Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Costuri constructie casa 75mp

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015
Va salut!

Rog pe cei care stiu sau au trecut prin asta sa ma ajute cu niste informatii cu privire la constructia unei case de 75mp utili cu doua camere, living, baie si bucatarie.

Cat credeti ca o sa coste, cu aproximatie, manopera si cat o sa coste materialele? (Pana in stadiul "la cheie")

Muncitori vor fi o echipa din localitate care se ocupa cu asta de multi ani, sunt mai multe.
Materialele le voi achizitiona eu.
Casa va fi construita pe un teren dintr-o localitate din apropierea Aradului.

Nu sunt interesat sa construiesc cu firma din cauza diferentei considerabile la pret.

Intreb in ideea de a fi informat inainte sa ajung sa discut direct cu echipele de oameni.

Va multumesc anticipat!

Edited by Wess, 17 February 2019 - 17:50.


#2
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
75 utili sau construiti? Cel mai sanatos este sa bugetezi 500€ mp construit. Ai proiect, ai autorizatie? In general manopera totala e cam o treime din costul total, dar rezultatul poate varia. Echipa asta o duce de la 0 la cheie?

#3
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

View PostBylly00, on 17 februarie 2019 - 17:49, said:

75 utili sau construiti? Cel mai sanatos este sa bugetezi 500€ mp construit. Ai proiect, ai autorizatie? In general manopera totala e cam o treime din costul total, dar rezultatul poate varia. Echipa asta o duce de la 0 la cheie?
75mp utili, da, de la 0 la cheie doar ca eu trebuie sa asigur materialele, in afara de proiect si autorizatie. Nu am cum sa calculez la 500e/mp, tocmai a terminat de construit o ruda in apropiere 100mp utili la cheie cu 33k euro, asta cu firma.

Edited by Wess, 17 February 2019 - 17:55.


#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Eu am platit pana acum 39.500 pentru o casa cu exact aceeasi configuratie. Numai constructia propriu-zisa.
Mai am de facut termoizolatia exterioara. Fara briz-brizuri.
Asadar ai avea cum....

#5
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

View Postcrocko.dilul, on 17 februarie 2019 - 18:03, said:

Eu am platit pana acum 39.500 pentru o casa cu exact aceeasi configuratie. Numai constructia propriu-zisa.
Mai am de facut termoizolatia exterioara. Fara briz-brizuri.
Asadar ai avea cum....
Nu stiu in ce zona locuiti voi si ce constructori aveti, am scris si mai sus, in toamna anului trecut si-a terminat o ruda casa cu o firma, 100mp utili, la cheie, 33.000 euro, executata in 3 luni. Asta ar fi cam 330e/mp, nicidecum 500, iar eu teoretic ar trebui sa ies sub pretul acesta dat fiind faptul ca nu o sa construiesc cu firma iar materialele le voi asigura eu, cu transport asigurat tot prin mijloace proprii.

Edited by Wess, 17 February 2019 - 18:10.


#6
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ruda care iti spune tie ca a construit o casa micuta cu aproximativ 265 € mp ori minte, ori minte de ingheata apele si marile si oceanele, ori a construit ca acum 40 de ani ( fara proiect tehnic si cu 2 fire de otel beton, dupa cum l-a dus capul pe dorel + fundatie de 50 cm) ori dumnezeu stie ce compromisuri majore a facut. Sa se inteleaga ca la cheie inseamna stadiul in care doar iti aduci mobila si boarfele si gata, adica ai inclusiv aparataj electric, corpuri de iluminat, sistem de incalzire functional plus centrala, obiecte sanitare in baie, fatada terminata, eventual si trotuarele de garda, etc etc.

Deci daca ai proiect posteaza-l aici sa me dam si noi cu parerea, inclusiv cel de rezistenta. Daca vrei preturi reale intra pe aria de jurnale si vei vedea ca in ziua de azi rareori e cineva care sa iasa la rosu sub 200€ mpc media si te nespui ca faci la cheie cu 265? ( in mod normal cheie egal de trei inmultit cu rosu).

@croco.dilul ai platit 39.500 euro si ai facut tot ce insir eu acolo si mai ai de facut termosistemul si decorativa (care te poate costa oriunde intre 5000-8000€)? Daca ai 75 utili te indrepti spre 450€ mpc, deci niciunde in vecinatatea lui 250.

Initiator, nu te lua dupa cai verzi pe pereti, nu umbla cainii cu covrigi in coada niciunde, in perioada asta e mare bataie in domeniu, banii ceruti pe manopera sunt din ce in ce mai multi, iar pretul materialelor creste si el.

Edited by Bylly00, 17 February 2019 - 18:15.


#7
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

View PostBylly00, on 17 februarie 2019 - 18:13, said:

Initiator, nu te lua dupa cai verzi pe pereti, nu umbla cainii cu covrigi in coada niciunde, in perioada asta e mare bataie in domeniu, banii ceruti pe manopera sunt din ce in ce mai multi, iar pretul materialelor creste si el.
Spunand la cheie m-am referit doar la constructie si finisaje, fara bransamente sau sistem de incalzire, poate nu m-am exprimat eu corect. Casa a fost construita anul trecut, nu acu' 100 de ani!
Cat despre casa de 100mp la care am facut referire, am participat activ la construire, am mijloace de transport si am ajutat cu asta, ruda mea lucra la momentul acela afara si a notat fiecare euro investit, asa ca a ajuns de la teren gol la casa construita printr-o firma, cu finisajele aferente, la suma de 33.000 euro investitie la care se adauga restul necesarului. Nu sunt cai verzi, garantat.
Eu am vrut sa aflu cat costa mana de lucru si cat materialele dar vad ca aici se lucreaza cu alte preturi decat realitatea, sume astronomice...

Si apropo, de unde ai dedus tu 265e pe metru nu stiu. 33.000e pe 100mp, din matematica mea nu e 265.

Edited by Wess, 17 February 2019 - 18:26.


#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

View PostBylly00, on 17 februarie 2019 - 18:13, said:

@croco.dilul ai platit 39.500 euro si ai facut tot ce insir eu acolo si mai ai de facut termosistemul si decorativa (care te poate costa oriunde intre 5000-8000â‚Ź)? Daca ai 75 utili te indrepti spre 450â‚Ź mpc, deci niciunde in vecinatatea lui 250.
Da, mai trebuie doar mobila. Si mai am de facut fosa, trotuare, alei, mai am de pus sageacul si de finisat o terasa si o prispa, hehe....

In plus, diferenta pana pe la 51.600 euro o reprezinta proiecte, autorizatii, bransamente ENEL, apa, gaze, vreo 2000 de euro pamant de umplutura, o magazie din OSB de 4/5 cu fundatie de beton, un gard de 50m de plasa bordurata fara fundatie si unul de 20m la strada.....

#9
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostWess, on 17 februarie 2019 - 18:22, said:

... Casa a fost construita anul trecut,...
... am participat activ la construire, ... ruda mea ... a notat fiecare euro investit, asa ca a ajuns de la teren gol la casa construita ... la suma de 33.000 euro investitie ...
Pai daca deja cunosti preturile, care este totusi intrebarea ?

#10
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Bine, man, daca tu crezi ca iti face cineva o casa pe pamant cu banii cu care nu iti ie o garsoniera de 40mp, go ahead. Sa ne scrii si noua cum a mers. Preturile de care iti spun sunt reale, poti citi jurnalul meu, sunt destul de mici comoarativ cu ce se vehiculeaza pe arie.

Mana de lucru la rosu cred ca se duce spre 50€ mp, la finisaje interioare ai 10-15 lei mp tencuit, 15-20 lei mp de gletuit 3 maini, vopsea 3-5 lei mp pe mana de vopsit, 25 lei mp structura  + gletuit tavan de rigips. Exterior 40-50 lei mp de termosistem plus decorativa. Astea sunt niste preturi medii spre minime.

Deci te mai intreb o data despre casa rudei, pe care a facut-o cu firma, ce includ cei 33.000 euro? Structura plus tencuiala? sau intra si glet, rigips, vopsea, podele?

Cu firma e aproape imposibil sa iesi la sub 70 euro pe mpc construit pentru la rosu, au crescut salariile minime si efectiv nu renteaza. Mie mi-a cerut o firma 90 lei mp doar de pus piatra naturala, nu structuri, nu alte lucrari, gandeste-te....

Edited by Bylly00, 17 February 2019 - 18:33.


#11
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

View Postflorin71_skoda, on 17 februarie 2019 - 18:32, said:


Pai daca deja cunosti preturile, care este totusi intrebarea ?
Am scris clar ca sunt interesat de cat costa mana de lucru si cat materialele, asta e intrebarea, nu trebuie sa fii inginer sa iti dai seama...

View PostBylly00, on 17 februarie 2019 - 18:32, said:

.
Casa tencuita, vopsita, instalatie electrica interioara trasa cu prize si intrerupatoare, glet, rigips, vopsea, structurata pe exterior cam aproape tot, necesita la momentul acela lustre/candelabre, parchet, mobila, sistem incalzire si bransamentele la curent, apa si gaz si o fosa.

Edited by Wess, 17 February 2019 - 18:43.


#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Usi interior, gresie, faianta, parchet laminat, obiecte sanitare (baterii, cabina dus, cada, chiuveta) avea?

#13
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Daca vrei sa esi eftin o construiesti tu cu familia, nu te complica cu meseriasi betivani....

#14
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

View Postcrocko.dilul, on 17 februarie 2019 - 18:52, said:

Usi interior, gresie, faianta, parchet laminat, obiecte sanitare (baterii, cabina dus, cada, chiuveta) avea?
Usi interioare, gresie, faianta, chiuveta si cada avea. Baterii, cabina dus si parchet nu, de parchet am si zis. Cabina dus nici acum nu are ca nu isi doreste.

#15
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 13.08.2015
Ia si citeste aici daca vrei sa iasa casa ieftin: https://archive.org/...rbudgeteers0001
Desi e veche, multe inca se aplica, vezi sa nu ratezi sectiunea de la sfarsit.
Cateva idei:
- forma aproximativ patrata = perete exterior mai putin la aceeasi arie
- bucatarie perete cu baie = tevi mai putine
- acoperis in 2 ape = manopera usoara, lemn putin
- fara subsol, costa, tebuie izolat

Manopera la rosu e cam o treime din cat dai pe materiale.
La cheie, costuri fel de fel, da vezi ca parchetul se pune usor si singur, lavabila la fel.
Cel mai des pe forum se vehiculeaza 500e/mp la cheie.
Am auzit ca sunt dezvoltatori care construiesc la volume mari cu 350e/mp dar sunt alte socoteli acolo.
(preturile date includ si materiale)

[ https://i.imgur.com/Gwv9V9V.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by denisen, 17 February 2019 - 18:58.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

View PostWess, on 17 februarie 2019 - 17:26, said:

Muncitori vor fi o echipa din localitate care se ocupa cu asta de multi ani, sunt mai multe.........

View PostWess, on 17 februarie 2019 - 18:40, said:

Am scris clar ca sunt interesat de cat costa mana de lucru si cat materialele, asta e intrebarea, nu trebuie sa fii inginer sa iti dai seama...
hai sa repetam intrebarea: daca materialele poti estima cat te vor costa (avand experienta cu ruda care tocmai si-a terminat casa), iar echipa de muncitori deja o ai, cu ce te putem ajuta noi? vrei sa mergem noi pe langa Arad si sa intrebam fiecare echipa ce preturi are?

#17
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Eu sunt la ~440 euro x mpu...si sunt la 2/3 din drum...

#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
nici nu vreau sa vad cum arata o casa cu parchet,gresie,faianta la 12-13 lei/m

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate