Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Alegere japoneza/coreeana sh

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#37
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 Hannibal_od, on 18 februarie 2019 - 16:04, said:

Am vorbit zilele trecute cu un reprezentant de la Toyota Nord. La destocare nu mai au nimic, gaseste numai modelul nou, care e semnificativ mai scump.

In Bucuresti probabil .. la alte reprezentante ai incercat? Merita un drup daca scutesti cateva mii de euro ...

#38
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 23.05.2003
La sh ma uit dupa masini cu maxim 30k km, de preferat cu garantie macar 1 an, cu o vechime de maxim 3, 4 ani.

Chestia asta ma cam riciie pe creier. Max 30k km la o masina de 3-4 ani suna cam SF.
Ca posesor de Prius ti-as sugera sa arunci un ochi la el. Ai sa gasesti in bugetul tau masina de 3-4 ani dar nu cu 30k km.

De exemplu nenii astia se ocupa cu adusul de hibride la noi si sunt de incredere (am un vechi prieten de forum care si-a luat asta de la ei si n-are ce sa reproseze nici lor nici masinii :D).

#39
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 19.05.2005

 unknown_35, on 18 februarie 2019 - 16:39, said:


In Bucuresti probabil .. la alte reprezentante ai incercat? Merita un drup daca scutesti cateva mii de euro ...
Scuze initiatorului pentru off topic. @Unknown Sincer, nu am incercat. Aveam un nr de telefon al unui agent Toyota (de la un coleg forumist), am vorbit cu el initial pentru un Yarris hibrid si am intrebat zilele trecute si de Corolla.
O sa trimit niste email-uri si la dealeri din tara, poate mai exista ceva pe stoc.

 burebista, on 18 februarie 2019 - 16:40, said:

La sh ma uit dupa masini cu maxim 30k km, de preferat cu garantie macar 1 an, cu o vechime de maxim 3, 4 ani.

Chestia asta ma cam riciie pe creier. Max 30k km la o masina de 3-4 ani suna cam SF.


De ce e asa sf?? Mai sunt persoane care fac putin km/an si le vand relativ repede din diferite motive. Nu cred ca este chiar exclus. Sunt rare, intr-adevar aceste cazuri, dar nu sunt excluse. De exemplu, pe olx era o oferta cu Yaris, in garantie, prim proprietar, din 2016, cu aprox 22k km.
Daca are rabdare si cauta bine, poate nimereste ceva.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hyndai si Kia net mai slabe ca fiabilitate (apropiate de cele germane) si intri pe mana lui Tiriac la revizii! Adica ajungi sa platesti 1500 RON o revizie cu schimb de filtre, cam cum te frig si aia de la Porche Ro!

#41
Zephyr00

Zephyr00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.02.2019
1500 roni o revizie?!?! Enorm! In principiu, din cate am citit in ultimele zile, esti ars la buzunar cam la toate marcile. Banuiesc ca se poate sa platesti doar manopera reviziei si sa vii cu piesele tale, fara sa pierzi garantia. Ca doar nu te pot obliga sa si cumperi de la ei tot! Teoretic ....Ma cam i-a dorul de STB!

#42
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006

 MembruAnonim, on 18 februarie 2019 - 16:58, said:

Hyndai si Kia net mai slabe ca fiabilitate (apropiate de cele germane) si intri pe mana lui Tiriac la revizii! Adica ajungi sa platesti 1500 RON o revizie cu schimb de filtre, cam cum te frig si aia de la Porche Ro!

Exista alte reprezentante in afara de Tiriac pentru Hyundai/Kia, care sunt mult mai ieftine.

#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Kia Sportage 1250 lei revizie cu toate filtrele, inclusiv de motorina si 8l uleiul reprezentantei. Am vazut factura

#44
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Toate reprezentantele au preturi enorme, nu vad care-i problema... daca o iei noua mergi la reprezentanta cat e pe garantie, apoi pa.

#45
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 19.05.2005

 aflorin27, on 18 februarie 2019 - 15:19, said:

i30, 1.4 benzina, dotare Highway+ vad ca e la 15k, de noua. Asta am eu acum, si pentru 2 adulti si un copil este cat se poate de ok.
Oricum, fa un test drive.
+1 O masina foarte ok, intr-adevar. Spatioasa, confortabila, cu dotari bune in echiparea Highway. Dar, daca initiatorul doreste sa o cumpere prin rabla, nu se poate cu aceasta echipare. I30 este eligibil numai cu echiparea Comfort+. Iar pretul pentru optionalele alea in plus creste cu aproape 3k euro. E o suma destul de mare. Pe de alta parte, motorizarea este mai potrivita in oras. La drum lung, nu stiu cat mai de placut mai este acest motor. Pasagerii tot la locul lor sunt, adica in spate, deci stau confortabil.

Edited by Hannibal_od, 18 February 2019 - 21:44.


#46
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Aham, eu am dat exemplul cu 1250 lei fiindca mi se pare un pret ok.

#47
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 Zephyr00, on 18 februarie 2019 - 14:45, said:

Multumesc tuturor pentru feedback.


In niciun caz, scopul a fost atins!

Recunosc ca mi-a scapat Toyota sh. Stiu ca de cea noua nu ma pot atinge in bugetul meu. Multumesc pentru sugestie.

Nu stiu cum este pozitia de condus, nu am testat pana acum. i30 am testat motorul aspirat, este ok. Din pacate motorizari turbo am vazut ca nu aduc in Romania pe acest model. La Focus nu m-am gandit deoarece am tot citit pareri negative si ma intereseaza mai mult un motor/masina fiabila, avand in vedere ca doresc sa o tin mai mult de 5 ani.
Plus ca stiu ca garantia este destul de mica in ani. O sa trec intr-un showroom sa vad ce oferta pot obtine pentru motorizarea 1.0 cu 125 cp.

Am studiat putin piata si la bugetul meu nu prea pot lua nimic nou mai bun. O sa mai aprofundez.

Si mie mi s-a parut cam dubios anuntul. Dar am zis sa intreb, ca prea pare avantajos si nu e in regula. Bun si ieftin nu se gaseste..

Mi-ar fi placut Honda, Mazda, Toyota. Iar in bugetul meu, noua nu imi pot lua. E clar ca o sa trebuiasca sa fac un compromis.

Multumesc pentru sugestie.

Suntem in asentiment. Bugetul este din fonduri proprii, fara imprumuturi. Avem unul la casa pe 30 de ani si ne ajunge. Ma intind cat imi permit, fara alte sacrificii inutile.

Recunosc, nu sunt patriot! Nu imi place Duster si nici Ecosport. Multumesc pentru sugestie.

Pai si ce ne facem cu restul sumei din aproape? Stiu ca in momentul in care iti propui sa faci o achizitie pleci cu un buget, iar la final ajungi de cele mai multe ori sa il depasesti, dar in acest caz chiar nu imi doresc. Din acest motiv am zis sa ma uit si la un sh. Poate am noroc si gasesc ceva corect in suma disponibila. Suntem o familie cu venituri medii spre mari raportat la venitul mediu din Romania, insa mai avem si alte planuri, cheltuieli. Incercam sa ne limitam la ceva care sa nu ne afecteze alte bucurii, sa spunem.

Pai e vorba de 1000-2000 euro, bani pe care ii salveaza din verificari si reparatii imediat ulterioare achizitiei unei masini SH.

#48
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
La banii tai as lua un Suzuki Vitara nou si as dormi linistit.

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Zephyr00, on 18 februarie 2019 - 17:25, said:

1500 roni o revizie?!?! Enorm! In principiu, din cate am citit in ultimele zile, esti ars la buzunar cam la toate marcile. Banuiesc ca se poate sa platesti doar manopera reviziei si sa vii cu piesele tale, fara sa pierzi garantia. Ca doar nu te pot obliga sa si cumperi de la ei tot! Teoretic ....Ma cam i-a dorul de STB!
Banuiesti prost. Tot timpul esti amenintat cu pierderea garantiei daca nu ... De fapt si garantia asta in Romanika e foarte relativa. Orice pica la masina e din vina utilizatorului din start...
Asa cum orice cetatean trebuie sa demonstreze ca e nevinovat in ochii organelor asa si in ochii reprezentantelor auto trebuie sa demonstrezi ca nu ti-ai stricat singur masina! Pentru ca romanii sunt considerati hoti din cauze de precedente... Cam asta e tara in care traim :(

#50
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Dupa  ce  vei cumpara  masina  visurilor  tale, sa ne  faci o recenzie - pro  /contra  dupa  6 luni......succes maxim !

#51
Zephyr00

Zephyr00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.02.2019

 MembruAnonim, on 19 februarie 2019 - 13:24, said:

Banuiesti prost. Tot timpul esti amenintat cu pierderea garantiei daca nu ... De fapt si garantia asta in Romanika e foarte relativa. Orice pica la masina e din vina utilizatorului din start...
Asa cum orice cetatean trebuie sa demonstreze ca e nevinovat in ochii organelor asa si in ochii reprezentantelor auto trebuie sa demonstrezi ca nu ti-ai stricat singur masina! Pentru ca romanii sunt considerati hoti din cauze de precedente... Cam asta e tara in care traim Posted Image
Chiar nu inteleg de ce trebuie sa insisti cu garantia si reviziile... chiar nu am avut nicio rugaminte in acest sens.

 Adrexx, on 19 februarie 2019 - 15:04, said:

Dupa  ce  vei cumpara  masina  visurilor  tale, sa ne  faci o recenzie - pro  /contra  dupa  6 luni......succes maxim !
Cred ca putini dintre noi ajungem verodata sa cumparam masina "visurilor". Sigur, in cazul in care voi alege o masina, am sa fac un jurnal.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ti se pare enorm 1500 RON o revizie in garantie... la Tiriac Auto! :)

#53
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007

 SIR, on 18 februarie 2019 - 15:23, said:

Cauta o Honda Accord, ambele motoare pe benzina sunt excepționale, cu cel de 2.4 practic iei o Acura Tlx. Masina are o fiabilitate excepțională, in regula se fac 150k-200k fără nici un fel de problema majora.

Edit: ceva in genul asta

https://m.olx.ro/ofe...sition=7&page=1
O fi Accordurile excepționale, dar și 10000 pe o mașină de 10 ani e mult

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asa ti se pare cand esti obisnuit cu jermancele nemuritoare...

https://www.mobile.d...25000,dmg:false

Edited by MembruAnonim, 19 February 2019 - 16:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate