Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alegere japoneza/coreeana sh

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai dreptate  :P  Greseala de marketing!

#20
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
La banii aia "aproape" iti iei Mazda 3 noua

#21
Zephyr00

Zephyr00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.02.2019
Multumesc tuturor pentru feedback.

View PostEmyBoss7, on 18 februarie 2019 - 12:18, said:

Bai ce titlu ti-ai ales si tu, vrei sa faci lumea sa intre la banuieli?! Posted Image
In niciun caz, scopul a fost atins!

View Postdan1980_25, on 18 februarie 2019 - 12:18, said:

Corolla, 1.6, 132 cp.
La 15 000 deeuro ai sanse sa gasesti din 2018.
La 14 000 gasesti ceva din 2017.
Recunosc ca mi-a scapat Toyota sh. Stiu ca de cea noua nu ma pot atinge in bugetul meu. Multumesc pentru sugestie.

View PostMicroEdge, on 18 februarie 2019 - 12:19, said:

Mazda cx3 este mai mica decât Clio 3/4 deci nu câștigi la spațiu. Pe lângă asta nu e ok pentru un copil mic deoarece nu o sa vadă pe geam Posted Image
Personal nu îmi place civicul pentru poziția la volan joasa și garda mica la sol Posted Image
La 14k euro ai Megane, ceed, focus, 308 sau i30.
Cel mai bine e sa mergi la dealer sa vezi prețul real al mașinilor (la Renault poți bate apropouri ca mai ai o masina de la ei)
Nu stiu cum este pozitia de condus, nu am testat pana acum. i30 am testat motorul aspirat, este ok. Din pacate motorizari turbo am vazut ca nu aduc in Romania pe acest model. La Focus nu m-am gandit deoarece am tot citit pareri negative si ma intereseaza mai mult un motor/masina fiabila, avand in vedere ca doresc sa o tin mai mult de 5 ani.
Plus ca stiu ca garantia este destul de mica in ani. O sa trec intr-un showroom sa vad ce oferta pot obtine pentru motorizarea 1.0 cu 125 cp.

View PostNaijax, on 18 februarie 2019 - 12:20, said:

Ai buget de 14k euro si vrei second hand
Nu vrei sa te mai gandesti un pic ?
Se poate lua una noua in banii astia - eventual folositi ca avans
Am studiat putin piata si la bugetul meu nu prea pot lua nimic nou mai bun. O sa mai aprofundez.

View Postuhu10uhu, on 18 februarie 2019 - 12:33, said:

Civicul ala de la Constanta e dubios rau. Vezi ca la noi nu se aduce motorizarea aia, la noi vine cu 1.5 Turbo si 1.0 turbo. Ala e motor de SUA. Iar la Constanta sunt unii care dau tepe grave.
Vezi ce mai poti negocia la asta https://www.olx.ro/o...html#1a0764f66b
E super silentioasa si buna ca masina de concedii.
Sau cauta in DE un Civic tourer din 2015.
CX-3 e mica pentru familie.
Si mie mi s-a parut cam dubios anuntul. Dar am zis sa intreb, ca prea pare avantajos si nu e in regula. Bun si ieftin nu se gaseste..

View Postoverseas, on 18 februarie 2019 - 12:37, said:

Civic benzina cu rulaj mic gasesti.
La bugetul ala te poti lipi si de o masina noua.
Mi-ar fi placut Honda, Mazda, Toyota. Iar in bugetul meu, noua nu imi pot lua. E clar ca o sa trebuiasca sa fac un compromis.

View Postwaterman, on 18 februarie 2019 - 12:45, said:

La ce buget ai, ia ceva nou.

Asta pare decentă.

https://www.autovit....html#f49e23c07a

Dacă verifici reviziile și etc ar merge.

Cea de la Constanța e dubioasă.

Deși mă repet, la ce bani ai aș lua una nouă.
Multumesc pentru sugestie.

View PostTruculMagic, on 18 februarie 2019 - 12:48, said:


Da, avans si mai platesti inca cateva mii diferenta , bani cu, care puteai face altceva. Interesanta gandire mai aveti unii...
Suntem in asentiment. Bugetul este din fonduri proprii, fara imprumuturi. Avem unul la casa pe 30 de ani si ne ajunge. Ma intind cat imi permit, fara alte sacrificii inutile.

View Postd-ardeleanu, on 18 februarie 2019 - 12:55, said:

Fi patriot, ia o Dacia Duster sau Ford Ecosport! La acei bani, chiar noi ...
Recunosc, nu sunt patriot! Nu imi place Duster si nici Ecosport. Multumesc pentru sugestie.

View Postspe_ripper, on 18 februarie 2019 - 13:23, said:

La banii aia "aproape" iti iei Mazda 3 noua
Pai si ce ne facem cu restul sumei din aproape? Stiu ca in momentul in care iti propui sa faci o achizitie pleci cu un buget, iar la final ajungi de cele mai multe ori sa il depasesti, dar in acest caz chiar nu imi doresc. Din acest motiv am zis sa ma uit si la un sh. Poate am noroc si gasesc ceva corect in suma disponibila. Suntem o familie cu venituri medii spre mari raportat la venitul mediu din Romania, insa mai avem si alte planuri, cheltuieli. Incercam sa ne limitam la ceva care sa nu ne afecteze alte bucurii, sa spunem.

#22
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Daca te intereseaza o Toyota SH, si esti din Bucuresti/Ilfov, iti recomand un drum la Toyota Bucuresti Nord. Avea destule sh-uri expuse in curte, pentru diferite buzunare. Deoarece se schimba gama Corolla/Auris poti sa gasesti ceva convenabil, nou sau sh. Vezi cele noi ca au garantie de 6 ani / 200k km

Edited by cata, 18 February 2019 - 14:56.


#23
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Si eu te-as sfatui sa iei masina de noua. La cati bani zici ca ai, un credit mic pe 1 an te-ar putea duce unde ai nevoie.
Ca om care a avut numai masini noi, prefer aceasta varianta pentru ca 4-5 ani de zile nu ai grija ei: benzina, apa (la spalatorie), reviziile anuale si cam atita.
Mi se pare prea mare riscul sa dau 10-12 mii de euro pe o masina SH care habar nu am cum a fost condusa, cum a fost intretinuta, daca nu cumva a avut dauna totala, daca nu o fi facuta din bucati, etc. Si sa ii cada blocul motor la 2 luni dupa. Sau mai stiu eu ce.

#24
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 19.05.2005
@initiator ultimul Civic nu este inghesuita la interior. Sunt cam in aceeasi situatia cu a ta, in sensul ca ma interesez de o masina noua si testez si varianta sh. Chiar ieri am vazut o Honda asemenatoare cu cea din ultimul link si mi-a placut maxim la interior. Evident, gusturile nu se discuta. E spatioasa, confortabila, portbagaj bun, suficient pentru o familie care pleaca in vacante.
Insa, cum zicea cineva mai sus, pozitia este mai joasa decat la alte masini, lucru care pe mine nu m-a incantat prea mult. Poate tie iti place. De asemenea, daca masina nu are senzori de parcare spate, e cam nasoala treaba. Vizibilitatea in luneta este deficitara rau. Per total, daca poti sa te impaci cu aceste lucruri, este o masina buna. Nu stiu cum este motorizarea acea de 2.0, nu am vazut in configuratorul Honda, dar parca e prea frumos ca sa fie adevarat. Km putini, pret mic, motorizare mare, aproape noua, automata (parca), e prea de tot. Nu zic nimic in anunt despre garantie. Cum ti-au spus si altii, e cam prea dubios anuntul, mai bine stai cuminte.
Poti sa incerci sa ceri niste oferte si pe la Suzuki, Hyundai, Kia, Ford, poate te "coafeaza" ceva.
Bafta

#25
Zephyr00

Zephyr00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.02.2019

View Postcata, on 18 februarie 2019 - 14:53, said:

Daca te intereseaza o Toyota SH, si esti din Bucuresti/Ilfov, iti recomand un drum la Toyota Bucuresti Nord. Avea destule sh-uri expuse in curte, pentru diferite buzunare. Deoarece se schimba gama Corolla/Auris poti sa gasesti ceva convenabil, nou sau sh. Vezi cele noi ca au garantie de 6 ani / 200k km
Sunt din Bucuresti. O sa le fac o vizita zilele acestea, poate am noroc. Dar cred ca doar de una sh, cele noi depasesc cu mult bugetul meu. Multumesc pentru sugestie.

View Postaflorin27, on 18 februarie 2019 - 14:54, said:

Si eu te-as sfatui sa iei masina de noua. La cati bani zici ca ai, un credit mic pe 1 an te-ar putea duce unde ai nevoie.
Ca om care a avut numai masini noi, prefer aceasta varianta pentru ca 4-5 ani de zile nu ai grija ei: benzina, apa (la spalatorie), reviziile anuale si cam atita.
Mi se pare prea mare riscul sa dau 10-12 mii de euro pe o masina SH care habar nu am cum a fost condusa, cum a fost intretinuta, daca nu cumva a avut dauna totala, daca nu o fi facuta din bucati, etc. Si sa ii cada blocul motor la 2 luni dupa. Sau mai stiu eu ce.
Stiu ce spui, riscul este diminuat aproape de maxim. Surprize poti avea si cu masini noi. Chiar nu ne dorim sa mai facem un credit, oricat de mic ar fi. Daca fac un credit (sacrificii), macar iau unul mai mare si cumpar un apartament, teren, aia e clar o investitie, nu masina. O sa mai studiez, nu am vazut prea multe portite la cele noi. Pana la urma, daca nu gasesc nimic, iau una noua, mica, dau 8, 9k euro si am cutie sa ma misc. In special la vacantele de vara/toamna, apelam la transportul cu avionul.

View PostHannibal_od, on 18 februarie 2019 - 14:55, said:

@initiator ultimul Civic nu este inghesuita la interior. Sunt cam in aceeasi situatia cu a ta, in sensul ca ma interesez de o masina noua si testez si varianta sh. Chiar ieri am vazut o Honda asemenatoare cu cea din ultimul link si mi-a placut maxim la interior. Evident, gusturile nu se discuta. E spatioasa, confortabila, portbagaj bun, suficient pentru o familie care pleaca in vacante.
Insa, cum zicea cineva mai sus, pozitia este mai joasa decat la alte masini, lucru care pe mine nu m-a incantat prea mult. Poate tie iti place. De asemenea, daca masina nu are senzori de parcare spate, e cam nasoala treaba. Vizibilitatea in luneta este deficitara rau. Per total, daca poti sa te impaci cu aceste lucruri, este o masina buna. Nu stiu cum este motorizarea acea de 2.0, nu am vazut in configuratorul Honda, dar parca e prea frumos ca sa fie adevarat. Km putini, pret mic, motorizare mare, aproape noua, automata (parca), e prea de tot. Nu zic nimic in anunt despre garantie. Cum ti-au spus si altii, e cam prea dubios anuntul, mai bine stai cuminte.
Poti sa incerci sa ceri niste oferte si pe la Suzuki, Hyundai, Kia, Ford, poate te "coafeaza" ceva.
Bafta
Multumesc. Imi place foarte, foarte mult Honda Civic, in special modelul 5d, nu sedan. Dar si sedanul asta nou e super aratos. Dar nu ne permitem o astfel de masina la ce preturi sunt cerute. Oricata negociere ai duce, nu cred ca poti scoate prea mult.

#26
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
Nu știu prin alte părți, dar Elantra AT nouă este 18000.
Știu, e peste buget. Dar așa cum zicea un coleg (și spuneai și tu despre veniturile voastre), poate nu ar fi chiar un capăt de țară un mic împrumut pentru suma aia, dacă o puteți duce și vă place tinicheaua.
Sau poate o găsești sh.
Sau ceva compatibil.
Zic de Elantra, că am văzut de curând un preț la ea. :)

#27
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 19.05.2005

View Postspe_ripper, on 18 februarie 2019 - 13:23, said:

La banii aia "aproape" iti iei Mazda 3 noua
Nu stiu ce Mazda 3 noua ii recomanzi sa cumpere. Conform preturilor actuale, cea mai ieftina Mazda 3, in varianta de echipare cea mai slaba, pleaca de la un pret de 15.290 euro cu TVA. Din proprie experienta, pot sa iti spun ca dealerii Mazda nu iti lasa mai mult de cateva sute de euro discount, si asta daca vor sa iti lase ceva. Saptamana trecuta am primit o oferta pentru Mazda 2, in motorizarea g75, echipare Challenge, pe la 12.100 euro.
Plus ca destocari nu au, asta mi-a spus agentul. Poate acum cu lansarea noii Mazda 3, o sa apara ceva oferte. Merita incercat si la dealeri din tara. Astia de la Mazda, Kia, Suzuki, mie mi-au dat impresia ca sunt mai "zgarciti" in discounturi.

#28
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
i30, 1.4 benzina, dotare Highway+ vad ca e la 15k, de noua. Asta am eu acum, si pentru 2 adulti si un copil este cat se poate de ok.
Oricum, fa un test drive.

#29
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Cauta o Honda Accord, ambele motoare pe benzina sunt excepționale, cu cel de 2.4 practic iei o Acura Tlx. Masina are o fiabilitate excepțională, in regula se fac 150k-200k fără nici un fel de problema majora.

Edit: ceva in genul asta

https://m.olx.ro/ofe...sition=7&page=1

Edited by SIR, 18 February 2019 - 15:31.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Coreenele sunt mai slabe ca fiabilitate decat japonezele... Toyota are reteaua service mai dezvoltata si deci si mai competitiva decat Honda!

#31
Zephyr00

Zephyr00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.02.2019

View Postaflorin27, on 18 februarie 2019 - 14:54, said:

Si eu te-as sfatui sa iei masina de noua. La cati bani zici ca ai, un credit mic pe 1 an te-ar putea duce unde ai nevoie.
Ca om care a avut numai masini noi, prefer aceasta varianta pentru ca 4-5 ani de zile nu ai grija ei: benzina, apa (la spalatorie), reviziile anuale si cam atita.
Mi se pare prea mare riscul sa dau 10-12 mii de euro pe o masina SH care habar nu am cum a fost condusa, cum a fost intretinuta, daca nu cumva a avut dauna totala, daca nu o fi facuta din bucati, etc. Si sa ii cada blocul motor la 2 luni dupa. Sau mai stiu eu ce.
Alegerea unui sh a fost din considerente materiale. Daca pot gasi una noua, care sa ne placa, evident ca va fi prima alegere. Pana acum nu am gasit. Ma gandeam totusi ca in cazul in care gasesc una sh, de la prim proprietar, cu o vechime de 1 - 2 ani, cu garantie inca vreo catviva ani si carnet de service ok, poate nu ar fi chiar o alegere gresita. Vorbesc de masini pe care noi le-as achizitiona la un pret mult mai mare. Sin in acest caz este un risc, imi dau seama. Tocmai de aceea am zis sa cer sfatul altor oameni mai trecuti ca mine prin aceste aspecte.
De exemplu anuntul asta nu mi se pare deloc dubios: https://goo.gl/iMQYqd. Masina pare in mintile ei, e aproape noua, am vb cu propietarul care a spus ca are garantie inca 4 ani si ceva. Poate voi imi deschideti ochii si imi aratati ca este un risc. Repet, nu sunt Gica Contra, inteleg cand cineva imi explica ca nu fac bine ce fac.
Cu stima

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Dynamic Link not found
If you are the developer of this app, ensure that your Dynamic Links domain is correctly configured and that the path component of this URL is valid.


#33
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View PostZephyr00, on 18 februarie 2019 - 15:05, said:

Sunt din Bucuresti. O sa le fac o vizita zilele acestea, poate am noroc. Dar cred ca doar de una sh, cele noi depasesc cu mult bugetul meu. Multumesc pentru sugestie.


Eu am luat o Corolla Luna 1.6 CVT  in decembrie cu 15800  euro( cu rabla). Acum ca se schimba modelele poti gasi ceva cu discount mai mare. Pretul e mai mic daca ei cu cutie de viteze manuala. Nu te uita la pretul de lista, mergi la dealer si spune-i ce buget ai si ce te intereseaza. Eventual flutura-i o oferta mai buna la o alta marca ( chiar daca nu te intereseaza) va icerca sa te atraga cu un discount.

#34
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

View PostMembruAnonim, on 18 februarie 2019 - 15:36, said:

Trebuie scos punctul de la sfarsitul link-ului

#35
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 19.05.2005

View Postunknown_35, on 18 februarie 2019 - 15:38, said:


Eu am luat o Corolla Luna 1.6 CVT  in decembrie cu 15800  euro( cu rabla). Acum ca se schimba modelele poti gasi ceva cu discount mai mare. Pretul e mai mic daca ei cu cutie de viteze manuala. Nu te uita la pretul de lista, mergi la dealer si spune-i ce buget ai si ce te intereseaza. Eventual flutura-i o oferta mai buna la o alta marca ( chiar daca nu te intereseaza) va icerca sa te atraga cu un discount.

Am vorbit zilele trecute cu un reprezentant de la Toyota Nord. La destocare nu mai au nimic, gaseste numai modelul nou, care e semnificativ mai scump.

#36
Zephyr00

Zephyr00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.02.2019
Multumesc pentru sugestii, am sa arunc o privire si in ograda celor de la Toyota. Variante nu am prea multe in bugetul asta, se pare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate