Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

[Rezolvat] Linux Mint 19.1 Cinnamon - customizare iconite pe panelul de jos...imposibila ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
salut

Va scriu in legatura cu Linux Mint 19.1  CINNAMON - distincta fata de Linux Mint 18 sau 19 este cruciala!  acel .1 face o mare diferenta!

Am observat ca la iconitele puse pe panelul de jos, a disparut optiunea de a folosi o iconita custom!

Acasa, pe unul din desktopuri, am linux mint 19, iar pe laptop am 19.1 !

Pe 19, daca pe o iconita de pe panel fac right click, am optiunea de edit, inclusiv pot folosi o iconita .png custom made!

Dar pe 19.1, vad ca nu mai exista meniul respectiv, deci nu mai pot folosi iconite custom!


Puteti va rog, cei ce aveti mint 19.1, sa confirmati sau sa infirmati acest lucru?
Poate va pricepeti mai bine ca mine si descoperiti vreo optiune (sau vreo comanda in terminal)

Multumesc

Attached Files



#2
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005
acelasi lucru vad si eu, nu gasesc vreun mod sa folosesc custom icons.

LE: acum am inteles de ce, e un applet total diferit, trebuie sa il adaugi pe acesta.

Attached Files


Edited by takillya, 17 February 2019 - 16:00.


#3
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
Da, ai avut dreptate!

Acum, mai am doar o mica problema....daca te uiti in screenshot, ai sa vezi ca sunt in panel editing mode - se pot muta acele launchere de pe portiunea albastra, dreapta jos, in stanga jos, langa start ?

Vezi screenshot ul - ai acele launchere cu Chromium, Firefox, terminal....le pot muta stanga jos?

Eu nu am reusit de nici un fel!

Multumesc mult

Attached Files



#4
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005

View Postpinguinul666, on 17 februarie 2019 - 18:50, said:

Da, ai avut dreptate!

Acum, mai am doar o mica problema....daca te uiti in screenshot, ai sa vezi ca sunt in panel editing mode - se pot muta acele launchere de pe portiunea albastra, dreapta jos, in stanga jos, langa start ?

Vezi screenshot ul - ai acele launchere cu Chromium, Firefox, terminal....le pot muta stanga jos?

Eu nu am reusit de nici un fel!

Multumesc mult

da, merge sa muti cu drag-and-drop.
nu incerca sa muti pictogramele, incearca sa muti appletul cu totul, deci tine click putin mai la stanga de unde incep pictogramele.

#5
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
Am reusit doar pe partea verde sa le mut  (daca te uiti in screen shot, vei vedea o zona verde in mijlocul panelului)

In orice alta zona, arata un mic "x" cand incerc sa duc appletul tot

#6
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005
Merge și dincolo de partea verde, testat de mine, încearcă să îi dai drop chiar langa butonul de start.

#7
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
DAA!
A mers!

Desi e ciudat  ...practic, a trebuit sa duc appletul ala aproape direct peste butonul de start ...dar a mers :))

Se poate marca drept rezolvat si multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate