Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

IP vs TurboHD

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
Sa presupunem ca vreau sa cumpar camere / sistem de la Hikvision pentru supraveghere casa la curte

1. din punct de vedere al calitatii imaginii, care ar fi echivalentul IP al unei camere TurboHD de 5 mp?

2. la o calitate a imaginii echivalenta a celor 2 tipuri, care ar fi un argument hotarator pentru a inclina catre unul dintre ele?

#2
Colegu2002

Colegu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.06.2005
1. O camera IP de 5 Mp
2. Costul

#3
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
pai citez aproximativ din ceva comparatii de pe net " cea mai ieftina camera IP este superioara celei mai bune camere analog"

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
camera IP are avantajul ca transmite semnalul direct asa cum este el, digital si pe distante practic nelimitate pe cand o camera analog face conversia din digital in analog cu pierderi, cablul nu poate fi oricat de lung pentru ca apar iar pierderi si asa mai departe. La redare DVR-ul face iar conversie din analog in digital cu alte pierderi si tot asa.

#5
Colegu2002

Colegu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.06.2005
Probabil cea mai ieftina camera IP de la acelasi producator . Poti obtine rezultate la fel de bune ca o solutie IP si cu TurboHD, mai ales pentru o casa.Daca mergi pe Hikvision la o camera IP , la fel ca si la una Turbohd trebuie sa mai ai in vedere si proiectorul IR al camerei,pentru distante mai mari peste 20m e bine sa folosesti proiector de 50m iar daca ai o zona intinsa de genul unei gradini e bine sa aiba proiector de 80m. Fa-ti cateva configuratii cu IP si cu Turbo HD , in functie de ce ai nevoie si vezi cam care ar fi diferenta de pret. Daca diferenta nu e mare intr-adevar e recomandat IP , pentru ca dispar posibilele zgomote de imagine care apar la sistemele analogice.La un sistem IP trebuie sa ai in vedere ca o sa iti trebuiasca un NVR si un switch daca optezi pentru alimentarea separata a camerelor sau poti alege un NVR care are si porturi POE incluse si poti alimenta camerele direct din NVR si in felul asta nu mai folosesti switch si surse.

#6
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
TurboHD
IP

la 5 mp si cu IR mai mic camera IP este aproape triplu ca pret

Edited by spargebule, 15 February 2019 - 20:53.


#7
Colegu2002

Colegu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.06.2005
Poti sa mergi pe TurboHD atunci , dar ai grija ca DVR-ul sa suporte INREGISTRAREA in 5 MP. De preferat ar fi sa folosesti cablu coaxial si cu alimentare separat sau cablu siamez (coaxial+alimentare) are tot la vonmag un cablu siamez pe la vreo 2-3 lei care e foarte bun .Un mic sfat ,nu te zgarci la bani cand vine vorba de cablu.

#8
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
da, am sesizat ca DVR-ul propus de configurator nu e chiar ce trebuie la fps...

inregistreaza 8 canale video TurboHD 5MegaPixel 12 fps, 4MegaPixel 15@fps TVI, 3MegaPixel 18@fps TVI, 2,1 MegaPixel TVI/AHD/HDCVI 25fps TVI/AHD si analogic 25 fps

am ales lentila de 2,8 mm pentru a avea un unghi mai larg, apropiat de 90 grade, se poate regla focalizarea manual pe zona de interes, da?

IR de 40 m este suficient pt distanta de 25 m cat am eu nevoie?

as vrea 4 buleturi sus, sub streasina la etaj (1) focusate la gard si 3 domuri ca sunt mai micute suplimentar la intrari focusate in apropierea intrarilor, cam ca in poza (numerele sunt distantele in m cat ar trebui sa bata camera respectiva )

Attached Files


Edited by spargebule, 15 February 2019 - 21:16.


#9
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View PostColegu2002, on 15 februarie 2019 - 20:59, said:

Poti sa mergi pe TurboHD atunci , dar ai grija ca DVR-ul sa suporte INREGISTRAREA in 5 MP. De preferat ar fi sa folosesti cablu coaxial si cu alimentare separat sau cablu siamez (coaxial+alimentare) are tot la vonmag un cablu siamez pe la vreo 2-3 lei care e foarte bun .Un mic sfat ,nu te zgarci la bani cand vine vorba de cablu.
Si daca foloseste ftp sau utp ce are?

#10
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
si cam asta ar fi sistemul propus de V----G

Attached Files


Edited by spargebule, 15 February 2019 - 21:25.


#11
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postspargebule, on 15 februarie 2019 - 20:21, said:

pai citez aproximativ din ceva comparatii de pe net " cea mai ieftina camera IP este superioara celei mai bune camere analog"
Afirmatii facute de tamplari! Sunt camere ip care se vad oribil,eu mi-am pus la casa Hikvision 5mpx care bate la fund multe sisteme ip.

#12
Colegu2002

Colegu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.06.2005
Focalizarea nu se poate regla decat daca este cu lentila varifocala.Dar asta inseamna sa apropii daca este nevoie insa vei pierde din unghiul de viziualizare.Ia cu lentila de 2.8 si gata.Pentru camerele care bat in lung iti recomand IR cat mai mare si 80m daca este posibil ca sa lumineze cat mai bine si in distanta.Trebuie sa mai ai in vedere insa cand pozitionezi camerele ca IR_ul uneia sa nu bata in IR-ul alteia pentru ca se vor orbi reciproc ca si cum ai pune o lanterna sa bata catre camera.Camerele care trebuie sa vada din scurt le poti lua si cu IR mai mic ca sa se distribuie lumina uniform . Daca este IR-ul prea puternic si camera bate prea in jos se va forma un efect de lanterna , vei vedea mai mult un cerc luminos iar in jurul lui nu vei vedea mare lucru.Pt distante scurte de 10 m poti lua camerele de 20m IR , ce este peste 20-25 IR de 50-80m mai ales daca le pui si la inaltime.

NU FTP !! Incearca pe cat posibil sa folosesti coaxial . Daca insisti sa folosesti FTP recomand sa ai fiecare camera cu cablul ei si sursa separat pt fiecare cablu . Camerele HDCVI / Turbo HD nu se impaca ff bine cu cablarea pe FTP si folosind o singura sursa , apar bucle de masa si tot felul de interferente pe imagine.Nu intotdeauna ce-i drept dar in multe din cazuri unde am folosit FTP in configuratia asta am avut pb.

#13
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007

View Posteireman, on 15 februarie 2019 - 21:22, said:

Afirmatii facute de tamplari! Sunt camere ip care se vad oribil,eu mi-am pus la casa Hikvision 5mpx care bate la fund multe sisteme ip.

poti sa-mi spui ce camere si ce DVR folosesti, inregistreaza cu 5 mp pe toate canalele?

View PostColegu2002, on 15 februarie 2019 - 21:25, said:

Focalizarea nu se poate regla decat daca este cu lentila varifocala.

pai si daca imaginea este neclara unde ma intereseaza pe mine ( de ex la gard ) ce am facut?

Edited by spargebule, 15 February 2019 - 21:31.


#14
Colegu2002

Colegu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.06.2005
Iei cu lentila varifocala atunci si apropii cat ai nevoie dar o sa pierzi din unghiul de vizualizare , cu cat apropii unghiul de vizualizare se ingusteaza. Citeste ce am scris mai sus referitor la cablu e ff important.

P.S. Nu te astepta ca la 25-30m distanta sa vezi fff clar chiar si cu 5Mp .O sa se vada imaginea clar , cei 5 Mp o sa isi faca simtita diferenta cand vei da zoom digital insa nu te astepta sa vezi prea clar fata omului , mai ales noaptea.

Edited by Colegu2002, 15 February 2019 - 21:37.


#15
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
Hikvision nu are si variofocale nemotorizate? ca doar le reglez o singura data...

o sa am grija si la cablu

#16
Colegu2002

Colegu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.06.2005
Sigur trebuie sa aiba , insa zoom-ul motorizat te ajuta ff mult , mai ales ca il poti regla cum vrei de la distanta fara sa fie nevoie sa te duci personal la camera .Din ce vad diferenta de pret nu e chiar mare si la ce ai nevoie cred ca te-ar ajuta mult.

#17
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
zici ca nu e mare diferenta? sunt cam dublu la pret, si voi folosi motorasul o singura data, la instalare

#18
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Ai sanse mari sa faci o mare porcarie daca pui surse pe fiecare camera! Mai ales ca toate sunt in comutatie iar punctul comun e dvr-ul...o sa iasa o ciorba de toata frumusetea...nu o bucla de masa ci mai multe,cu mai multe sanse de interferente.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate