Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

tv samsung LE32D550

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
longline

longline

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 20.10.2006
Salut, se da un tv samsung cu o problema la imagine, de la jumatatea ecranului in jos apar niste dungi orizontale de culoare gri. Se vad mai accentuate aceste dungi si par ca se misca cu o anumita frecventa, parca ar fi zgomot pe imagine.
Problema este si pe posturile tv cat si pe intrarea hdmi, cat si in meniul lui, dungile sunt mai accentuate pe fundal gri.
Inainte mai avea o dunga alba subtire de latimea unui pixel dintr-un cap in altul dar aia a disparut (desfacut tv miscat panglica de la placa de baza la t-conn) a ramas foarte insesizabila.
Pana acum am facut urmatoarele verificari:
- schimbat cablu hdmi pc-tv
-intrat in meniu service al tv resetat la setarile din fabrica
-instalat drivere placa video (pc il exclud din ecuatie verificat cu alt tv, cat si monitor dedicat)
Am tot incercat sa misc pe la mufe pe acolo, pe la acea panglica dintre Mb si t-conn cat si cele doua panglici ce duc LCD.
Cunostinte de electronica minime. scule cat de cat am ( ap masura, statie de lipit un weller, suflanta aer cald).

Attached Files



#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Dungile orizontale semnaleaza un defect in display de obicei

#3
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Lasă-l, locul lui e aici

#4
longline

longline

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 20.10.2006

 Peter Blood, on 16 februarie 2019 - 21:27, said:

Lasă-l, locul lui e aici
Sa inteleg ca este asa de grav, de nu se mai poate face nimic.

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Mai ai o şansă să fie dus un integrat de pe T-CON, dacă este echipat cu faimosul AS15F. Altfel e problemă de panel, nerezolvabilă.

#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Inca odata Samsung confirma ca au probleme serioase de fiabilitate la paneluri.
Daca nu remediaza o sa se duca in cap.

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Toţi au probele la paneluri, nu numai Samsung.
Şi după atâţia ani nu e nicio mirare, cele actuale sunt şi mai proaste.

Edited by mihaicozac, 18 February 2019 - 00:03.


#8
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ma crezi sau nu dar eu cele mai multe probleme de panel le-am vazut la samsung;de la plasme pana LCD.

#9
longline

longline

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 20.10.2006

 mihaicozac, on 17 februarie 2019 - 19:44, said:

Mai ai o șansă să fie dus un integrat de pe T-CON, dacă este echipat cu faimosul AS15F. Altfel e problemă de panel, nerezolvabilă.

Si cum pot vedea daca este echipat cu acest t-con?

#10
amelio

amelio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 26.12.2018
Sub tabla aia perforata ce-o fi oare? Ia ghici?
Attached File  20190128_175649.jpg   556.83K   14 downloads

PS
Asa ca o mica curiozitate personala: cum ti-a trecut prin cap ca iti poti repara singur televizorul atat timp cat nici macar un t-con nu stii ce este?

PS2
Din punctul meu de vedere defectul manifestat este de panel, foarte putin probabil de t-con.

Edited by amelio, 18 February 2019 - 18:55.


#11
longline

longline

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 20.10.2006
Stiu ca acolo este t-con, dar nu am reusit sa scot tablita, ma gandeam ca poate o fi vreo eticheta in alta parte prin care pot identifica versiunea de t-con. Oricum o sa il folosesc asa pana cand crapa de tot. Efectul nu este vizibil de la departare. Este enervant doar cand il folosesc doar ca monitor ca stau aproape de el. De exemplu astazi dupa vreo 2 ore de jucat pe calculator a inceput sa devina mai accentuate liniile. Cand este rece aproape ca nu sunt vizibile. Va multumesc pentru raspunsuri... i mi pare rau sa constat ca oameni nu mai sunt aceeas de pe softpedia ca acum ceva timp... In afara decativa care sunt useri vechi... restul sunt putin cam aroganti... cu incepatori... Din pacate au uitat ca au fost si ei asa candva. Multumesc si respect persoanelor care au incercat sa ma lumineze. O seara buna.

#12
trai_av

trai_av

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 26.12.2018
Du-te ba cu prostiile tale de semidoct (si semianalfabet dupa cate se vede). Aia la care faci tu referire au ajuns unde sunt acum din punct de vedere al culturii tehnice facand cu totul alceva decat jucandu-se cate doua ore continuu pe calculator.

 longline, on 18 februarie 2019 - 22:50, said:

De exemplu astazi dupa vreo 2 ore de jucat pe calculator a inceput sa ... i mi imi pare rau sa constat ca oameni oamenii nu mai sunt aceeas aceiasi de pe ... In afara decativa de cativa care... cu incepatori incepatorii...


#13
longline

longline

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 20.10.2006
Multumesc frumos pentru tot, am pus o intrebare la minti luminate despre un defect si daca exista o rezolvare. Nu am luat pe nimeni la misto aici si am avut respect fata de alti useri. Iar cu timpul meu liber fac ce vreau eu, nu cred ca am deranjat cu ceva ca am " jucat" 2 ore un joc banal de relaxare. Din cate știu eu este forum de electronica, nu un curs de limba romana la facultate.

Si cu asta ma retrag de pe forum, sincer regret ca am pus o intrebare aici. Va multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate