Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Probleme bmw f10 530xd , șocuri !

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
Nelutu1991

Nelutu1991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2019
Vă salut , am și eu o întrebare, doresc o părere , sau care ați întâlnit problema pentru toți posesori de BMW F10. Am un bmw f10 530 xd mai exact si recent iam făcut toate schimburile inclusiv cutie , înainte si după am aceeași problema , un șoc in suprasarcină , se simte foarte puțin . Si nu găsesc cauza , aștept o părere sau sugestie . M-ar ajuta foarte mult . Mulțumesc

Edited by Nelutu1991, 16 February 2019 - 23:46.


#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
probabil ca e un semn de inceput de duca al convertizorului din cutie. dar daca nu e f deranjant as lasa-o asa.

Edited by bossake, 16 February 2019 - 23:56.


#3
Nelutu1991

Nelutu1991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2019
Nu pot sa spun ca e grav , dar as vrea sa remediez problema

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 bossake, on 16 februarie 2019 - 23:56, said:

probabil ca e un semn de inceput de duca al convertizorului din cutie. dar daca nu e f deranjant as lasa-o asa.
nu ca ar fi mentionat ca e vorba de cutie automata, dar sa presupunem, ca deh, incercam sa il ajutam si daca nu a spus nici cati km are masina la bord nici mai nimic

Cutia e pe duca daca ai socuri, si nu, nu poate fi lasata asa, desi tot la acelasi final ajunge, inlocuire cutie. Se incepe cu inlocuitul uleiului, care bineinteles ca nu rezolva nimic (asa cum a fost si in cazul de fata) si apoi reparatii cu garantie maxim un an, si in final inlocuire cutie cu totul.

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Vezi ca e un Dan (Knet) la Targoviste, incearca sa ajungi la el daca esti din zona de sud, altfel o sa experimenteze diversi pe cutia ta. Pot fi o gramada de lucruri, BMWul nu il diagnostichezi pe forum. Marea problema la cutiile automate e ca rar gasesti pe unul care sa stie ce face, insa rar gasesti service care iti spune direct ca nu se baga.

#6
mase1

mase1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 03.03.2007
Fa o descriere mai detaliata a problemei, manifestarea exacta.
Ce spui tu acolo e foarte vag.

#7
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Ai facut diagnoza? Daca da, ce eroare ai, daca nu, nu incerca nimic, nici macar nu intreba pana nu faci diagnoza. Cauze pot fi foarte multe avand in vedere cat de putine detalii ai dat despre problema ta.

Edited by mkdan2004, 17 February 2019 - 10:03.


#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
la timisoara este samer. tata lor in materie de cutii automate. sa fi pregatit ca sari de 3000 euro

#9
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008
Salut, reseteaza adaptarile la cutie si va fi bine o perioada.

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 zile_san, on 17 februarie 2019 - 10:39, said:

la timisoara este samer. tata lor in materie de cutii automate. sa fi pregatit ca sari de 3000 euro
tot la inlocuire ajunge si dupa samer... doar ca da inca 3000 pt 12 luni

#11
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Sunt sanse mari cutia sa nu aiba nici o legatura. Am avut eu ceva asemanator (judecand dupa putinele detalii exsitente) la o masina cu mai putin de 30 000 de km si de fapt era EGR blocat, cutia de viteze fiind aceasi. Acelasi lucru l-a avut si un coleg de aici de pe forum si tot EGR era de vina (exista un recall masiv pentru asta la BMW). Cardanul este iar ceva la care apar probleme la BMW si tot prin "socuri" se manifesta. Fara diagnoza, este doar ghicire in stele si eventual bani aruncati pe reparatii inutile. Costa 100 de lei aplicatia Bimmerlink pentru iOS si vreo 60 de lei un adaptor Vgate si iti faci singur diagnoza daca e prea mult sa mergi la un service dedicat.

#12
Nelutu1991

Nelutu1991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2019
Va mulțumesc pentru sfaturi , mașina are 225000 km . Schimburile doar in BMW au fost făcute , mi-a spus ceva de convertizor , dar am vrut sa văd dacă ați mai întâlnit careva problema asta . In diagnoza nu pune nimic. Problema cu egr mi-a dat-o când au început șocurile , dar după nu a mai aparat nimic pe tester . Ar fi dus egr ?

#13
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Da mai multe detalii cum si cand se manifesta problema. Pana acum, nici pe forumul Romanesc si nici pe cele din afara, nu am vazut un Steptronic 8 "mort" din cauze "naturale". Daca masina este tunata prost sau daca este folosita la arat campul - posibil. Evident ca exista exceptii dar clar asta nu e o problema intanita la BMW, altele insa, da.

#14
Nelutu1991

Nelutu1991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2019
Va mulțumesc pentru sfaturi , mașina are 225000 km . Schimburile doar in BMW au fost făcute , mi-a spus ceva de convertizor , dar am vrut sa văd dacă ați mai întâlnit careva problema asta . In diagnoza nu pune nimic. Problema cu egr mi-a dat-o când au început șocurile , dar după nu a mai aparat nimic pe tester . Ar fi dus egr ?

#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 mkdan2004, on 17 februarie 2019 - 18:58, said:

Da mai multe detalii cum si cand se manifesta problema. Pana acum, nici pe forumul Romanesc si nici pe cele din afara, nu am vazut un Steptronic 8 "mort" din cauze "naturale". Daca masina este tunata prost sau daca este folosita la arat campul - posibil. Evident ca exista exceptii dar clar asta nu e o problema intanita la BMW, altele insa, da.
cutiile ZF de pe bmw sint utilizate si pe Audi quattro si audi cu motoare mari in general, problemele exista, orice cutie automata peste 200.000km este un noroc sa mai functioneze.

Apropo, la cutiile astea, audi zice ca nu se schimba uleiul... bmw nu sint sigur ce spune. ZF zice si el diverse alte variante...

mai exista o problema, nu se stie sigur daca km masinii sint si reali. Initiatorul tot nu a mentionat anul de fabricatie, desi il rugasem, dar na... stim cam cum se lucreaza in domeniul masinilor sh in ro.

#16
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
sunt n+1 masini aduse de afara ce au de  cateva ori aia 200k km si tot merg fara probleme, asta ca nu tin cutiile e mit romanesc, numai la noi e frica asta de cutiile automate de parca sunt tehnologie extraterestra.
bmw, Audi si cred ca si restul zic ca nu se schimba uleiul, producatorul cutiei zice ca se schimba, primii parca, parca ti-ar vinde alta masina daca iti crapa cutia, aia din urma merg pe premiza ca fiind frecare e normal ca acel ulei sa isi piarda din proprietati.
sa mai zic ca pachetul de ambreiaje din cutiile cu convertizor sunt incadrate la consumabile?

Edited by _-livio-_, 17 February 2019 - 20:19.


#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 _-livio-_, on 17 februarie 2019 - 20:03, said:

sa mai zic ca pachetul de ambreiaje din cutiile cu convertizor sunt incadrate la consumabile?
unde ai vazut tu asta? la ZF scrie doar de ulei ca se schimba (in contradictie cu bmw/audi), dar de ambreiaje in nici un caz...

#18
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
nu se schimba preventiv, se schimba cand se uzeaza, dar sunt consumabile.

Edited by _-livio-_, 17 February 2019 - 21:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate