Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

amenda parcare

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Amenda trebuie sa fie atat de mare incat sa nu cumva sa merite / sa se gandeasca vreunu' sa comita vreo ilegalitate. Acesta e scopul ei.
A, ca in tarile civilizate e mai mica... pai, normal, "civilizate". E o diferenta de mentalitate: romanu' se gandeste cum sa fenteze treaba asta, pe cand altii mai la vest nu prea.

Si, totusi, pare-se ca amenda e prea mica. Ori suntem golani pana la capat si (ne) platim deciziile si greselile, ori niste mielusei plangareti.

Edited by dexterash, 17 February 2019 - 22:57.


#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Mai, sunt orase, precum Brasov, Sibiu, etc.. unde scrie clar pe toate gardurile cat e parcarea, cum se plateste, etc.  Acu.. daca nu vrei sa platesti si parchezi pe nu stiu unde... e posibil sa iei amenda, mai ales ca exista politisti locali care asta fac toata ziua.. urmaresc fraieri care nu vor sa plateasca 10 pe ora sau cat e...

Si eu m-am trezit ca am oprit odata in Brasov... nu avem fise din alea de 50 de bani (nu umblu cu asa ceva la mine si ... surprize... nici credit pe telefon sa achit)  Pe atunci nu se inventase PAGO sa pot incarca credit instant cu cardul pe telefon, sa rezolv... si am parcat la mama drkului pe o straduta interioara, eu avand treaba in centru..

#21
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Inteleg eu bine ca tu ai parcat in parcare cu plata si n-ai platit nici la om, nici la automat, nici prin SMS?

#22
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Mie mi se par exorbitante amenzile pentru parcatul pe plajă. Era o ştire recentă cu o femeie amendată cu 10 000 de lei.

#23
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Aveai tu de gand sa platesti parcarea cum am eu de gand sa  ma fac popa

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postprojectfp, on 17 februarie 2019 - 23:00, said:

Inteleg eu bine ca tu ai parcat in parcare cu plata si n-ai platit nici la om, nici la automat, nici prin SMS?

Nu.. Am vrut initial sa intru in parcare cu plata si nu era niciun loc chior.. Dupa ce m-am invartit in draci, am gasit totusi un loc si cand sa platesc nici urma de vreun incasator, doar automat sau SMS (asta e bulangeala) iar eu nu aveam nici de unele, doar bani pe card.... Si am plecat si am parcat undeva dar destul de departe de unde trebuia sa ajung..

View Postafh, on 17 februarie 2019 - 23:01, said:

Mie mi se par exorbitante amenzile pentru parcatul pe plajă. Era o ştire recentă cu o femeie amendată cu 10 000 de lei.

Pai nu ai voie sa intri deloc cu masina pe plaja... de asta sunt amenzile mari. Cei care intra, iti asuma... mi se pare corect.

Edited by rosix, 17 February 2019 - 23:05.


#25
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007

View Postprojectfp, on 17 februarie 2019 - 23:00, said:

Inteleg eu bine ca tu ai parcat in parcare cu plata si n-ai platit nici la om, nici la automat, nici prin SMS?


era doar sms

#26
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Postafh, on 17 februarie 2019 - 23:01, said:

Mie mi se par exorbitante amenzile pentru parcatul pe plajă. Era o ştire recentă cu o femeie amendată cu 10 000 de lei.
Si totusi sunt oameni carora li se par mici amenzile astea, si parcheaza in continuare pe plaja, ba chiar deschid si spalatorie auto :D

#27
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdexterash, on 17 februarie 2019 - 22:56, said:

Amenda trebuie sa fie atat de mare incat sa nu cumva sa merite / sa se gandeasca vreunu' sa comita vreo ilegalitate. Acesta e scopul ei.

Pe langa amenda, propun si biciuirea in piata publica a orasului.
La a doua greseala propun confiscarea averii+concedierea de la locul de munca, fara posibilitatea de a putea fi angajat de cineva timp de 1 an.
Fu*u-le mama lor de contravenienti jegosi....

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostFREESH, on 17 februarie 2019 - 22:43, said:

Da-mi amenda frate da nu sute de lei


Sa dea mii de lei amenda in pana mea sa invatati sa parcati legal , cu totii !!
Din moment ce ti-ai permis s-o parchezi fara sa platesti , inseamna ca ai bani de amenzi deci mucles si scoate banu !

Edited by Baxon, 17 February 2019 - 23:15.


#29
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Să li să tae si puța ! Posted Image

#30
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Nu-i mai plangeti pe astia .. ca plateai cand ma faceam popa.. daca era unu nene cu ba dai 5 lei atat e parcarea,dadeam nu era problema.

Da sa vi cu japca cu 100 euro amenda pt un loc amarat dupa o cladire... reguli facute de primarie cand salariu minim e 1300-1400 net

View PostBaxon, on 17 februarie 2019 - 23:15, said:

Sa dea mii de lei amenda in pana mea sa invatati sa parcati legal , cu totii !!
Din moment ce ti-ai permis s-o parchezi fara sa platesti , inseamna ca ai bani de amenzi deci mucles si scoate banu !

Legal era parcarea , nu parchez pe trecere sau inainte de semafor , alora sa li se ia capu

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostFREESH, on 17 februarie 2019 - 22:43, said:

Da-mi amenda frate da nu sute de lei
Mii ? Doar nu vrei 3 lei sa le razi in nas :)

View PostFREESH, on 17 februarie 2019 - 23:19, said:

un loc amarat dupa o cladire...
Un loc platit sau o intrare in proprietate ? :P

#32
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postdan1980_25, on 17 februarie 2019 - 23:13, said:

Pe langa amenda, propun si biciuirea in piata publica a orasului.
Civilizarea si educarea populatiei se face cu "te rog frumos sa platesti", nu? Se vede in gradul de educatie (si nu numai) al romanilor ca functioneaza perfect asta. Dar nu prea. Chiar deloc.

#33
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostFREESH, on 17 februarie 2019 - 23:19, said:


Da sa vi cu japca cu 100 euro amenda pt un loc amarat dupa o cladire... reguli facute de primarie

Pai tu cum crezi ca se platesc salariile mari ale celor de la primarie?
Din fonduri UE sau din vanzarea de seminte?

#34
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View Postrosix, on 17 februarie 2019 - 23:04, said:

Nu.. Am vrut initial sa intru in parcare cu plata si nu era niciun loc chior.. Dupa ce m-am invartit in draci, am gasit totusi un loc si cand sa platesc nici urma de vreun incasator, doar automat sau SMS (asta e bulangeala) iar eu nu aveam nici de unele, doar bani pe card.... Si am plecat si am parcat undeva dar destul de departe de unde trebuia sa ajung..
data viitoare intra cu masina direct unde ai treaba, ce naiba. eu tot nu inteleg problema, ai parcat destul de departe, si? bine ca ai gasit loc.

#35
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMr_nobody_, on 17 februarie 2019 - 22:33, said:


Am luat amendă de parcare ĂŽn Anglia, 70 lire (35 dacă plătesc ĂŽn câteva zile). Să ĂŽnțeleg că amenzile sunt mai mari ĂŽn România?
eh.. la cat de mare este suma , eu cred ca a parcat pe locurile speciale rezervate persoanelor cu handicap.  Altfel , de exemplu in timisoara se poate plati prin sms si costa 25-50 de centi ora, dar nu prea gasesti parcare. Amenda este de  40 de lei, daca te prind.

#36
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdexterash, on 17 februarie 2019 - 23:21, said:


Civilizarea si educarea populatiei se face cu "te rog frumos sa platesti", nu?
Nope. Se face cu amenzi raportate la salarii. Nu 3 leii, nu 600 de lei, lasam la o parte extremele. Ca peste tot in lume, din Japonia pana in Congo.
Nu sunt romanii cei mai nesimtiti din lume.
Doar nu crezi ca scopul acestor amenzi grase date de primarii este descurajarea oamenilor de la a mai incalca legea...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate