Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Terminare facultate farmacie

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007
Fiica mea termină anul acesta facultatea de farmacie și nu știe ce posibilități de continuare a studiilor sunt. Pt rezidențiat nu prea sunt apoi locuri de munca sau ce master ar mai fi ca să aibă posibilitatea să câștige mai mult de 2300 cât ia într-o farmacie?

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,777
  • Înscris: 12.01.2018
daca a putea sa-si dschida o farmacie

#3
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,900
  • Înscris: 31.03.2003
Eu zic ca va castiga mai mult de 2300. Poate nu din primul an.
Apoi exista posibilitatea de a lucra intr-un spital, dar pentru aia ar trebui sa faca rezidentiatul. E cu salariu, asa ca nu ar fi problema. Sa intre doar.

#4
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Locurile se scot la concurs, da' nu vad ce ai face ca farmacist intr-un spital, pentru ca asta e viitorul rezidentilor. Te ingropi acolo, pur si simplu, fara sanse prea mari de promovare si dezvoltare profesionala.
Din pacate, farmacistul care face una dintre cele mai grele facultati (stiu exact ce am trait 5 ani, iar asta daca o faci intr-un centru universitar ca Bucuresti, Iasi, Cluj), ajunge un vanzator( ca orice agent de vanzari ) :D, care are target la vanzari; s-a dus vremea cand farmacistii preparau diverse preparate si te sfatuiau sa alegi ce e mai bun nu cel mai scump produs.
Depinde in ce oras face facultatea; daca face in Bucuresti are sanse mai mari sa sa lucreze intr-o fabrica de medicamente, cercetare, studii clinice.
@EMP
Nu stii ce vorbesti.

Edited by iancuMIC, 17 February 2019 - 09:19.


#5
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,900
  • Înscris: 31.03.2003
Master nu este la farmacie, sau nu stiu eu de el.
Prin intermediul rezidentiatului se va specializa.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,777
  • Înscris: 12.01.2018

View PostiancuMIC, on 17 februarie 2019 - 09:16, said:

Locurile se scot la concurs, da' nu vad ce ai face ca farmacist intr-un spital, pentru ca asta e viitorul rezidentilor. Te ingropi acolo, pur si simplu, fara sanse prea mari de promovare si dezvoltare profesionala.
Din pacate, farmacistul care face una dintre cele mai grele facultati (stiu exact ce am trait 5 ani, iar asta daca o faci intr-un centru universitar ca Bucuresti, Iasi, Cluj), ajunge un vanzator care are target la vanzari; s-a dus vremea cand farmacistii preparau diverse preparate si te sfatuiau sa alegi ce e mai bun nu cel mai scump produs.
Depinde in ce oras face facultatea; daca face in Bucuresti are sanse mai mari sa sa lucreze intr-o fabrica de medicamente, cercetare, studii clinice.
@EMP
Nu stii ce vorbesti.
ba tocmai ca stiu ce vorbesc.cu putina inteligenta-smecherie o poti deschide da asta nu-i pentru toti NU?

#7
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,900
  • Înscris: 31.03.2003

View PostiancuMIC, on 17 februarie 2019 - 09:16, said:


Din pacate, farmacistul care face una dintre cele mai grele facultati (stiu exact ce am trait 5 ani, iar asta daca o faci intr-un centru universitar ca Bucuresti, Iasi, Cluj), ajunge un vanzator( ca orice agent de vanzari ) Posted Image, care are target la vanzari; s-a dus vremea cand farmacistii preparau diverse preparate si te sfatuiau sa alegi ce e mai bun nu cel mai scump produs.


Mai exista farmacii independente unde e nitel altfel. Putine, intr-adevar, dar mai exista.

View PostEMPP, on 17 februarie 2019 - 09:20, said:

ba tocmai ca stiu ce vorbesc.cu putina inteligenta-smecherie o poti deschide da asta nu-i pentru toti NU?
La tara, la oras e mai greu. Lasand la o parte criteriul demografic, la oras trebuie sa concurezi cu preturile de dumping ale lanturilor si pseudodepozitelor.

Problema e ca la inceput depozitele iti cer achizitii masive cu banul jos, ceea ce ar putea fi un impediment.
Eu daca as fi la Ministerul Sanatatii as gandi niste facilitati pentru farmacistii care isi deschid farmacii in zonele mai putin favorizate.

Ah, as mai face ceva : as impune drept criteriu pentru autorizatie ca actiunile farmaciei sa apartina in proportie de MINIM 51% unui farmacist.

#8
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postoaspetele, on 17 februarie 2019 - 09:26, said:

Mai exista farmacii independente unde e nitel altfel. Putine, intr-adevar, dar mai exista.


La tara, la oras e mai greu. Lasand la o parte criteriul demografic, la oras trebuie sa concurezi cu preturile de dumping ale lanturilor si pseudodepozitelor.

Problema e ca la inceput depozitele iti cer achizitii masive cu banul jos, ceea ce ar putea fi un impediment.
Eu daca as fi la Ministerul Sanatatii as gandi niste facilitati pentru farmacistii care isi deschid farmacii in zonele mai putin favorizate.

Ah, as mai face ceva : as impune drept criteriu pentru autorizatie ca actiunile farmaciei sa apartina in proportie de MINIM 51% unui farmacist.
Bine punctat. Eu nu ma obosesc sa-i spun colegului care a inceput destul de gresit cand a inceput sa aminteasca de smecherii (e clar). Lanturile de farmacii, (care nu mai pot de smecheriile tale), au inghitit aproape toate micile afaceri ale unor farmacisti (in Galati a ramas o singura farmacie, in Tiglina pentru cunoscatori); nu poti rezista, n-ai cum, doar undeva printr-o fundatura de sat. Asa ca...hai sa discuta lucruri reale nu fantezii.
Intr-un fel lanturile de farmacii au creat multe locuri de munca, mai ales ca acum se cere farmacist pe fiecare tura nu unul la o farmacie cum era in trecut. In orasele mari se castiga destul de bine, dupa ce urci un pic treptele profesionale, da' iti si pun in spate o munca titanica si un stres de n-ai aer.

Edited by iancuMIC, 17 February 2019 - 09:37.


#9
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,535
  • Înscris: 10.04.2009

View Postoaspetele, on 17 februarie 2019 - 09:26, said:

Ah, as mai face ceva : as impune drept criteriu pentru autorizatie ca actiunile farmaciei sa apartina in proportie de MINIM 51% unui farmacist.

cea mai mare tampenie a fost scoaterea acestei reguli, inainte daca nu erai "de meserie" nu aveai ce cauta sa deschizi... nu deschizi o dugheana in spatele blocului, e vorba de sanatatea oamenilor

acum orice borfaş poate sa deschida farmacie... dupa care o baga in insolventa si fuge cu banii (decontati pe retete) de la Casa de Asigurari... sau daca are relatii direct sef la Agenția Națională a Medicamentului Posted Image


https://www.flux24.r...dna-5-achitari/

&

https://www.bugetul....t-totul-public/


PS: cu privire la "lanturile" farmaceutice, sper ca n-a uitat nimeni cazul Dona: " o farmacie cum TOATE ar trebui sa fie" (adica PENALE ca ei pt asta au fost anchetati si condamnati :roflmao:)

https://www.mediafax...tinuti-10187771

cam asta se intampla in majoritatea cazurilor cu "granzii" ... dar cum e normal, scapa ... doar suntem in Romania si spaga in astfel de cazuri e mai mare decat dreptatea :)

Edited by beavis03, 17 February 2019 - 09:49.


#10
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007

View Postzooza, on 17 februarie 2019 - 09:02, said:

Fiica mea termină anul acesta facultatea de farmacie și nu știe ce posibilități de continuare a studiilor sunt. Pt rezidențiat nu prea sunt apoi locuri de munca sau ce master ar mai fi ca să aibă posibilitatea să câștige mai mult de 2300 cât ia într-o farmacie?
Nu pot sa cred ca un absolvent de facultate nu stie ce posibilitati de continuare a studiilor are.Probabiil ca stie dar nu discuta cu parintii acest aspect.Exista rezidentiat si pentru farmacisti,pe baza notei obtinute poate lua repartitie intr-un spital ca rezident sau post,in caz ca se scot si posturi.Daca nu alege aceasta varianta care implica studiu  suplimentar si un examen nu foarte usor,poate sa se angajeze ca farmacist in orice farmacie pentru a capata experienta.Eu cred ca in prima faza nu ar  trebui sa ia salariul ca prim criteriu ci sa invete .Apoi,cu o oarecare experienta,poate alege si alte variante,pe care,va garantez ca ei le cunosc mai bine decat noi.

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017

View PostEMPP, on 17 februarie 2019 - 09:12, said:

daca a putea sa-si dschida o farmacie



Cum zicea cineva mai sus, merge treaba cu deschisul undeva la tara sau pe langa Bucuresti. In oras e aproape imposibil, asta daca vrei sa mai ai si ceva profit .....  Sunt deja marile lanturi care iau tot caimacul, ca sa zic asa.

Sfatul meu, sa faca un master nu neaparat in acelasi domeniu.  O sa fie farmacista specializata tot in farmacie. Si ce face cu asta ?  Sigur poate gasi un master mai interesant si mai apropiat de ceea ce ii place.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Farmacia e un domeniu destul de plafonat in salarii...

#13
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007
Așa este, și asta după 5 ani de de școală deloc ușori. Ok, mai face rezidențiat, alți 3 ani grei după un examen f greu, pt ce?

Edited by zooza, 17 February 2019 - 12:05.


#14
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Postzooza, on 17 februarie 2019 - 09:02, said:

Fiica mea termină anul acesta facultatea de farmacie și nu știe ce posibilități de continuare a studiilor sunt. Pt rezidențiat nu prea sunt apoi locuri de munca sau ce master ar mai fi ca să aibă posibilitatea să câștige mai mult de 2300 cât ia într-o farmacie?

Solutia > [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7NZ04BG7TfA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007
Tocmai asta am încercat să evităm


Edited by zooza, 17 February 2019 - 17:43.


#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Singura - dar nu unica - posibilitate ar fi un master un stiinta farmaceutica
De preferat unul "pe afara" - vezi aici;
https://www.healthca...-Farmaceutică/

Edited by Naijax, 18 February 2019 - 10:27.


#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017

 zooza, on 17 februarie 2019 - 12:03, said:

Așa este, și asta după 5 ani de de școală deloc ușori. Ok, mai face rezidențiat, alți 3 ani grei după un examen f greu, pt ce?


Rezidentiatul mi se pare cvasi-inutil.  E util doar daca vrei sa profesezi. Insa eu m-as orienta pe domeniul vanzarilor .  Se cere doar farmacie sau medicina umana. Este exact ce trebuie. Ai salariu + comision + masina la dispozitie + un statut destul de bun. Vorbesti cu oameni inteligenti , din acelasi domeniu iar cu timpul aungi sa castigi mult peste medie.

#18
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,900
  • Înscris: 31.03.2003
Ok, dar pentru asta iti trebuie anumite aptitudini. Si o rezerva enorma de rezistenta la stres. Daca incepi de la o varsta frageda, nu cred ca vei putea rezista pana la 55-60 de ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate