Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Jurnal casa P+M in Prahova

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
maryustorr

maryustorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.10.2008
Salutare dragi forumisti!

Am aflat relativ de curand de aceasta arie deosebit de utila pentru persoanele care isi doresc sa-si construiasca o locuinta, dar nu au suficiente cunostinte despre acest proces complex. Multumesc anticipat celor care, cu buna intentie, doresc sa ma ajute sa identific problemele/deficientele existente in proiectul meu de casa, sau in lucrarile executate de firma de constructii si sa-mi propuna solutii pentru remedierea acestora. :)

Situatia mea sta in felul urmator: am reusit sa elaborez impreuna cu arhitectul toate proiectele tehnice si am obtinut autorizatia de construire. De asemenea, am gasit constructorul potrivit, care sustine ca detine oamenii, expertiza si utilajele necesare pentru a duce la bun sfarsit acest proiect.

Dat fiind faptul ca pe terenul pe care vreau sa construiesc exista deja o casa batraneasca, la care nu vreau sa renunt din motive personale, am fost nevoit sa ma adaptez la distantele impuse prin lege de aceasta constructie. Atasez mai jos planurile pentru a va face o idee despre teren si ceea ce doresc sa fac.

Revenind in prezent, metionez ca saptamana aceasta constructorul urmeaza sa se apuce de treaba, incepand cu organizarea de santier, trasarea casei, sapaturile, impamantarea electrica si turnarea betonului de egalizare. Daca vi se pare interesant proiectul si o sa am reactii la acest topic promit de revin cu poze lPosted Image

Attached Files



#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Avînd în vedere că ai autorizația și te apuci de construit comentariile sînt tardive dar... fără vreo ordine anume:
1. scara e mică; rampă de 90 cm, balansată, căratul mobilei va fi sport extrem.
2. intri de afară - unde lași bocanci, paltoane, umbrele? Windfangul e mic la 4 mp.
3. centrala termică unde va fi?
4. aspirator, murături, geamantane și altele asemenea - unde le vei ține?

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
arhitectura e ok, ai mei au o casa asemanatoare. casa cu mansarda arata mai bine dar mare grija la meseriasii de interior.
de cand ma stiu, 90% din timpul in care nu dorm si sunt acasa, il petrec in living. de cand a venit si bebele a crescut timpul asta.
tu in proiect  ai mai putin spatiu de cat am eu la bloc.
o camera tehnica e folositoare.

dar cum deja ai inceput constructia, adaugarile noastre sunt tardive.

#4
maryustorr

maryustorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.10.2008

View Postradunic, on 17 februarie 2019 - 12:29, said:

Avînd în vedere cã ai autorizația și te apuci de construit comentariile sînt tardive dar... fãrã vreo ordine anume:
1. scara e micã; rampã de 90 cm, balansatã, cãratul mobilei va fi sport extrem.
2. intri de afarã - unde lași bocanci, paltoane, umbrele? Windfangul e mic la 4 mp.
3. centrala termicã unde va fi?
4. aspirator, murãturi, geamantane și altele asemenea - unde le vei ține?

1. dat fiind faptul ca familia mea este compusa din 2 aduti si doi copii de o varsta foarte frageda, am vrut sa ma asigur ca fiecare va avea un spatiu personal destul de generos. In plus arhitectul m-a asigurat ca scara va permite transportul facil al mobilierului.
2. voi folosi spatiul vertical cu autorul unor suporti verticali. Hainele vor fi depozitate pe un cuier interior
3. centrala termica va fi instalata in coltul din dreapta al bucatariei. Atasez o plansa pentru detalii,
4. aspiratorul, maturile etc. vor fi tinute in debaraua de sub scara.

View Postbobitad, on 17 februarie 2019 - 13:25, said:

arhitectura e ok, ai mei au o casa asemanatoare. casa cu mansarda arata mai bine dar mare grija la meseriasii de interior.
de cand ma stiu, 90% din timpul in care nu dorm si sunt acasa, il petrec in living. de cand a venit si bebele a crescut timpul asta.
tu in proiect  ai mai putin spatiu de cat am eu la bloc.
o camera tehnica e folositoare.

dar cum deja ai inceput constructia, adaugarile noastre sunt tardive.

Daca ai la bloc spatiu util mai mare de 120 de m2 este foarte bine Posted Image . Si eu mi-as fi dorit o camera tenhnica, o camara si o pivnita ...prietenii stiu de ce Posted Image, dar costurile ar fi cresut considerabil. Am am ales in schimb sa fac un birou/dormitor la parter pentru vremurile cand urcatul la mansarda mi se va parea ca urcatul pe everestPosted Image

Attached Files


Edited by maryustorr, 17 February 2019 - 18:22.


#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Pune arhitectul, in masura in care se mai poate, sau macar pune constructorul sa faca spaleti la usile care n-au.

LE: cam nasol, ca nu prea are unde....o sa fie o problema pe care o vei descoperi la finisaje.
Nici n-am cuvinte cu privire la arhitect, din punctul asta de vedere.

Edited by crocko.dilul, 17 February 2019 - 19:11.


#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
1. aștept poveștile de după mutare apropo de plimbarea patului la etaj
2. spațiul e mic dar poate găsești ceva să arate bine
3. ok.
4. sub scară spațiul e minuscul. Ai sub 1 mp utilizabil dat fiind că scara coboară repede - ai 10 trepte pînă la jumătatea lățimii coridorului. 10×17,5=1,75. Dacă ai 1,45m înălțime liberă e minunat. Debaraua și cămara nu sînt lux dar lumea nu află asta decît cînd e prea tîrziu.

#7
maryustorr

maryustorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.10.2008

View Postcrocko.dilul, on 17 februarie 2019 - 19:08, said:

Pune arhitectul, in masura in care se mai poate, sau macar pune constructorul sa faca spaleti la usile care n-au.

LE: cam nasol, ca nu prea are unde....o sa fie o problema pe care o vei descoperi la finisaje.
Nici n-am cuvinte cu privire la arhitect, din punctul asta de vedere.

Daca poti detalia te rog? Ca sa cer arhitectului as dori sa inteleg ce sa-i cer. Poti da un link cu detalii?

#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
http://usamea.ro/cum...si-de-interior/

#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

View Postmaryustorr, on 17 februarie 2019 - 18:30, said:

Daca ai la bloc spatiu util mai mare de 120 de m2 este foarte bine Posted Image . Si eu mi-as fi dorit o camera tenhnica, o camara si o pivnita ...prietenii stiu de ce Posted Image, dar costurile ar fi cresut considerabil. Am am ales in schimb sa fac un birou/dormitor la parter pentru vremurile cand urcatul la mansarda mi se va parea ca urcatul pe everestPosted Image

ma refeream la living.eu am aproape 21 mp la bloc.in fine, am inteles ca nu vrei open space. dar 18mp cu 2 adulti+ 2 bebelusi, chiar mi se pare mic.si eu sunt genul care e adeptul caselor cat mai mici si stilului minimalist. dar va jucati pe afara:)

#10
maryustorr

maryustorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.10.2008

View Postbobitad, on 17 februarie 2019 - 19:52, said:



ma refeream la living.eu am aproape 21 mp la bloc.in fine, am inteles ca nu vrei open space. dar 18mp cu 2 adulti+ 2 bebelusi, chiar mi se pare mic.si eu sunt genul care e adeptul caselor cat mai mici si stilului minimalist. dar va jucati pe afara:)

M-am gandit ca dat fiind faptul ca intre living si hol nu exista usa iar deschiderea este destul de mare, acesta este suficient. Dar la nevoie stam si afara 😂😂

#11
maryustorr

maryustorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.10.2008

View Postcrocko.dilul, on 17 februarie 2019 - 19:36, said:


Am inteles acum la ce te referi. O sa discut acest aspect cu constructorul. Ms de sfat


#12
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Axul 3' e in plus .poate fi eliminat.

#13
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Nu o sa repet ce s-a spus deja din perspectiva spatiilor mici sau inexistente pentru anumite functionalitati ci doar o observatie:  una dintre cele mai importante faze ale unei constructii si anume proiectarea acesteia este tratata putin cam lejer. Ce vreau sa zic acum vei intelege de fapt dupa ce te vei apuca de construit si ulterior cand o sa locuiesti in casa respectiva (neajunsurile). Nu zic chestia asta cu ranchiuna treaba asta ci ca un aviz celor care citesc pe aici si au in gand sa inceapa o constructie noua.

#14
Clodi_

Clodi_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 13.02.2017
Pentru izolarea (termo si hidro) a balconului s-au tot postat pe jurnale informatii pretioase- e important sa acorzi atentie (si) acolo.

#15
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Si eu as face living-ul un pic mai generos (macar 28-30mp)..De asemenea, fa-ti o idee e mobilare..cere-i si arhitectului sa-ti mobileze living-ul..sa vezi cat spatiu mai ramane (o canapea..o masuta de cafea / ceva fotolii..o mobila pt tv..poate o biblioteca..in functie de ce ai nevoie..Daca mai bagi niste flori..deja se restrange spatiul util)...In caz ca vrei un semineu..cere-i sa-ti prevada un cos de fum..cat mai central posibil..Eu de ex..mi-am pus cosul (Schiedel..dar sunt multe altele care-s cam pe aceeasi linie calitativa...cu aductiune aer din exterior..si eliminare condens..prevazute inca din faza de proiect.)...iar semineul o sa-l montez cand o sa-mi permita bugetul..

Pt scaia aia..cere-i sa-ti faca un tur 3d (o simulare)..ca sa ai o idee cat de comoda e..cam cat spatiu iti ramane la usi..(vad ca-s cam lipite de scara). Depozitarea sub scara..ii destul de limitata..si de multe ori..cam incomoda de folosit. Dormitoarele..ar fi bine sa aiba un 12-14mp..

Edited by manghels, 18 February 2019 - 18:59.


#16
maryustorr

maryustorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.10.2008

View Postmanghels, on 18 februarie 2019 - 18:58, said:

Si eu as face living-ul un pic mai generos (macar 28-30mp)..De asemenea, fa-ti o idee e mobilare..cere-i si arhitectului sa-ti mobileze living-ul..sa vezi cat spatiu mai ramane (o canapea..o masuta de cafea / ceva fotolii..o mobila pt tv..poate o biblioteca..in functie de ce ai nevoie..Daca mai bagi niste flori..deja se restrange spatiul util)...In caz ca vrei un semineu..cere-i sa-ti prevada un cos de fum..cat mai central posibil..Eu de ex..mi-am pus cosul (Schiedel..dar sunt multe altele care-s cam pe aceeasi linie calitativa...cu aductiune aer din exterior..si eliminare condens..prevazute inca din faza de proiect.)...iar semineul o sa-l montez cand o sa-mi permita bugetul..

Pt scaia aia..cere-i sa-ti faca un tur 3d (o simulare)..ca sa ai o idee cat de comoda e..cam cat spatiu iti ramane la usi..(vad ca-s cam lipite de scara). Depozitarea sub scara..ii destul de limitata..si de multe ori..cam incomoda de folosit. Dormitoarele..ar fi bine sa aiba un 12-14mp..

vorba lui Caragiale: dupa buget, coane Fanica :) Da, ideal ar fi fost sa construiesc un living de cel putin 30 de m2, dar cea mai buna casa este aia pe care ti-o permiti sa o construiesti. Am simulat impreuna cu arhitectul si instalarea unui semineu in living, dar ar fi luat destul de mult din spatiu. Referitor la dormitoare, acestea au cel putin 12m2 in proiect.

Asa cum am promis, revin cu poze din fazele de constructie. Momentan s-a reusit trasarea casei si sapatul manual al fundatiei.

Attached Files



#17
Clodi_

Clodi_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 13.02.2017
Balize sunt pentru cota 0?

#18
maryustorr

maryustorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.10.2008
La final as dori sa adaug si o veranda....tocmai pt ca am o sufragerie mica si sa ma mut afara :))

View PostClodi_, on 18 februarie 2019 - 19:32, said:

Balize sunt pentru cota 0?
da sunt si balize pe exteriorul constructiei in fiecare colt al casei

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate