ce îmi este relativ dificil să cred ținând cont că se tot întețesc și am deja câțiva ani de la primele semne. Antrenamentele îmi dau o satisfacție fantastică, dar mă omoară gândul că va trebui să renunț/dacă nu voi renunța, voi avea probleme grave mai târziu (artrita s.a.).
Menționez ca am o alimentație cât se poate de corectă și atentă, nu am deficit de Ca, Mg,Fe etc. Mă gândesc de ceva timp să iau un supliment pe bază de colagen, precum cel cu cartilaj de rechin.

Ați întâmpinat astfel de probleme? Se poate face ceva/pot continua ceea ce fac? Ce sfaturi aveți? Aș vrea să vă aud opiniile să-mi fac orientativ o idee. De căutat, am tot căutat si întrebat, dar nu ajung la un final concludent. Mulțumesc mult.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Se numeste - Artroză
Las-o mai moale cu antenamentele alea daca nu, peste inca vreo 20 de ani vei regreta amarnic
Programul de excercitii este mult prea "criminal" pentru bietele tale oase
Sa nu zici ca nu ti-am spus

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Se gaseste direct colagen, sub forma lichida.
Nu ar strica sa iti mai faci niste analize totusi si pana nu te lamuresti de unde e problema, nu te mai forta. Sportul e si el un drog, nu exagera.

#4
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Incearca inotul sau aerobic. Sunt niste stiluri de aerobic/cardio care te lucreaza mult mai bine decat "sala" si lucrezi majoritar doar cu propriul corp. (Bosu, METABOLIC WORKOUT - asta e tare)

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nope - fara colagen - deocamdata. Are doar 18 ani
Suprasolicitarea este una din cele mai intalnite cauze pentru nenorocita asta de afectiune
Elimin-o

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Artrohelp, totul natural, contine colagen hidrolizat

#7
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
La 18 ani artroza este greu de crezut, dar cred ca ai ceva depuneri de calciu prin articulatii si asta poate dauna serios in deformarea si distrugerea articulatiilor in timp.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Asa incep toate bolile cu - greu de crezut
Inclusiv SIDA

Dupa care apare intrebarea aia - De ce tocmai eu ?

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Mergi la sala dar more is not better.
Asculta-ti corpul, fii constanta, incalzeste-te bine.
Nu poti face recorduri in fiecare zi.

#10
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 Naijax, on 18 februarie 2019 - 15:56, said:

Asa incep toate bolile cu - greu de crezut
Inclusiv SIDA

Dupa care apare intrebarea aia - De ce tocmai eu ?
Faci niste analogii cel putin bizare. Mie imi suna a ipohondrie.
Un simplu control ortopedic rezolva totul.

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 costin001, on 18 februarie 2019 - 15:59, said:

Faci niste analogii cel putin bizare. Mie imi suna a ipohondrie.
Un simplu control ortopedic rezolva totul.

Nope
Ipohondrie inseamna cu totul si cu totul altceva

Eu am jucat rugby de performanta
Articulatiile mele si acum imi arata obrazul

Pana la urma faceti cum vreti
Nu e treaba mea

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Summernights13, on 18 februarie 2019 - 15:34, said:

Ați întâmpinat astfel de probleme? Se poate face ceva/pot continua ceea ce fac? Ce sfaturi aveți? Aș vrea să vă aud opiniile să-mi fac orientativ o idee. De căutat, am tot căutat si întrebat, dar nu ajung la un final concludent. Mulțumesc mult.

Avem urmatoarele sfaturi - bea de doua ori mai mult apa decat o faci in mod curent si consuma ceva colagen din orice sursa (s-a cam dus iarna dar sorici de porc se mai gaseste)... Stai mai mult la soare.

Trosnitul articulatiilor e un semn de sanatate care indica ca articulatia isi recapata mobilitatea pe care ar trebui s-o aiba tot timpul...  O articulatie sanatoasa trosneste pentru ca prin intindere elimina lichidul sinovial care ulterior se reface la nivelul articulatiei.  Ca sa se refaca cum trebuie e nevoie de apa.   Statul la soare, contribuie deasemenea la formarea de vitamina D la nivelul celulelor si absorbtia acesteia in oase, de aceea e bine sa stai cat mai mult la soare.

Deci, retine, trosnitul articulatiei nu e semn de boala ci semn ca articulatia si-a recapatat flexibilitatea normala in urma unei intinderi, a unei maevre de stretching, gimnastica etc.

Edited by rosix, 18 February 2019 - 16:02.


#13
Summernights13

Summernights13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2019
N-aș putea numi antrenamentele ca fiind intensive, oricum am redus din ele. Practic și înot, dar nu-mi permite timpul să umblu în tot târgul. Așa că am făcut rost de tot tacâmul (aparate, gantere) și mi-am instalat sala în mansardă.
La aparate nu-mi trosnesc, cele la sol,da. Și la anumite mișcări, dar oricând, de câțiva ani.  
Mai exact, ce înseamnă lăsat mai moale? Atât nr de repetari/ intensitate/ antrenamente? Nu simt că mă suprasolicit când lucrez, în sensul că "imi ascult corpul".
Cât despre artroza, am citit și m-am minunat de ea pe la începuturi, poate aparea și la tineri, deși 2 ani de lucru moderat par cam puțini pentru a da în așa ceva.
Deci fără colagen? Știam că poate avea unele efecte nedorite, dar bănuiesc că-s mai mulți factori implicați.

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
While we're born with an abundance of collagen in our skin, the body's production of collagen slows in our mid-to-late 20's and continues to decrease dramatically after age 30.

#15
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Eu am 40+ si inca fac sport. Alerg in mod constant, acasa am bicicleta eliptica, stepper, gantere, etc. Sunt perioade cand datorita jobului nu fac sport deloc in special iarna, nu mai am timp. Cand reiau, dupa o pauza de cel putin 2 luni, asa patesc imi trosnesc toate, ma doare un genunchi cand incep si alerg, am un sold care trosneste usor, fara durere cand urc treptele pe stadion sau acasa( stau la et 6). Acum ce  sa fac, sa stau sa mananc si sa ma ingras. Ma lasa nevasta ca e mai tanara cu 6 ani.Posted Image

#16
Summernights13

Summernights13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2019
Rosix, e adevarat că am început "sa mă mișc " pe la vreo 13 ani. Până atunci nu făcusem mai nimic. Poate a fost brusca trecerea de la sedentarism la un stil de viață activ.

Edited by Summernights13, 18 February 2019 - 16:18.


#17
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 Summernights13, on 18 februarie 2019 - 16:14, said:

N-aș putea numi antrenamentele ca fiind intensive, oricum am redus din ele. Practic și înot, dar nu-mi permite timpul să umblu în tot târgul. Așa că am făcut rost de tot tacâmul (aparate, gantere) și mi-am instalat sala în mansardă.
La aparate nu-mi trosnesc, cele la sol,da. Și la anumite mișcări, dar oricând, de câțiva ani.  
Mai exact, ce înseamnă lăsat mai moale? Atât nr de repetari/ intensitate/ antrenamente? Nu simt că mă suprasolicit când lucrez, în sensul că "imi ascult corpul".
Cât despre artroza, am citit și m-am minunat de ea pe la începuturi, poate aparea și la tineri, deși 2 ani de lucru moderat par cam puțini pentru a da în așa ceva.
Deci fără colagen? Știam că poate avea unele efecte nedorite, dar bănuiesc că-s mai mulți factori implicați.
Pentru o domnisoara, cred ca te intereseaza doar tonifiere si definitie. Deci, cu greutati mici si repetari multe la viteza redusa. Adica, ca si cum ai face sport in slowmotion. Bea foarte multa apa si incearca sa folosesti greutatea propriului corp in exercitii.

#18
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005
Ia o cutie de Animal Flex si multumeste-mi mai tarziu. Efort intens => ai nevoie de suplimente.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate