Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

recomandare echipament pt receptie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 12.09.2017
Buna ziua,

Am televizorul din link si as vrea sa conectez o antena pentru a putea vedea canale din alte tari, as vrea sa folosesc tuner-ul digital incorporat,ce solutii am si ce imi trebuie?inteleg ca o antena parabolica si un LNB si un cablu? daca este cineva din Iasi dispus sa ma ajute apreciez!

https://www.emag.ro/...2xoCt6oQAvD_BwE

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

View Postliviu121314, on 14 februarie 2019 - 21:37, said:

inteleg ca o antena parabolica si un LNB si un cablu? daca este cineva din Iasi dispus sa ma ajute apreciez!
Cam asta plus cunostinte despre pozitia satelitilor si orientarea antenei. Evident iei FTA (free to air).

#3
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 12.09.2017
Sunt ok cele telekom/digi vandute de terti pe olx? de exemplu: https://www.olx.ro/o...html#4eceb3d56d

#4
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 19.03.2006
da sunt valabile

#5
callenos2

callenos2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 28.11.2006
Salut!

Ma bag si eu cu o intrebare.
Locuiesc la tara intre doi utilizatori de antena satelit cumsecade, si oricare mi-ar permite sa ma leg la antena lui.
Intrebare: pot cumpara DOAR receptorul HD si cartela respectiva de la Focus, dar sa ma leg la antena vecinului? Imi place ideea de prepaid...
Daca da, sa il rog pe vecinul client Orange sau Telekom? Ambii primesc HD in casele lor.

Multumesc!

#6
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
evident ca te poti lega la antena vecinului daca acesta este de acord, totusi trebuie sa schimbi LNBul (simplu daca el are doar asa ceva, cu un Twin sau daca are twin cu un quad, sau eventual octo, depinde de ce are el pe antena si cate posturi Tv/satelit are in casa. in rest nu ai nimic de facut decat sa tragi cablul la tine si sa vizionezi indiferent la care DTH te hotarasti sa te abonezi. (evident acelasi ca vecinul)

#7
callenos2

callenos2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 28.11.2006

View Postantenutze, on 17 aprilie 2019 - 15:37, said:

evident ca te poti lega la antena vecinului daca acesta este de acord, totusi trebuie sa schimbi LNBul (simplu daca el are doar asa ceva, cu un Twin sau daca are twin cu un quad, sau eventual octo, depinde de ce are el pe antena si cate posturi Tv/satelit are in casa. in rest nu ai nimic de facut decat sa tragi cablul la tine si sa vizionezi indiferent la care DTH te hotarasti sa te abonezi. (evident acelasi ca vecinul)

Salut! M-ai pierdut intre termeni. LNB este chestia activa din varful antenei? Pentru ca ambii au asa ceva cu cate 4 iesiri , cred ca "coaxial" este termenul tehnic corect...
Si sunt si mai nedumerit de incheierea pe care ai ales-o. NU vreau abonamente ca si vecinii, vreau sa stiu daca pot citi satelitul cu receiver Focus folosind farfuria si LNB Orange sau Telekom.
Multumesc!

#8
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 06.09.2004
@callenos2: NU POTI. Vecinii au Telekom si Orange; tu vrei Focus. Sunt pe sateliti diferiti si, in plus, la distante mari unul de altul, deci nici sistem mutifeed nu merge. Te sfatuiesc sa iti iei o antena si LNB proprii. Nu sunt scumpe.

Edited by isr2002, 18 April 2019 - 12:26.


#9
cosmyn13

cosmyn13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 31.05.2004
O antenă ofset de 140cm un lnb și că receiver orientează te spre VU+ și apoi citind și căutând pe forumuri poți vedea toate programele premium din Europa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate