Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Întrebări la vanzarea echipamentelor foto

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
obiectivul are un motoras care focalizeaza.tot   acel ansamblu se uzeaza.se mai uzeaza  si VR-ul.numarul de cadre trase cu un obiectiv daca ai numai unul este identic cu numarul de  declansari ale aparatului.daca ai 2 obiective cam jumi juma dar asta-i valabila doar pentru tine

#20
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Din câte știu eu, unele obiective (în special cele pentru DSLR) mai au câteodată nevoie să fie (re)calibrate. Dar, ăsta nu este un defect propriu zis ci ține de întreținerea periodică.
Deci, faptul că un potențial cumpărător întreabă "câte cadre are" este total aiurea și denotă o capacitate precară de înțelegere a unor concepte simple. Informație care oricum nu poate fi verificată sub nicio formă de acesta.
Sincer să fiu, eu m-aș aștepta la alte întrebări. Legate de garanție dacă prețul cerut e oarecum în apropierea unor obiective noi. Dacă se poate verifica înainte, adică na, chestii utile. Nu câte poze s-au făcut cu obiectivul.



#21
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postbv01, on 16 februarie 2019 - 17:27, said:

Înțeleg uzură la obturator, la număr de cadre, gen dacă e peste 100K să zicem. Dar, la filmare ce se uzează?
Eu întreb din punctul meu de vedere, având specializare pe electronică / robotică.


Descentrare de la zoom??? Hai, totuși suntem oameni serioși pe aici. Cred...��
Senzorul. Senzorul se uzeaza cu fiecare fotografie. Imagineaza-ti la filmari. Gandeste-te ca DSLR-urile sunt facute sa intrerupa filmarea automat dupa un timp. Probabil si alte elemente se uzeaza prin incalzire.

#22
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Senzorul este un dispozitiv de intrare, electronica aparatelor citește ceea ce produce acesta.
Multe aparate întrerup filmarea după un timp, dar asta nu are absolut nimic de a face cu "uzură". Componentele electronice nu sunt cauciucuri. Deci, în realitate filmarea e limitată deoarece necesită mai multă putere de calcul, asta înseamnă mai multă energie consumată. Din păcate electronica actuală nu este perfectă și o parte din energia consumată se pierde sub formă de... căldură.
Body-urile nu au sisteme eficiente de răcire / ventilație din motive evidente (ex: sigilare pentru intemperii), iar o încălzire peste limita permisă ar dăuna definitiv unele componente.
Ăsta e motivul, nu că se "consumă" senzorul.
Eu nu filmez, însă am cumpărat aparate folosite excesiv pe filmare, motiv să găsesc prețuri mici.
Apropo, legenda asta cu filmarea se pare că e doar în România.

Cum ne dăm seama că un aparat a fost "uzat" pe filmare și cum putem afla câtă viață mai are?

LE: Aș vrea să discutăm pe o bază reală și să lăsăm chestiile ezoterice și legendele la o parte. În cariera mea am dezvoltat sisteme care funcționează în continuu, fără oprire. Unele chiar de 10 ani.

Edited by bv01, 17 February 2019 - 09:08.


#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbv01, on 17 februarie 2019 - 09:16, said:

LE: Aș vrea să discutăm pe o bază reală și să lăsăm chestiile ezoterice și legendele la o parte.

Multi cumparatori ajung sa se bazeze pe legende. Nu inteleg tehnica dar au pretentii cat cuprinde. De care ori n-am auzit expresia "care-i cel mai bun ...?" avand insa doar un buget redus.

In plus, cand vorbim de piata second-hand e si obiceiul de a cauta nod in papura, doar doar mai reduce din pret.

#24
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Trist este că legendele astea se perpetuează și mulți ajung să nu mai creadă chestii reale, tehnice. Eu am cumpărat aparate care aveau și 100k cadre. Logic că l-am luat la preț de nimic. :)) L-am folosit bine mersi, nicio problemă.

#25
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Problema e cum stie cumparatorul cat s-a filmat cu aparatul. Scrie undeva? Daca nu, vanzatorul o sa dea raspunsul care ii convine lui, adica foarte putin.
La fel si la obictive.
Cumparator " cate cadre are obiectivul"
Vanzator " foarte putine, il tineam pe aparatul sotiei si ea face f putine poze, e practic nou" (zise fotograful de nunti cand vinde obiectivul cu vreo cateva zeci sau sute de mii de cadre).
Conteaza ce se poate verifica nu ce zice vanzatorul.

Edited by idaho333, 17 February 2019 - 09:54.


#26
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Eu am pus titlul subiectului "întrebări stupide", dar na, un moderator a modificat. ;)

#27
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012

View Postidaho333, on 17 februarie 2019 - 09:54, said:

zise fotograful de nunti cand vinde obiectivul cu vreo cateva zeci sau sute de mii de cadre
În cazul ăsta, fotograful se protejează de ignoranța (sau prostia) cumpărătorului.
Dar la fel, cumpărătorul uneori poate exploata.. ăă ignoranța vânzătorului.
Mie mi se pare gold să găsesc pe OLX aparate super OK vândute de ”xxx video sound best” (un exemplu stupid ce-i drept) la prețuri mici, că domle am uzat puțin senzorul la filmare. :)))))))

#28
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Acum vreo 10 ani am cumparat un sigma 10-20 SH. Vai de mama lui. Cu cauciucurile decolorate si o mica ciupitura pe elementul frontal. Vanzatorul, corect, mi-a explicat si aratat toate problemele. L- am verificat si l-am cumparat pentru ca atat imi permiteam. Era la un pret foarte bun.
Doamne cat am iubit obuectivul ala!Si ce grija am avut de el. A mers cu mine peste tot. Acum cativa ani l-am vandut in acelasi stil ceva mai ieftin decat l-am luat. Adica utilizarea lui timp de 6 ani m-a costat o nimica toata.Dupa atatia ani obiectivul inca functioneaza la noul proprietar.
Pe de alta parte am un prieten care a cumparat un 70-200 f2.8 si l-a vandut dupa vreo 2 ani. Arata bine obiectivul. Nici nu avea foarte multe cadre trase. Dar ce a patit in astia 2 ani, pe la munte in ploaie si trosnit de colo colo numai el stie.
Asta cu SH-ul e o loterie. Dar in mod clar aia cu cate cadre ai tras cu obiectivul nu merge.

Edited by idaho333, 17 February 2019 - 17:14.


#29
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Te mai uiți și la ăla care îl vinde când cumperi! :)

Edited by mircea812, 17 February 2019 - 18:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate