Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Card de cumparaturi CEB

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
CatalinDCS

CatalinDCS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 10.02.2016
Am si eu o intrebare. Am la Credit Europe Bank un card de cumparaturi. L-am luat in Mai din cate imi aduc aminte si atunci mi s-a spus ca este pe un an de zile. Eu l-am folosit pentru diverse lucruri si prin septembrie, am luat ceva in rate pe 12 luni. Cum se procedeaza in mai, eu trebuie sa dau toata suma, se prelungeste?. Exista riscul sa nu se prelungeasca si sa platesc tot atunci?.

Daca ma poate lamuri cineva, va rog.


Multumesc!.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Suna în banca sa te clarifice. E foarte probabil sa nu mai funcționeze cardul, dar sistemul de rate sa fie continuu pana la ultima rata.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Tot ce ti s-a aprobat pe rate la un moment dat ramane valabil, indiferent de expirarea plasticului.
Stai linistit ca te cauta ei pt reinnoire.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 CatalinDCS, on 18 februarie 2019 - 13:23, said:

Am si eu o intrebare. Am la Credit Europe Bank un card de cumparaturi. L-am luat in Mai din cate imi aduc aminte si atunci mi s-a spus ca este pe un an de zile. Eu l-am folosit pentru diverse lucruri si prin septembrie, am luat ceva in rate pe 12 luni. Cum se procedeaza in mai, eu trebuie sa dau toata suma, se prelungeste?. Exista riscul sa nu se prelungeasca si sa platesc tot atunci?.

Contractul de credit ramane in vigoare, doar te duci in agentie, in luna in care expira (unele banci trimit SMS) sa ridici noul card.. in rest ratele sunt tot alea, la aceeasi data, nu se schimba nimic.
Uita-te pe card, cand expirat.. cardurile se elibereaza pe minim 3 ani deci nu va expira in mai.

#5
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Chiar data plasticul expira, restul ramane (rate, datorii, taxe, etc).

#6
CatalinDCS

CatalinDCS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 10.02.2016
Am inteles, va multumesc. Voiam doar sa stiu daca trebuie sa ma astept sa dau o suma mai mare de bani acum, sau continua ratele. Deci este ok. Va multumesc!.


In legatura cu plasticul acela, este pe 3 ani facut, numai ca atunci cand am semnat mi-au spus ca este un card de credit pe un an. Nu cred ca o sa fie o problema daca vreau sa prelungesc mai ales ca l-am platit la timp.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 CatalinDCS, on 18 februarie 2019 - 14:26, said:

Am inteles, va multumesc. Voiam doar sa stiu daca trebuie sa ma astept sa dau o suma mai mare de bani acum, sau continua ratele. Deci este ok. Va multumesc!.


In legatura cu plasticul acela, este pe 3 ani facut, numai ca atunci cand am semnat mi-au spus ca este un card de credit pe un an. Nu cred ca o sa fie o problema daca vreau sa prelungesc mai ales ca l-am platit la timp.

Citeste contractul, poate ai avut o promotie pe un an. In mod normal contractul se prelungeste automat (te notifica banca) iar cardul expira cand scrie pe el ca expira si se inlocuieste la banca.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Rosix are dreptate. Citeste contractul si, daca nu te lamuresti, vorbeste in banca. Poate ai o promotie de un an pentru cumparaturi (ca exemplu: primul an ai  rate fara dobanda, fara o suma minima, iar din urmatorul an ai un prag minim sau doar anumite firme mai beneficiaza).

#9
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008
Sunt doua aspecte legate de valabilitate :
* limita de credit (in regim revolving) : suma aprobata a rezultat in urma unei analize simplificate de creditare; e posibil ca limita de credit sa fie valabila doar 12 luni, caz in care e necesara o noua analiza la expirarea acestei perioade in vederea prelungirii (cu/fara majorarea sumei aprobate). In cazul (putin probabil) in care valabilitatea limitei de credit nu se prelungeste, sumele datorate devin scadente.
* card-ul propriu-zis (plasticul) are in mod uzual o valabilitate de 24/36 luni (data expirarii e inscrisa pe avers), insa degeaba e acesta valabil, daca limita de credit pe care o acceseaza a expirat.
Va sfatuiesc sa cititi cu atentie termenii contractului de credit, apoi sa mergeti din timp la banca pentru a clarifica toate aspectele. Banca are tot interesul sa prelungeasca relatia cu dvs.; daca nu au intervenit modificari in sens negativ la nivelul veniturilor dvs. / gradului de indatorare nu ar trebui sa aveti probleme privind continuarea planului de rate. Chiar si in cazul extrem in care CEB nu va prelungeste valabilitatea limitei de credit, aveti la dispozitie variante de refinantare cu plata in rate a soldului ramas.

Edited by sdrc, 18 February 2019 - 15:32.


#10
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Nu vei avea probleme nici cu limita de credit este în interesul lor să ai posibilitatea să te împrumuți.

Eu am făcut cerere pentru diminuarea limitei de credit, ca să nu fiu tentat să cheltui prea mult, și la câteva luni după ce mi s-a aprobat diminuarea limitei de credit, am primit iarăși propunerea să mi se mărească gratuit limita de credit, peste valoarea pe care o avusesem aprobată anterior. Sigur că am refuzat.

.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate