Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Declaratia unica 2019: reducerile impozit/ CAS/ CASS

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Pentru anul 2018, in Codul Fiscal art. 133 alin (15) si (16) sunt prevazute explicit bonificatii de 5% + 5% pentru declaratie electronica si plata anticipata. Incepand cu 2019 insa se aplica art. 121, care nu precizeaza exact cat e si in ce conditii se acorda, ci doar ca exista una (ca principiu) si ‘Nivelul bonificației și termenele de plată cu anticipație se stabilesc prin legea anuală a bugetului de stat’.

Am cautat Bugetul de Stat, sau macar proiectul (ca abia alaltaieri a fost aprobat de Parlament si nu e inca ratificat/ publicat, dar amendamente acceptate inteleg ca nu a fost decat unul cu alocatiile pentru copii), si nu reusesc sa gasesc unde e prevazuta aceasta bonificatie. Forma trimisa de Guvern este aici <http://www.cdep.ro/p...cam=2&idp=17640> ‘Bugetul de stat 2019’ si aici <http://www.cdep.ro/p...cam=2&idp=17639> ‘Bugetul asigurarilor sociale de stat’. Ati gasit ceva pe undeva? Cei ce ati depus deja ‘Declaratia Unica’ ce ati completat? Sau nu mai exista nici o bonificatie?

#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Păi mai ai timp pentru bonificație. Oricum aia de depunere electronică dispare avînd în vedere că depunerea e obligatoriu electronică de anul ăsta.
Și la ce foame de bani au băieții mare minune să mai dea reduceri...

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 sags, on 17 februarie 2019 - 18:52, said:

Pentru anul 2018, in Codul Fiscal art. 133 alin (15) si (16) sunt prevazute explicit bonificatii de 5% + 5% pentru declaratie electronica si plata anticipata. Incepand cu 2019 insa se aplica art. 121, care nu precizeaza exact cat e si in ce conditii se acorda, ci doar ca exista una (ca principiu) si ‘Nivelul bonificației și termenele de plată cu anticipație se stabilesc prin legea anuală a bugetului de stat’.

Am cautat Bugetul de Stat, sau macar proiectul (ca abia alaltaieri a fost aprobat de Parlament si nu e inca ratificat/ publicat, dar amendamente acceptate inteleg ca nu a fost decat unul cu alocatiile pentru copii), si nu reusesc sa gasesc unde e prevazuta aceasta bonificatie. Forma trimisa de Guvern este aici <http://www.cdep.ro/p...cam=2&idp=17640> ‘Bugetul de stat 2019’ si aici <http://www.cdep.ro/p...cam=2&idp=17639> ‘Bugetul asigurarilor sociale de stat’. Ati gasit ceva pe undeva? Cei ce ati depus deja ‘Declaratia Unica’ ce ati completat? Sau nu mai exista nici o bonificatie?

Am depus declaratia unica dar pentru 2018...
Daca depui estimativa pentru 2019... depune-o la termenul la care trebuie depusa, apoi se vor stabili si bonificatiile.. Te agiti prea devreme pentru bonificatiile alea pe 2019, in conditiile in care nici nu s-a uscat cerneala la semnaturile de pe buget.

Bonificatiile alea au fost niste sume modice ca sa convinga poporul sa-si faca cont pe SPV si sa declare online.. Nu cred ca sunt batute in cuie.

Edited by rosix, 17 February 2019 - 22:51.


#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
De bonificatie e nevoie pentru a completa estimarea pe 2019. Da, se poate rectifica dupa, dar e absolut anormal sa nu mai fie decat 1 luna pana la data limita si sa nu existe informatiile necesare…

Inafara de acest lucru, eu unul nu am reusit sa gasec in Bugetul inaintat catre Parlament unde se pomeneste de acest bonus. Cf Codului Fiscal trebuia sa fie pe acolo. Posibil ca eu sa nu ma fi uitat bine sau nu unde terbuie; evident am sarit peste anexele care dupa mine nu ar avea nici o legatura cu impozite/CAS/CASS sau incasarea lor. Deci daca cineva l-a gasit, il rog sa ma lumineze si pe mine.

Cat despre nivelul bonificatiei: la CAS nu e chiar un nimic (10% din 25% × 2080LEI × 12 luni = 624LEI), mai ales situatii mai speciale.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 sags, on 18 februarie 2019 - 19:02, said:

De bonificatie e nevoie pentru a completa estimarea pe 2019. Da, se poate rectifica dupa, dar e absolut anormal sa nu mai fie decat 1 luna pana la data limita si sa nu existe informatiile necesare…

Pentru 2019 nu s-a prevazut oficial nicio bonificatie, deci se completeaza suma intreaga si vedem pe urma ce se mai intampla.

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Ca sa nu ramana topicul nefinalizat:

Conform Codului Fiscal bonificatiile, daca exista, sunt cele prevazute in legea anuala a bugetului. ANAF a confirmat ca legea bugetului de stat pe 2019 nu prevede nici un fel de bonificatii <https://static.anaf...._20_03_2019.pdf>. Cei au depus declaratia crezand ca exista trebuie sa depuna una rectificativa fara bonificatii.

Quote

10
Q: Dacă s-a depus declarația și pentru anul 2019, s-au calculat bonificații pentru obligațiile de plată, se depune declarația rectificativă? Dacă se depune, ce subsecțiuni se completează?
A: Legea nr. 50/2019 privind Legea bugetului de stat pe anul 2019 nu prevede acordarea de bonificații. În cazul în care dvs v-ați ,,acordat,, bonificații trebuie să depuneți declarația rectificativă. Declarația rectificativă se completează înscriindu-se toate datele și informațiile prevăzute în CAPITOLUL supus rectificării, inclusiv cele care nu diferă față de declarația inițială.

26
Q: Nici în ultima versiune a declarației unice din 13.03.2019 NU apare bonificația pentru plata integrala CASS aferent anului 2019 în formularul PDF completat. Cum se procedează dacă vrem sa plătim și să beneficiem de bonificație? Cât este de fapt bonificația pentru plata integrală a CASS aferent estimării pentru 2019?
A: LEGEA nr. 50/2019 privind Legea bugetului de stat pe anul 2019 nu prevede acordarea de bonificații.

30
Q: Ce facem dacă am depus declarația unică pentru estimarea venitului în 2019, fără bonificație (pentru că nu era aprobat bugetul încă), iar în bugetul aprobat va fi prevazută o bonificație? Depunem rectificativă, ca să includem și bonificația, sau plătim 95% din sumă?
A: Legea bugetului de stat pentru anul 2019 nu prevede acordarea de bonificații.

Pentru 2018, prin exceptie, bonificatiile sunt prevazute explicit in Codul Fiscal. Daca pentru 2019 se va schimba ceva in lege si vor introduce vreo bonificatie ramane de vazut, dupa cum ramane de vazut ce va fi in anii viitori.

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Ca să fie clar, că mi-a sărit inima - vorbești despre veniturile obținute în 2019 pentru care termenul limită de plată e martie 2020, da?

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
@radunic: Da, ma refer la lipsa bonificatiilor pentru impozit pe venit aferent veniturilor din anul fiscal 2019 cu termen de plata in 2020. Pentru veniturile din 2018 se aplica alin. (15) al art. 133 ‘Dispoziții tranzitorii’ din Codul Fiscal care prevede explicit bonificatiile de 5% + 5%.

Edited by sags, 08 June 2019 - 08:46.


#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Well... atunci e bine. Oricum m-am jurat că nu mai dau nimic în avans statului. Am luat țeapă o dată, ajunge.

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Info:
S-au reintrodus bonificatiile pentru impozit pe venit/ CAS/ CASS aferente veniturilor realizate in 2019: 5% pentru plata integrala pana la 30 iunie 2020 SAU 10% (in total) pentru aceeasi plata integrala + depunere electronica. Trebuie depusa o declaratie rectificativa. De data aceasta beneficiaza de bonificatie si cei care nu au obligatia de a plati CAS/ CASS dar au optat pentru aceasta (de exemplu persoanele fara venit).

Detalii complete:

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Se pare că episodul țeapa continuă - am depus declarația pe 10 mai (în ideea să nu stau pînă în ultimul moment că se blochează serverele) și evident am plătit.
Ce face guvernul? Prelungește termenul de depunere și dă și bonus 10% celor care nu au depus/plătit deja.
Cei care au depus și plătit? Dă-i în biiip de fraieri... nici o vorbă despre ei.

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Cei ce au depus deja depun o rectificativa in care bifeaza a doua casuta, cea cu ‘Declaraţie rectificativă privind Capitolul I, pentru aplicarea bonificatiei’ si completeaza doar Sumarul obligatiilor…’ cu impozit/ CAS/ CASS din declaratia veche si aplica bonificatia. (Completeaza si partea de identificare, bineinteles.) Asta pentru cei ce au oricum obligatia de a depune DU, adica de a completa capitotul I. Daca au si platit, vor ramane cu bani platiti in plus care fie raman acolo si se vor folosi la anul, fie sunt restituiti (la cerere), fie sunt folosi prin compensare pentru a achita altceva.

Pentru cei ce NU au obligatia de a depune DU dar au depus-o (de exemplu pentru a opta pentru CASS), nu e clar inca ce trebuie facut. Ca principiu trebuie sa bifeze una din casutele a doua si a treia (cele cu art. 120/ 148 (3)/ 180), dar asa declaratia este respinsa - cel putin daca au depus deja pentru a opta si pe 2020. Nu am reusit sa ii sun sa clarific. Din structura fisierului xml generat rezulta o incurcatura, de fapt pentru cei in aceasta situatie merge daca depun o rectificativa ‘full’ la capitolul 1 desi nu mi se pare ca asta era intentia. Unei cunostinte aflate in aceasta situatie i-a mers depunand o rectificativa full capitolele 1 + 2 (pentru siguranta, dupa o ratare initiala care risca sa anuleze capitolul 2 din declaratia depusa mai la inceputul anului).

Edited by sags, 08 June 2020 - 21:01.


#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
După cum ziceam mai sus am depus și am și plătit. Există o procedură pe undeva pentru cererea de recuperare a celor 10%?
Evident încep prin a depune o declarație rectificativă. Dar după aia cum se procedează?

#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Nu stiu care e procedura, o sa caut mai incolo. Deocamdata am ajuns la OPANAF 63/9.I.2017 <http://legislatie.ju...Document/185609>, modelul de cerere din anexa 3.

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Mulțumesc frumos pentru efort.

#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Se pare ca intr-adevar cererea de restituire a sumei platite in plus (de exemplu cazul platii integrale inainte de a fi existat bonificatia) este cea din Anexa 3 la OPANAF 63/2017. Formularul este ‘Cerere de restituire a creanțelor fiscale/bugetar (OPANAF 63/2017)’ din pagina <https://www.anaf.ro/..._cu_explicatii/>. Mai vad ca art. 168 din Codul de Procedura Fiscala <https://static.anaf....022020.htm#a168> prevede si ceva rambursari din oficiu, dar acolo pomeneste de o ‘decizie de impunere’ care nu stiu daca mai exista sau nu.

Ca termen, probabil este unul de voie à la ANAF. Art 77 din Codul de Procedura Fiscala da in principiu un termen de 45 de zile pentru solutionarea cererilor. La art. 168 termenul de rambursare din oficiu este de 60 de zile. Nu am reusit sa gasesc un termen clar de restituire (incepand de la care trebuie sa se calculeze si sa primesti si penalitati). La telefon a incercat sa spuna ca daca a depus declaratie estimativa pentru 2020 atunci nu se va aproba restituirea ca s-ar compensa cu datoria aferenta 2020. Nu a putut explica cum s-ar putea ca o datorie incerta si oricum scadenta in 2021 (15 martie) sa fie restanta acum - asa ca a trebuit sa renunte la ideea respingerii.

Oricum, in cel mai rau caz banii raman acolo si se vor folosi (automat) in 2021 la achitarea impozitului si contributiilor aferente veniturilor din 2020 (achiti efectiv doar diferenta).

Edited by sags, 14 July 2020 - 19:53.


#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
O informatie obtinuta de la call center ANAF, pentru cei intarziati: bonificatia NU se acorda din oficiu iar declaratia (fie ea initiala sau rectificativa) cu aplicarea bonificatiei, care tine loc de cerere de acordare, trebuia depusa pana in 30 iunie inclusiv. Prin urmare cei care nu au depus-o deja au pierdut dreptul la bonificatie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate