Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cineva vrea să vândă grădina bunicii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
O sa incerc sa simplific cat mai mult dar totusi sa se mentina acuratetea problemei.

La inceputul anilor 80, bunica mea a cumparat de la tatal lui Ion o gradina la 200 de metri de casa, cu contract de vanzare cumparare si martori, cum se facea mai demult, totul bine si frumos pana acum.

La vreo 10 ani dupa, tatal lui Ion a murit si a ramas doar Ion, Ion nu avea treaba cu nimic, era doar neajutorat asa ca prin 2000 a facut ceva contract cu o alta persoana, o sa ii zicem Marian, prin acest contract, Marian s-a angajat sa aiba grija de Ion pana cand acesta moare iar in schimb o sa ii lase casa si tot ce are, adica o alta gradina.
Ion a murit iar Marian a ramas cu casa individului precum si gradina sa(alta gradina, nu cea cumparata de bunica de la tatal lui Ion).

No si acuma problema...Ion mai avea o verisoara, din cate am inteles singura persoana in viata din familia lor, ea locuieste in alta parte, la aproximativ 120 de km de bunica si a venit sa ne atentioneze ca ea vrea sa vanda gradina bunicii (lol?) ca deja are si cumparator, ceva vecin de prin sat.

Tot verisoara a mentionat ca face rost de nu stiu ce acte ca i-a promis un inginer de la primaria din sat ca defapt locul respectiv este mostenirea ei si dreptul ei sa il revedince pentru ca a fost al lui Ion, varul ei.

Gradina respectiva este inregistrata la primarie pe numele bunicii, este trecuta in registrul agricol, pentru ca a fost cultivata de atunci dar si acum in prezent, momentan se afla o cultura de zmeura pe o parte din ea, restul fiind declarat livada clasica.

An de an s-a platit impozit de bunica-mea pe acel teren.

Acuma vreau sa stiu si parerea voastra si ce se poate face?

PS: Bunica inca detine acel contract de vanzare-cumparare in original si  ea este in viata.

Terenul are ~0.53 ha, iar pretul mediu in zona este  3-5 euro.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ce sa faci ? Absolut nimic
Daca exista contract de vanzare-cumparare nu-ti mai face nici o problema
Restul e ... gargara

#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Proprietatea e intabulata?

#4
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 moraw, on 16 februarie 2019 - 10:03, said:

O sa incerc sa simplific cat mai mult dar totusi sa se mentina acuratetea problemei.

La inceputul anilor 80, bunica mea a cumparat de la tatal lui Ion o gradina la 200 de metri de casa, cu contract de vanzare cumparare si martori, cum se facea mai demult, totul bine si frumos pana acum.

La vreo 10 ani dupa, tatal lui Ion a murit si a ramas doar Ion, Ion nu avea treaba cu nimic, era doar neajutorat asa ca prin 2000 a facut ceva contract cu o alta persoana, o sa ii zicem Marian, prin acest contract, Marian s-a angajat sa aiba grija de Ion pana cand acesta moare iar in schimb o sa ii lase casa si tot ce are, adica o alta gradina.
Ion a murit iar Marian a ramas cu casa individului precum si gradina sa(alta gradina, nu cea cumparata de bunica de la tatal lui Ion).

No si acuma problema...Ion mai avea o verisoara, din cate am inteles singura persoana in viata din familia lor, ea locuieste in alta parte, la aproximativ 120 de km de bunica si a venit sa ne atentioneze ca ea vrea sa vanda gradina bunicii (lol?) ca deja are si cumparator, ceva vecin de prin sat.

Tot verisoara a mentionat ca face rost de nu stiu ce acte ca i-a promis un inginer de la primaria din sat ca defapt locul respectiv este mostenirea ei si dreptul ei sa il revedince pentru ca a fost al lui Ion, varul ei.

Gradina respectiva este inregistrata la primarie pe numele bunicii, este trecuta in registrul agricol, pentru ca a fost cultivata de atunci dar si acum in prezent, momentan se afla o cultura de zmeura pe o parte din ea, restul fiind declarat livada clasica.

An de an s-a platit impozit de bunica-mea pe acel teren.

Acuma vreau sa stiu si parerea voastra si ce se poate face?

PS: Bunica inca detine acel contract de vanzare-cumparare in original si  ea este in viata.

Terenul are ~0.53 ha, iar pretul mediu in zona este  3-5 euro.


In ulttima instanta bubica ta poate face apel la uzucapiune. Mergi la un avocat. Costa dar le stie

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Daca ai contractul, datat, semnat si clar, poti sa o lasi sa vanda. Ba mai mult  spune-i ca vorbesti cu aceeasi persoana si-i vinzi si tu casa. De fapt, i-ai vandut-o de o luna, in doua saptamani sa elibereze.

#6
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
aveti si o dovada ca bunica i-a platit suma care apare in contract? o hartie de la banca, ceva?
in mod normal nu ar trebui sa aiba probleme, dar am auzit si eu de situatii in care urmasii contesta vanzarea si pot sa si castige..

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce uzucapiune ma daca are contract C/V? :D
Vinde aia pe dracu. E o proasta pe care o sa o mulga (de bani) "un inginer "...

#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Contract de vinzare cumparare ??????
Nu cumva discutam despre " chitanta de mina " ????

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008

 alx42, on 16 februarie 2019 - 10:30, said:

aveti si o dovada ca bunica i-a platit suma care apare in contract? o hartie de la banca, ceva?
in mod normal nu ar trebui sa aiba probleme, dar am auzit si eu de situatii in care urmasii contesta vanzarea si pot sa si castige..
banca in anii 80!!!
op nu vrei?
pt o siguranta in plus,incepeti actiunea de intabulare ,daca nu s-a facut deja

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Prin anii '80 nu se putea vinde teren, doar lasat mostenire, deci nu cred ca exista contract, legal, poate doar unul de mana, cum se proceda pe atunci.

#11
-Dastan-

-Dastan-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.12.2018

 86-APP, on 16 februarie 2019 - 10:32, said:

Contract de vinzare cumparare ??????
Nu cumva discutam despre " chitanta de mina " ????
Si care ar fi problema?
În urma normelor juridice intrate în vigoare, cei care au cumpărat terenuri cu chitanţă de mână se pot înscrie în Cartea Funciară. Deci de acest drept nu beneficiază numai cei care au contract de vânzare-cumpărare asupra terenurilor sau alt titlu de proprietate similar. Iată de ce e important pentru cei cu chitanţa de mână să apară în Cartea Funciară (adică să intre în legalitate): 1. Cei care vor fi înscrişi în Cartea Funciară, îşi vor putea intabula şi casa, devenind astfel proprietari asupra caselor pentru care nu există titluri de proprietate. 2. Terenul sau construcţia poate face obiectul unei moşteniri sau tranzacţii. 3. Proprietatea va fi delimitată legal şi astfel poate fi apărată împotriva oricărei persoane. 4. Nu necesită judecată şi astfel nu se apelează la instanţele judecătoreşti. 5. Nu se plăteşte taxa judiciară de timbru.

Edited by -Dastan-, 16 February 2019 - 10:39.


#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
m-ai facut curios,de ce nu se putea vinde,ca ai mei au cumparat in acea perioada

#13
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Cu o spaga la primarie se poate puna mana practic pe orice teren.

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 PopaXXX, on 16 februarie 2019 - 10:41, said:

Cu o spaga la primarie se poate puna mana practic pe orice teren.

Dap
Dupa care dai o fuga in Madagascar si ramai acolo
Joci table cu Mazare Posted Image

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 moraw, on 16 februarie 2019 - 10:03, said:

bunica mea a cumparat de la tatal lui Ion o gradina la 200 de metri de casa, cu contract de vanzare cumparare si martori, cum se facea mai demult,
Da, pare vândut cu chitanță de mână. La vânzarea cu contract autentificat nu e nevoie de martori.

Apoi, din ce zice există și un contract de întreținere pentru toată averea:

Quote

La vreo 10 ani dupa, tatal lui Ion a murit si a ramas doar Ion, Ion nu avea treaba cu nimic, era doar neajutorat asa ca prin 2000 a facut ceva contract cu o alta persoana, o sa ii zicem Marian, prin acest contract, Marian s-a angajat sa aiba grija de Ion pana cand acesta moare iar in schimb o sa ii lase casa si tot ce are, adica o alta gradina.
Ion a murit iar Marian a ramas cu casa individului precum si gradina sa(alta gradina, nu cea cumparata de bunica de la tatal lui Ion).
Nu cred că scrie în contractul acela că îi lasă tot în afară de grădina bunicii.

 -Dastan-, on 16 februarie 2019 - 10:39, said:

Si care ar fi problema?
În urma normelor juridice intrate în vigoare, cei care au cumpărat terenuri cu chitanţă de mână se pot înscrie în Cartea Funciară.  
Nu are legătură ce spui tu cu speța asta. Dacă tatăl lui Ion avea acte de proprietate pe grădina din discuție, dar a vândut-o cu chitanță de mână, e complicat să rezolve și se poate numai prin instanță.

 PopaXXX, on 16 februarie 2019 - 10:41, said:

Cu o spaga la primarie se poate puna mana practic pe orice teren.
Ești offtopic, las-o baltă.

#16
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013

 althea, on 16 februarie 2019 - 10:47, said:



Nu cred că scrie în contractul acela că îi lasă tot în afară de grădina bunicii.



Nu nu, s-a inteles gresit, tot ce a mai avut Ion a fost casa lui si gradina sa, tatal lui Ion a avut mai multe terenuri pe care le-a vandut, dintre care una din ele, a fost cumparata de bunica mea.

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ion a fost moștenitorul tatălui său. Dacă taică-său a avut terenurile întabulate și le-a vândut cu chitanță/chitanțe de mână, averea lui Ion era mai mare decât casa și grădina de care zici.
Nu te putem lămuri pe forum. Du-te la notarul unde s-a dezbătut succesiunea după tată lui Ion cu chitanța (contractul) bunicii sau la un avocat, plătește o consultație cu actele pe masă.

#18
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Trebuie să verifici cu un avocat sau notar dacă masa succesorală (moştenirea) după Ion conţine şi terenul deja vândut. Dacă e inclus va fi nevoie să ataci în instanţă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate