Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Recomandare monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Va salut colegii! Momentan folosesc un tv fulld pe post de monitor de 23 si ceva de inch, as dori o recomandare de monitor. PC-ul meu are configuratia:  I5-4460, 16GB ram, placa video GTX 1060 6GB. Prea multe tipuri de panel, prea multe rate de refresh, nu stiu care ar fi cea mai buna alegere. Presupun ca unul de 144 Hz iese din discutie deoarece ar sacada jocurile (nu stiu sigur va rog sa ma lamuriti). Momentan merg cam toate jocurile pe full HD in 60fps, la unele cu mici ajustari. As dori o diagonala mai mare, ca buget maxim 1000 lei. Multumiri!

Ce parere aveti de acesta? https://www.emag.ro/...n/pd/DC74V3BBM/

Edited by maimutzica, 16 February 2019 - 08:40.


#2
t4ip4n

t4ip4n

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.02.2019
http://www.cel.ro/mo...te-pMiY1NDMm-l/

http://www.cel.ro/mo...nc-pNyo0NjMm-l/

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
In 1000 de lei mergi pe unul de 144Hz clar, nu "sacadeaza" nimic chiar daca nu scoti peste 60 fps in jocuri

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 maimutzica, on 16 februarie 2019 - 08:39, said:

Va salut colegii!
Momentan folosesc un tv fulld pe post de monitor de 23 si ceva de inch, as dori o recomandare de monitor.
PC-ul meu are configuratia:  I5-4460, 16GB ram, placa video GTX 1060 6GB.
Prea multe tipuri de panel, prea multe rate de refresh, nu stiu care ar fi cea mai buna alegere.
Presupun ca unul de 144 Hz iese din discutie deoarece ar sacada jocurile (nu stiu sigur va rog sa ma lamuriti).
Momentan merg cam toate jocurile pe full HD in 60fps, la unele cu mici ajustari. As dori o diagonala mai mare, ca buget maxim 1000 lei.
Multumiri!

Sunt doar trei tipuri de panel la monitoarele LED:
1. TN (Twisted Nematic):
are un timp de raspuns extrem de mic dar unghiuri mici de vizualizare si o redare ingrozitoare a culorilor, cu toate astea e recomandat in jocurile pe calculator din cauza ca nu are ghost

2. IPS (In-Plane Switching):
este o imbunatatire a panelului TN cu unghiuri mari de vizualizare ce reda culorile extrem de vii, frumoase si reale cu exceptia culorii negre care aduce mai mult a gri, acest panel are un timp de raspuns mai mare fata de TN ce face monitoarele IPS sa aiba ghost in timpul jocurilor nefiind recomand pt. jocurile pe calculator

3. VA (Vertical Alignment):
este un compromis la celelalte doua paneluri imprumutand timpul de raspuns mic de la panelul TN si culorile vii de la panelul IPS + unghiurile mari de vizualizare, doar ca timpul de raspuns este mai mic fata de IPS si mai mare fata de TN iar culorile nu sunt redate la fel ca la panelul IPS dar negrul la VA este mult mai intens fata de IPS, lucru ce il recomanda pt. vizualizarea filmelor

Cu cat monitorul are un refresh rate mai mare, cu atat mai mult nu va sacada imaginea in jocuri !
Conditia este sa ai si o placa video care poate reda aceeasi rata de refresh ca monitorul  Posted Image

Avand in vedere ca nu ai mentionat pt. ce vrei monitorul, nu pot sa iti recomand 100% unul care sa se muleze pe dorinta ta.
Pot sa iti spun doar asta:
1. daca vrei sa te joci si nu te intereseaza aspectul culorilor, alege monitor cu panel TN;
2. daca te joci ocazional si vrei sa ai culori cat mai vii si frumos redate, alege panelul IPS;
3. daca te joci ocazional si vrei sa vizionezi filme, alege VA.

Ideea este ca undeva trebuie sa faci un compromis  Posted Image
==========================================

 maimutzica, on 16 februarie 2019 - 08:39, said:

Ce parere aveti de acesta? https://www.emag.ro/...n/pd/DC74V3BBM/
Vezi ca e mai bun BenQ EW2775ZH 27" panel VA la 97410 Lei
https://www.emag.ro/...h/pd/DV3RR2BBM/
Nu degeaba e putin mai scump   Posted Image

Si orice monitor ai alege, vezi sa aiba neaparat Flicker Free !

Edited by super8, 16 February 2019 - 09:59.


#5
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Ce imi recomandati sa fac, sa merg pe cel de 27 inch sau sa iau unul de 24 la 144Hz?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate