Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Instalare Ubuntu 16.04 "CD-ROM couldn't be mounted"

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
RazvanMCX

RazvanMCX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.02.2019
Am cumparat un  Server HP Proliant DL380 pe care am instalat Ubuntu 18.04. Dupa trei luni de la instalare nu mai puteam sa scriu sau sa execut comenzi in screen.. Am hotarat sa reinstalez din nou sistemul de operare cu un DVD....totul a mers bine dar tot nu puteam sa scriu sau sa  execut comenzi in screen. Am incercat si boot cu USB sau SERIAL dar fara rost. Am abandonat cateva zile proiectul dar cand am reincercat instalarea Ubuntu 16.04 acesta scria urmatoarea eroare "cd rom couldn't be mounted" sau nu isi gasea driver-ele. Am incercat sa deconectez CD-ROM si sa-l dezactivez din BIOS dar tot nu a vrut.

   Intrebarea mea este daca merita trimis in service sau il pot rezolva singur?

Configuratie: Server HP Proliant DL380 G6 2 x Xeon Six Core X5650- 32 gb ddr3- 2 x 300 gb sas 2,5 inch, 2 x Surse, Supports 8x hot-plug 2.5" SAS or SATA drives, Raid                        controler P410i

Am vazut pe internet ca se poate trece de acel pas dar la mine nu a functionat.....

Server-ul este unul Refurbished  (la 14 ani ai mei cred ca imi ajunge) .... Are garantie dar firma de unde l-am cumparat nu are un personal prea prietenos.....
  Prefer sa platesc un service daca nu-l pot face singur!

#2
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019
In Romania HP are service autorizat.Daca e in garantie eu zic sa te folosesti garatie.
Parteneri HP service autorizati (https://www8.hp.com/...ri/service.html)

#3
RazvanMCX

RazvanMCX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.02.2019
Multumesc ianos777 de sfat dar cel mai apropiat service de pe lista aceea este la 120Km de mine .... + Acest server nu este unul nou este de la o Firma din Targu Mures care imi ofera garantia lor nu cea de la HP (Server Refurbished)

Pana sa ajung la aceasta decizie vreau sa stiu daca mai exista si alte solutii pentru aceasta problema. Astept si alte pareri...!

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
De ce Ubuntu 16.04 și nu 18.04 LTS? 18.04 e mai nou, are suport până-n 2023 fiind LTS și noul installer Subiquity. https://www.ubuntu.com/download/server
Din câte văd există rezolvări pentru eroarea de care pomenești, după cum ai menționat. Va trebui să specifici exact unde te blochezi, poate te poate cineva ajuta. Poți încerca și cu un stick usb în loc de dvd.
Cu screen aceeași poveste! Bănuiesc că te referi la GNU Screen, pentru multiplexare terminal, ce anume nu merge? Erori, mesaje? Ai umblat prin fișierele de configurare screen? Ai încercat altceva, gen Byobu, ăsta-i un continuator al screen?

Topicul nu e încadrat corespunzător, îl mut pe ”Generalități”.

LE: dacă ai garanție la server ar fi preferabil să apelezi la ea! Mai ales dacă nu te descurci. Pe viitor fă-ți backup partiției / cu Clonnezilla, în caz de probleme (inerente începătorilor) înlocuiești / cu clona realizată, vei avea un sistem funcțional rapid și fără nervi. http://queen-soft.bl...ratuita-la.html

Edited by shogun1, 17 February 2019 - 19:14.
Completări


#5
RazvanMCX

RazvanMCX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.02.2019

View Postshogun1, on 17 februarie 2019 - 19:10, said:

De ce Ubuntu 16.04 și nu 18.04 LTS? 18.04 e mai nou, are suport până-n 2023 fiind LTS și noul installer Subiquity. https://www.ubuntu.com/download/server
Din câte văd există rezolvări pentru eroarea de care pomenești, după cum ai menționat. Va trebui să specifici exact unde te blochezi, poate te poate cineva ajuta. Poți încerca și cu un stick usb în loc de dvd.
Cu screen aceeași poveste! Bănuiesc că te referi la GNU Screen, pentru multiplexare terminal, ce anume nu merge? Erori, mesaje? Ai umblat prin fișierele de configurare screen? Ai încercat altceva, gen Byobu, ăsta-i un continuator al screen?

Topicul nu e încadrat corespunzător, îl mut pe ”Generalități”.

LE: dacă ai garanție la server ar fi preferabil să apelezi la ea! Mai ales dacă nu te descurci. Pe viitor fă-ți backup partiției / cu Clonnezilla, în caz de probleme (inerente începătorilor) înlocuiești / cu clona realizată, vei avea un sistem funcțional rapid și fără nervi.

Multumesc pentru sfaturi, am incercat si cu USB si cu SERIAL dar tot nu a vrut. Problema esta ca sunt paleta la linux...... Din pacate firma de unde a fost cumparat are un personal dezastruos.... o sa stau 3 luni pana il repara......

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fa niste capturi de ecran (poze la monitor) si incarca-le aici sa vedem exact problema.
1. Ai reusit sa il instalezi sau nu?
2. Tastatura functioneaza prin BIOS / POST?
3. De curiozitate incearca un live de CentOS 7 si vezi daca asa ai mai mult succes.

Dupa cum a spus si shogun1 mai sus, unde anume te blochezi? screen != terminal != consola. (!= inseamna diferit). Vezi sa nu se blocheze din cauza placii video, m-am jucat cu un server care avea 6 sau 16 MiB RAM si aveam mari probleme in a il face sa ruleze o distributie GNU/Linux asa ca cel care il are / administreaza s-a vazut nevoit sa plateasca o carca de bani pentru un Ferestre 2012 R2 cu Hyper-V pentru 2 masini virtuale care ruleaza pe acel server. Nu mai tin minte dace acel server e HP, IBM, DELL, etc. Doar ca hardware e cam ce ai tu cu o mica diferenta, 6 TiB stocare (6 * 1 TiB SATA HDD).

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Trimite-l la garantie.
Nu e treaba ta cine-l repara si cit de prietenosi sint aia.
Garantia este problema ta, deci trimit la garantie.

Pe de alta parte, poate nu e treaba de garantie.
Cum adica "nu mai puteam sa scriu sau sa execut comenzi in screen" ?
Ce e ala screen? Command line? Terminal ?

Apoi, probleme cu unitatea CD - ai incercat alta unitate CD/DVD ?
Stie sa booteze de pe USB ?
Un disc cu Windows booteaza / se instaleaza ?

#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postbuyonevideo, on 17 februarie 2019 - 19:51, said:

Cum adica "nu mai puteam sa scriu sau sa execut comenzi in screen" ?
Ce e ala screen? Command line? Terminal ?
Pentru mine screen e http://wiki.mandriva...lexare_terminal
Pentru inițiator vom vedea...

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am impresia ca initiatorul vorbeste de consola, cred ca nu apuca sa instaleze nimic pe jucaria aia. screen = ecran daca e sa o luam ad literam.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate