Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cineva vrea să vândă grădina bunicii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu as proceda in felul urmator:

1. Aici verificare daca exista intabulare.
2. Daca e intabulat, cerut extras de carte funciara. Daca intabularea este pe numele lui ION, sau rudele sale, cam complicata situatia.
3. Daca nu e intabulat, l-as intabula, pe numele bunicii,  cu maxima viteza.

#20
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 MembruAnonim, on 16 februarie 2019 - 10:30, said:

Ce uzucapiune ma daca are contract C/V? Posted Image
Vinde aia pe dracu. E o proasta pe care o sa o mulga (de bani) "un inginer "...
Daca nu ar avea contract sau ar fi considerat de instanta null ar putea folosia varianta asta ca backup.
Totusi pe chitantele alea de impozit ce rol/nume apare? A lui Ion sau a bunicii?
Acte pe teren inteleg ca nu exista, doar acea hartie de mana.
Cred ca legal terenul inca apartine in acte lui Ion ca nu cred ca a fost trecut pe numele bunicii terenul, ci s-a mers doar pe intelegere.

 ceanu1980, on 16 februarie 2019 - 10:33, said:

banca in anii 80!!!
op nu vrei?
pt o siguranta in plus,incepeti actiunea de intabulare ,daca nu s-a facut deja
Chitanta de la POS.

#21
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

 ceanu1980, on 16 februarie 2019 - 10:40, said:

m-ai facut curios,de ce nu se putea vinde,ca ai mei au cumparat in acea perioada
Asa erau legile pe atunci. Daca cumparai legal o casa, curtea, gradina, treceau in proprietatea statui si plateai chirie pt ele.

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Locuintele puteau fi proprietate, terenurile erau in folosinta.

#23
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Bunica ta e iesita din indiviziune cu vecinii, sau nu?

#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 ceanu1980, on 16 februarie 2019 - 10:40, said:

m-ai facut curios,de ce nu se putea vinde,ca ai mei au cumparat in acea perioada
Terenurile erau proprietatea statului si fostii proprietari aveau doar drept de folosință. S-a dat un decret prin 1980(cred) in care se stipula ca terenurile sunt proprietatea statului.

#25
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu erauproprietatea statului, ajungeau doar in cazul ca vindeai casa. Cat timp nu vindeai, ramanea terenul tau, apoi a mostenitorilor legali. Din cauza asta multe vanzari se faceau doar cu hartii de mana, martori.

#26
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

 pasilla, on 16 februarie 2019 - 11:45, said:

Eu as proceda in felul urmator:

1. Aici verificare daca exista intabulare.

Daca ar si functiona...

#27
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.09.2006
Fără intabulare nu se poate face vânzare și nici succesiune.

#28
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Nu este inca intabulat, iar la impozite este pe numele bunicii.

Daca este relevant, am inteles ca zona respectiva nu a fost colectivizata fiind declarata zona minera iar lumea cumpara si vindea teren fara nici o problema, acuma nu stiu daca era si legal conform legilor din perioada respectiva.

#29
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Nu faci nimic până nu acționează cucoana.

#30
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Ar fi indicat sa intre in legalitate cu actele la purtator daca ii pasa de acea gradina si are vreo valoare... daca nu, atunci sa stea linistit, nu merita banii pierduti pentru o bucata de pamant inutil care probabil o sa ajunga parasit dupa ce se stinge batrana.
Am avut si eu o ruda care s-a tot chinuit sa intre in legalitate cu totul si dupa o gramada de bani aruncati a ramas cu un teren inutil nefolosit, ca dupa ce s-au stins batranii a ajuns loc parasit ca nu avea cine sa stea acolo si sa se ocupe de intretinere. Vecinii de la cateva case s-au si batut si injunghiat pentru terenul batranilor ce ulterior a ajuns parasit si el.

#31
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

 moraw, on 16 februarie 2019 - 13:30, said:

Nu este inca intabulat, iar la impozite este pe numele bunicii.

Daca este relevant, am inteles ca zona respectiva nu a fost colectivizata fiind declarata zona minera iar lumea cumpara si vindea teren fara nici o problema, acuma nu stiu daca era si legal conform legilor din perioada respectiva.
Vezi ca cu zonele miniere dinfostul imperiu Austro-Ungar e alta poveste. Terenul era al statului, Ungar, apoi Roman, era dat in folosinta minerilor, nu se putea intabula nimic, abia dupa '90 a inceput calvarul cu intabularile.

#32
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Poate sa fie si terenul verisoarei.Din ce stiu, daca platesti 10 ani impozit pe teren devine al tau.

#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 carturarulobosit, on 16 februarie 2019 - 18:13, said:

Poate sa fie si terenul verisoarei.Din ce stiu, daca platesti 10 ani impozit pe teren devine al tau.
Nu e chiar simplu, dar poate ca ii este util initiatorului sa cunoasca prevederile NCC:

SECŢIUNEA a 2-a
Uzucapiunea imobiliară
Art. 930

Uzucapiunea extratabulară
(1) Dreptul de proprietate asupra unui imobil şi dezmembrămintele sale pot fi înscrise în cartea funciară, în temeiul uzucapiunii, în folosul celui care l-a posedat timp de 10 ani, dacă:
a) proprietarul înscris în cartea funciară a decedat ori, după caz, şi-a încetat existenţa;
b) a fost înscrisă în cartea funciară declaraţia de renunţare la proprietate;
c) imobilul nu era înscris în nicio carte funciară.
(2) În toate cazurile, uzucapantul poate dobândi dreptul numai dacă şi-a înregistrat cererea de înscriere în cartea funciară înainte ca o terţă persoană să îşi fi înregistrat propria cerere de înscriere a dreptului în folosul său, pe baza unei cauze legitime, în cursul sau chiar după împlinirea termenului de uzucapiune.

Edited by pasilla, 16 February 2019 - 18:20.


#34
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Eu nu inteleg de ce dupa 30 de ani nu si-a pus actele in regula, a avut act de mana si nu s-a dus sa faca un act in regula cu intabulare.
Tata a vandut casa parintilor lui prin anii 60 , cand s-a dus sa-si viziteze satul natal dupa caderea lui Ceasca ii tremura chilotii omului ca a venit sa-i ia casa, au cinstit un pahar si i-a zis ca daca vrea act legal sa mearga la notar sa se faca dupa lege. A ramas moarta, nici acum nu are persoana act notarial,  poate a putut intra in legalitate dupa atatia amar de ani.

#35
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Situatiile de genul acesta nu se rezolva nici ieftin si nici repede. Intrarea in legalitate va costa mai mult decat valoarea terenului.

#36
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 aaddyy2005, on 17 februarie 2019 - 07:00, said:

Eu nu inteleg de ce dupa 30 de ani nu si-a pus actele in regula, a avut act de mana si nu s-a dus sa faca un act in regula cu intabulare.
Pentru ca a pune in regula actele costa o avere in Romania, atat de mult incat nu valoreaza terenul cat ai de plata sa pui in regula actele... in conditiile astea te multumesti doar cu posesia.
Si-au luat destui teapa asta cu pusul in regula a actelor si s-au ales doar cu bani pierduti degeaba.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate