Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Înșelătoria "European Register of Commerce"

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Inselatoria sta in modul cum este redactata scrisoarea.
Restul e ok. Adica, vrei sa fii acolo, platesti !
De asta am spus ca ma mir ca inca functioneaza treaba si nimeni nu a luat masuri legale.

O teapa oarecum asemanatoare am luat si eu.
Am primit un colet de la o firma. In colet erau niste drapele ale Romaniei si ale UE, o scrisoare si o factura.
In scrisoare , ceva bla bla, bla si mentiunea ca daca nu le doresc sa fac retur.
M-am enervat pe moment, dar mi-au placut drapelele si am hotarat sa achit factura.

Edited by pasilla, 14 February 2019 - 16:02.


#20
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006

View Postwaterman, on 14 februarie 2019 - 15:50, said:

Și dacă completezi cu datele altei firme ?
Probabil o sa ia teapa firma respectiva. Iti dai seama ca teparii o sa se ia de aia ca sa le plateasca, apoi incep certurile cu demonstrat ca ei sau nu ei au semnat hartia, dat in judecata, etc., ca doar nu au nimic de pierdut.

Edited by bai3tzash, 14 February 2019 - 16:02.


#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mulțumesc.

Întrebasem pentru un prieten !

Zice prietenul că de unde cumpără și el o scrisoare din aia ?

Pentru o farsă. O farsă de 970 de euro pe an timp de 3 ani.

Posted Image

View Postpasilla, on 14 februarie 2019 - 16:00, said:

O teapa oarecum asemanatoare am luat si eu.
Am primit un colet de la o firma. In colet erau niste drapele ale Romaniei si ale UE, o scrisoare si o factura.

Am primit și eu hârtia cum că am colet la oficiul poștal ț, m-am dus acolo și doamna a fost super amabilă, m-a avertizat de drapelele lor și am refuzat coletul.

Edited by waterman, 14 February 2019 - 16:06.


#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postwaterman, on 14 februarie 2019 - 15:50, said:

Și dacă completezi cu datele altei firme ?
Nu merge. Scrisorile alea sunt personalizate.

#23
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
as vrea sa stiu daca expediez plicul cum imi ia 970 euro anual. nu de alta dar eu nu fol card deloc. trimit un sas dupa mine?

#24
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009

View PostSTARTREK1, on 14 februarie 2019 - 15:05, said:

eu o trimiteam inapoi si le scriam sa imi trimita 3 exemplare traduse in limba romana, si sa fie legalizate si cu numar de inregistrare Posted Image
Si dosar cu sina :lol:

#25
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

View Postzile_san, on 14 februarie 2019 - 17:04, said:

as vrea sa stiu daca expediez plicul cum imi ia 970 euro anual. nu de alta dar eu nu fol card deloc. trimit un sas dupa mine?

Nu-ti vor lua banii insa te vor da in judecata si mai mult ca sigur vor castiga.
Uite ce spune zoso: "textul ăla cu 977€ trebuie citit cu maximă atenție, pentru că e legal binding, adică dacă le trimiți scrisoare cu datele și semnătura și apoi nu plătești, scammerii te dau în judecată și câștigă"

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postzile_san, on 14 februarie 2019 - 17:04, said:

as vrea sa stiu daca expediez plicul cum imi ia 970 euro anual. nu de alta dar eu nu fol card deloc. trimit un sas dupa mine?
Simplu. Trimit factura tot acolo. Teoretic scrisoarea aia e un fel de contract. Tu le dai datele firmei tale iar ei contra a 970 de euro pe an publică acele date într-un fel de Pagini Aurii.

Nu plătești, e ca la orice furnizor de servicii. Te vor da în judecată și dacă vor câștiga te execută silit.

La Vodafone dacă nu plătești 970 euro x 3 ce-ți fac, te pupă ?

Edited by waterman, 14 February 2019 - 18:47.


#27
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
O dar este chiar veche schema, am găsit o discuție din 2015

https://www.scamwarn...hp?f=4&p=243242

Poza locației Alter Wall 65  Hamburg de pe Street View este din 2008, văd că este o clădire cu spații de închiriat pentru birouri.

https://goo.gl/maps/5xsbYiJFAWD2

#28
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postwaterman, on 14 februarie 2019 - 15:50, said:

Și dacă completezi cu datele altei firme ?

E excelent în cazul acela. Pe lângă că ăia de la firma cu datele căreia completezi o să aibă dreptul să-ți ceară ție banii direct, o să mai poți ajunge și pe la pușcărie pentru fals și uz de fals. E extraordinar de inteligentă ideea de a completa cu datele altei firme. Firma respectivă n-are nimic de pierdut.


Nu prea merge drăcia aia. Niciun judecător nu le va da lor câștig de cauză, e clară dorința de inducere în eroare. Curios că încă mai există... Presupun că pot exista printr-o chestie de-asta, de stat în afara infracțiunii. Cât timp rămâi pe latură civilă, n-ai nicio problemă, e "fair game". Nu e profitabil când pierzi mai mult decât câștigi, dar dacă, din 100, prinzi 10 care plătesc, presupun că îți convine să te descurci cu restul de 90.

Edited by SmurfK, 14 February 2019 - 21:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate