Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Debica Presto UHP2

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
CominP93

CominP93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 06.03.2017
A avut cineva aceste anvelope de vara(R17)? Ce parere aveti de marca in general?

Edited by CominP93, 14 February 2019 - 18:27.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Foarte interesant pretul asta. Noroc ca nu e cel real.

Debica sunt decente, daca nu esti genul F1.

#3
CominP93

CominP93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 06.03.2017

 pasilla, on 14 februarie 2019 - 18:39, said:

Foarte interesant pretul asta. Noroc ca nu e cel real.

Debica sunt decente, daca nu esti genul F1.
Chiar deloc. Durata de viata ma intereseaza mai mult.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
N-am o parere prea grozava...anvelope de pluton dupa mine. Daca nu vrei premium (probabil din ratiuni financiare), as merge pe Nokian, Hankook, Vredestein...dar e bine sa arunci ochii pe review-uri...gasesti pe site-uri din afara.

#5
CominP93

CominP93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 06.03.2017

 george_alexandru, on 14 februarie 2019 - 19:25, said:

N-am o parere prea grozava...anvelope de pluton dupa mine. Daca nu vrei premium (probabil din ratiuni financiare), as merge pe Nokian, Hankook, Vredestein...dar e bine sa arunci ochii pe review-uri...gasesti pe site-uri din afara.
Pai tocmai, pe site-urile din afara au review-uri foarte bune, dar la noi in RO nu gasesc mai nimic despre ele, probabil pe romani ii dau banii afara din casa si cumpara numai Michelin, Bridgestone, Pirelli. Nu e vorba de bani, pt ca oricum numi de 2 am nevoie. Hankook, Nokian, Vredestein eu preturi aproape la fel ca si Goodyear si Continental. Voiam sa incerc si altceva, pt ca am avut pana acum Pirelli, Continental, Hankook si BFGoodrich, si vreau sa vad daca cele premium isi merita banii.

#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 george_alexandru, on 14 februarie 2019 - 19:25, said:

N-am o parere prea grozava...anvelope de pluton dupa mine. Daca nu vrei premium (probabil din ratiuni financiare), as merge pe Nokian, Hankook, Vredestein...dar e bine sa arunci ochii pe review-uri...gasesti pe site-uri din afara.
vredestein nu sint premium??

Edited by unbrutus, 14 February 2019 - 19:48.


#7
CominP93

CominP93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 06.03.2017

 unbrutus, on 14 februarie 2019 - 19:48, said:

vredestein nu sint premium??
Teoretic nu, practic au cam acelasi pret cu unele premium. Cele enumerate mai sus sunt incadrate la anvelope bune sau foarte bune, dar nu premium.

Edited by CominP93, 14 February 2019 - 20:00.


#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 CominP93, on 14 februarie 2019 - 19:59, said:

Teoretic nu, practic au cam acelasi pret cu unele premium.#
pentru ca sint premium

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Aici o situatie a producatorilor de la premium la budget.

http://www.tyrerevie...k/Tyre/#Premium

Vredestein n-au fost niciodata premium...

Edited by george_alexandru, 14 February 2019 - 20:07.


#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Orice anvelopa e buna, conteaza sa fie DOT cat mai recent (18 sau 19 in prezent).
O anvelopa cu, cat e mai performanta si mai aderenta, cu atat se va uza mai repede. Acuma nu recomand ceva cu clasa D-E-F , dar in afara de A, poti sa iei cu incredere B sau C atata timp cat nu esti mare pilot pe sosele.

#11
CominP93

CominP93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 06.03.2017

 george_alexandru, on 14 februarie 2019 - 20:05, said:

Aici o situatie a producatorilor de la premium la budget.

http://www.tyrerevie...k/Tyre/#Premium

Vredestein n-au fost niciodata premium...
Am gasit multe site-uri cu topuri de genul, difera topurile la fiecare. Nu te poti lua dupa toate site-urile.

 TruculMagic, on 14 februarie 2019 - 20:20, said:

Orice anvelopa e buna, conteaza sa fie DOT cat mai recent (18 sau 19 in prezent).
O anvelopa cu, cat e mai performanta si mai aderenta, cu atat se va uza mai repede. Acuma nu recomand ceva cu clasa D-E-F , dar in afara de A, poti sa iei cu incredere B sau C atata timp cat nu esti mare pilot pe sosele.
Nu esti in cunostinta de cauza. D nu exista pt anvelope auto, si nu orice anvelopa e buna, pt ca cele ieftine ca Sailun, Nankang, Tristar etc pot sa aiba galme, si pe langa asta s-ar putea sa ai surprize cand le pui pe janta. "Ai...N-ai... tragi la poarta"... daca stii cum zic ti se potriveste.

Edited by CominP93, 14 February 2019 - 20:28.


#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 TruculMagic, on 14 februarie 2019 - 20:20, said:

O anvelopa cu, cat e mai performanta si mai aderenta, cu atat se va uza mai repede. Acuma nu recomand ceva cu clasa D-E-F , dar in afara de A, poti sa iei cu incredere B sau C atata timp cat nu esti mare pilot pe sosele.
asta asa e, clasa A la orice capitol inseamna un compromis la altceva.

 TruculMagic, on 14 februarie 2019 - 20:20, said:

Orice anvelopa e buna, conteaza sa fie DOT cat mai recent (18 sau 19 in prezent).
totusi conteaza mult producatorul, oricum am invarti-o... un michelin ramane michelin, continental etc

 george_alexandru, on 14 februarie 2019 - 20:05, said:

Aici o situatie a producatorilor de la premium la budget.

http://www.tyrerevie...k/Tyre/#Premium

Vredestein n-au fost niciodata premium...
de acolo ar rezulta asa, din alte teste, ies pe locul 1... cum interpretam asta?

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Premium se refera la pozitionarea brandului in piata, atat ca perceptie, cat si ca pret... nu e musai ca premium sa fie cel mai bun.

#14
CominP93

CominP93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 06.03.2017
@unbrutus abtine-te, esti pe langa subiect

#15
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 29.07.2017

 CominP93, on 14 februarie 2019 - 18:26, said:

A avut cineva aceste anvelope de vara(R17)? Ce parere aveti de marca in general?
Nu stiu cum se comporta fata de altele lowcost dar pe mine m-au dezamagit cele de iarna. Pe zapada se comportau decent dar pe timp ploios erau jalnice.
De fapt sunt singurele anvelope cu care am derapat intr-un sens giratoriu desi aveam viteza mica.
Nu conduc agresiv desi pana la 18 ani participam la competitiile de karting la palatul copiilor. Deci stiu sa controlez o masina si stiu cand are tendinta sa derapeze.
Astea m-au luat pur si simplu prin surprindere.

Acum folosesc vredestein pentru iarna.

Edited by greenlife, 14 February 2019 - 22:27.


#16
CominP93

CominP93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 06.03.2017

 greenlife, on 14 februarie 2019 - 22:26, said:

Nu stiu cum se comporta fata de altele lowcost dar pe mine m-au dezamagit cele de iarna. Pe zapada se comportau decent dar pe timp ploios erau jalnice.
De fapt sunt singurele anvelope cu care am derapat intr-un sens giratoriu desi aveam viteza mica.
Nu conduc agresiv desi pana la 18 ani participam la competitiile de karting la palatul copiilor. Deci stiu sa controlez o masina si stiu cand are tendinta sa derapeze.
Astea m-au luat pur si simplu prin surprindere.

Acum folosesc vredestein pentru iarna.
Debica nu e marca lowcost. Daca ai avut de iarna, cred ca te referi la Debica Frigo, care e printre cele mai vandute anvelope mid-range. Si eu am derapat in giratoriu la 20km/h, ca si tine, cu anvelope cu inca 8 mm, aproape noi. In ambele cazuri, nu cred ca avea relevanta marca si pretul. Atunci cand rulezi pe ploaie, e bine de stiut ca anvelopele de iarna se comporta altfel, mult mai rau ca cele de vara, deoarece difera design-ul benzii de rulare. E M+S, nu W+S/R+S. Mersi de parere, dar te rog mai documenteaza-te ! Si totusi, daca participai la raliuri avea relevanta, dar karting...

Edited by CominP93, 14 February 2019 - 23:39.


#17
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 29.07.2017
Cosmin, stiu preabine cum se comporta anvelopele de iarna pe timp de ploaie.  Nu-mi spui nimic nou. Stiu cum se comporta anvelopele noi, asta apropo de aventura ta cu unele aproape noi. Insa n-am patit cu alte anvelope ce am patit cu debica. Gasesti la pret apropiat altele mai bune. Dar tu poti sa nu tii cont de parerea mea. Iar daca kartingul ti se pare ceva fara relevanta te invit sa-l practici. Ca si amator. Dupa cateva ture de circuit o sa vezi sofatul altfel. La kart e mai greu cu aderenta ca tractiunea e pe spate deci inveti multe.
Eu zic sa iei ceva calumea nu debica, chiar daca vad ca te-am suparat si ai devenit usor agresiv. N-am inteles de ce dar in fine.  Si vezi ca ai zis mai sus ca vrei sa te tina mult. Nu neaparat anvelopele care tin mult sunt si cele mai bune. E o legatura intre uzura si aderenta. Apropo de documentat.

LE: am avut si de vara, luate noi, dupa 3 ani au inceput sa faca galme si sa se ovalizeze. Plus ca-mi intra ABS-ul mult mai repede decat cu alte cauciucuri.

E doar un sfat nimic altceva. Doar sa stii ca nu sunt grozave.

Edited by greenlife, 15 February 2019 - 02:06.


#18
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 CominP93, on 14 februarie 2019 - 18:26, said:

Ce parere aveti de marca in general?
La 1300 erau la fix

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate