Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Alegere japoneza/coreeana sh

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#127
Zephyr00

Zephyr00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.02.2019

 MicroEdge, on 01 martie 2019 - 06:52, said:

Nu știu dacă mai găsești Toyota Corolla modelul vechi (acum o luai cu reduceri consistente)
Kia și Hyundai împart aceasi platforma, i30 a fost lansat acum 3 ani și ceed a fost lansat anul trecut ( de asta are și prețul putin mai mare). Te mai poți uita și la Nissan/Mitsubishi poate găsești ceva ce îți place. După mine cele mai ok compacte acum sunt: ceed, Mazda 3(pretul cam mare), Megane, focus, 308
Mazda imi place, motoare fiabile din cate stiu, dar scumpa pentru buzunarul meu! Am vazut Megane, exteriorl arata f bine, insa bordul, si mai ales tableta de la interior sunt varza, dpmdv. Scaune si bancheta super confortabile, spatioasa, dar ca sa fie mai atractiva trebuie sa plusezi de la echiparea zen in sus. Focus intruneste cam toate conditiile. Insa, ultimele 2 masini sunt cam europene si parca as cam vrea sa trec la altceva!

 Ford4, on 01 martie 2019 - 15:24, said:

Sunt doar doi useri care s-au plans de aceasta problema ambii cu drumuri 90-100% oras, prima avertizare de necesar  de regenerare la ceva mai mult de 1000 km. Unul dintre ei a dat si detalii de tipul de drum parcurs si anume ca merge doar 5 km dus si 5 intors deci merge doar cu motorul rece prin aglomeratie. E cineva care are deja 5000 km si a spus ca n-a primit nici-un semnal de regenerare dar si spune ca macar in weekend iese la drum lung cu ea.
Deci se pare ca daca vrei o masina doar de oras singurele optiuni ramase ar fi benzinarele aspirate, hibridele si electricele in functie de buzunar.
Ambii au 1.0 ecoboost, n-am vazut probleme de acest gen semnalate la 1,5 ecoboost, dar e posibil acolo nici sa nu apara deoarece de obicei cine-si ia masina de 150+ CP nu o ia doar pentru oras
Singura diferenta ar fi ca in cazul regenerarilor nu se constata pierderi de putere ca la diesel si ca teoretic spre deosebire de DPF ar fi garantate pe toata durata de viata a masinii putand fi decolmatate mult mai usor. In cazul in care nu ar fi asa pretul unui GPF este de vreo 10 ori mai mic decat al unui DPF.
Ramane insa problema cu sacaiala asta cu regenerarile daca o folosesti doar in oras. Personal cred ca cei doi au si mers cu ele dupa cum indica bordul schimbarea vitezelor ceea ce e o mare greseala daca ai GPF. Nu trebuie sa mergi cu turatia de 1600 rpm chiar daca ai de acolo cuplul maxim. Din experienta de pana acum cu a mea, iesi mai prost si la consum.
Nu am niciun stres legat de filtrul de particule, am drumuri zilnice pe centura capitalei, drum intins cel putin 10 km adunati, nu cred sa am probleme. Momentan conduc un turbo diesel, in ultimii 15 ani am condus numai motorizari diesel, intr-adevar, daca e sa te iei dupa cum iti spune cb sa schimbi vitezele, se merge subturat. Cam la toate am schimbat pe la 3k turatii, pica la 2k, nu am avut probleme cu niciun motor.

#128
Grig

Grig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 20.02.2005
Vin si eu cu niste linkuri spre masinile japoneze. Vad ca discutiile nu mai sunt la subiect.  Aceste masini indeplinesc parametrii mei de cautare: Euro 6, sub 100.000 Km. pana in 11000 Euro(apar si in valoare neta pana in aceasta suma), dupa 2016, peste 120CP.

https://www.autovit....html#c6552fd40e

https://www.autovit....html#c6552fd40e

https://www.autovit....html#63f1497e93

Edited by Grig, 02 March 2019 - 11:56.


#129
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Ti-as recomanda sa te uiti si la Auto Geist mai ales ca ei ofera garantie 12 luni/30.000 km. Plus ca aduc si pe comanda masini, tot ce vrei.

Honda aia nu-mi miroase a bine...

#130
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,197
  • Înscris: 13.07.2005

 Grig, on 02 martie 2019 - 11:55, said:

Vin si eu cu niste linkuri spre masinile japoneze. ...

Din punct de vedere dinamic, Civicul ala este peste Corolla. Mult !
Are si mult mai putini km.
Am avut un Civic din asta si mi-a placut extrem de mult masinuta aia - fasneata, economica, placuta la condus, confortabila.
Aveam pe aici si un Jurnal de Bord, dar am vandut masina din 2016 si o fi ramas prafuit, pe undeva.
Ca si cel din anunt, era echiparea de baza (parca LS) dar singurele lucruri ce mi-au lipsit la Civic a fost Cruise Control-ul si volanul imbracat in piele.

Dar din punct de vedere al dotarilor, Corolla sta mai bine (clima dual-zone, camera de marche-arriere, ecran mare cu touch, DRL cu LED - dar si preturile sunt mai mari ( vezi ca cei 10500 Euro afisati sunt FARA TVA - cu TVA ajung la cca. 12500 Euro).
Tu stii daca dotarile in pus merita cei 1600 Euro.
Ideal ar fi sa le vezi si conduci pe toate.
Daca-ti place vreuna, i-o ! Nu dai gres !

#131
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
O masina cu atat de putini kilometri si un anunt fara prea multe detalii imi miroase a dauna totala reparata la misto. Am vazut zeci de masini de genul cautand masina pentru finul meu.

Altfel daca ar fi unic proprietar si masina in stare buna ar fi clar cea mai buna alegere dintre cele 3.

Edited by Elenistic, 02 March 2019 - 15:55.


#132
Zephyr00

Zephyr00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.02.2019

 Grig, on 02 martie 2019 - 11:55, said:

Vin si eu cu niste linkuri spre masinile japoneze. Vad ca discutiile nu mai sunt la subiect.  Aceste masini indeplinesc parametrii mei de cautare: Euro 6, sub 100.000 Km. pana in 11000 Euro(apar si in valoare neta pana in aceasta suma), dupa 2016, peste 120CP.

https://www.autovit....html#c6552fd40e

https://www.autovit....html#c6552fd40e

https://www.autovit....html#63f1497e93
Am vazut anuntul cu Honda Civic. Dpmdv, un vanzator care este prim proprietar ar trebui sa scoata in evidenta acest lucru in anunt. Deci, primul lucru dubios, care arata ca nu este primul proprietar. De asemenea, masina este din 2016, teoretic ar trebui sa aiba inca garantie. Iar nu zice nimic. Numarul de km este cam "fantastic" pentru o masina cu 3 ani vechime! Totodata, pretul este si el prea dubios.
Daca te atrage, da-i un telefon vanzatorului (de preferat sa fie si propietarul), stabileste o intalnire, vezi masina, verifica actele, istoricul, vezi ce poti afla in urma unei testari la un service, etc. Asta in cazul in care accepta sa faca toate aceste lucruri si nu te i-a cu vrajeli ca e masina ca si noua!
Iar la Corolla, daca tot iti place asa de mult masina, vezi ca era un anunt cu o masina noua, undeva la 13k. Macar e noua.

Edited by Zephyr00, 02 March 2019 - 18:12.


#133
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Fix lucrurile evidentiate de tine mi-au atras atentia in mod negativ si mie. Doar ca lipsa timpului liber nu mi-a permis sa detaliez.

#134
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,197
  • Înscris: 13.07.2005
Prețul la Honda nu-i prea mic.
Eu am vândut  o mașina similară, după 1 an si 25k km la 12.000 euro.
Prețul ei fost in 2015-2106 de 15.000 de Euro cu tot cu TVA ( a fost in perioada aia o promoție la Civic sedan).
Da, sunt putini 10k km in 3 ani, dar dacă mașina-i cumpărată in Decembrie 2016 sunt practic 2 ani. Nici mașina soției  nu face mai mult de 5-6000 km/ an.
Trebuie verificat si, dacă mașina-i in regula, eu as zice ca merita banii aia.

Edited by marr, 02 March 2019 - 19:03.


#135
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 Zephyr00, on 18 februarie 2019 - 12:10, said:

Buna gasit comunitatii Softpedia. Este prima oara cand postez pe acest forum, intamplator am dat de comunitate, la cautarea pe google a unor sfaturi de achizitie.
Asadar, doresc sa cumpar o masina sh, de preferinta japoneza sau coreeana. Suntem o familie cu 1 copil mai mic, in acest moment detinem doar 1 masina cu care ne deplasam (Renault Clio diesel). Locuim intr-o zona limitrofa Bucurestiului, astfel ca avem nevoie de a doua masina (muncim in oras, copilul este la scoala in oras).
Masina va fi folosita in majoritatea timpului in urban, dar vor exista momente cand vom dori sa o utilizam si in concedii, deci este nevoie de o masina mai spatioasa, le-am exclus pe cele de clasa B.
Estimez ca vom face aproximativ 10, 15k km/an, din acest motiv ma uitam la o motorizare pe benzina. Ca si optiuni nu cer prea mult, un minim aer conditionat automat, siguranta sa fie mai crescuta (airbaguri, sisteme protectie), oglinzi incalzite, bluetooth. Daca exista si scaune, volan incalzite, cu atat mai bine. La sh ma uit dupa masini cu maxim 30k km, de preferat cu garantie macar 1 an, cu o vechime de maxim 3, 4 ani.
Bugetul estimat este in jur de 14k euro. Precizez ca m-am uitat si dupa cateva masini noi, Hyundai i30, Kia Ceed, Seat Toledo.
In schimb, parca am fost mai incantat de cateva anunturi sh. Le voi enumera, poate ma puteti ajuta cu niste sfaturi.

Mazda CX3 https://goo.gl/zzGVb7

Honda Civic https://goo.gl/eExeJT

Hyundai i30 Fastback https://goo.gl/iMQYqd

Honda Civic https://goo.gl/sMX6FY

Honda Civic https://goo.gl/E9174r

Nu prea ma pricep la detalii tehnice, din acest motiv am considerat ca este util pentru mine sa cer sfatul unor oameni cu experiente, care pot remarca anumite lucruri care nu sunt vizibile pentru mine.

Multumesc
Hyundai i30 fastback.

#136
Grig

Grig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 20.02.2005

 marr, on 02 martie 2019 - 15:47, said:


Ideal ar fi sa le vezi si conduci pe toate.
Daca-ti place vreuna, i-o ! Nu dai gres !

Eu nu caut sa imi cumpar o masina acum, doar incerc sa vad care este piata, comparativa intre SH si noua.

#137
Zephyr00

Zephyr00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.02.2019
Am vazut pe site-ul Suzuki 2 modele interesante la prima vedere: Swift 1.0 Boosterjet Hibrid si Baleno 1.2 Hibrid GLX. Ambele au un pret in jur de 15.500 euro, cu dotari bune.
Am impresia ca Baleno sta mai bine la capitolul spatiu. Ce mi se pare ciudat este ca la majoritatea hibridelor de pe piata, cutia este automata. La modelele enumerate, cutia este manuala!
Daca era automata cutia, nu cred ca stateam prea mult pe ganduri. Pare f ok, cel putin pentru drumuri prin oras.
Si Yaris Hibrid pare potrivita pentru drumurile in urban. E o alternativa buna pentru cei care mai au o masina spatioasa pentru concedii.

#138
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,590
  • Înscris: 13.06.2005
cat de cat la subiect Posted Image

https://www.olx.ro/o...is-IDbOfID.html

https://www.olx.ro/o...15-IDc5GHg.html

https://www.olx.ro/o...la-IDbSUJB.html

ultimele doua sunt cumva "prea ieftine"???

#139
Zephyr00

Zephyr00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.02.2019
Salut, colegi! Ma interesam de o masina sh, vanduta de un dealer, deci firma, si imi spunea cineva ca procedura ar fi urmatoarea: se face contract vanzare-cumparare, se achita suma, iar fiscalul se da in termen de cateva zile (aprox 4,5 zile). Cu alte cuvinte, procedura nu este aceeasi ca si in cazul cumpararii de la o persoana fizica, adica eliberarea fiscalului in aceeasi zi.
Asa se procedeaza in cazul firmelor?

Edited by Zephyr00, 09 March 2019 - 22:51.


#140
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
ca regula generala, banii se dau cand se vede fiscalul, indiferent de la cine cumperi. dealerul ala, daca nu are datorii, nu are nicio problema sa scoata fiscalul. Poate asa o fi procedura, dar eu nu as da absolut niciun ban pana cand nu exista TOATE actele in regula.

#141
Zephyr00

Zephyr00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.02.2019
Mi s-a parut ciudat ce mi-a spus agentul de vanari, din acest motiv am si intrebat. Lucrurile stau in felul urmator, masina de care m-am interesat este vanduta de dealerul Apan.
Am sunat pentru detalii, am aflat ca este un auto sh, luat la buy-back, banuiesc ca in cartea de inmatriculare apare propietar tot vanzatorul.
Am intrebat care este procedura de vanzare, agentul mi-a comunicat ca se face rezervare, ma duc la ei pentru a vedea masina, semnam contract cv, apoi fiscalul il trimit in termen de cateva zile. Mi se parut dubios si mie, pana la urma daca nu au datorii la stat (si imi vine greu sa cred ca au), de ce nu se poate elibera fiscalul in aceeasi zi!?!
Ideea este ca vreau sa ma asigur ca nu stau dupa ei cu fiscalul si sa am probleme cu inmatricularea.

#142
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Mai mult ca sigur ei doar intermediaza acea vanzare si fiscalul e pe fostul proprietar, fiind un buyback de pe PF.
Altfel nu vad logica, de Apan auzisem de bine.
Intreaba daca nu exista varianta sa rezervi (cu un avans ceva, evident), vine fiscalul si atunci se face V/C si se dau banii. Altfel, pentru mine e ciudat.
Sau sa se specifice in actul de VC ca fiscalul se elibereaza in X zile, daca nu se ramburseaza banii si se anuleaza VC.
Personal, cate masini am vandut / cumparat (doar second) intotdeauna am avut fiscal sau echivalent la efectuarea tranzactiei. Posibil sa nu fie impozitul pe proprietati platit inca si atunci trebuie platit pe anul asta pe tot (masini, cladiri) si apoi se elibereaza fiscal. Daca masina chiar te intereseaza, intreaba. In mod normal si ei ar trebui sa fie interesati sa vanda.
P.S. E cumva Honda Civic Elegance ce ai gasit?

Edited by aandrei_24, 10 March 2019 - 20:26.


#143
Zephyr00

Zephyr00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.02.2019
Este un Golf VII, motorizare pe benzina. Nu sunt hotarat, dar m-a facut curios ce mi-a spus acel agent de vanzari. Am mai auzit de Apan, stiam ca sunt dealeri seriosi, de aceea mi s-a parut dubios sistemul de vanzare al unei masini sh.
Cu Honda nu vreau sa ma leg la cap, am inteles ca sunt probleme cu motorizarile de 1l si 1.5l, cele fabricate pana la jumatatea lui 2018. Ma refer la CR-V si Civic X.
Am vazut ca multe dintre masinile vandute de ei sunt pozate in showroom-uri nemtesti!! Care e treaba cu ele? E cam aiurea ....

Edited by Zephyr00, 10 March 2019 - 21:28.


#144
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Asa credeam si eu ca si tine, dar a cumparat o ruda de curând, la fel ca tine si a venit fiscalul prin curier dupa.
Cred ca nu ai de ce să îți faci griji.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate