Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Tabela cu log-uri pentru modificari

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mcelbmag

mcelbmag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.07.2018
Salut. Sa zic ca am o baza de date cu evidenta unor masini. Id ul acestor masini , cheie primara, este referentiata intr-o tabela ce tine reparatiiele masinilor. As vrea sa fac o tabela in care sa tin modificarile masinilor, nu reparatii, de genul operatorul schimba garajul, sau o imbunateteste ,adauga girofar,ca mai apoi in pagina web sa am o optiune de stadiul actual, si cum era inainte de modificarea facuta de operator. Nu imi dau seama cum sa definesc tabela asta ca sa imi fie usor in pagina web. O idee va rog...


#2
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Faci efectiv o tabela LOG, in care adaugi inregistrarile la orice UPDATE in tabela de masini.
Ai campuri: LOGID, CarID, UserID, PCID(daca exista), DateEdit, UpdateText (ce s-a modificat)

#3
mcelbmag

mcelbmag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.07.2018
Da cam asa, acum ma gandeam sa caut in wordpress cum au implementat ei versionarea paginilor, au ceva colorat pe doua coloane.

#4
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Tu vrei sa iti tina modificarile facute de fiecare operator in parte.
Adica daca ai zece operatori, fiecare cu user si parola care umbla prin baza si modifica lucruri, tu ca admin sa vezi ce a modificat fiecare operator in fiecare tabela prin care a completat !
E mai mult decat o simpla tabela LOG, ce vrei tu !
Cum sa introduci tu in tabela LOG ce s-a modificat din moment ce la baza este logat un operator care completeaza prin tabele?
Trebuie sa fie introduse automat modificarile intr-o tabela care sa contina ID-ul operatorului, campurile, tabelele si modificarile facute de el, iar la aceasta tabela sa ai doar tu acces !
E ceva mai complex !

Edited by M0sGerila, 16 February 2019 - 16:00.


#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Varianta idealizata e sa ai arhitectura codului modelata dupa event-sourcing (a la domain-driven design). In acest context, "tabela" e cea mai mica problema.

Arhitectura codului trebuie sa fie schimbata, de la strategia "relational" la strategia "appendlog".

Acestea fiind spuse, cu suficient efort poti face logging si ca sidecar. Exista diferite optiuni, de exemplu vr-un plugin in baza de date care poate face asta, sau in ORM sau ce plugin ai tu pentru baza de date, si niste hooks comune pentru toate tabelele.

Nu stiu ce treaba are wordpress-ul, si mai ales, nu stiu de ce ai cauta inspiratie intr-un astfel de soft extrem de prost dpv calitativ.

#6
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Nu ai nevoie de cod pentru asta. Adauga triggere pe tabela pe care iti trebuie pentru eventul AFTER UPDATE. In acel trigger pui un query cu insert in tabela de log, folosind OLD si NEW care tin valorile anterioare respectiv cele noi

#7
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Aparent nu e suficient sa puna trigger. Doreste sa vada si cine a operat modificarile.

#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Se numeste audit trail. Are cimpul UserId, deci trigger-ul e suficient. Trebuie si pe insert si pe delete, nu doar pe update.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate