Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Achizitionare sistem

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Andreifl

Andreifl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.07.2015

View Postsuper8, on 17 februarie 2019 - 21:41, said:


Carcasa Corsair Obsidian 750D are un interior enorm ce ofera un Air Flow de calitate care permite circulatia aerului astfel incat sa se mentina tot timpul o temperatura mica la interior pt. a nu se incinge componentele iar performantele computerului sa aiba de suferit.
Vorba userului @roexplorer:
"Dai un ban dar stai in fata !"


Daca nu iti place carcasa aia, poti opta pt. una mai ieftina, ca Inter-Tech GM-X02 la 135,96 Lei; daca e prea scumpa poti alege alta si mai ieftina, Segotep Sprint la 129,99 Lei
https://www.pcgarage...1183771,1650096

Un lucru este cert, @Andreifl ! nu iti ajung 3.500 Lei pt. placa video, procesor, placa de baza, RAM, unitate de stocare (HDD ori SSD), sursa si carcasa sa faci un PC echilibrat d.p.d.v. al performantei.
Aveti unii pretentii de calculatoare de Gaming la bugete mici; cu 3.500 Lei abia faci un PC cu performante medii !

Daca nu esti satisfacut de performanta listei mele de mai sus, poti alege recomanadrea lui @alex_bv2001...

..cu o sursa de o calitate super indoilenica, nJoy;
o placa de baza mica, mATX, doar cu doua sloturi RAM;
pe care sa ingramadesti un singur modul RAM la procesorul AMD Ryzen 7 1700X cu TDP-ul de 95w ce are nevoie de RAM in dual channel pt. a rula cat mai performant;
iar placa video Sapphire Radeon RX 580 PULSE 8GB GDDR5 256-bit (mai scurta doar cu 1cm decat placa de baza mATX) sa incinga "atmosfera" la interior intr-o carcasa fara pic de Air Flow dar care arata fancy ca are doua ventilatoare cu led-uri puse la vrajeala pe carcasa Segotep And 8 Black.
Attachment but thats not my business.gif

Imi cer scuze daca am parut ignorant cu ultimul comentariu.Sunt economist si zi de zi ma ocup cu bugete si a devenit defect profesional sa chestionez fiecare banut:)).Avand in vedere argumentele pe care le'ai adus,inteleg configuratia propusa de tine.In opinia ta,ce buget ar fi necesar sa pot face un sistem decent de gaming la ora actuala?ideea este ca sunt dispus sa investesc intr'un sistem odata la 4-5 ani.sunt un gamer casual caruia ii place sa piarda timpul cu prietenii in jocuri multiplayer(wow 80%din timp,care nu are cerinte enorme).De obicei,pentru anumite jocuri single player pe care vreau sa le joc, care forteaza un desktop, ma indrept catre ps4.

#20
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
uite o configuratie, depaseste cu 200 lei
https://www.pcgarage...shlist/3707360/
Placa aia video mai intra la reducere poate ai noroc si iesi sub 3500 lei

#21
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 12.12.2011
Xfx-ul ăla e la emag mai ieftin. Ram-ul e scump la banii ăia.
A reapărut Ryzen-ul în ofertă. Un lucru bun!

#22
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostAndreifl, on 18 februarie 2019 - 08:41, said:

Imi cer scuze daca am parut ignorant cu ultimul comentariu.
Sunt economist si zi de zi ma ocup cu bugete si a devenit defect profesional sa chestionez fiecare banut  Posted Image
Avand in vedere argumentele pe care le'ai adus,inteleg configuratia propusa de tine.In opinia ta,ce buget ar fi necesar sa pot face un sistem decent de gaming la ora actuala?
Ideea este ca sunt dispus sa investesc intr'un sistem odata la 4-5 ani.sunt un gamer casual caruia ii place sa piarda timpul cu prietenii in jocuri multiplayer(wow 80%din timp,care nu are cerinte enorme).De obicei,pentru anumite jocuri single player pe care vreau sa le joc, care forteaza un desktop, ma indrept catre ps4.
Cu fix 3.500 Lei am putut gasi doar:
Attached File  Screenshot1.png   337.9K   19 downloads
Attached File  Screenshot2.png   212.47K   19 downloads
Attached File  Screenshot3.png   80.37K   15 downloads

Sau putin mai ieftin dar cu procesor cu mai multe nuclee:
Attached File  Screenshot4.png   272.93K   11 downloads
Primesti cadou un SSD Apacer AS340 Panther 120GB !
Iar daca doresti sa iti vina acasa si montat, poti alege sa platesti intre asamblarea Standard (99 Lei) ori Gold (149 Lei):
Attached File  Screenshot5.png   112.71K   8 downloads

#23
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 12.12.2011
Vad ca acolo are 2 ssd-uri.

#24
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ssd-ul cadou e mic si handicapat.
il poti vinde mai departe cu 50 lei sau il pui intr-un pc mai vechi

#25
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@corcodel10, scrie de doua ori ca are cadou un SSD.
Acesta vine "cadou" cu procesorul AMD Ryzen 7 1700X  :lol:

@shmu, daca mai puneam un HDD sau un SSD mai mare depasea bugetul si iar se tipa @initiatorul.
Daca are SSD-ul de 120GB sa poata instala sistemul de operare si 1-2 jocuri, asta e !
Cand o sa vada ca are nevoie de mai mult spatiu de stocare, atunci o sa isi cumpere singur un HDD sau un SSD.

#26
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 12.12.2011

View Postsuper8, on 20 februarie 2019 - 14:33, said:

@corcodel10, scrie de doua ori ca are cadou un SSD.
Acesta vine "cadou" cu procesorul AMD Ryzen 7 1700X  :lol:

Am vazut apoi pe site-ul lor promotia. Intr-un fel, e bine. Au stocul prea mare ;)

#27
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
defapt e praf de marketing.....

#28
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Apacer AS340 e unul din cele mai rapide SSD-uri de buget, testat de mine varianta de 240Gb
https://forum.softpe...6#entry23735662

#29
Andreifl

Andreifl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.07.2015
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!Mi-am facut o idee asupra componentelor pe care o sa le achizitionez.Cred ca acest topic poate fi inchis.Multumesc inca odata!

#30
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 12.12.2011
Păi zi-ne și nouă ce ai luat/o să iei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate