Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Noul Kia Sorento vs noul Hyundai SantaFe vs Ford Edge facelift

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Amesteci SUVuri de clasa compacta cu cele de clasa medie....
Cele de clasa compacta sunt prea mici pentru ce-ti trebuie tie, iar bugetul iti permite una de clasa medie spre mare.
Multe variante nu sunt, Sorento (nu Sportage), Santa Fe (nu Tucson), Edge (nu Kuga) ar fi intr-adevar in poll. Dintre astea as alege Edge all the way.
Ar mai fi si altele dar sar bugetul.
Spor !

LE: De departe cel mai bun raport calitate pret la nivelul asta il are Touaregul ! Dar cred ca mai trebuie ceva la buget car si impozitul este altul la 3l, dar ai un V6 sub capota. In plus mai spatios si net mai bun calitativ decat ce s-a discutat pe aici. Vezi un 232CP, poate poti sa-l apropii, de miscat se misca f. bine. Ca idee am avut 4 Touaregi pana acum din toate generatiile (cu exceptia celei actuale) deci vorbesc in cunostiinta de cauza.

Edited by mufasa, 21 February 2019 - 12:21.


#38
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
La spatiu e discutabil Touaregul, insa la motorizare si calitate finisaje nu e. Nici la pret insa.

PS: cum nu mi-a placut niciodata in mod deosebit Touareg-ul, in special la capitolul design (un fel de  Cayenne mai urat si mai prost) si concept spatiu interior in fata, Edge-ul mi se pare fantastic! :)

Edited by Tyby, 21 February 2019 - 12:32.


#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Calitate - pret m-as fi jurat ca e Santa Fe, si cred ca are si camera 360.

#40
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postoverseas, on 21 februarie 2019 - 13:08, said:

Calitate - pret m-as fi jurat ca e Santa Fe, si cred ca are si camera 360.
nope, costa aproape cat Touaregul si este standard vs. premium, ca sa nu mai vorbim de motor 2l vs 3l.

#41
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Santa-Fe este una dintre cele mai scumpe masini din clasa (raportat, evident) inca de pe vremea cand a aparut primul facelift. Nici Sorento nu e departe.

#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
M-am uitat acum pe preturile actualizate. Da, cam scumpa clasa suv full.

#43
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018

View Postmufasa, on 21 februarie 2019 - 12:12, said:

Amesteci SUVuri de clasa compacta cu cele de clasa medie....
Cele de clasa compacta sunt prea mici pentru ce-ti trebuie tie, iar bugetul iti permite una de clasa medie spre mare.
Multe variante nu sunt, Sorento (nu Sportage), Santa Fe (nu Tucson), Edge (nu Kuga) ar fi intr-adevar in poll. Dintre astea as alege Edge all the way.
Ar mai fi si altele dar sar bugetul.
Spor !

Nu le-am amestecat deloc. Am specificat ca m-am uitat prima data la compacte si apoi am trecut la medii, deoarece nu m-a multumit spatiul interior si portbagajul.

Edited by officer_nats, 21 February 2019 - 20:37.


#44
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postofficer_nats, on 21 februarie 2019 - 20:37, said:

Nu le-am amestecat deloc. Am specificat ca m-am uitat prima data la compacte si apoi am trecut la medii, deoarece nu m-a multumit spatiul interior si portbagajul.
In titlul topicului sunt amestecate....

#45
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018
Da, asa e. Din greseala, nu nestiinta.
Rog un moderator sa schimbe titlul topicului, si in loc de Sportage sa puna Sorento. Merci!

Edited by officer_nats, 22 February 2019 - 16:59.


#46
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013
Portbagajul oricât de mare o sa fie tot nu o poți sa spui ca este de ajuns, așa ca oricum o sa faci o sa ai nevoie de portbagaj deasupra.

Volvo XC90? Deși nu cred ca o sa găsești unul nou la 45000.

Ceea ce am văzut și mi-a plăcut a fost V90CC.

#47
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018
600 litri de portbagaj imi ajung; oricum nu sunt fanul cutiilor deasupra, din mai multe motive. XC90 sare de 45k nou sau, daca il prinzi, il prinzi cu putine optionale.

#48
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013
Acuma depinde de optionale si de masina, dar in general am inteles ca ai nevoie de spatiu. Eu unul tind spre Sorento, mi se pare o masina de familie foarte buna.

La 45.000 gasesti XC60 cu dotari absolut OK, dar nu o sa fie lux, pentru aia ai nevoie de 90+.

Skoda Superb este spatioasa, version break, stiu ca nu iti place, dar ca sa ai spatiu nu prea ai ce sa faci.

#49
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Daca tot ai 45 mii, mai pui 4 mii si iei un Touareg. E mai masina decat tot ce s-a enumerat mai sus. Nu stiu ce dotari are, dar e oferta acum 49k cu tva inclus.

#50
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Cavaliere, NU merita Touareg sub 55-60k DUPA discount, altfel e chel, si NU mai este mai masina decat cele din topic.

PS: am editat eu titlul, pentru a evita confuziile.

#51
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Iti dai seama ca la 49 k nu e full, dar are dotari de bun simt. Depinde si de fiecare ce vrea sa conduca. Intre o Mazda sau ceva de genul la 45k full cu motor de 2.2 si un Touareg la 45k cu scaune stofa dar motor sanatos v6, unii aleg Touaregul.
Cam asa e cu orice model, eu mi-am configurat un seria3 de 60k euro, bani la care iei 5-ar mai putin dotat, dar e 5-ar. De gustibus si rationalizare.

#52
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013
Cel mai normal este sa îți faci o lista cu ce dotări ai tu nevoie. Aproape toți pe care i-am ajutat sa își cumpere o mașina din RO sunt obsedați la propriu de dotări (și preț).



#53
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018
Am configurat un Seat Tarraco 2.0 TDI DSG 4X4 190CP cu tot ceea ce se poate pune pe el, mai putin trapa dar cu incalzire stationara, amortizoare reglabile si al 3-lea rand de scaune si a iesit 44500 euro pret de lista. Apropo, stie cineva marjele de negociere la Seat, Hyundai, Ford si Kia pentru masini peste 45k?

Edited by officer_nats, 27 February 2019 - 21:20.


#54
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
La Kia sunt discounturi cu 1 cifra, mai degraba pana in 6%. Ma astept sa fie cam la fel la Seat.

La Ford peste 20%, dar au pret de lista nesimtit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate